Jump to content

Nagodba prije ovrhe - kupovina stana direktno od banke


mkoll

Preporučene objave

Postovani,

nalazim se u situaciji za čije rješenje nisam uspio naci odgovor. Naime agencija za posredovanje nekretninama prodaje stan pod ovrhom (zabilježena o ovrsi na vlasničkom listu je stara mjesec dana). Vlasnik stana i agencija tvrde da je banka dala rok od 2 mjeseca da se podmiri preostalo dugovanje ili pokreću ovrhu i stan ide na javnu dražbu. Navodno pismom namjere koje ce izdati banka koja je sjela na nekretninu zbog neplaćanja kredita, mogu uplatiti novac direktno banci koja salje neko pismo građanskom sudu koji skida ovrhu.

Navodno čak i moja banka Moze dati kredit ukoliko se novac uplaćuje direktno na racun druge banke u svrhu podmirenja kompletnog dugovanja i micanja zabilježbe o ovrsi.

 

Navodno je to praksa u zadnje vrijeme ali nisam uspio naci nijednu informaciju o navedenom procesu.

Hvala na odgovorima

h

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , mkoll je napisao:

Vlasnik stana i agencija tvrde da je banka dala rok od 2 mjeseca da se podmiri preostalo dugovanje ili pokreću ovrhu i stan ide na javnu dražbu.

 

Prije 14 minuta, mkoll je napisao:

Stan je pod kreditom koji nije podmirivan i sjela je ovrha. Na vlasničkom listu je upisana banka, dakle banka je vlasnik.

Sami ste rekli da Vam vlasnik stana nešto tvrdi, a sada kažete da je to banka. Ako banka ima upisano založno pravo na nekretnini (nadam se da nije jedina koja je upisana), to nipošto ne znači i da je vlasnik te nekretnine. Kako je pokrenut ovršni postupak, u konačnici je vlasnik onaj tko tu nekretninu kupi na dražbi. Zato je bitno, tko Vam je vlasnik te nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako na vlasničkom listu pise da je banka dala kredit za stan i upisana je na vlasničkom listu...zar postoji mogucnost da je netko drugi vlasnik? Pod vlasnika sam mislio na covjeka koji je digao kredit i koji živi u tom stanu. Moje pitanje je bilo da li se stan moze otkupiti direktno od banke na temelju njihovog pisma namjere na nacin da se novac isplati banci prije nego li krene ovršni postupak. Navedeno tvrdi renomirana agencija i banka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da postoji mogućnost, već je stan u vlasništvu nekoga drugoga, osobe koja je podigla krediti i koja živi u tom stanu. Prije nego li se upustite u ikakve pravne poslove, provjerite u zemljišnim knjigama u čijem vlasništvu je taj stan i ima li još tko osim te banke da je upisan kao založni vjerovnik na tom stanu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi bi svojom kupnjom stana od banke koja nije vlasnik tog stana, isplatili dug nepoznate osobe i onda bi očekivali da ta nepoznata osoba dobrovoljno napusti stan i da Vam u dogledno vrijeme vrati taj dug? I još bi se pri tome nadali, da taj stan nisu već nekome prodali kao Vama, kao i da će eventualni ostali založni vjerovnici sa te nekretnine odustati od svoje tražbine itd. Ako Vam je do kupnje tog stana, onda ga kupite na dražbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi mi odgovarate sluzbeno kako stvari stoje...hvala Vam. Meni je ta praksa nepoznata, no banka i agencija tvrde da čak i moja banka moze dati kredit na stan pod ovrhom na temelju njihovog pisma namjere. To mi je cudno, kako bi moja banka mogla dati kredit na stan koji je pod ovrhom. Ako je netko cuo za takav slucaj, bio bih zahvalan da podjeli iskustvo.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto bi bilo cudno? Da recimo nema ovrhe i sve je cisto, Vi takoder mozete dobiti kredit sa hipotekom na stan koji kupujete, znaci kredit dobijete teoretski prije nego je stan Vase vlasnistvo...

Ono sto Vam Borbena7 sluzbeno odgovara je da niste tocno rekli ciji je stan i kako se prodaje mimo ovrhe ako je pod ovrhom. Znaci prvo provjeriti vlasnicki list i vidjeti tko je vlasnik (pod A), a tko sve je upisao teret (pod C). Ako je vlasnik zbilja onaj s kojim ste razgovarali i ako banka moze i zeli odustati od ovrhe (jer bi direktnom prodajom mozda mogla dobiti vise novaca nego na drazbi) i ako se sve pravno uredi da Vas nitko u cijelom procesu ne prevari (a po napisanom je lako moguce da netko nesto prikriva), onda ok.

Napisao sam previse "ako" i po informacijama koje ste iznijeli, bilo bi bolje da se za stan natjecete na drazbi. Ili razgovarajte s "vlasnikom" i bankom vjerovnikom (ali i svojom bankom da vidite da li oni isto zele sudjelovati u tome) da dobijete potrebne informacije pa onda dopunite ovdje da Vam ljudi mogu pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Prvo banka radi podignutog kredita pa RH (valjda porezi) s ovrhom pa opet ista banka s ovrhom. U međuvremenu sam vidila da je stan određen za javnu dražbu tj. objavljen je datum i sat. Sada još i pitanje kako kupiti prije dogovorene dražbe. Tri sgencije prodaju stan i o ovome ni rijeći. Po njima je sve "čisto".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Na očevidniku HGK piše da na dražbu ide nekretnina oznake te i te sa spremištem.
U izvadku zemljišne knjige piše da je vlasnik nekretnine oznake te i te sa spremištem jedini vlasnik.
U teretovnici piše da je dignut namjenski kredit u korist banke te u primjedbi (isto kao na etaži xy)

Iz zk izvadka xy vidi se da je riječ o garaži iste istog vlasnika uz istu stavku u teretovnici i primjedbu da je isto kao na etaži za nekretninu/stan.

Pretpostavljam kako je riječ o stanu za kojeg je vlasnik dignuo kredit koji nije vraćan pa sada ide na bubanj... Kreditom je kupio i garažu u zgradi.

To znači da na bubanj ide samo nekretnina/stan, bez garaže?
Prodavatelj nije banka? Kako doznati tko je prodavatelj?
Dodatno, u očevidniku HGK piše da je razgledavanje tog i tog datuma sa sudskim ovršiteljem. Može li se razgledati iako se nije još odlučilo sudjelovati u dražbi? Kako doći do sudskog ovršitelja? Da se ne pojaviš baš na adresi, a ono nema nikoga...
Kako na takvim dražbama znati je li stan slobodan od ljudi i imovine i ima još nekih stvari u pozadini?


Pitanja su možda naivna. Na njih me potaknula  rasprava iz fb grupe gdje je podijeljena poveznica s portala javnadrazbahr. Ispalo je kako su neki podatci HGK i portala ne podudaraju iako je nedvojbeno riječ o istoj nekretnini... Možda slučajni zatipci, a ne stalna praksa hm...  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija