Jump to content
Sign in to follow this  
Apopova2

Obiteljska mirovina umrlog branitelja

Preporučene objave

Pozdrav,zanima me za punicu koja je udovica umrlog branitelja.U trenutku smrti imala je 42 godine i po starom zakonu nije imala nikakvo pravo.Molio bih odgovor ako tko zna dali ima kakvo pravo po novom zakonu.Hvala.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

U starom braniteljskom zakonu clanak 29 stoji:

(1) Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u svezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života. Udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata isto pravo stječe kad navrši 50 godina života.

U novom braniteljskom zakonu clanak 44. pise slicno:

(1) Bračni ili izvanbračni drug smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 40 godina života.

Podijeli ovu objavu

Bio danas kod pravnice u hzmo i kaze mi gospođa da udovica u trenutku smrti morala imati 45 godina minimum,ali bilo je tako i po starom zakonu.Nekako imam osjećaj da gospođa nije otvorila zakon jer od čl.40 do čl.44nigdje se ne spominje ta dob nego 40god.Izgleda da mi sljedi duga borba sa neupućenom birokracijom.

Podijeli ovu objavu

Oni se ocito drze ZOMO-a citiram:

" Ako udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner  do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu imaju kad navrše 50 godina života.

Udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner  koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju pravo trajno, a ako pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života."

Podijeli ovu objavu

prije 7 sati , Apopova2 je napisao:

Bio danas kod pravnice u hzmo i kaze mi gospođa da udovica u trenutku smrti morala imati 45 godina minimum,ali bilo je tako i po starom zakonu.Nekako imam osjećaj da gospođa nije otvorila zakon jer od čl.40 do čl.44nigdje se ne spominje ta dob nego 40god.Izgleda da mi sljedi duga borba sa neupućenom birokracijom.

Postovani nemozete se pozivati na novi braniteljski zakon i clanak 44 istog jer taj dio novog zakona stupa na snagu tek od 01.01.2019.god.

U vasem slucaju momentalno je vazeci stari braniteljski zakon clanak 29.

Podijeli ovu objavu

Hvala puno na odgovorima sad mi je malo jasnija ta situacija,a zanima me dali ce imati onda pravo na neko uvecanje mirovine ns osnovi pokojnog muza posto iduce godine stjece uvjete za vlastitu mirovinu u iznosu cca1800 kn?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Online korisnici

No members to show