Jump to content
Zelic3

Legalizacija, dizanje kredita

Preporučene objave

pozdrav, 

zivim u obiteljskoj kuci od cca 750m2, od toga 500njak m2 je je legalno, ostalo nije. U kuci zivim ja, vlasnik 6/8, dok je brat suvlasnik 2/8, zivi van RH. 2015 sam podnio zahtjev za legalizacijom, platio kaznu za zadrzavanje nezakonito izgradenog objekta i dobio Rjesenje o izvedenom stanju.  Jos uvijek nisam platio komunalije za neizgradeni dio jer mi do danasnjeg dana nisu dosle uplatnice. Kako sam se dogovorio s bratom za isplatu njegovog dijela, mene zanima dali ja mogu dignuti kredit na kucu uz njegovu suglasnost (da ga isplatim) s obzirom da sam dobio rjesenje o izvedenom stanju? 

hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Zelic3 je napisao:

mene zanima dali ja mogu dignuti kredit na kucu uz njegovu suglasnost

Rjesenje o izvedenome stanju nije dokaz o vlasnistvu!

A sto se tice dizanja kredita, to morate pitati banku. Imaju svoje uvjete, i cisti hipotekarni kredit ovih dana bez redovitih primanja nece ici...

Podijeli ovu objavu

Pozdrav!

dižem adaptacijski kredit za stan pošto moj suprug ima građevinsku firmu i on će mi obavljati sve građevinske radove predali smo troškovnik izdan od njegove firme banci,  bankar mi je rekao da mora provjeriti sa svojim pravnicima da li mi suprugova firma može izdati troškovnik da nebi bilo nekakvih sukoba interesa. Moje pitanje je pošto stan glasi na mene i ja sam jedini vlasnik da li postoji mogućnost da mi suprugova firma neće moći izdati troškovnik za građevinske radove?

Podijeli ovu objavu

Tko može izvoditi radove tj. tko je izvođač Zakon o gradnji i Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje jasno propisuje. Nadalje, večina banaka u svojim uvjetima navode samo troškovnik od ovlaštenog izvođača radova. Tako da, ako vam suprugova građevinska tvrtka može obavljati radove, ne vidim zašto vam ne bi mogli napraviti troškovnik.

Možda je dilema ovih u banci jedino u tome što je moguće da je isti prenapuhan da se dobije što veći iznos kredita a ne utroši sve na adaptaciju, jer se iznos kredita isplačuje na tekući račun korisnika kredita a izbačeni su uvjeti da se pri isplati kredita predoče računi.

No, na kraju krajeva sasvim je svejedno jer ono što ste podigli ćete i otplatiti, a takav troškovnik (prenapuhani) se može nabaviti i od nekog poznanika koji je također ovlašteni izvođač a u biti nema nikakove veze s vama.

Ukoliko vas odbiju zatražite pismeno na koje se to točno odredbe pozivaju, barem ćete znati ima li osnova za isto, te kako dalje postupiti, gnjaviti se s njima ili jednostavno promijeniti banku. 

Podijeli ovu objavu

Hvala,

Prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Tko može izvoditi radove tj. tko je izvođač Zakon o gradnji i Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje jasno propisuje. Nadalje, večina banaka u svojim uvjetima navode samo troškovnik od ovlaštenog izvođača radova. Tako da, ako vam suprugova građevinska tvrtka može obavljati radove, ne vidim zašto vam ne bi mogli napraviti troškovnik.

Možda je dilema ovih u banci jedino u tome što je moguće da je isti prenapuhan da se dobije što veći iznos kredita a ne utroši sve na adaptaciju, jer se iznos kredita isplačuje na tekući račun korisnika kredita a izbačeni su uvjeti da se pri isplati kredita predoče računi.

No, na kraju krajeva sasvim je svejedno jer ono što ste podigli ćete i otplatiti, a takav troškovnik (prenapuhani) se može nabaviti i od nekog poznanika koji je također ovlašteni izvođač a u biti nema nikakove veze s vama.

Ukoliko vas odbiju zatražite pismeno na koje se to točno odredbe pozivaju, barem ćete znati ima li osnova za isto, te kako dalje postupiti, gnjaviti se s njima ili jednostavno promijeniti banku. 

Hvala to me i zanimalo, danas mi je bankar rekao da mora pitati svoje pravnike vezano uz troskovnik kao da ne bi bio sukob  interesa jer je to kredit 70% ide meni na račun, a 30% investitoru. Nije mi bilo jasno zašto bi bilo zapreke oko izvođenja radova od strane suprugove firme jer sve će tako i tako biti potkrepljeno računima.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Josipbepo
      Vec sam dugi niz godina klijent splitske banke. Tamo sam dizao kredit i vracao. Trenutno sam otplatio cijeli kredit. Sada sam tio digniti nenamjenski kredit u iznosu od 220.000kn i to u hpb banci. Tamo sam uzeo formular za poslodavca i predao ga u morhu gdje sam zaposlen i imam ugovor na neodređeno. U međuvremenu dok sam cekao papire sjela mi je ovrha od eos matrixa za tele 2 u iznosu od 6.000 kn. .. danas kada sam napokon isao predati ispunjene papire u hpb rekli su mi da nemogu dignit kredit jer sam blokiran duze od 5 dana.. neznam sta mi je ciniti.. ako platim ovrhu je li mogu opet pokusati predati papire? Na tim papirima pise da sam tog datuma kreditno sposoban i da nemam nikakvu blokadu.. ako ko ima neki pametan savjet...hvala..
    • objavio ns1312
      Pozdrav,

Priča ide ovako; s bivšom suprugom bio sam u vezi 4 godine nakon čega smo se vjenčali i bili u braku godinu i pol dana, međutim nakon godinu dana braka, bračna zajednica je prestala jer je bivša supruga otišla od kuće u kojoj smo živjeli. Pokrenula je razvod braka te smo se razveli u siječnju 2018. godine. Nije bilo riječi o podjeli bračne stečevine, nije bilo dogovora jer se dotična nije htjela javljati i uopće komunicirati o tome. Javljala se samo kako bi me obavijestila o svojoj trudnoći za koju se kasnije, uz liječnike, utvrdilo da je izmišljena, te je otprilike mjesec dana prije samog razvoda počela uznemiravati moju novu djevojku pozivima sa skrivenog broja i porukama prijetećih sadržaja. Priča se dalje nastavlja s dolascima na moje radno mjesto i pričama kako će mi ''srediti otkaz'' i to otprilike pola godine nakon samog razvoda braka.
      U braku smo uzeli kredit (na moje ime) od 75000kn s otplatom na 15 godina (ukupnan iznos je oko 150000kn) kako bismo pokrili prethodno dignuti kredit (za kupnju zajedničkog automobila) i namirili troškove svadbe.
      Dobronamjerno, znajući da nema posao te niti jednog dana radnog staža, nisam htio ništa pokretati glede diobe bračne stečevine, međutim njene gore navedene radnje se nastavljaju i jednostavno više nemam empatije za nju.
      Zanima me slijedeće:
      1. Može li se pokrenuti ikakav postupak glede diobe bračne stečevine 10 mjeseci nakon samog razvoda braka?
      2. Koji je postupak kod diobe kredita?
      3. Kome se najbolje obratiti?
    • objavio Ana9595
      Pozdrav. Imam kredit u Zagrebačkoj banci i unazad 2 mjeseca nisam redovni platiša. Sad me zanima nakon koliko vremena banka prodaje dug agencijama?
    • objavio MojeIme2
      Pozdrav,
      Zanima me dali je prodaja ili ustupanje praznog zahtjeva za legalizaciju kažnjivo?
      Hvala Vam unaprijed.
    • objavio MalaMia2510
      Pozdrav ljudi,
      zanima me info. Uglavnom kuca je legalizirana, jos nije etazirano.
      Kuca ima 2 vlasnika. Ja sam u prizemlju i prvom katu.
      Na konto moga oca, ogluhom su osobe iznad dobili prolaz na vrt, kroz stan.
      Odlucila sam prebaciti taj prolaz na bok kuće, osigurat si mir.
      Nadalje, usla sam u radove krovista ispod terase. Sve je isto, nista se ne mijenja van gabarita kako je zacrtano. Ono sto me zanima, posto je jaca konstrukcija, makli su staru metalnu i ide drvena i izloacija.
      Moraju zidati parapet. Ono sto me zanima.
      Ja bih tu terasu zatvorila, kao stambeni prostor. Ne bih da imam problema s istim gore iznad. Zanima me da li je za to potrebna građevinska ili sto? Znaci radi se o 13m2? Ili na koji nacin se zastit. 
      Hvala puno
  • Online korisnici