Jump to content

Obiteljska mirovina umrlog branitelja


Apopova2

Preporučene objave

U starom braniteljskom zakonu clanak 29 stoji:

(1) Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u svezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života. Udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata isto pravo stječe kad navrši 50 godina života.

U novom braniteljskom zakonu clanak 44. pise slicno:

(1) Bračni ili izvanbračni drug smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 40 godina života.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio danas kod pravnice u hzmo i kaze mi gospođa da udovica u trenutku smrti morala imati 45 godina minimum,ali bilo je tako i po starom zakonu.Nekako imam osjećaj da gospođa nije otvorila zakon jer od čl.40 do čl.44nigdje se ne spominje ta dob nego 40god.Izgleda da mi sljedi duga borba sa neupućenom birokracijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni se ocito drze ZOMO-a citiram:

" Ako udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner  do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu imaju kad navrše 50 godina života.

Udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner  koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju pravo trajno, a ako pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Apopova2 je napisao:

Bio danas kod pravnice u hzmo i kaze mi gospođa da udovica u trenutku smrti morala imati 45 godina minimum,ali bilo je tako i po starom zakonu.Nekako imam osjećaj da gospođa nije otvorila zakon jer od čl.40 do čl.44nigdje se ne spominje ta dob nego 40god.Izgleda da mi sljedi duga borba sa neupućenom birokracijom.

Postovani nemozete se pozivati na novi braniteljski zakon i clanak 44 istog jer taj dio novog zakona stupa na snagu tek od 01.01.2019.god.

U vasem slucaju momentalno je vazeci stari braniteljski zakon clanak 29.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija