Jump to content

Buka od dostave Konzuma


olio1

Preporučene objave

Krajem prošle godine u našoj stambenoj zgradi otvorio se dućan jednog velikog stranog trgovačkog lanca. Od tada se za stanare naše prilično velike zgrade javljaju veliki problemi, pogotovo sa bukom. Radno vrijeme dućana je od 7 do 23 sata.

Imamo 3 velika problema. Prvi je buka koja se događa za vrijeme dostave i traje od 6 pa do 22 sata, naravno ne cijelo vrijeme. Ponekad kamioni ostave upaljene hladnjače, padaju im palete, buka dotavnih kolica. To se sve odvija na 2,3 metra od naših prozora.

 

Drugi je problem kada dostavna kolica dostavljaju robu unutar dućana. Kako na podu imaju postavljene pločice, tako prelazak tih kotača u našim stanovima djeluje kao da prolazi vlak. I tako par puta cijeli dan.

 

Treći problem su ventilatori koji su postavljeni na fasadi zgrade. Osim što ponekad ispuštaju neugodne mirise, veći je problem neugodna frekvencija koja proizvode. Uočljiva je pogotovo tijekom noći kad više nema dnevne buke.

 

Predstavnik stanara pisao je mailove upravi, ali do sada se nije dogodilo ništa pozitivno. Ono što ja vidim kao problem je to što nisam siguran da ta buka koju proizvode prelazi dopuštene granice. Ali opet, svakodnevna je( i nedjelja) i sve nas izluđuje. Molim za savjet što učiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, mislio sam, kada sam počeo čitati, da se radi o zgradi u kojoj ja živim jer je situacija gotovo ista, osim što je buka do 21 sat. Uglavnom, kroz to mjerenje buke sam prošao 8 sanitarna inspekcija ) i ništa jer buka nije kontinuirana. Kod nas je slučaj da se taj iskrcaj iz kamiona odigrava ispred zgrade na parkingu koji inače pripada stanarima i koji koriste isključivo kupci, a zatim taj "vlak" ulazi u dućan i čuje se u cijeloj zgradi. Znači, istovremeno su na parkingu auta, kamioni ( zna biti istovremeno do 3 kamiona), pješaci, mala djeca, žene sa kolicima, paletari...Izlaz na prometnicu nije riješen tako da vlada opći košmar. Posebno je teško ljeti jer držimo otvorene prozore i buka, posebno hladnjača je nesnošljiva. Evo jutros je kamion hladnjače radio neprestano 30 minuta, a dečko se u kabini hladio i valjda slao poruke. Ako se radi o privatnom parkingu, jedini je izlaz vlasnička tužba za prestanak uznemiravanja i zahtjev za isplatu naknade za korištenje tuđeg parkirnog mjesta. pripremam se pokrenuti takvu tužbu, ali se nadam da će mi se još netko pridružiti.Trgovac uredno plaća najam poslovnog prostora, ali parking koristi besplatno. Pidao sam i ja upravi, ali bez rezultata. Nadam se da će vam se netko javiti sa boljim savjetom koji će, nadam se, i meni pomoći. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav svima,

trebam savijet vezano u buku koju radi Konzumova dostava na dnevnoj bazi od 5:50 pa do 20:00. Radi se o poslovnici Hrgovici (Zagreb), stanari su pred cca 5-6 godina probali nešto napraviti ali nažalost ništa se nije pomaklo. Ja sam ih nekoliko puta prijavljivao inspekciji zbog razbacanog smeća i buke. Nažalost stanje se nije puno popravilo, još uvijek ne reagiraju na moja krajnje ljubazna upozorenja i molbe. Najveći je problem što dostava prolazi kroz vatrogasni prolaz u "dvoriše" zgrade, a ispod vatrogasnog prolaza su podrumi tako da cijela zgrada bruji i vibrira kada vuku kolica.

Da li bi mi idući korak bio kontaktiranje ministarstva nekog ili više ne znam koje inspekcije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, nisam puno postigao jer imam gotovo nikakvu podršku ostalih suvlasnika i upravitelja. Podigao sam tuzbu protiv uznemiravanja, ali je trenutno u prekidu postupak zbog Lexa. Slao sam zahtjeve raznim inspekcijama ( sanitarna, zaštite na radu, građevinskih, gospodarskih... ), gradskim službama ( gradonačelnika, komunalnom i prometnom redarstvu...), policiji... Sve su to dobre i moćne institucije na papiru ili kada vas"progone". U ovom slučaju su "nemoćni". Svi su oni tu da štite jače i one od kojih imaju vise koristi, a problemi običnih ljudi koje uzrokuju ti moćni, njih ne zanimaju. A slično je i u postupku na sudu. U stilu, sta hoćeš, ljudi rade, a ti ih ometaš. Volio bih znati, malo vise o vašem slučaju, da vidim mogu li nesto iskoristiti za moju situaciju jer ja ne odustajem, ali nema kod nas, bez obzira na pravo, brzih rješenja. Tražio sam i smjenu upravitelja jer je u sukobu interesa. Ljudi su u stvari inertni i navikli na šutnju i da netko riješi problem umjesto njih. LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, v.apartman je napisao:

Poštovani, nisam puno postigao jer imam gotovo nikakvu podršku ostalih suvlasnika i upravitelja. Podigao sam tuzbu protiv uznemiravanja, ali je trenutno u prekidu postupak zbog Lexa. Slao sam zahtjeve raznim inspekcijama ( sanitarna, zaštite na radu, građevinskih, gospodarskih... ), gradskim službama ( gradonačelnika, komunalnom i prometnom redarstvu...), policiji... Sve su to dobre i moćne institucije na papiru ili kada vas"progone". U ovom slučaju su "nemoćni". Svi su oni tu da štite jače i one od kojih imaju vise koristi, a problemi običnih ljudi koje uzrokuju ti moćni, njih ne zanimaju. A slično je i u postupku na sudu. U stilu, sta hoćeš, ljudi rade, a ti ih ometaš. Volio bih znati, malo vise o vašem slučaju, da vidim mogu li nesto iskoristiti za moju situaciju jer ja ne odustajem, ali nema kod nas, bez obzira na pravo, brzih rješenja. Tražio sam i smjenu upravitelja jer je u sukobu interesa. Ljudi su u stvari inertni i navikli na šutnju i da netko riješi problem umjesto njih. LP.

Pozdrav,

hvala vam na komentaru. Kod mene je situacija gotovo identična. Koliko sam upoznat taj problem postoji od 2010 kad se poslovnica od male lokalne trgovine proširila na nekoliko puta veći prostor. Ja sam se doselio pred tri godine u kvart (sad moram reći nažalost jer mi je ovaj detalj promakao) i praktički unazad dvije godine aktivno se borim s tim problemom. Kao i vi i kod mene je problem inercije ostalih stanara, a znam da im smeta koliko i meni. Kako mi je predstavnica stanara rekla oni su isto podigli tužbu, ali u to vrijeme Agrokor je bio toliko jak da nisu mogli ništa napraviti. Iskreno nisam vidio sve papire s kojima su išli na sud i ostale institucije. Nadam se da ći ih idući tjedan dobiti na uvid.

Moje metode su do sada bile kao i vaše, identične inspekcije. Ne mogu da se baš ništa nije pomaklo (interesantno naprave sve šta im predložim tipa da naprave glatku površinu gdje idu kolica, da ugrade zvono,....) nažalost najveći problem sada su dostave. Njihovi nadležni ljudi nisu sposobni organizirati dostavu u točno određeni vrijeme svaki dan nego to rade od 06:00-20:00. Drugo šta vidim da oni u poslovnici nemaj rekao bi adekvatan skladišni prostor jer im sva kolica za dostavu, palete i ostalo zna stajati vani sa unutrašnje strane zgrade. isto tako radno vrijeme poslovnica je od 07.00, probat ću izboriti da ako je radno vrijeme u tom periodu da prije toga nema dostave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani,

ponovno pokrećem temu jer imam sličan problem. Supruga i ja nedavno smo uselili u stan u blizini tržnice. Radno vrijeme tržnice je od 7.00. Ono što prilikom kupnje stana nismo znali je da se ispod prozora naše spavaće sobe odvija dostava koja ovisno o danu počinje već od 4.30, 5 i traje do početka radnog vremena tržnice. Problem prilikom dostave je što se roba baca na dostavna kolica, dostavljači lupaju sa vozačkim i suvozačkim vratima kamiona i kliznim vratima tovarnog prostora. U stan je pred koju godinu ugrađena kvalitetna PVC stolarija sa dvoslojnim staklima, ali i povrh toga buka od bacanja robe nas svakodnevno budi. Tržnica radi 7 dana u tjednu, pa ne moram napominjati da smo nakon više mjeseci svakodnevnog buđenja u 5 ujutro frustrirani i neispavani, a dodatni problem je što dolazi toplije vrijeme, a mi i dalje spavamo iza zatvorenih prozora. U više navrata smo kontaktirali upravu tržnice sa zamolbom da organiziraju dostavu na drugi način ili u drugo vrijeme, no bezuspješno. U Zakonu o zaštiti od buke propisano je da noć traje od 23 do 7 sati, no je li ovo slučaj u kojem se primjenjuje navedeni Zakon s obzirom da se ne radi o klasičnoj mjerljivoj buci akustičnih uređaja već o brojnim kratkim, ali glasnim udarcima? Koji bi bio naš put i koji su izgledi za dobivanje presude u našu korist? Kako uopće dokazati tu vrstu buke? Dok policija dođe, dostavljača više nema, a nekako mi je nestvarno očekivati da će patrola dežurati pod našim prozorom od 5 nadalje u iščekivanju dostavljača koji stvara buku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija