Jump to content

Ugovor o nasljeđivanju


Dalmatinci

Preporučene objave

Poštovani,

kad se sklopi Ugovor o darovanju s roditeljem koji je vlasnik stana i kad se ide kod javnog bilježnika na ovjeru potpisa je li moraju biti svi prisutni kod javnog bilježnika: majka i dva sina ili je dovoljno da jedan sin potpiše prije Ugovor i da svom bratu fotokopiju svoje osobne iskaznice i drugi brat i majka odu kod javnog bilježnika. I kakva je procedura s PU i kasnije kod upisa u zemljišne knige....

 

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi zemljišno knjižni odjel prihvatio odnosno dopustio provedbu darovnog ugovora u zemljišne knjige, dovoljno je a prema članku 52. stavku 3.  Zakona o zemljišnim knjigama, da kod javnog bilježnika samo darovatelj ovjeri potpis. Javni bilježnik po službenoj dužnosti šalje PU darovni ugovor, a bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju s darodavateljem, ne plaćaju porez na promet nekretnina od 4%. Potpisanim darovni ugovor odnijeti u nadležni zemljišnoknjižni odjel suda na provedbu. Sudska pristojba za uknjižbu istog ako se izvrši u roku od 60 dana od stjecanja uvjeta tog prava, iznosi 250.00 kuna, a nakon roka od 60 dana, plaća se peterostruki iznos. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam lijepa na odgovoru, znate li kolika je cijena javnog bilježnika za ovjereni potpis od darovatelja, tko nosi potpisani darovni ugovor u zemljišnoknjižni odjel i kod prebacivanja režija na daroprimatelje je li dovoljno da daroprimatelji pošalju Hep-u, Vodoopskrbi itd.....kopirani Ugovor o darovanju ili se to automatski prebacuje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Mislim da je cijena ovjere potpisa 47 kuna, kada sam odrađivao ugovor kao daroprimatelj, ja sam odnio ugovor u zemljišnoknjižni odjel.

 Prebacivanje režija svakako ide na zahtjev novog vlasnika (daroprimatelja), nema automatizma, a za točnu proceduru najbolje je direktno sa svakim kontakirati, jer možda postoje razlike u postupku od davatelja do davatelja usluga.

 Osobno , kada sam radio istu situaciju kao daroprimatelj, prebacivanje režija uspio sam odraditi mailom za vodu, smeće, pričuvu, ali komunalnu i HEP, trebao sam osobno, oni su bili "najtvrđi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dalmatinci je napisao:

znate li kolika je cijena javnog bilježnika za ovjereni potpis od darovatelja, tko nosi potpisani darovni ugovor u zemljišnoknjižni odjel i kod

Vidite temu

prije 1 sat, Dalmatinci je napisao:

kod prebacivanja režija na daroprimatelje je li dovoljno da daroprimatelji pošalju Hep-u, Vodoopskrbi itd.....kopirani Ugovor o darovanju ili se to automatski prebacuje?

Najjednostavnije i najsigurnije je s ugovorom otići (darovatelj i onaj na koga će biti režije) tamo jer neki od davatelja javnih usluga znaju filozofirati.

p.s. za naglasiti je da prema ovome što pišete mora biti prave predaje u posjed daroprimateljima, inaće je ugovor pravno ništavan ukoliko toga nema. U tome slučaju ugovor mora biti solemniziran po JB il ovjeren od strane suca nadležnog suda.

p.p.s sorry Čudo, ne vidjeh da ste već dali odgovor :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam, ali me zanima moramo li biti svo troje prisutni (majka i 2 sina) kod javnog bilježnika ili je dovoljno majka i jedan sin da budu s tim da ovaj drugi sin koji neće biti će taj Ugovor potpisat i dati majci i bratu?                                                                                                                                                           

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 45 minuta, Dalmatinci je napisao:

Hvala Vam, ali me zanima moramo li biti svo troje prisutni (majka i 2 sina) kod javnog bilježnika ili je dovoljno majka i jedan sin da budu s tim da ovaj drugi sin koji neće biti će taj Ugovor potpisat i dati majci i bratu?                                                                                                                                                           

Darovatelj može kod javnog bilježnika donijeti na ovjeru potpisa već predhodno potpisan darovni ugovor od strane obdarenika. Bitno je da darovatelj potpiše ugovor pred javnim bilježnikom.

Tako sam ja osobno odradio darovni ugovor i kod javnog bilježnika nisam imao problema.

Ako želite, potpišite i vi i brat ugovor kod kuće, a onda majka neka ovjeri potpis pred javnim bilježnikom.

uređeno: od čudo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Dalmatinci je napisao:

zvali su javnog bilježnika i on im je rekao da moraju biti svi troje prisutni i majka (darovatelj ) i oba sina ( daroprimatelji

Jedino ako ne misli solemnizirati ugovor. U tome slučaju trebaju biti prisutni svi sudionici te bi im tada treba objasniti smisao, posljedice i sve pravne učinke te isprave, odnosno pravnog posla sadržanog u toj ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U linkanoj temi već je pojašnjeno. Dakle ukoliko vi i brat kao daroprimatelji (jeste već ili) ulazite u posjed nakon potpisa ugovora, dovoljna je ovjera. Ukoliko će to biti samo na papiru, netko bi nekad mogao potegnuti pitanje ništavnosti takovog ugovora. 

Sam ugovor ne mora biti solemniziran po JB što je u osnovi dosta skuplje, može biti i potvrđen od suca nadležnog suda, samo se to ponegdje malo čeka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija