Jump to content

Istekla osobna, vjencanje i policija


Nariele

Preporučene objave

Pozdrav!

Hvala unaprijed na citanju i pokusat cu biti suvisla koliko je moguce biti.

Naime, odselila sam iz Hrv prije par godina i nisam nikad odjavila boraviste (nisam bila dovoljno informirana, smatrala sam da je nebitno) niti pokrenula ikakav postupak. U travnju mi je istekla osobna iskaznica koju jos nisam produzila(nisam u drzavi jos par mjeseci) i policija je odradila terensku provjeru, utvrdila da ne zivim u drzavi vise, te po tome sto su nam rekli, automatski mi odjavljeno boraviste i vise nemam pravo na osobnu iskaznicu i putovnicu.

S obzirom da se ne namjeravam vracati u Hrv i nemam nekretnina ni financijskih obveza prema drzavi, to ne bi trebao predstavljati problem, ali 2019 se udajem (civilno) za stranca (UK) u Dubrovniku.

Pitanja su:

1. Hoce li me docekati nekakve kazne kad pokusam pokrenuti postupak vezan za boraviste?

2. Mogu li se udati u Hrv ako nemam prijavljeno boraviste ali imam pravne dokumente (ID/viza) druge drzave? 

3. Da li je uopce potrebno da se prijavljujem/odjavljujem ili je ok ostaviti kako je, s odjavom napravljenom s njihove strane?

Ako postoje ikakva pitanja ili je nesto nejasno - tu sam i hvala jos jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Neće. Postoji predviđena kazna, ali se nisu pisale u ovakvim situacijama, samo je išla odjava.

2. Možeš.

3. U konzulatu/veleposlanstvu riješiš adresu, tj. prijaviš adresu u inozemstvu i zatražiš osobnu iskaznicu RH s inozemnom adresom (to se sad može). Em si riješiš status, em imaš dokument ako ćeš dolaziti tu.

 

Zapravo i nije tako komplicirano...:-D

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Istekla osobna, vjencanje i policija
, Nariele je napisao:

i, automatski mi odjavljeno boraviste i vise nemam pravo na osobnu iskaznicu i putovnicu.

2. Mogu li se udati u Hrv ako nemam prijavljeno boraviste ali imam pravne dokumente (ID/viza) druge drzave?

Na putovnicu imaš pravo bez obzira koja adresa je u njoj upisana.

Kakav ID po ovome http://www.consilium.europa.eu/prado/hr/search-by-document-country.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija