Jump to content
pudlica77

odobrenje czss ugovor o dosmrtnom

Preporučene objave

Poštovani

Imamo situaciju gdje brat želi sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa štićenikom(koji nema poslovnu sposobnost), s obzirom na situaciju takav ugovor se uopće nesmije sklapati ako prije centar za socijalnu skrb ne odobri . Navodno treba skrbnik poslati zahtjev prema czss koji onda isti odobrava ili ne, a potom krenuti u sklapanje ugovora, normalno ako je odobreno. Interesira nas što to točno utječe na odluku czss kod donošenja odluke o odobrenju za sklapanje ugovora o dosmrtnom uzdržavanju u zahtjevu. Znači koji su to faktori/činjenice ili neke smjernice kojim se pravnici u czss trebaju voditi kod donošenja odluka..ili postoji neki pravilnik za takve stvari? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, pudlica77 je napisao:

gdje brat želi sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa štićenikom(koji nema poslovnu sposobnost), s obzirom na situaciju takav ugovor se uopće nesmije sklapati ako prije centar za socijalnu skrb ne odobri .

Svaki takav ugovor je ništav,obzirom da je njegovo sklapanje protivno zakonu,na što upućuju odredbe čl.248 Obiteljskog zakona.

Vidi odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, U-III-1342/06, od 27. IX. 2007.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nisam nigdje navela ili napisala riječ skrbnik...pa ne shvaćam kakve bi imao veze čl.248 obiteljskog zakona.

Štićenik  potpisuje ugovor sa trećom osobom a ne sa skrbnikom...to je to. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 53 minuta, pudlica77 je napisao:

Štićenik  potpisuje ugovor sa trećom osobom a ne sa skrbnikom...to je to. 

Tako i napišite,obzirom da se uvodna rečenica može dvosmisleno tumačiti.

 

, pudlica77 je napisao:

Znači koji su to faktori/činjenice ili neke smjernice kojim se pravnici u czss trebaju voditi kod donošenja odluka

Općenito da li je sklapanje ugovora u interesu i za dobrobit štićenika.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Dragi Matrix,

 

S malim vremenskim odmakom:).... Dali je u interesu štićenika potpisati ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?

pa uvijek je u interesu i za dobrobit da štićenik ima uzdržavatelja... kad to nije situacija? to mi je sve nekako prefilozofski...

Možda se pravnici u czs vode nekom matematikom(što daje naspram što prima), koliko ima godina štićenik, koliko uzdržavatelj ili nekim drugim detaljima?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ne vode se nikakvom matematikom, bitno je da je omjer uloženog i dobivenog primjeren, i da ne postoji prevelika razlika u činidbama. Primjerice, prenesena je imovina vrijedna milijune eura, a sve na što se davatelj uzdržavanja obvezao je da snosi troškove sahrane primatelja uzdržavanja.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Davatelj se obvezao na sve klasične činidbe(npr. smještaj osigura, obuća,prehrana,itd) a primatelj ima imovinu koja vrijedi  80-100 000 EUR.

Oba dvoje su približnih godina, mlade osobe, braća, davatelj praktično  uzdržava godinama primatelja i cijelu obitelj.

omjer uloženog i dobivenog primjeren? postoji  razlika u činidbama?

može li czss prejudicirati da davatelj bude otuđio nekretninu i onda prestao uzdržavati? toliko je tu bilo manipulacija raznoraznih spletkaroša po medijima da oni mogu imati aprori takav stav ali dali je to zakonski pretpostaviti i zbog tog odbiti ugovor?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×