Jump to content
Sign in to follow this  
Nariele

Istekla osobna, vjencanje i policija

Preporučene objave

Pozdrav!

Hvala unaprijed na citanju i pokusat cu biti suvisla koliko je moguce biti.

Naime, odselila sam iz Hrv prije par godina i nisam nikad odjavila boraviste (nisam bila dovoljno informirana, smatrala sam da je nebitno) niti pokrenula ikakav postupak. U travnju mi je istekla osobna iskaznica koju jos nisam produzila(nisam u drzavi jos par mjeseci) i policija je odradila terensku provjeru, utvrdila da ne zivim u drzavi vise, te po tome sto su nam rekli, automatski mi odjavljeno boraviste i vise nemam pravo na osobnu iskaznicu i putovnicu.

S obzirom da se ne namjeravam vracati u Hrv i nemam nekretnina ni financijskih obveza prema drzavi, to ne bi trebao predstavljati problem, ali 2019 se udajem (civilno) za stranca (UK) u Dubrovniku.

Pitanja su:

1. Hoce li me docekati nekakve kazne kad pokusam pokrenuti postupak vezan za boraviste?

2. Mogu li se udati u Hrv ako nemam prijavljeno boraviste ali imam pravne dokumente (ID/viza) druge drzave? 

3. Da li je uopce potrebno da se prijavljujem/odjavljujem ili je ok ostaviti kako je, s odjavom napravljenom s njihove strane?

Ako postoje ikakva pitanja ili je nesto nejasno - tu sam i hvala jos jednom!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

1. Neće. Postoji predviđena kazna, ali se nisu pisale u ovakvim situacijama, samo je išla odjava.

2. Možeš.

3. U konzulatu/veleposlanstvu riješiš adresu, tj. prijaviš adresu u inozemstvu i zatražiš osobnu iskaznicu RH s inozemnom adresom (to se sad može). Em si riješiš status, em imaš dokument ako ćeš dolaziti tu.

Zapravo i nije tako komplicirano...:-D

Podijeli ovu objavu

, Nariele je napisao:

i, automatski mi odjavljeno boraviste i vise nemam pravo na osobnu iskaznicu i putovnicu.

2. Mogu li se udati u Hrv ako nemam prijavljeno boraviste ali imam pravne dokumente (ID/viza) druge drzave?

Na putovnicu imaš pravo bez obzira koja adresa je u njoj upisana.

Kakav ID po ovome http://www.consilium.europa.eu/prado/hr/search-by-document-country.html

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio the_chosen_one
      Poštovani, evo imam i ja jedno pitanje tj. molbu.

Ukratko, živim i radim u Njemačkoj. Vozim auto sa njemačkim tablicama. Za Uskrs smo bili u Hrvatskoj i imao sam nesreču. Nisam bio kriv. U Njemačkoj je napravljena procjena koja je poslana Hrvatskom osiguranju. Drugi vozač uredno prijavio da je kriv. Ja sam u međuvremenu auto odveo na popravak. Nakon popravka sam napravio potvrdu o popravku kod ovlaštenog procjenitelja i to dostavio Hrvatskom osiguranju. Nakon nekog vremena isplačena je šteta umanjena za 19% poreza koji je u Njemačkoj i umanjena za dodatnih 30% iz razloga jer nije dostavljen račun popravka. Radi se o velikoj šteti tako da je i ovo umanjenje jako veliko.

Mene zanima dal jest to tako ili osiguravajuća kuća u Hrvatskoj pokušava na sve moguće načine da uštedi?

Dal mogu poduzeti nešto u vezi toga?

Unaprijed zahvaljujem!

• objavio anovak

Poštovani,
      Dobio sam dvije kazne za prekoračenje brzine u Italiji, radi se o 3 i 4,6 km/h razlike. Bio sam nesmotren i preuzeo sam preporučena pisma. Molim vas za pravni savjet što se može učiniti.
      Negdje sam čitao da bi trebalo biti obvezatno da šalju na hrvatskom jeziku. Nisu predočili nikakav dokaz te nisam siguran tko je u tom trenutku vozio jer nas je više bilo. Mislim se žaliti ali u pravnom lijeku na kraju kažu da treba žalba biti na talijanskom i ako odbiju da će poduplati kaznu a nekako ne vjerujem da će uvažiti žalbu s obzirom da su za tako malo prekoračenje poslali kaznu.
      Što bi mi savjetovali, kako sam već preuzeo preporučeno ja bih im svakako nešto odgovorio (nabrojao tko je mogao u tom trenutku voziti ali ne znam da li bi trebao navesti i detaljne podatke o mogućim vozačima, tražiti dokaz o prekršaju, pozvati se na neki europski zakon ako postoji po kojem treba biti na jeziku prekršitelja, pisati im na hrvatskom jeziku , zamoliti za oprost od kazne s obzirom na stvarno malu razliku i da nisam znao jer je po našem zakonu 10% od brzine dopušteno)
      Ali što bi bilo ako ne bi dalje preuzimao njihove odgovore. Da li bi išlo na ovrhu na hrvatski sud ili? Čak bi i promijenio i tablicu za buduća putovanja po inozemstvu.
      U prilogu slike kazne.
      Iako sam svjestan da ste vrlo zauzeti molim Vas za što brži odgovor kako bi mogao pravovremeno reagirati.
      S poštovanjem,

Kazna iz Italije.pdf
    • objavio andreaimsirovic
      Poštovani, 
      Imam pitanje vezano za upravljanje inozemnim vozilom u RH. Građanin sam Bosne i Hercegovine sa privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj(radna dozvola 12 mjeseci). Nakon proteklih 6 mjeseci rada u Hrvatskoj zamjenio sam inozemnu vozacku dozvolu za vozacku dozvolu Republike Hrvatske. Također vlasnik sam automobila koji je registriran u Bosni i Hercegovini na moje ime. Taj automobil nije ulazio u RH od prosinca 2017. g pa me zanima dali taj automobil mogu voziti u Hrvatskoj bez plaćanja carine i koji vremenski period - 3 ili 6 mjeseci ili uopce ne mogu upravljat vozilom? 
      Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. 
      Srdacan pozdrav 

• objavio fabret
      Pozdrav, Student sam i nalazim se na Erasmus+ stručnoj praksi u Italiji. Za praksu sam stipendiran i ne primam nikakvu drugu naknadu od firme. Organizacija u kojoj obavljam stručnu praksu sudjeluje u jednom projektu - pilot testiranju kurikuluma u jednoj srednjoj školi, te ja također sudjelujem na projektu kao - trener, za što bi mi trebale biti isplaćene dnevnice.   Bio bih vam veoma zahvalan ako biste mi mogli razriješiti određene nedoumice koje imam.   Možete li me moli vas uputiti u proceduru na koji način treba izvršiti tu isplatu, buduci da ce iznos biti isplacen na moj devizni racujn u Hrvatskoj? Riječ je o iznosu 200-300€   Je li Ugovor o učenju koji imam potpisan sa sveučilištem i kompanijom u kojoj radim dovoljan za isplatu ovog honorara ili bih trebao sastaviti drugi ugovor?
    • objavio JohnDoe1981
      Pozdrav,
      Mozete li mi dati informaciju vezanu za plaćanje poreza za dobiven novcani poklon iz inozemstva.
      Radi se o malom iznosu od 750 kn koji mi je jučer uplaćen na tekući račun od fizicke osobe.
      Da li sam ovdje dužan platiti porez?

Ugovora o darovanju ovdje nije bilo. Radi se o malom poklonu koji je povodom mog odlaska iz firme u Hrvatskoj sakupila nekolicina kolega iz maticne kuce u Njemackoj kao oproštajni poklon, te ga uplatila na moj devizni racun.
      Hvala na odgovoru.
  • Online korisnici