Jump to content

Izračun radnog staža


Zzbbcc

Preporučene objave

Ako mi netko moze odgovoriti na pitanje. Kako da izraćunam koliko radnog staža ustvari imam. Jer na Potvrdi iz mirovinskog koju skinem preko E- građanina u koloni Trajanje staža osiguranja nista mi ne pise. Radila sam od 01.01.2004.do 15.01.2005 i od 10.05.2005. do 31.05.2005.ali radno vrijeme dnevno mi je bilo 7 sati dnevno. Dali postoji neka formula, da to izracunam? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Izračun radnog staža

Trajanje nepunog radnog vremena

U Republici Hrvatskoj broj radnih sati tjedno ne smiie prijeći 40 sati (čl.61. st. Zakona o radu1, nadalje: ZOR).
Ukoliko se, kod sklapanja ugovora o radu, ugovori fond radnih sati tjedno koji je manji od 40 sati, tada se radi o nepunom radnom vremenu (čl. 62. st.1. ZOR-a). Prilikom svakog zasnivanja radnog odnosa (u punom ili nepunom radnom vremenu), sklapa se između poslodavca i posloprimca ugovor o radu (čl. 10- ZOR-a).

Kako se računa radni staž kod rada u nepunom radnom vremenu

Radniku zaposlenom na nepuno radno vrijeme, radni staž (staž osiguranja, čl. 27. st.3. ZakMIO) za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja računa se u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati rada u nepunom radnom vremenu ostvarenog za pojedine godine - obračunatih na puno radno vrijeme. Primjer 1. Radnik koji je cijelu 2016. godinu radio 4 sata dnevno, pet dana u tjednu - što iznosi 20 sati tjedno, prvo treba utvrditi staž osiguranja kao da je radio puno radno vrijeme i to na sljedeći način: ■ računa se godina od 12 mjeseci, a svaki mjesec u trajanju od 30 dana (neovisno o tome radi li se o veljači sa 28 ili 29 dana, srpnju i kolovozu sa 31 danom ¡td.) = 12 x 30 = 360 dana, ■ zatim se tih 360 dana množi sa satima rada radnika dnevno = 360 x 4 sata = 1.440 sati, ■ koji se potom dijele sa satima rada u punom radnom vremenu (8 sati dnevno) = 1.440 / 8 = 180 dana, ■ koji se dijele sa brojem dana u mjesecu (30 dana) = 180/30 = 6 mjeseci radnog staža u 2016. godini. U slučaju kada radnik radi kod više poslodavaca, radni sati prove-deni kod svih poslodavaca se zbraiaiu (kumuliranju) te se prema tom zbirnom iznosu sati rada (koji ne može biti veći od 40 sati tjedno prema čl. 61. st. 1. ZOR-a) računa staž osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
, malicovjek je napisao:

Trajanje nepunog radnog vremena

U Republici Hrvatskoj broj radnih sati tjedno ne smiie prijeći 40 sati (čl.61. st. Zakona o radu1, nadalje: ZOR).
Ukoliko se, kod sklapanja ugovora o radu, ugovori fond radnih sati tjedno koji je manji od 40 sati, tada se radi o nepunom radnom vremenu (čl. 62. st.1. ZOR-a). Prilikom svakog zasnivanja radnog odnosa (u punom ili nepunom radnom vremenu), sklapa se između poslodavca i posloprimca ugovor o radu (čl. 10- ZOR-a).

Kako se računa radni staž kod rada u nepunom radnom vremenu

Radniku zaposlenom na nepuno radno vrijeme, radni staž (staž osiguranja, čl. 27. st.3. ZakMIO) za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja računa se u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati rada u nepunom radnom vremenu ostvarenog za pojedine godine - obračunatih na puno radno vrijeme. Primjer 1. Radnik koji je cijelu 2016. godinu radio 4 sata dnevno, pet dana u tjednu - što iznosi 20 sati tjedno, prvo treba utvrditi staž osiguranja kao da je radio puno radno vrijeme i to na sljedeći način: ■ računa se godina od 12 mjeseci, a svaki mjesec u trajanju od 30 dana (neovisno o tome radi li se o veljači sa 28 ili 29 dana, srpnju i kolovozu sa 31 danom ¡td.) = 12 x 30 = 360 dana, ■ zatim se tih 360 dana množi sa satima rada radnika dnevno = 360 x 4 sata = 1.440 sati, ■ koji se potom dijele sa satima rada u punom radnom vremenu (8 sati dnevno) = 1.440 / 8 = 180 dana, ■ koji se dijele sa brojem dana u mjesecu (30 dana) = 180/30 = 6 mjeseci radnog staža u 2016. godini. U slučaju kada radnik radi kod više poslodavaca, radni sati prove-deni kod svih poslodavaca se zbraiaiu (kumuliranju) te se prema tom zbirnom iznosu sati rada (koji ne može biti veći od 40 sati tjedno prema čl. 61. st. 1. ZOR-a) računa staž osiguranja.

Poštovani,

molila bih i ja pomoć,

možete li mi molim Vas izračunati staž u razdoblju od 10.12.2012.-23.01.2013. i 26.03.2013.- 8.02.2014.

ako nije problem prikazati postupak.

Hvala najljepša!

uređeno: od natalishau
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

U Zakonu o radu iz 1995. (NN, br. 38/95., 54/95., 65/95., 102/98., 17/01., 82/01., 114/03., 123/03., 142/03., 30/04. i 68/05. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) stajalo je da "puno radno vrijeme ne smije biti duže od 42 sata tjedno" (članak 30.). Od izmjena i dopuna iz 2001. (NN, br. 17/01.) puno radno vrijeme je 40 sati tjedno (kao što je i prema danas važećem ZOR-u).

Zanima me kako se računao radni staž (staž osiguranja) za nepuno radno vrijeme do ovih izmjena iz 2001., odnosno dok je puno radno vrijeme iznosilo 42 sata tjedno.

Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molio bih Vas da mi objasnite kad stićem pravo na bilo kakvu mirovinu. Ciljam na onu za dugogodišnjeg osiguranika. I na kraju kojem iznosu mirovine se mogu nadati uz argumente koji su u prilogu te da sam rođen 13 studenog 1961, i da od 01.01. 2019. Ide mi staž 12/14 (kao što se vidi do sad je bio 12/15) , drugih povlastica nemam osim 30-tak dana priznatog staža na račun drugog dohotka. I Još jedno pitanje, koji iznos izračuna mirovine se smatra kao  mirovina za isplatu, dal je to stavka 9. ili 11?

Unaprijed hvala

Screenshot_20190410-100810.png

Screenshot_20190410-100924.png

Screenshot_20190410-081524.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof,

Izuzetno sam Vam zahvalan za ove informacije koje sam dobio od Vas a nisam ih mogao dobiti u svom mirovinskom uredu jer i sam prijeki pogled činovnice jasno mi govori da sam nepoželjan. Još samo malo pitanjce. 😉. 

S obzirom da vidim na joppd obrascu da mi poslodavac uplaćuje "Dodatni doprinos za mirovinsko osig. za staž osiguranja koji se računa s povećanim trajanjem" nekih 470 kn koja je korist od toga ako mi se ne pribraja u radni staž, te koliko bi mi bila manja mirovina kada bih išao jednu ili dvije godine ranije. To pitam zbog toga što radim izuzetno stresan posao (dokaz su ugrađena tri srebra prije dvije godine) pa nisam siguran dali ću izdržati još tri i pol god.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

beneficirani staž se pribraja prilikom izračuna iznosa starosne mirovine.

Kad imate 41.g. efektivnog staža i više od 60. godina života, time ste ostvarili pravo na priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika ali izračun minimalne starosne mirovine  je sa ukupnim mirovinskim stažom.

Kad Vam zbroj efektivnog radnog staža i beneficiranog staža bude iznosio najmanje 42.g. izračun je:

42   x   66,35   =    2.786,70  kn

Ako imate samo 41.g. efektivnog staža mirovina bi Vam tada iznosila:

41   x    66,35  =   2.720,35  kn

 

Prvi trenutak Vašeg odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu je nadnevka 13.11.2021.g. na Vaš 60-ti rođendan.

Mirovina bi Vam iznosila:

40   x   66,35   =   2.654  kn  x   0,82   =   2.176,28  kn

 

Jasno Vam je da Vam nije dobro ići u prijevremenu starosnu mirovinu sa 60.g.

 

Četrdeset godina rada za mirovinu od 2.176,28  kn a ako Vas zdravlje posluži raditi još samo nešto više od 1.g. iznos mirovine Vam raste na 2.786,70  kn, dobro razmislite.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na iscrpnim informacijama, mada su mi neke stvari nelogične. Kao što rekoh poslodavac mi plaća 470 kn mjesečno za dva mjeseca beneficije na godinu. Da bih stekao pravo na jednu godinu beneficije potrebno je uplatiti 470 x 12 x 6 =33.840 kn. Da bih dobio povrat tih novaca morao bih uživati mirovinu (33840 : 66,35=)510 mjeseci, ili 42,5 god.

Mislim da bi mi bilo isplativije za taj iznos povećati prijavu nego plaćati beneficirani staž, s obzirom da veći dio primanja ostvarim u dnevnicama.

Vama poštovani gospodine (ili gđa)još jednom puno hvala na informacijama koje su mi puno pomogle.

Ako se negdje sretnemo🍵🥂.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , facuk je napisao:

Poštovani, molio bih Vas da mi objasnite kad stićem pravo na bilo kakvu mirovinu. Ciljam na onu za dugogodišnjeg osiguranika. I na kraju kojem iznosu mirovine se mogu nadati uz argumente koji su u prilogu te da sam rođen 13 studenog 1961, i da od 01.01. 2019. Ide mi staž 12/14 (kao što se vidi do sad je bio 12/15) , drugih povlastica nemam osim 30-tak dana priznatog staža na račun drugog dohotka. I Još jedno pitanje, koji iznos izračuna mirovine se smatra kao  mirovina za isplatu, dal je to stavka 9. ili 11?

Unaprijed hvala

Postovani ako ste rodjeni 12.11.1961.god, prvi uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu sticete 13.11.2021.god kad navrsite 60 godina zivota i minimalno morate imati 35 godina radnog staza (vi imate vise od toga minimalno potrebnog radnog staza), takav izracun prijevremene starosne mirovine bio bi vam penaliziran - umanjen za punih 18%.

Ako vam od 01.01. 2019.god. ide staž 12/14 (benificirani staz) onda vam dodatak - povlastica nije kao sto ste napisali 30 dana, vec 60 dana po godini rada.

Mirovina iz izracuna koji ste stavili stavka 9. povecava se za dodatak uskladjenja koji je 27%, pa bi vasa mirovina u tom izracunu trebala iznositi  2194,52 kn, no kako je to samo simulirani izracun jer jos nemate pravo na odlazak u mirovinu ovo je samo da otprilike steknete neku predodzbu kako bi to izgledalo.

Kao sto vam je naveo postovani prof (musko), najbolje je da radite tako dugo dok ne steknete uvjete za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" uvjet 41 godina efektivnog staza (benificirani staz ne ubraja se u efektivni) i 60 godina starosti, takva mirovina ne podlijeze penalizaciji - umanjenju.

prije 3 sati , facuk je napisao:

Hvala Vam na iscrpnim informacijama, mada su mi neke stvari nelogične. Kao što rekoh poslodavac mi plaća 470 kn mjesečno za dva mjeseca beneficije na godinu. Da bih stekao pravo na jednu godinu beneficije potrebno je uplatiti 470 x 12 x 6 =33.840 kn. Da bih dobio povrat tih novaca morao bih uživati mirovinu (33840 : 66,35=)510 mjeseci, ili 42,5 god.

Mislim da bi mi bilo isplativije za taj iznos povećati prijavu nego plaćati beneficirani staž, s obzirom da veći dio primanja ostvarim u dnevnicama.

Vama poštovani gospodine (ili gđa)još jednom puno hvala na informacijama koje su mi puno pomogle.

Ako se negdje sretnemo🍵🥂.

Bilo to vama logicno ili nelogicno ali takavi su HR mirovinski zakoni, a sta bi bilo da ste u sistemu benificiranog staza radili npr. cca 30 godina u sistemu 12/15, u punu starosnu mirovinu otisli bi sa 60 godina starosti i imali bi cca od 45-48 godina radnog staza.

Nazalost kasno ste poceli raditi u sistemu benificiranog staza da bi vam bilo isplativo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i Vama poštovani malicovjek. 

Samo komentiram činjenice koje su mi malo čudne u situaciji u kojoj sam sada. Radni vijek proveo sam u sekundarnoj djelatnosti (ljevaonica), tercijalnoj (trgovina -obrt), i sada sam u transportu. Kao što se vidi iz scanova gore, mislim da nisam promijenio puno tvrtki u tih 38 godina a obrt sam zatvorio nakon infarkta, jer je bilo jako stresno voditi taj posao. Pošto imam i kv vozač, zaposlio sam se u špediterskoj firmi (i od tada ide beneficija) ali ispalo je da je to još gore. Zbog toga sad intenzivno razmišljam o mirovini. Sreća da ima ovako dobrih ljudi kao što ste Vi (prof i malicovjek) da ljudima kao što sam ja objasnite neke stvari vezane uz mirovinu i staž.  U uredima službenice nemaju strpljenja i nakon drugog ili trećeg pitanja osjetite da morate izaći, a tablice za izračun i zakoni (koji se često mijenjaju) su nama nepoznati jer nismo u tome dok nam ne zatreba. Sutra ću sa e-gradjanin skinuti podatke o stažu od supruge pa ću Vas zamoliti za savjet. 

Hvala još jedanput.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , facuk je napisao:

Hvala i Vama poštovani malicovjek. 

Samo komentiram činjenice koje su mi malo čudne u situaciji u kojoj sam sada. Radni vijek proveo sam u sekundarnoj djelatnosti (ljevaonica), tercijalnoj (trgovina -obrt), i sada sam u transportu. Kao što se vidi iz scanova gore, mislim da nisam promijenio puno tvrtki u tih 38 godina a obrt sam zatvorio nakon infarkta, jer je bilo jako stresno voditi taj posao. Pošto imam i kv vozač, zaposlio sam se u špediterskoj firmi (i od tada ide beneficija) ali ispalo je da je to još gore. Zbog toga sad intenzivno razmišljam o mirovini. Sreća da ima ovako dobrih ljudi kao što ste Vi (prof i malicovjek) da ljudima kao što sam ja objasnite neke stvari vezane uz mirovinu i staž.  U uredima službenice nemaju strpljenja i nakon drugog ili trećeg pitanja osjetite da morate izaći, a tablice za izračun i zakoni (koji se često mijenjaju) su nama nepoznati jer nismo u tome dok nam ne zatreba. Sutra ću sa e-gradjanin skinuti podatke o stažu od supruge pa ću Vas zamoliti za savjet. 

Hvala još jedanput.

Prva boldana recenica nam je vrlo dobro poznata, dok vam je postovanog prof-a i moje malenkosti nema problema pomoci cemo vam koliko umijemo i znamo, a ovo navedeno u drugoj boldanoj recenici, slobodno pitajte racunajte na nasu pomoc. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, facuk je napisao:

Hvala i Vama poštovani malicovjek. 

Samo komentiram činjenice koje su mi malo čudne u situaciji u kojoj sam sada. Radni vijek proveo sam u sekundarnoj djelatnosti (ljevaonica), tercijalnoj (trgovina -obrt), i sada sam u transportu. Kao što se vidi iz scanova gore, mislim da nisam promijenio puno tvrtki u tih 38 godina a obrt sam zatvorio nakon infarkta, jer je bilo jako stresno voditi taj posao. Pošto imam i kv vozač, zaposlio sam se u špediterskoj firmi (i od tada ide beneficija) ali ispalo je da je to još gore. Zbog toga sad intenzivno razmišljam o mirovini. Sreća da ima ovako dobrih ljudi kao što ste Vi (prof i malicovjek) da ljudima kao što sam ja objasnite neke stvari vezane uz mirovinu i staž.  U uredima službenice nemaju strpljenja i nakon drugog ili trećeg pitanja osjetite da morate izaći, a tablice za izračun i zakoni (koji se često mijenjaju) su nama nepoznati jer nismo u tome dok nam ne zatreba. Sutra ću sa e-gradjanin skinuti podatke o stažu od supruge pa ću Vas zamoliti za savjet. 

Hvala još jedanput.

Prema navodima i slikama koje ste postavili u gornjem postu ispada da ste bruto zaradili u 2018 godini 66.044,16 kn.

Kad se usporedi vase godisnje bruto primanje iz 2018.god. sa bruto primanjima u RH, dobije se vas "vrijednosni bod" koji vam za 2018.god. iznosi 0,6515.

Ako ce vam bruto primanja i daljnjih godina biti u istoj visini a bruto RH ce nesto rasti vas "vrijednosni bod" ce padati i kad se oni pribroje dosadasnjim "vrijednosnim bodovima" za period 1980 - 2017.god. (PVB - 0,6852), automatski vam pada i "prosjecni vrijednosni bod" za sve godine rada, a on je kljucan u formuli za izracun mirovine, tako vam i iznos mirovine blago pada.

Jedino rijesenje je da vam gazda digne iznos place, sto nazalost vjerojatno nije bas moguce...

Mislim da je vama izglednija minimalna mirovina kao sto vam je i izracunao postovani prof u svom postu ( 41   x    66,35  =   2.720,35  kn ), to je po sadasnjoj vrijednosti "Aktualna vrijednost mirovine - AVM"

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, malicovjek je napisao:

Mislim da je vama izglednija minimalna mirovina kao sto vam je i izracunao postovani prof u svom postu ( 41   x    66,35  =   2.720,35  kn ), to je po sadasnjoj vrijednosti "Aktualna vrijednost mirovine - AVM"

Zato je samo nju i računao poštovani prof.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sad ono najavljivano za suprugu.

Radni staž i pvb prema prilogu.

Ona je u dva stupa....neznam od kada...vjerojatno od kad je stupio na snagu. Poslovođa je u trgovini firme sa 150 prodajnih mjesta, i puna kapa joj je svega. Isto bi u mirovinu sutra makar sa penalizacijom. Neznamo koliko bi to bilo. U svakom slučaju mislim da bi i ona morala raditi do 41/60. Neznam isto za koliko. Vjerojatno za minimalac kao i ja. A tako je to, privatni sektor je okrutan. Radi se, al stvarno se radi, i zaradi se, ali poslodavac gleda da što manje uplati u proračun. Kad je čovjek mlađi to mu nije bitno a kad si stariji sam ne možeš ništa promjeniti. Unaprijed hvala na savjetu za suprugu.

Screenshot_20190412-152940.png

Screenshot_20190412-152647.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost vec iz postavljeniog izracuna je vidljivo da se tvoja gospodja od iznosa mirovine nece obogatiti, kao sto si napisao uz minimalnu placu koju prima, mirovina ni nemoze biti veca pa ju nazalost sljeduje "najniza mirovina" .

Kako neznamo tocan datum njenog rodjenja nemozem ni odgovoriti kad bi mogla najranije u "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju koja je 0,30% po svakom mjesecu prijevremenog umirovljenja u odnosu na potrebne godine za ostvarenje uvjeta za "strosnu mirovinu" po prijelaznom periodu za zene.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

01.05.2024.

 

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani sivko,

Prijevremena mirovina može se započeti koristiti najranije kad se napuni 60.g. života a to je onda 01.05.2025.g.

Lijep pozdrav

Postovani prof, malo ste bili brzopleti (sivko je dobro napisao), radi se o zenskoj osobi, po ZOMO-u po peijelaznom periodu za zene u peijevremenu starosnu mirovinu gospodja moze 01.05.2024.god. kad navrsi 59 godina zivota uz penalizaciju - umanjnje izracuna mirovine od 18%.

U "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" mogla bi  u 2025.god kad navrsi 60 godina starosti i trebala bi imati 41 godinu efektivnog radnog staza, takva mirovina je bez penalizacije.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani facuk,

Pripadala bi Vas jedna od minimalnih invalidskih mirovina po općem propisu ZOMO na slici. Koja od njih je nepoznato jer o stupnju invalidnosti kao i uzroku bolesti te radi li se o profesionalnoj ili općoj invalidskoj mirovini odlučuju nadležne komisije liječnika.

Ovo prikazano je samo matematika za priznatu neku od mogučih invalidskih mirovina. 

Lijep pozdrav

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, malicovjek je napisao:

Trajanje nepunog radnog vremena

U Republici Hrvatskoj broj radnih sati tjedno ne smiie prijeći 40 sati (čl.61. st. Zakona o radu1, nadalje: ZOR).
Ukoliko se, kod sklapanja ugovora o radu, ugovori fond radnih sati tjedno koji je manji od 40 sati, tada se radi o nepunom radnom vremenu (čl. 62. st.1. ZOR-a). Prilikom svakog zasnivanja radnog odnosa (u punom ili nepunom radnom vremenu), sklapa se između poslodavca i posloprimca ugovor o radu (čl. 10- ZOR-a).

Kako se računa radni staž kod rada u nepunom radnom vremenu

Radniku zaposlenom na nepuno radno vrijeme, radni staž (staž osiguranja, čl. 27. st.3. ZakMIO) za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja računa se u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati rada u nepunom radnom vremenu ostvarenog za pojedine godine - obračunatih na puno radno vrijeme. Primjer 1. Radnik koji je cijelu 2016. godinu radio 4 sata dnevno, pet dana u tjednu - što iznosi 20 sati tjedno, prvo treba utvrditi staž osiguranja kao da je radio puno radno vrijeme i to na sljedeći način: ■ računa se godina od 12 mjeseci, a svaki mjesec u trajanju od 30 dana (neovisno o tome radi li se o veljači sa 28 ili 29 dana, srpnju i kolovozu sa 31 danom ¡td.) = 12 x 30 = 360 dana, ■ zatim se tih 360 dana množi sa satima rada radnika dnevno = 360 x 4 sata = 1.440 sati, ■ koji se potom dijele sa satima rada u punom radnom vremenu (8 sati dnevno) = 1.440 / 8 = 180 dana, ■ koji se dijele sa brojem dana u mjesecu (30 dana) = 180/30 = 6 mjeseci radnog staža u 2016. godini. U slučaju kada radnik radi kod više poslodavaca, radni sati prove-deni kod svih poslodavaca se zbraiaiu (kumuliranju) te se prema tom zbirnom iznosu sati rada (koji ne može biti veći od 40 sati tjedno prema čl. 61. st. 1. ZOR-a) računa staž osiguranja.

Molim Vas info - ukoliko imam 2 god roditeljskog I imam pravo 4 godine raditi na pola radnog vremena, kako se računa staž? Dobija li 4 godine staža ili dvije? 

Hvala Vam unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 5 sati , kajzer je napisao:

Poštovani,

Molim Vas izračun sveukupnog radnog staža:

1.) 31.08.2015. - 31.05.2017. pola radnog vremena (4 sata)

2.) 00g 00m 20d

3.) 00g 01m 00d

4.) 00g 01m 05d

5.) 09.03.2019. - 14.04.2019. pola radnog vremena (4 sata)

 

Hvala, lp

Da li je to onda: 1g, 1m i 26 dana staža? 

uređeno: od kajzer
greška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Vlado,

Po ZOMO-u i po ZOHBDR-u kad navrsite 60 godina zivota i minimalno 35 godina staza imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju - umanjenje mirovine, a pravo na starosnu mirovinu po ZOMO-u kad navrsite 65 godina starosti i minimalno 15 godina staza, dok po ZOHBDR-u 6 mjeseci i 20 dana prije navrsenih 65 godina zivota, znaci u braniteljsku starosnu mirovinu bi mogli kad navrsite 64 godine 5 mjeseci i 10 dana zivota.

Ako ste 100% invalid rada mozete pokrenuti postupak i zatraziti invalidsku mirovinu, oko toga se posavjetujte sa vasim izabranim lijecnikom opce prakse.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
prije 2 sati , facuk je napisao:

Imam opet pitanje.

Znači, kad se ode u prijevremenu mirovinu sa penalizacijom od 18%, dal to umanjenje je trajno (do smrti?) ili se ukida kad se dostignu godine (65)?. I još jedno. AVM je dosad bila 66,35 kn, a sad čitam da je uz povečanje neznam~2% ispadne manje od 66,35%. Kako to???

Hvala.

Umanjenje (penalizacija) je trajna za korisnike prijevremene starosne mirovine, do smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
, malicovjek je napisao:

 

Postovani prof, malo ste bili brzopleti (sivko je dobro napisao), radi se o zenskoj osobi, po ZOMO-u po peijelaznom periodu za zene u peijevremenu starosnu mirovinu gospodja moze 01.05.2024.god. kad navrsi 59 godina zivota uz penalizaciju - umanjnje izracuna mirovine od 18%.

U "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" mogla bi  u 2025.god kad navrsi 60 godina starosti i trebala bi imati 41 godinu efektivnog radnog staza, takva mirovina je bez penalizacije.

Poštovani, na već gore navedene činjenice i scanirane materijale našao sam i ovaj članak za koji neznam dal se odnosi na moju bakicu ili ne.. https://www.tportal.hr/biznis/clanak/pogledajte-pod-kojim-uvjetima-roditelji-dobivaju-sest-mjeseci-dodatnog-staza-po-djetetu-foto-20181127 s obzirom da je rodila dvoje djece i bila na porodiljskom (1986 i 1990). Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, facuk je napisao:

Poštovani, na već gore navedene činjenice i scanirane materijale našao sam i ovaj članak za koji neznam dal se odnosi na moju bakicu ili ne.. https://www.tportal.hr/biznis/clanak/pogledajte-pod-kojim-uvjetima-roditelji-dobivaju-sest-mjeseci-dodatnog-staza-po-djetetu-foto-20181127 s obzirom da je rodila dvoje djece i bila na porodiljskom (1986 i 1990). Hvala na odgovoru. 

Tocno, ovo se odnosi na sve zene koje su rodile ili usvojile djecu a u primjeni je od 01.01.2019.god. po novom ZOMO-u, znaci za one koje su u mirovinu otisle nakon 01.01.2019.god. i one koje ce tek ici u mirovinu.

Vasoj supruzi kad preda zahtjev za mirovinu na postojeci staz dodat ce se za dvoje rodjene djece (2 x 6 mjeseci = 12 mjeseci) 1 godina radnog staza i mirovina ce joj se obracunati sa jednom godinom staza vise.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, malicovjek je napisao:

Tocno, ovo se odnosi na sve zene koje su rodile ili usvojile djecu a u primjeni je od 01.01.2019.god. po novom ZOMO-u, znaci za one koje su u mirovinu otisle nakon 01.01.2019.god. i one koje ce tek ici u mirovinu.

Vasoj supruzi kad preda zahtjev za mirovinu na postojeci staz dodat ce se za dvoje rodjene djece (2 x 6 mjeseci = 12 mjeseci) 1 godina radnog staza i mirovina ce joj se obracunati sa jednom godinom staza vise.

Hvala. Dal to znaći da u prijevremenu mirovinu može sa 57 god i četiri mjeseca života  kao što piše u članku ili kao što ste gore napisali 01.05.2024?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, facuk je napisao:

Hvala. Dal to znaći da u prijevremenu mirovinu može sa 57 god i četiri mjeseca života  kao što piše u članku ili kao što ste gore napisali 01.05.2024?

Dodani radni staz od 1 godine nema veze sa godinama zivota, u prijevremenu starosnu mirovinu moci ce 01.05.2024.god kad navrsi 59 godina zivota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Radni odnos na puno radno vrijeme u doo prestao 25.11.2011.

Obrtnik od 09.05.2012.

Pravomoćna presuda za nezakonit otkaz, priznanje kontinuiteta radnog odnosa od 25.11.2011. do ponovnog zasnivanja radnog odnosa, utvrđenje po osnovi neisplaćenih plaća od 25.11.2011. do 16.11.2012., mjesečni bruto 11.345,51 kn.

Iznosi po presudi su isplaćeni i plaćeni su doprinosi.

Po traženju pripisa radnog staža, mirovinsko poništava prestanak svojstva osiguranika s danom 28.11.2011., a utvrđuje prestanak svojstva osiguranika s danom 09.05.2012. (danom otvaranja obrta), iako su u presudi dosuđene plaće do 16.11.2012.

Obzirom da je velika razlika u osnovici obrtnika i dosuđenih plaća, da se žalim što su me uskratili za tih 6 mjeseci ili je to u skladu sa Zakonom?

I da li što trebam učiniti da mi tih 6 mjeseci pri obračunu (buduće) mirovine bude priznato i sa osnovicom za obrtnika i sa tim brutom-jer se preklapa i jer je sve plaćeno?

Hvala Vam najljepša, i ako budete u prilici da mi odgovorite dok mi ne prođe rok za žalbu od 15 dana

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Postovanje,

molim pomoc oko izracuna tocnog ukupnog radnog staza, skinula sam potvrdu preko E-mirovinsko platforme, medjutim nije nista navedeno za 2020.g., a radni odnos je zavrsio zakljucno s 11.07.2020.g.:

1. 2013. - 00g06mj01dan

2. 2015. - 00g10mj12dana

3. 2016. - 01g00mj00dana

4. 2017. - 01g00mj00dana

5. 2018. - 01g00mj00dana

6. 2019. - 01g00mj00dana

7. 2020. - ?

Jesam li dobro izracunala, ukupno 05g10mj26dana?

Unaprijed hvala na pomoci!

Lijep pozdrav

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 30 minuta, sivko je napisao:

Valjda ću naći vremena.

Hhh ok ja cu napisati pa ako i kad nađete vremena za odg.

Ugl. Prosle godine imam 4mj i 6 dana

Ove god sam pocela sa radom 4.6 i odjavaljena 3.7 ..zatim sam odmah prijavljena u drugu firmu(da ne gubim dane) 4.7 do kraja 30.9...znaci koliko Ce mi sveukupno jos faliti dana u 10 mj za pravo na biro...u 2 godine 9 mj.

Negdje sam cula da ne racunaju prvi dan prijave, pa mi nije jasno tocan broj dana?!?🤷🏼

, sivko je napisao:

6.5 mjeseci

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
, malicovjek je napisao:

Trajanje nepunog radnog vremena

U Republici Hrvatskoj broj radnih sati tjedno ne smiie prijeći 40 sati (čl.61. st. Zakona o radu1, nadalje: ZOR).
Ukoliko se, kod sklapanja ugovora o radu, ugovori fond radnih sati tjedno koji je manji od 40 sati, tada se radi o nepunom radnom vremenu (čl. 62. st.1. ZOR-a). Prilikom svakog zasnivanja radnog odnosa (u punom ili nepunom radnom vremenu), sklapa se između poslodavca i posloprimca ugovor o radu (čl. 10- ZOR-a).

Kako se računa radni staž kod rada u nepunom radnom vremenu

Radniku zaposlenom na nepuno radno vrijeme, radni staž (staž osiguranja, čl. 27. st.3. ZakMIO) za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja računa se u trajanju koje odgovara ukupnom broju sati rada u nepunom radnom vremenu ostvarenog za pojedine godine - obračunatih na puno radno vrijeme. Primjer 1. Radnik koji je cijelu 2016. godinu radio 4 sata dnevno, pet dana u tjednu - što iznosi 20 sati tjedno, prvo treba utvrditi staž osiguranja kao da je radio puno radno vrijeme i to na sljedeći način: ■ računa se godina od 12 mjeseci, a svaki mjesec u trajanju od 30 dana (neovisno o tome radi li se o veljači sa 28 ili 29 dana, srpnju i kolovozu sa 31 danom ¡td.) = 12 x 30 = 360 dana, ■ zatim se tih 360 dana množi sa satima rada radnika dnevno = 360 x 4 sata = 1.440 sati, ■ koji se potom dijele sa satima rada u punom radnom vremenu (8 sati dnevno) = 1.440 / 8 = 180 dana, ■ koji se dijele sa brojem dana u mjesecu (30 dana) = 180/30 = 6 mjeseci radnog staža u 2016. godini. U slučaju kada radnik radi kod više poslodavaca, radni sati prove-deni kod svih poslodavaca se zbraiaiu (kumuliranju) te se prema tom zbirnom iznosu sati rada (koji ne može biti veći od 40 sati tjedno prema čl. 61. st. 1. ZOR-a) računa staž osiguranja.

Dobar dan, vidim da ste nekima racunali radni staz pa bih Vas zamolila ako biste i meni mogli pomoci. 
Razdoblje je od 7.10.2019. do 6.1.2021.

Hvala unaprijed.

 

Prije 2 minuta, andrealamesic je napisao:

Dobar dan, vidim da ste nekima racunali radni staz pa bih Vas zamolila ako biste i meni mogli pomoci. 
Razdoblje je od 7.10.2019. do 6.1.2021.

Hvala unaprijed.

Na 30 sati tjedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani, u prijevremenu mirovinu mogu 13.11.2021. a u starosnu za dugogodišnjeg osiguranika 01.01.2023. Pitanje je , kada treba predati zahtjev za mirovinu jednu ili drugu, te dal se zahtjev za prijevremenu može predati i nakon 13.11.2021. znaći poslije isteka roka za prijevremenu. Npr. u slučaju da poželim otić u svibnju 2022. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani facuk,

oba iznosa su točna:

1. prvi iznos u stavci 12 od 2.574,18 kn je iznos mirovine ako se odluči samo na primanje mirovine iz I mirovinskog stupa.

2. Stavak 30 od 2.229,86 kn je iznos mirovine samo iz I mirovinskog stupa ali još trebate saznati iznos mirovine iz II mirovinskog stupa ako se želi primati mirovinu iz oba mirovinska stupa.

3. Kad saznate dosadašnje uplate u II mirovinski stup iskoristite priloženi link za izračun iznosa mirovine iz II mirovinskog stupa

https://www.rmod.hr/default.aspx

Sada zbrojite iznose mirovine stavak 30 i rezultat iznosa mirovine iz II mirovinskog stupa (iz priloženog linka) i to je ukupni iznos mirovine iz I i II mirovinskog stupa.

Imate pravo birati povoljniju mirovinu, onu samo iz I mirovinskog stupa ili onu koja je zbroj  I i II mirovinskog stupa.

PS

Mislim da korisnici najniže mirovine za svoj mirovinski staž nemaju pravo birati, nego ih pripada pravo samo na mirovinu iz I mirovinskog stupa.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 22. 06. 2021. u 7:03, sivko je napisao:

Zahtjevi se predaju mjesec dana prije planiranog odlaska u mirovinu.Prije predaje zahtjeva trebalo bi prije (može i sad) preko e građani dat zahtjev za predkompletiranje svih podataka.

https://www.mirovinsko.hr/hr/pretkompletiranje/368

Naravno da se može zahtjev predat i kasnije.

Poštovani. Odlučio sam se za ounu mirovinu, tj 60-41. Jedno i drugo stičem 6.1.23. Mirovina bi mi trebala biti 42 (sa benef.) puta 73 i nešto. Znači minimalna. Poslodavac me nagovara da nastavim raditi barem sa pola radnog vremena i sa mirovinom. No međutim , moja računska mirovina je manja od minimalne , pa čak i sa dodatkom. Ako odem u mirovinu i nastavim sa pola radnog vremena radni odnos dal me i dalje pripada minimalna mirovina 43X73kn ili padam na obračunsku bez dodatka ili sa dodatkom. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovani facuk,

za vrijeme rada na pola radnog vremena ne primate najnižu mirovinu za svoj staž nego onu koja vam je određena temeljem stvarnih uplata u mirovinski fond.

"Najbrojnija skupina umirovljenika koji rade do polovice punog radnog vremena su stručnjaci i znanstvenici (2 776), a nakon njih čelnici i članovi zakonodavnih tijela, čelnici i dužnosnici državnih tijela i direktori (2 313) te inženjeri, tehničari i srodna zanimanja (2 233). "- citat iz faktografa od srpnja 2021.

Vrlo interesantno. Zato pripadnici mojeg ranga rade pretežno na crno. Hvala na inf poštovani prof.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 04. 2022. u 15:15, facuk je napisao:

 Poslodavac me nagovara da nastavim raditi barem sa pola radnog vremena i sa mirovinom. No međutim , moja računska mirovina je manja od minimalne , pa čak i sa dodatkom. Ako odem u mirovinu i nastavim sa pola radnog vremena ...

Primate onoliko love koliko je rješenjem odredio HZMO kako kaže poštovani Prof a plaća je posebna stavka.Nisam siguran da li vas poslodavac može zaposlit i prije dobivanja rješenja.

Ima dosta običnog staleža koji rade prijavljeni,ali to ovisi i o gazdi da li će prijavljivati jer neki ne rade sa gotovinom pa ni ne mogu isplaćivati na ruke.Ugovor,prijava na poreznoj i dokle se može i hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 10. 04. 2019. u 12:54, prof je napisao:

Poštovani facuk,

na nadnevak 31.12.2022.g. imate navršenih 41.g. efektivnog radnog staža i nešto više od 61.g. života te od 01.01.2023.g. možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

Lijep pozdrav

Poštovani, molim savjet. Kao što je vidljivo iz prijašnje moje komunikacije sa Vama, pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika stićem po mojem izračunu 24 ili 25. 12. ove godine(41 g. staža). Znači za 5,5 mjeseci. Obavijest o namjeri podnošenja zahtjeva za starosnu mirovinu poslao sam putem e-gradjanin još u veljači. Nikakav odgovor nisam dobio. Poslao sam naknadno upit o predmetu i opet ništa. A valjda ima još vremena. Interesira me takodjer još nešto. S obzirom na neke nedavne mirovinske zakonske  promjene, dali ima kakve razlike u datumu za odlazak u mirovinu. Dakle uvjete stićem na Božić  ali mogu ja i sa 1. siječnja ili 10. ako je povoljnije za mene (pošto se radi o drugoj godini). Molim savjet, da se  poslije ne tuckam po glavi. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija