Jump to content

Služnost puta


suky1234

Preporučene objave

Poštovani,

Vodio sam spor oko služnosti puta sa susjedom koji je to pravo stekao na temelju Ugovora o darovanju a koji nije bio upisan u zemljišnim knjigama te ja za njega nisam ni znao.

Taj spor sam ja dobio i susjed je sebi morao probiti drugi put za prilaz kući.

U međuvremenu, prije donošenja druge presude, susjed je preminuo, a njegova obitelj preuzima parnicu, probijaju svoj put, te me tuže za služnost na temelju dosjelosti i presuda je donesena u njihovu korist.

Oni sada služnost ne upisuju u zemljišne knjige već traže ponavljanje postupka što im sud odbija. Kako nisu uspijeli u tome, njihova odvjetnica predlaže da im isplatim naknadu za obeštećenje jer nemaju prilaz svojoj garaži, a oni bi se odrekli služnosti puta.

Dakle, obitelj mog susjeda već 4 godine ne koristi moj put (pošto su izgradili svoj), ne mogu upisati služnost u zemljišne knjige iz neznam kojeg razloga, a dok nije upisana, ja ih ne mogu tužiti za ukidanje služnosti (članak 242). Tako kaže moj odvjetnik, pa me zanima da li mogu išta poduzeti da se ta služnost skine?

Ako ne, da li mogu i ja tražiti naknadu za služnost puta budući da je priznata na temelju dosjelosti?

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, suky1234 je napisao:

 nisu upisali služnost

Služnost stečena dosjelošću(utvrđeno u sudskom postupku)obvezuje vlasnika poslužne nekretnine(tuženog)da trpi izvršavanje sadržaja služnosti i bez upisa tog prava u zemljišne knjige,koji u ovom slučaju isključivo pruža pravnu zaštitu ovlašteniku služnosti za slučaj otuđenja povlasne nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Lijep pozdrav,

da ne otvaram novu temu pitati ću ovdje. U vlasničkom listu stoji zabilježba:

"Na temelju kupoprodajnog ugovora od 15. studenog 1978., uknjižuje se pravo služnosti prolaza, provoza svim vozilima i progona stoke od glavne ceste uz među č.k.br. 322 u širini 4 m i dužini 20 m preko č.k.br. 324/1 upisane u z.k.ul. 382 ove općine."

 

Možete li mi molim vas iz te formulacije interpretirati koja je čestica vlasnička a koja je dobila pravo služnosti?

Također me zanima kolika je mogućnost zabune prilikom upisa tih zabilježbi. Da li kad u praksi pokaže da ono što stoji u vlasničkom listu bude pogrešno?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, M.Gub je napisao:

 

Možete li mi molim vas iz te formulacije interpretirati koja je čestica vlasnička a koja je dobila pravo služnosti?

Kod prava stvarne služnosti postoji povlasna i poslužna nekretnina. Povlasna je ona čiji se vlasnik za potrebe te nekretnine služi nečijom tuđom, poslužnom nekretninom, čiji vlasnik mora to trpjeti ili propuštati određene radnje glede svoje nekretnine. Prema tome bi ovdje povlasna bila ona kat.č. koja je upisana pod A u Posjedovnicu, a poslužna kat.č. br. 324/1.

 

, M.Gub je napisao:

Također me zanima kolika je mogućnost zabune prilikom upisa tih zabilježbi.

Rijetko se dešavalo no moguće je bilo, tada kad se sve ručno upisivalo i prepisivalo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Kako se definira služnost puta na dijelu čestice, ako je nužno služnost uspostaviti ne na cijeloj čestici nego samo na dijelu? Samo opisno u ugovoru ili navođenjem geodetskih koordinata ili prilaganjem skice ili nekako drugačije?

Upisuje li se to u ZK uložak ili će samo biti navedeno da se osniva služnost na dijelu čestice, a onda se za detaljniji uvid mora pogledati ugovor o uspostavi služnostI? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 28. 06. 2021. at 10:27, Grabarić Imbra je napisao:

Upisuje li se to u ZK uložak ili će samo biti navedeno da se osniva služnost na dijelu čestice, a onda se za detaljniji uvid mora pogledati ugovor o uspostavi služnostI? 

Upisuje se u ZK uložak na način npr. Na temelju Ugovora o osnivanju prava služnosti od xx.xx.xxxx, br. ov.1223 na nekretnini vlasnika XY uknjižuje se pravo stvarne služnosti na kat.čestici 1234 upisane u A, prolaza širine 1 m, duljine 12 m u smjeru kat.čest. 234 upisane u zk.ul.br.23 do kat.čest. 244 upisane u zk.ul.br 34, k.o iste, u korist......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija