Jump to content

Povrat poreza


Tomason

Preporučene objave

Pozdrav,  imam par pitanja pa ako bi netko bio dobar i vrijedan da odgovori. Na sustav e-gradani mi je stiglo rješenje za povrat poreza gdje piše da sam ja njima dužan cca 400 kn.  E sad me zanima kako je to moguće,  nisam primio nikakve novce ni stekao ista osim plaće.  Radio sam u prošloj godini kod tri poslodavca. Dva su mi dala sve papire (platne liste), dok jedan kod kojeg sam radio 3 mjeseca nije.  Je li moguce da on nije uplaćivao doprinose i porez (prijavljen sam bio) i da temeljem toga oni potražuju od mene te novce. I ako je to u pitanju,  imate li savjet što da napravim po tom pitanju? Kako postupiti? Kako natjerati bivšeg poslodavca da izdanja platne liste,  i ima li ih uopće smisla tražiti? Hvala unaprijed.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da mozete u poreznoj upravi u Vasem gradu pitati o cemu se radi.

U rjesenju Vam pise koliko ste zaradili i koliko ste poreza platili pa biste mogli i sami izracunati, imate na internetu tablica za prijavu poreza pa Vam one izracunaju koliko ste trebali platiti.

Na e-poreznoj pogledajte PKK karticu da li imate nekih dodatnih poreza koje ste mozda zaboravili platiti. A u JOPPD obrascu vidite obracune placa pa sve usporedite.

Ako ste radili kod dva poslodavca u jednom mjesecu moguce da su slucajno oba obracunala osobni odbitak, kad otvorite JOPPD obrazac za taj mjesec gdje ste radili kod dva poslodavca, na B strani pod tockom 13.4 pise da li je obracunat osobni odbitak ili ne.

U JOPPD-u vidite sve obracune pa to sto niste dobili platnu listu nije preveliki problem, u smislu da ne mozete doci do tih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Miroslav6   

Hvala. Zvao sam poreznu. Rečeno mi je ovako. Bivši poslodavac, baš taj koji mi nije dao platne liste nije uplaćivao porez na plaću. Znači, uplaćivano je i zdravstveno i mirovinsko, ali ti porezi i prirezi nisu uplaćivani. Dogovorio sam s tim poslodavcem plaću 3,800 kn. I tih 3800 sam na račun dobio. Jel nije njegova obveza iz moje brutto plaće plaćati sve dadžbine državi? Ako sam u pravu, kome se mogu obratiti za pomoć. NIje stvar novaca, nego principa.Hvala Bogu našao sam puno bolje plaćeni posao i maknuo se odande, ali me zanima što mogu konkretno napraviti. Gospođa u poreznoj mi kaže da sam ja ustvari dobio više novaca na račun zato što taj porez od strane poslodavca nije plaćen, što nije istina. Dobio sam točno onoliko koliko je dogovoreno prilikom razgovora za posao. Nadam se da sam dobro objasnio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Tomason je napisao:

@Miroslav6   

Hvala. Zvao sam poreznu. Rečeno mi je ovako. Bivši poslodavac, baš taj koji mi nije dao platne liste nije uplaćivao porez na plaću. Znači, uplaćivano je i zdravstveno i mirovinsko, ali ti porezi i prirezi nisu uplaćivani. Dogovorio sam s tim poslodavcem plaću 3,800 kn. I tih 3800 sam na račun dobio. Jel nije njegova obveza iz moje brutto plaće plaćati sve dadžbine državi? Ako sam u pravu, kome se mogu obratiti za pomoć. NIje stvar novaca, nego principa.Hvala Bogu našao sam puno bolje plaćeni posao i maknuo se odande, ali me zanima što mogu konkretno napraviti. Gospođa u poreznoj mi kaže da sam ja ustvari dobio više novaca na račun zato što taj porez od strane poslodavca nije plaćen, što nije istina. Dobio sam točno onoliko koliko je dogovoreno prilikom razgovora za posao. Nadam se da sam dobro objasnio. 

Jeste li potpisali ugovor o radu ili nesto drugo? Je li na ugovoru navedena neto ili bruto placa?

https://www.moj-posao.net/Kalkulator-Placa/

Upisite ovdje podatke i usporedite s onim sto ste dobili. Ako ste dobili tocno koliko ste i trebali (Neto placa, zadnji red), vjerujem da bi poslodavac trebao platiti porez, a ne Vi.

Provjerite i u JOPPD-u na e-poreznoj da li se svi iznosi ostalih davanja slazu s tablicom kalkulatora placa.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Tomason je napisao:

Radio sam 3 mjeseca. Kod ovog poslodavca sam počeo raditi negdje početkom 10. mjeseca. U tom mjesecu sam još radio i preko jedne agencije. Da li je 3800 kn netto uopće oporezivo? 

Vracamo se na pocetak razgovora i moju pretpostavku:

prije 3 sati , miroslav6 je napisao:

taj mjesec ste radili kod dva poslodavca

Onaj kod kojeg ste radili pocetkom mjeseca Vam je vjerojatno obracunao osobni odbitak, a nije imao pravo na njega jer na to ima pravo onaj koji kod kojega ste radili zadnji dan u mjesecu.

Zbrojite bruto place oba poslodavca u tom mjesecu, upisite u kalkulator (za svaki mjesec kad ste radili kod dva poslodavca) i vidjet ce te da je ukupni neto iznos manji za cca. 400 kn od zbroja place koji ste dobili.

Kriv je onaj kod kojeg niste radili zadnji dan u mjesecu, ali Vi niste zakinuti, samo ste dobili novce koje niste trebali dobiti i morate ih vratiti.

 

Dobronamjerni savjet iako nema veze s ovim: ne potpisujte ugovor na neto placu jer:

- nije legalno

- ako imate djecu, uzdrzavane clanove ili druge olaksice, novac koji biste trebali dobiti Vi, dobiva poslodavac. (ili ga trazite da Vam on uzdrzava djecu :-D)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Miroslav6 Budem provjerio sve. Ali znate što mi još nije jasno. Konkretno sam radio u MORH-u do 6 mjeseca prošle godine, onda sam prešao u tu agenciju i onda kod tog zadnjeg poslodavca. I sad, za prijašnje godine rada u MORH-u sam uvijek dobivao oko 1400 kn povrata poreza (nekad više nekad manje, ali to je u biti to) . Kako da mi se sada to recimo nije računalo? Ako me razumijete što želim reći. Shvaćam da sam s ovim plaćama koje su bile ispod razine MORHa vjerojatno i manje plaćao i da se tu dogodila možda i ta "pogreška", ali zar nisam u ovih 6 mjeseci rada u MORHu "preplatio" to što su mi dali više u ovim drugim firmama? I još nešto, isplati li se možda poslati prigovor , pa da oni to provjere još jednom? To se može preko e-porezne koliko vidim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Tomason je napisao:

@Miroslav6 Budem provjerio sve. Ali znate što mi još nije jasno. Konkretno sam radio u MORH-u do 6 mjeseca prošle godine, onda sam prešao u tu agenciju i onda kod tog zadnjeg poslodavca. I sad, za prijašnje godine rada u MORH-u sam uvijek dobivao oko 1400 kn povrata poreza (nekad više nekad manje, ali to je u biti to) . Kako da mi se sada to recimo nije računalo? Ako me razumijete što želim reći. Shvaćam da sam s ovim plaćama koje su bile ispod razine MORHa vjerojatno i manje plaćao i da se tu dogodila možda i ta "pogreška", ali zar nisam u ovih 6 mjeseci rada u MORHu "preplatio" to što su mi dali više u ovim drugim firmama? I još nešto, isplati li se možda poslati prigovor , pa da oni to provjere još jednom? To se može preko e-porezne koliko vidim.

Na temelju cega ste dobivali povrat poreza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Tomason je napisao:

@Miroslav6 iskreno ne znam, mislim da je bilo zbog područja posebne državne skrbi. Živio sam u vinkovcima, do prošle godine u 6 mjesecu.  Nakon toga selim u Zagreb,  gdje sam i prijavio to policiji i napravio poreznu karticu sa trenutnim boravištem.  

Onda bi Vam trebalo biti jasno zasto niste dobili povrat, ili bar dio za ovih 6 mj (ocito je krivo obracunata placa pojela to, ili mozda nemate pravo na olaksicu ako niste zivjeli cijelu godinu, neznam). Da doznate tocno da li ste u plusu ili minusu, morali bi ste sve izracunati s tocnim brojevima (olaksicu zbog podrucja od posebne drzavne skrbi niste prije spominjali) i onda vidjeti. Na privremenom rjesenju provjerite tocku 3. da li je 45 600 (osnovni odbitak bez dodatnih olaksica) i tocke 21.-24. Ako su te tocke 0, onda Vam nije obracunato ono za sto ste prije dobivali povrat. Ako imate proslogodisnje rjesenje, usporedite ih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija