Jump to content

Što je točno zajedničko kućanstvo?


Gigabit

Preporučene objave

Pozdrav, vidio sam nekoliko sličnih tema, ali ni jedna nije dala odgovora, pa me zanima sljedeće:

Prema definiciji zajedničkog kućanstva, spada li u moje zajedničko kućanstvo sestra koja je službeno prijavljena na adresi na kojoj smo otac, majka i ja, ali zapravo preko godinu dana živi kod dečka gdje zajednički privređuju, troše i žive, kao što je to navedeno u definiciji zajedničkog kućanstva?

Zanima me činim li kazneno djelo ili prekršaj u slučaju da sestru ne navedem kao člana kućanstva pri prijavi na natječaj za stipendiju, pošto ona ni na koji način ne pomaže mojem kućanstvu financijski niti na koji drugi način, već je samo prijavljena na našoj adresi, te povremeno dolazi k nama jer nismo u lošim odnosima.

Otac i majka su u mirovini čiji zbroj ne prelazi preko 50% proračunske osnovice godišnje što mi daje prednost kod dobivanja stipendije, a to se poklapa i sa stvarnim stanjem koje je takvo da od njihove mirovine teško živimo. Međutim, ukoliko se u zajedničko kućanstvo pribroji sestra koja je prijavljena na našoj adresi, koja ima dobre prihode, ali mi od toga nemamo nikakve koristi osim na papiru, ispada da dobro živimo i imamo prosječne prihode.

Je li moguće da grad, koji dodjeljuje stipendiju zatraži od MUP-a provjeru članova mojeg zajedničkog kućanstva, ako da, radi li to MUP samo na način da pogleda tko je prijavljen na mojoj adresi, ili dolaze na licu mjesta provjeriti stvarno stanje tko živi tu, a tko ne?
Po vašem sudu, spada li sestra u zajedničko kućanstvo?

uređeno: od Gigabit
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gigabit je napisao:

Po vašem sudu, spada li sestra u zajedničko kućanstvo?

Da, ako ima prijavljeno prebivalište na Vašoj adresi, pa neka prijavi boravište na adresi svog dečka, gdje inače sada i živi, to je i dužna učiniti, nebi niti smjela biti prijavljena na adresi na kojoj ne živi ili prebiva...

Dakle, tretira se kao član Vašeg kućanstva i uzimaju se u prihod kućanstva i njezina primanja, ako se ne varam, Vi ste dužni prijavi za natječaj radi dobivanja stipendije priložiti potvrdu MUP-a o svom kućanstvu, tj. osobama koja imaju prijavljeno prebivalište na Vašoj adresi i vode se kao članovi Vašeg kućanstva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmm, ne znam sad, imam puno za dobiti ako ju ne prijavim, a i puno za izgubiti ako bi netko išao provjeravati. Ne može se trenutno prijaviti kod dečka za boravište niti joj je to u planu. Mene zanima ova stavka "zajednički privređuju" kod definicije zajedničkog kućanstva. Dali za zajedničko kućanstvo moraju biti zadovoljene sve dolje navedene pretpostavke ili je dovoljna samo jedna ili dvije? To da ne trošimo zajedno se može dokazati uvidom u bankovne transakcije (primjer).
Jer moja sestra je trenutno manje član kućanstva od npr. frendovog ujaka koji živi na istoj adresi kao frend, ali u odvojenom dijelu kuće sa zasebnim ulazom i službeno nije član njegovog kućanstva, a cijelo vrijeme sve zajednički rade.

Zajedničko kućanstvo – članovima zajedničkog kućanstva smatraju se sve osobe, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju na istoj adresi prebivališta u stambenom prostoru, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode, te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Gledajte, zakon i pravilnik o dobivanju stipendije pretpostavljaju da ako te obitelj ne može financijski pomagati, dobivaš stipendiju. Na papiru ispada da mene obitelj taman da može financijski pomagati jer sestra diže prosjek kućanstva na papiru svojom visokom plaćom. Mene muči da me roditelji stvarno ne mogu uzdržavati i njihove mirovine podijeljene na nas 3 iznose debelo ispod 50% proračunske osnovice i to je stvarno mali novac i da ja povremeno ne radim preko student servisa mogao bih napustiti faks. U zakonom predviđenoj situaciji, sad bi sestra mene morala financijski pomagati jer smo zajedničko kućanstvo? Niti ona to želi, niti ju ja na to prisiljavam. Glupo mi je da svi dobivaju tu stipendiju na temelju raznih braniteljskih povlastica, "nezaposlenih" roditelja koji imaju firme al su službeno nezaposleni ili rade vani, "rastavljenih" roditelja - a zapravo i od mame i njenog dečka i tate i njegovog dečka dobivaju velike prihode itd, a ja tu brinem oko toga da sve legalno i pošteno prijavim.

 

uređeno: od Gigabit
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gigabit je napisao:

Zajedničko kućanstvo – članovima zajedničkog kućanstva smatraju se sve osobe, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju na istoj adresi prebivališta u stambenom prostoru, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode, te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Točno ste definirali što je zajedničko kućanstvo, a sada možete i sami iz te definicije zaključiti da li se sestra, sukladno zakonskim propisima, vodi kao član Vašeg zajedničkog kućanstva ako je prijavljena na istoj adresi, tj. ima prebivalište na istoj adresi (.....koje zajedno stanuju na istoj adresi prebivališta u stambenom prostoru...)...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno, no što s ovim "zajedno privređuju i troše te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba", tim više da sestra ima svoje pokretnine koje mi nikad ne koristimo te ne privređuje niti troši ostale resurse s nama, ako i dođe prespavati svaki drugi ili treći vikend to je sve od zajedničkog privređivanja, trošenja i ostvarenja prihoda te vrhunac zajedničkog korištenja nekretnine. Zato i pitam ovdje, mislim ako je jedini uvjet za zajedničko kućanstvo stanovanje na istoj adresi, čemu onda ostatak definicije zajedničkog kućanstva služi? 
Zar ne mogu unutar iste kuće biti 2 kućanstva, ako se sastoji od dvije financijski nezavisne zajednice? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ti odgovorim na nedoumice........i je član i nije :)

u istoj kući mogu biti različita kučanstva i tu si u pravu........da je ta osoba bilo tko drugi,bilo bi jednostavnije ...samo je ne bi prijavio u kučanstvo............s obzirom da je sestra i k tome još prijavljena tu,onda budi sumnju na lažnu izjavu......

međutim ,ima slučajeva gdje i članovi obitelji žive odvojeno...ili s razlogom ili možda i posvađani...

da bi dokazao da ti je sestra odvojeno kučanstvo,ona bi morala "fizički" biti odvojena...znači svoje kupatilo...kuhinju..svoje režije itd...

Znam slučaj gdje je branitelj zatražio opskrbninu ,a živi na istoj adresi s majkom....uz svjedoke je morao dati izjavu...i nakon nekog vremena su došli provjeriti da li on živi kako je naveo u dvorišnoj kraj kuće na istoj adresi.........i uspio je ........iz ovoga svega donesi zaključak.......

realno u pravu si i moguće je...samo malo teško izvodivo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 3 sati , slatkacura je napisao:

Kako dokazati da ja i kčer nismo u zajedničkom kučanstvu ako je mjesto prebivalište tj osobna na istoj adresi ali se je ona odselila kod dečka i nebi mjenjala adresu da ne bi morala mjenjati ostale dokumente pošto je podstanar.

Definicija zajedničkog kućanstva ovisi o svrsi za koju Vam je to potrebno. Iz navedenog u objavi, može se reći da je kod Vas stvarno stanje tako da kći ima prijavljeno prebivalište na toj adresi, ali da privremeno boravi na drugoj adresi. Tako da bi najispravnije bilo da ju se na toj drugoj adresi prijavi sa privremenim boravištem (prijava vrijedi jednu godinu), a što u konačnici ne zahtijeva izmjenu osobnih dokumenata (to je slučaj kod promjene prebivališta).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 53 minuta, Borbena7 je napisao:

Definicija zajedničkog kućanstva ovisi o svrsi za koju Vam je to potrebno. Iz navedenog u objavi, može se reći da je kod Vas stvarno stanje tako da kći ima prijavljeno prebivalište na toj adresi, ali da privremeno boravi na drugoj adresi. Tako da bi najispravnije bilo da ju se na toj drugoj adresi prijavi sa privremenim boravištem (prijava vrijedi jednu godinu), a što u konačnici ne zahtijeva izmjenu osobnih dokumenata (to je slučaj kod promjene prebivališta).

Potrebno mi je radi police dopunskog osiguranja pošto dok je živjela kod mene imali smo besplatno jer ja sam nezaposlen  i nemam nikakva primanja a ni ona nije radila a kad se odselila počela raditi a sada ne mogu imati besplatno jer je prijavljenja na adresi gdje živim a i dalje sam nezaposlen i  bez primanja.i trebao bi plaćat policu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , slatkacura je napisao:

Potrebno mi je radi police dopunskog osiguranja

U tom slučaju se kao prihodi uzimaju u obzir prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu, pa ako ona prijavi boravište na drugoj adresi, tada se ima smatrati da tamo privremeno boravi i da ne može istovremeno živjeti i u zajedničkom kućanstvu s Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija