Jump to content
vanfido

Otkazni rok

Preporučene objave

Postovani, trenutno radim kod poslodavca koji inzistira na otkaznom roku od mjesec dana, iako ja smatram da je otkazni rok 2 tjedna. Radim kod istog poslodavca manje od godinu dana (01.11.2017. je potpisan ugovor na pola radnog vremena, 01.12 je potpisan aneks ugovora na puno radno vrijeme) i u ugovoru o radu mi stoji da je otkazni rok definiran zakonom o radu. Sto sam ja protumacio da moram raditi otkazni rok od 2 tjedna. Zanima me tko je u pravu i da li moze poslodavac pravno meni raditi probleme oko otkaznog roka ukoliko je duljina 2 tjedna. Radim na ugovor na neodredeno puno radno vrijeme i jedini razlog zasto mjenjam posao je zbog razlike u placi, minimalna propisana i prosjecna placa kod nas.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Dužina trajanja otkaznog roka temelji se na neprekidnoj duži trajanja radnog odnosa kod istog poslodavca. S tim da Zakon o radu propisuje najkraće trajanje otkaznog roka, a koje iznosi dva tjedna u slučaju kada je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine, to bi se po Zakonu o radu odnosilo na Vas. Međutim, to ne znači da otkazni rok ne može biti duži. Najkraće trajanje otkaznog roka uređeno je Zakonom o radu, ali on nije jedini izvor radnog prava pa je moguće kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, i drugačije urediti trajanje. Svakako, u tom slučaju na radnika se uvijek primjenjuje povoljniji propis. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Nikolina2688
      Poštovani, 
      Molim Vas za pomoć!
      Otkaz sam dala 15.07.2019 godine (pismeni naravno) i poslala sam ga poštom da se uruči osobno primatelju (mojoj firmi) kako bih imala dokaz da je moj otkaz stigao(pracenje paketa i potpis kod preuzimanja). Živim u ZG a sjedište firme je u Splitu.
      Muci me sljedece, šefica preko telefona 16.07.2019 godine govori kako ona još "nije otvorila moju poštu" .
      Zanima me dal sam po bilo kojoj točci ugrožena, dali može osporiti otkaz, dali može na bilo koji nacin tvrditi da nije vidjela na vrijeme,da je u kuverti bilo nešto drugo, da mi produži otkazni rok ili nešto još gore, ne rastajemo se baš u najboljim odnosima i iskreno ne znam što mogu ocekivati.
      Dal je poslodavac dužan potpisati moj otkaz ili dokument vrijedi sam za sebe s mojim potpisom? Koje mi je dokumente poslodavac dužan uručiti u ovom procesu? Možete me uputiti malo u moja prava?
      Očajna sam i u strahu, selim se za Njemačku imam samo 22god i nemam iskustva s otkazom a bitno mi je da sve ide po planu.
      Hvala Vam puno na svakoj pomoći!!!!
    • objavio dora.
      Lijep pozdrav. Imam ovakvu situaciju: imam ozljedu na radu koja je priznata, imala sam dakle bolovanje od 100% i krajem prošlog mjeseca mi je isticao ugovor (ugovori su bili na određeno zbog povećanja posla) i poslodavac mi je prekinuo ugovor dok je moje bolovanje trajalo i dok sam još na liječenju (imam sve papire koji pokazuju da mi liječenje traje i ovaj mjesec, a ja sam dobila otkaz). Prijavila sam se na HZZO da dobivam naknadu još mjesec dana, ali zanima me imam li osnove tužiti poslodavca ili bilo kakve sankcije da on ima budući da je moja ozljeda još prisutna i neoporavljena, a moje fizikalne terapije i pregledi još uvijek traju. Pitala sam na Građanskom sudu u Zagrebu gdje su mi rekli da mi ne mogu dati nikakav odgovor niti na jedno moje pitanje i da to sve trebam uz odvjetnika, a odvjetnici su danas skupi i sve. Zanima me kako da znam što da radim dalje u ovoj situaciji, tj koje mogućnosti imam i gdje to mogu saznati i je li takvo što uopće moguće? Hvala unaprijed svima na odgovorima, svi su odgovori dobrodošli da znam što da radim u ovoj situaciji kada nisam u mogućnosti i opskrbiti si novce za život, a kamoli za odvjetnike i njihove pravne savjete.
