Jump to content
Tatjana Bell

Briga o djetetu nakon razvoda

Preporučene objave

Molim pomoć.Majka sam 5godišnjeg sina koji je rođen u izvanbračnoj vezi i s čijim sam ocem živjela  5 god u kući njegovih roditelja,koja mu je ustupljena.Bilo je nekoliko ekscesa zbog nasilja u obitelji s njegove strane prema meni,intervenirala je i policija,kažnjavan je uvjetno i zabranom viđenja od mjesec dana,a prije 6 mjeseci smo se i konačno razdvojili, kad sam ja dobila posao na određeno i s djetetom odselila kod svojih roditelja.Obzirom da je ugovor o radu istekao a i roditeljski stan je vrlo neprikladan za duži život djeteta-narušeni odnosi i svađe ukućana,neadekvatan,podrumski stan sa štetnim zračenjem podzemnih voda,vlaga na zidu i sl-u najboljem interesu djeteta odlučila sam dati ga bivšemu da živi s njim dok ne nađem trajniji smještaj i posao.On se, međutim,zainatio i nije ga htio prihvatiti dok nisam pristala kod javnog bilježnika sastaviti i ovjeriti izjavu da "mu ustupam dijete na uzdržavanje zbog loših trenutnih stambenih uvjeta(ali se ne odričem prava majčinstva,kao ni viđanja djeteta itd)". Znači li ova izjava automatski da nikad u budućnosti,kad se poprave moje životne okolnosti, neću moći opozvati ovu odluku i da će sin živjeti kod oca do svoje 18.god. kako je otac i naumio a ja ću ga moći viđati samo vikendima,ili ipak ostavlja mjesta i za promjenu aranžmana,tj da dijete dođe živjeti kod mene kad to bude moguće a da ga on viđa vikendom kao što je to i dosad radio? Hvala i lijepi pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ne,nismo išli na sud po tom pitanju već smo na saslušanju prilikom davanja izjave vezano za zadnji incident dogovorili da će dijete živjeti sa mnom.Sutkinja je odredila da se bivši udalji iz stana na mjesec dana pa da nakon toga vidimo kako ćemo dalje,ali s obzirom da je riječ o stanu njegovih roditelja,iz stana smo otišli ja i dijete..

Naknadna pomirba,u smislu da bismo nekad opet živjeli zajedno je vrlo neizgledna(neću reći nemoguća samo zato što ne vjerujem u nemoguće) jer me on,uz sve one probleme što smo imali,sad krivi i za to što "sam ga htjela strpati u zatvor".Nikad nije znao preuzeti odgovornost za svoje greške a svaku,ma kako konstruktivnu kritiku,shvaća kao napad.Nikakve radionice i savjetovališta ga nisu zanimali  jer "nije on pamet izgubio da mu netko govori kako se živi"..Malo sam skrenula s pravnog aspekta situacije,čisto da dobijete širu sliku..

Uređeno od Tatjana Bell

Podijeli ovu objavu

Imali smo nekoliko odvojenih posjeta Centru za socijalnu skrb, i kad su vidjeli da smo se oko svega sami dogovorili (dijete meni,njemu posjete vikendom,plaćanje alimentacije itd),zatvorili su slučaj.

Podijeli ovu objavu

Iskreno, nije mi jasno ovo "zatvorili su slučaj", pa ne mogu oni donijeti odluku o skrbništvu nad djetetom, može jedino sud temeljem Plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad malodobnim djetetom (čl. 106. ObZ) ako ste ga sastavili i potpisali (obadva roditelja)...

Da li ste sastavili i potpisali takav plan?

..ako ste ga sastavili i potpisali, trebate ga, u izvanparničnom postupku, zajednički dostaviti sudu, kako bi sud provjerio sadržaj, tj. utvrdio da li je isti sastavljen u interesu djeteta, te ga odobrava sukladno odredbama članaka 461. do 467. ObZ, i isti, samim tim, stiče svojstvo ovršne isprave (obvezujuće),

...uz plan morate obavezno dostaviti i izvješće o obveznom savjetovanju provedeno u CZSS, a ako to izvješće ne dostavite sud će Vas pozvati da ga dostavite u roku od osam dana i to ne stariji od šest mjeseci (čl. 465. st. 1. ObZ) ...

Nakon toga sud donosi sudsku odluku (rješenje) o odobravanju plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi (čl. 466. ObZ), te samim tim isti stiče svojstvo ovršne isprave kojeg se oda roditelja, potpisnici plana, moraju pridržavati (obvezujući za oba roditelja)...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad