Jump to content

Ne plačam kredit


Gatsby

Preporučene objave

Nemogu platit ratu kredita(ostalo oko 205.000 kn),jel vec imam jednu aktivnu ovrhu.primam obiteljsku mirovinu(oko 4000 kn).nemam nista na sebi.nemam jamce,instrument osiguranja je zaduznica...

zanima me oče li banka da se naplati stat u redosljed da se naplacuje 1/4 mirovine,nakon prve ovrhe ili?

Jel moguče da banka pljeni stvari koje su na mojoj adresi prebivalista(kuca od rođaka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o Vašem ugovoru o kreditu, banka će nakon određenog broja neisplaćenih rata otkazati ugovor i cijeli će iznos odmah dospjeti na naplatu. Tada bi banka sa zadužnicom trebala stati u redoslijed naplate i početi se naplaćivati nakon što cijela prethodna ovrha bude isplaćena. Teoretski, banka može promijeniti predmet ovrhe i ići u pljenidbu i prodaju Vaših pokretnina, ali s obzirom da može pretpostaviti da nemate pokretnine veće vrijednosti, možda to i neće htjeti učiniti, ili barem ne odmah, no to ovisi o banci i teško je pretpostaviti kako će se ona postaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,i potpisana je suglasnost o zapljeni za sve sudionike ...

Sve šta imam je ta mirovina,nemam ništa drugo.

a moze li banka plijeniti stvari u kuči u lojoj imam prijavljeno prebivalište(to je kuča mojih rođaka,makar duže vrijeme ne živim tam).?

boravim na sasvim drugoj adresi,gdje sam iznajmio sobu.

uređeno: od Gatsby
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Gatsby je napisao:

a moze li banka plijeniti stvari u kuči u lojoj imam prijavljeno prebivalište(to je kuča mojih rođaka,makar duže vrijeme ne živim tam).?

Morala bi banka dokazati da je to Vase, a to ce im tesko proci, pogotovo ako rodak za novije i skuplje stvari ima racun. Staru vazu i lonce sumnjam da ce uzimati, a opet nije Vase pa ne smiju.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li rodak sudionik u kreditnom poslu? Jamac, dao hipoteku na kucu ili nesto trece?

Ako nije, nije ni sudionik, to sto Vi tamo "zivite", nema apsolutno nikakve veze s njim. Njegove stvari su njegove. Ako naprimjer bracni drug nije duzan nakon smrti vracati dugove svog partnera ukoliko se odrekne nasljedstva ili ako nasljedstva nema, sto nekad izgleda cudno, onda nije ni rodak ili bilo tko drugi tko zivi s Vama duzan placati Vase dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Gatsby je napisao:

zanima me oče li banka da se naplati stat u redosljed da se naplacuje 1/4 mirovine,nakon prve ovrhe ili?

Jel moguče da banka pljeni stvari koje su na mojoj adresi prebivalista(kuca od rođaka).

 

prije 1 sat, Gatsby je napisao:

a moze li banka plijeniti stvari u kuči u lojoj imam prijavljeno prebivalište(to je kuča mojih rođaka,makar duže vrijeme ne živim tam).?

boravim na sasvim drugoj adresi,gdje sam iznajmio sobu.

Ukoliko prestanete otplaćivati kredit, banka će sigurno pokrenuti ovrhu na raspoloživom predmetu tj. na mirovini. Ako je prethodna ovrha kojom je opterećena Vaša mirovina velikog iznosa, banka može umjesto da čeka red naplate, pokušati ovrhu na pokretninama. U tom slučaju, pokušat će je provesti tamo gdje imate prijavljeno boravište/prebivalište. Ako rođak tvrdi da je nešto od tih pokretnina njegovo, to će morati i dokazati na način da uloži izlučni prigovor tj. izlučnu tužbu kojom traži da se ovrha proglasi nedopuštenom. Također, on može na zapisnik sudskog ovršitelja izjaviti da Vi kod njega ne živite već da se nalazite na drugoj xy adresi, tako da postoji mogućnost da ovrhovoditelj predloži ovrhu na pokretninama na toj drugoj adresi bez obzira ako tamo niste prijavljeni, jer se ovrha na pokretninama provodi na mjestu za kojega ovrhovoditelj navede da se nalaze ovršenikove pokretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, miroslav6 je napisao:

Staru vazu i lonce sumnjam da ce uzimati, a opet nije Vase pa ne smiju.

Po čl. 135. OZ, bez obzira čiji su lonci oni ne mogu biti predmet ovrhe, jer je jasno navedeno da predmet ovrhe ne mogu biti:

1. odjeća, obuća, rublje i drugi predmeti osobne uporabe, posteljne stvari, posuđe, namještaj, štednjak, hladnjak, stroj za pranje rublja i druge stvari koje služe za zadovoljenje potreba kućanstava

2. hrana i ogrjev za potrebe ovršenika i članova njegova kućanstva za šest mjeseci

3. radna i rasplodna stoka, poljoprivredni strojevi i druga oruđa za rad koji su ovršeniku poljodjelcu nužni za održavanje poljoprivrednoga gospodarstva u mjeri u kojoj je to nužno za njegovo uzdržavanje i za uzdržavanje članova njegova obiteljskoga kućanstva, te sjeme za uporabu na tomu gospodarstvu i hrana za stoku za četiri mjeseca

4. alat, strojevi i drugi predmeti koji su ovršeniku obrtniku ili trgovcu pojedincu nužni za obavljanje njegove upisane djelatnosti, te sirovine i pogonsko gorivo za tri mjeseca rada

5. predmeti koji su nužni ovršeniku koji samostalno u obliku zanimanja obavlja upisanu javnobilježničku, odvjetničku, liječničku, ljekarničku, znanstvenu, umjetničku ili koju drugu profesionalnu djelatnost

6. gotov novac ovršenika po osnovi tražbina koje su izuzete od ovrhe te gotov novac ovršenika koji ima stalna mjesečna primanja do mjesečnoga iznosa koji je po zakonu izuzet od ovrhe, razmjerno vremenu do idućega primanja

7. odličja, medalje, ratne spomenice i druga odličja i priznanja, vjenčani prsten, osobna pisma, rukopisi i drugi osobni spisi ovršenika, obiteljske fotografije, osobne i obiteljske isprave i obiteljski portreti i

8. pomagala koja su invalidu ili drugoj osobi s tjelesnim nedostacima nužna za obavljanje životnih funkcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, miroslav6 je napisao:

Hvala na pojasnjenju, ipak smisao je bio na predmetima male/nikakve realne vrijednosti.

Nema ovdje puno prostora za smisao. Realno, i sama mjesečna rata prisilno ustegnute mirovine je vrlo mala, pogotovo ako je se usporedi sa sveukupnim iznosom duga i kamatama koje svakodnevno rastu, pa eto svejedno se svaki mjesec prisilno uzima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Nije na banci da dokazuje već je taj teret na rođaku.

nažalost je tako....u kući živi deset osoba i "zakon" pretpostavlja da je sva imovina baš od onoga dužnika i svi oni ni krivi ni dužni moraju dokazivati da je to njihovo...umjesto da ovrhovoditelj dokaze da je dužnikovo.....možemo samo poželjeti da onoga tko je to smislio dočeka dan da se na njega primjeni taj zakon...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Gatsby je napisao:

A šta ako mi je boraviste prijavljeno na adresi di sam iznajmio stan?

ako ne zivim na adresi prebivalista?

Teoretski, kad bi došlo do promjene predmeta ovrhe na ovrhu na pokretninama, ovrhovoditelj bi predložio pljenidbu na adresi Vašeg prijavljenog boravišta, jer taj podatak može dobiti od MUP-a i jer će smatrati da se Vaše pokretnine najvjerojatnije nalaze tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Teoretski, kad bi došlo do promjene predmeta ovrhe na ovrhu na pokretninama, ovrhovoditelj bi predložio pljenidbu na adresi Vašeg prijavljenog boravišta, jer taj podatak može dobiti od MUP-a i jer će smatrati da se Vaše pokretnine najvjerojatnije nalaze tamo.

Ovrhovoditelj može, ali ne mora predložiti pljenidbu na adresi boravišta. Ukoliko je ovrhovoditelju poznato gdje se pokretnine nalaze, za odlučivanje o prijedlogu za ovrhu na pokretninama i za provedbu te ovrhe, mjesno je nadležan sud na čijem se području, prema naznaci u prijedlogu za ovrhu, one nalaze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija