Jump to content
Zelic3

Legalizacija, dizanje kredita

Preporučene objave

pozdrav, 

zivim u obiteljskoj kuci od cca 750m2, od toga 500njak m2 je je legalno, ostalo nije. U kuci zivim ja, vlasnik 6/8, dok je brat suvlasnik 2/8, zivi van RH. 2015 sam podnio zahtjev za legalizacijom, platio kaznu za zadrzavanje nezakonito izgradenog objekta i dobio Rjesenje o izvedenom stanju.  Jos uvijek nisam platio komunalije za neizgradeni dio jer mi do danasnjeg dana nisu dosle uplatnice. Kako sam se dogovorio s bratom za isplatu njegovog dijela, mene zanima dali ja mogu dignuti kredit na kucu uz njegovu suglasnost (da ga isplatim) s obzirom da sam dobio rjesenje o izvedenom stanju? 

hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Zelic3 je napisao:

mene zanima dali ja mogu dignuti kredit na kucu uz njegovu suglasnost

Rjesenje o izvedenome stanju nije dokaz o vlasnistvu!

A sto se tice dizanja kredita, to morate pitati banku. Imaju svoje uvjete, i cisti hipotekarni kredit ovih dana bez redovitih primanja nece ici...

Podijeli ovu objavu

Pozdrav!

dižem adaptacijski kredit za stan pošto moj suprug ima građevinsku firmu i on će mi obavljati sve građevinske radove predali smo troškovnik izdan od njegove firme banci,  bankar mi je rekao da mora provjeriti sa svojim pravnicima da li mi suprugova firma može izdati troškovnik da nebi bilo nekakvih sukoba interesa. Moje pitanje je pošto stan glasi na mene i ja sam jedini vlasnik da li postoji mogućnost da mi suprugova firma neće moći izdati troškovnik za građevinske radove?

Podijeli ovu objavu

Tko može izvoditi radove tj. tko je izvođač Zakon o gradnji i Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje jasno propisuje. Nadalje, večina banaka u svojim uvjetima navode samo troškovnik od ovlaštenog izvođača radova. Tako da, ako vam suprugova građevinska tvrtka može obavljati radove, ne vidim zašto vam ne bi mogli napraviti troškovnik.

Možda je dilema ovih u banci jedino u tome što je moguće da je isti prenapuhan da se dobije što veći iznos kredita a ne utroši sve na adaptaciju, jer se iznos kredita isplačuje na tekući račun korisnika kredita a izbačeni su uvjeti da se pri isplati kredita predoče računi.

No, na kraju krajeva sasvim je svejedno jer ono što ste podigli ćete i otplatiti, a takav troškovnik (prenapuhani) se može nabaviti i od nekog poznanika koji je također ovlašteni izvođač a u biti nema nikakove veze s vama.

Ukoliko vas odbiju zatražite pismeno na koje se to točno odredbe pozivaju, barem ćete znati ima li osnova za isto, te kako dalje postupiti, gnjaviti se s njima ili jednostavno promijeniti banku. 

Podijeli ovu objavu

Hvala,

Prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Tko može izvoditi radove tj. tko je izvođač Zakon o gradnji i Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje jasno propisuje. Nadalje, večina banaka u svojim uvjetima navode samo troškovnik od ovlaštenog izvođača radova. Tako da, ako vam suprugova građevinska tvrtka može obavljati radove, ne vidim zašto vam ne bi mogli napraviti troškovnik.

Možda je dilema ovih u banci jedino u tome što je moguće da je isti prenapuhan da se dobije što veći iznos kredita a ne utroši sve na adaptaciju, jer se iznos kredita isplačuje na tekući račun korisnika kredita a izbačeni su uvjeti da se pri isplati kredita predoče računi.

No, na kraju krajeva sasvim je svejedno jer ono što ste podigli ćete i otplatiti, a takav troškovnik (prenapuhani) se može nabaviti i od nekog poznanika koji je također ovlašteni izvođač a u biti nema nikakove veze s vama.

Ukoliko vas odbiju zatražite pismeno na koje se to točno odredbe pozivaju, barem ćete znati ima li osnova za isto, te kako dalje postupiti, gnjaviti se s njima ili jednostavno promijeniti banku. 

Hvala to me i zanimalo, danas mi je bankar rekao da mora pitati svoje pravnike vezano uz troskovnik kao da ne bi bio sukob  interesa jer je to kredit 70% ide meni na račun, a 30% investitoru. Nije mi bilo jasno zašto bi bilo zapreke oko izvođenja radova od strane suprugove firme jer sve će tako i tako biti potkrepljeno računima.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Mojo
      Poštovani, 
      Želim se rastati od muža jer me zlostavlja verbalno, psihički. Bilo je i nekoliko fizičkih obračuna prije. Ali vrijeđanje i ponižavanje je postalo nepodnošljivo. Imamo dvogodišnje dijete koje želim zaštititi od takvih gadosti, kuću koja pola-pola na nas dvoje, kredit na njegovo ime. Ja studiram, on radi. 
      Zanima me što će biti kada u CZSS podnesem zahtjev za rastavom braka i medijacijom. Strah me je podnijeti taj zahtjev jer se bojim da neću dobiti skrbništvo nad djetetom jer nemam posao. Molim Vas za savjet. Koja su moja prava? Kako mogu zaštiti dijete i sebe? Što će biti s kreditom? Moram li ga i ja otplaćivati iako ne radim? 
      U kući koju sređujemo ne živimo. Ima li on pravo tamo živjeti ukoliko mu ja to ne dopustim?

Lijep pozdrav
    • objavio ditelinas4lista
      Pozdrav svima.Trebam pravni savjet.Situacija je takva da sam zensko i udajem se brzo. Zivim sama s tatom i on ima prizemnicu, buduceg muza sutuacija jr jako teska ,a mi oboje radimo,njegovi zive svi zajedno (8članova) .Tata zeli darovat kucu meni,prepisat je na mene, da pravim kat i da ostanemo s njim i to nam odgovara, ja bih digla kredit jer sam bolje kreditno sposobna od njega,on je tek poceo radit ja vec imam za auto i brzo istjece.E sad pitanje je: dali ako nedaj boze dode danas sutra za 20 5o god do nekih problema,kazem samo se informiram da ja znam kako stvari stoje, nemojte me krivo shvatiti,ne mislim se razvodit al zelim znati okolnosti, ako bi doslo do toga dali on moze pravno odnijeti pola te kuce ili nesto,a ja sam vlasnik ,ili da je i tata nebitno,ako smo sagradili u braku taj kat.
      ima li veze ako je prepisana na mene prije braka ili poslije braka.

• objavio WomanKc
      Poštovani, 
      bila sam jamac dotičnoj 2005g kad je podigla kredit u Slatinskoj banci. Pošto ga nije plačala logično je da su mene zablokirali kao jamca ali pošto sam nezaposlena nemaju se od čega naplatiti. Dug je nrastao na malo više 100,000kn.
      Prije god. dana me ista potražila da joj moram potpisti neke papire za kredit što sam ja odbila, i nedugo poslije toga mi je na kućnu adresu iz banke došla obavijest o kreditu na 0,00kn, ali sam ga zametnula jer sam se selila i ne mogu ga naći, u banci tvrde da ga nisu poslali ali sad bez njega mogu bilo kaj reći. 
      poslije toga  nisam dobila niti jednu obavijest od banke ali mi je račun i dalje blokiran, pa sam otišla na finu i tamo su mi dali podatke o dugu da bih otišla u Slatinsku  banku i tamo su mi rekli da je dotična digla reprogram kredita te da mi banka nije dužna slati nikakve obavijesti. s obzirom da se prvobitni kredit za koji sam ja potpisala jamstvo zatvorio te otvorio novi na duži rok otplate ali manja rata u koji ja nisam imala uvid jer je direktor banke rekao da dotična ima pravo tako tri puta reprogamirati kredit a sredstva jamstva ostaju ista i netreba nikakav potpis od jamaca. Mene sada zanima da li je to istina i kako netko može bez znanja jamaca da ga banka ne obavijesti uzimati kredite na tuđi račun? Da li se može tužiti banku i dotičnu osobu zbog toga jer kao što sam navela banka ne dozvoljava meni kao jamcu uvid u nikakve papire od kredita. 
      Zahvaljujem na odgovoru!
    • objavio zahnah89
      2001. godine moj otac je dobio kredit od županije kao potporu/pomoć za obrt koji je godinu prije pokrenuo. To je bilo oko 60.000 kn. Prve 2-3 rate je platio, znači zadnja uplata je bila 2002. Dalje nije plaćao jer su ga drugi koji su isto dobili takav kredit uvjeravali da je to nepovratno (što u ugovoru nigdje nije pisalo).
      Do prije mjesec dana nitko nikad nije slao nikakvu opomenu ili zahtjev za to. Znači 16 godina nitko nije spomenuo taj kredit, ni županija ni banka. Sada županija traži da se preostali iznos uplati u roku 3 mjeseca.
      Otac je prije par godina umro i sad je to 'nasljeđeni dug'.
      Ugovor o kreditu još ne uspjevamo naći.
      Zanima me je li to otišlo u zastaru?
      Puno hvala na svakom odgovoru!
  • Online korisnici