    • objavio legasov
      Pozdrav!
      Sa poslodavcem sam potpisao ugovor na neodređeno sa probnim rokom od šest mjeseci, da bi mi poslodavac, nakon samo dva mjeseca rada i bez opravdanih razloga uručio otkaz (nije u pitanju niti skrivljeno ponašanje, niti osobno uvjetovani otkaz, već kako i sami navode nezadovoljavanje na probnom roku).
      Tjedan dana prije otkaza direktor mi u razgovoru u četiri oka vrti priču kako su zadovoljni mojim radom i naglašava da će ispoštovati ugovoreno. Međutim, na dan otkaza koji je stigao bez ikakvog prethodnog upozorenja direktor predaje odluku o otkazu priznavši pritom da je u posao za koji sam doveden ušao eksperimentalno i da na moje radno mjesto ne misli dovoditi zamjenu. Ne čeka dakle istek probnog roka koji je naveden u ugovoru (probni rok od šest mjeseci). Što se tiče mojih obaveza poslu, uredno sam sam ih izvršavao, nisam kasnio na posao, ostajao sam raditi čak i nakon isteka radnog vremena, dakle nema nikakvog drugog razloga za otkaz osim nezadovoljavanja na probnom roku. Da li je netko vodio sličan postupak i kakva su iskustva iz sudske prakse? Ukoliko poslodavcima prolazi takva praksa, pitanje je zašto onda u ugovoru stoji da je probni rok šest mjeseci, poslodavac je mogao napisati mjesec dana probnog roka, te bih i ja u tom slučaju znao što me može čekati za samo mjesec dana te bih utoliko odabrao prije jednu od drugih ponuda za posao koje sam imao u vrijeme zaposlenja?
    • objavio Tom Bombadil
      Poštovani,
      na inventuri je primjećen manjak od 1700 kuna, a prethodna inventura rađena je samo oko 2 mjeseca ranije a na toj godišnjoj inventuri manjak je bio preko 13000 kn. Htjeli bi jedinom zaposlenom radniku u toj poslovnici dati izvanredni otkaz ugovora o radu, no obeshrabreni smo zbog (po našem mišljenju) velikim brojem presuda sudova koji utvrđuju da je izvanredni otkaz neopravdan. Godišnji manjak od 13000 kuna nismo niti prikazali nego smo ga sanirali o vlastitom trošku tako da ga ne možemo dokazati u sudskom postupku ako dođe do njega, a kad smo već kod toga i godinu prije te bio je manjak kojeg također nismo prikazali.
      Da li smatrate da možemo na temelju jednog manjka na inventuri opravdati izvanredni otkaz radniku?
      Što sve moramo napraviti da bi bili sigurni da sud (ako do njega dođe) neće odbiti naše razloge za izvanredni otkaz zbog manjka na inventuri?
    • objavio Condor93
      Pozdrav svima,

zadnjih 2 godine radim kod poslodavcima na ugovor na određeno vrijeme. Prvo sam bio na probnom roku, pa na 1 mjesec, na 3 mjeseca, 9 mjeseci, 1 mjesec, 2 mjeseca, 9 mjeseci,  i sad zadnje je na 3 mjeseca.
      Trenutno mi vrijedi ugovor od 3 mjeseca i istječe 30.03.2019g.

U ugovoru se samo spominje : "Ovaj Ugovor se može redovito otkazati prema odredbama Zakona o radu i Pravilnika o radu društva, a izvanredno se ovaj ugovor može otkazati u slučajevima predviđenim zakonom i Pravilnikom o radu društva"
      Zanima me da li mogu otkazati ugovor tj dati otkaz a da nemoram odraditi otkazni rok?
      Također me zanima što moram napisati na papiru (otkaz ugovora o radu, npr Dajem otkaz dana tog i tog ...)? Ima li nekih primjera otkaza?
  • Online korisnici