Jump to content

Prekoračenje od 15000 kn za dijete


herostrat

Preporučene objave

Molio bih savjet za slijedeću situaciju:

Imam olakšicu na svoju 15-godišnju kćer. Međutim, u slijedećoj 2019. očekujem da će ona zaraditi nekoliko puta veći iznos od ovih 15.000,00 kn. Riječ je o jednokratnom iznosu za filmsku ulogu.

Može li mi netko reći što trebam poduzeti glede poreza? Odjaviti je sa svoje porezne kartice? Na početku godine ili kad dođe do uplate tog iznosa? U biti, što napraviti da bi to prošlo najbezbolnije za mene (koji na račun kćeri imam 200-tinjak kuna veću plaću) :)

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!

Ako ste sigurni da će slijedeće godine zaraditi više od 15.000kn odjavite ju odmah na početku slijedeće (2019.) godine, a ne tek nakon što prijeđe limit (onda je već prekasno jer ako ona npr. prijeđe limit u 4. mjesecu i tek onda ju odjavite, vi ćete svejedno morati platiti/vratiti porez od 1. - 4. mjeseca).

Nadam se da sam dobro objasnila. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

porezna mi je poslala rješenje kojim sam za 2018. godinu dužan platiti iznos koji sam koristio kao poreznu olakšicu za dvoje djece.

Porezna je utvrdila da su u toj godini djeca ostvarila preko 15.000 primitaka svaki

Radi se o slijedećim primicima:

- dohodak od imovine - najma stana koji su naslijedili od pokojne majke - pitanje koji iznos se tu smatra primitkom, onaj koji piše u ugovoru ili onaj kad se odbije plaćanje poreza za najam

- dohodak od kapitala -kamata na kunsko oročenje u banci - ja sam naslijedio novac od pokojne supruge iz drugog stupa te ga odmah prebacio djeci na račune i oni su to oročili te podigli nakon 2,5 odnosno nakon 4,5 godina svaki - pitanje ima li kakve veze što je to naslijeđeni novac, te koji iznos uzima porezna kao primitak, da li cijelu kamatu ili onu umanjenu za poreze. Da li se računa kao primitak kamata koja se pripisuje svake godine ili tek kad se nova podigne, dakle u toj godini

- dohodak od nesamostalnog rada - pokojnoj majci isplaćeno je 2018. (umrla 2016.) 7200 kn bruto zaostataka za dežurstva koja su utužena preko Državnog odvjetništva - to su djeca naslijedila po pola - svaki 3600 kn bruto, a na tekući je isplaćeno svakom po cca 2105,86 kuna. Da li je to njihov dohodak od nesamostalnog rada kako tumači porezna ili je to nasljedstvo. Isto tako porezna računa kako je njihov primitak 3600 kn iako su dobili samo po 2100 kn

 

molim ako bi to netko mogao obrazložiti. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porezna mi je poslala rješenje kojim sam za 2018. godinu dužan platiti iznos koji sam koristio kao poreznu olakšicu za dvoje djece.

Porezna je utvrdila da su u toj godini djeca ostvarila preko 15.000 primitaka svaki

Radi se o slijedećim primicima:

- dohodak od imovine - najma stana koji su naslijedili od pokojne majke - pitanje koji iznos se tu smatra primitkom, onaj koji piše u ugovoru ili onaj kad se odbije plaćanje poreza za najam

- dohodak od kapitala -kamata na kunsko oročenje u banci - ja sam naslijedio novac od pokojne supruge iz drugog stupa te ga odmah prebacio djeci na račune i oni su to oročili te podigli nakon 2,5 odnosno nakon 4,5 godina svaki - pitanje ima li kakve veze što je to naslijeđeni novac, te koji iznos uzima porezna kao primitak, da li cijelu kamatu ili onu umanjenu za poreze. Da li se računa kao primitak kamata koja se pripisuje svake godine ili tek kad se nova podigne, dakle u toj godini

- dohodak od nesamostalnog rada - pokojnoj majci isplaćeno je 2018. (umrla 2016.) 7200 kn bruto zaostataka za dežurstva koja su utužena preko Državnog odvjetništva - to su djeca naslijedila po pola - svaki 3600 kn bruto, a na tekući je isplaćeno svakom po cca 2105,86 kuna. Da li je to njihov dohodak od nesamostalnog rada kako tumači porezna ili je to nasljedstvo. Isto tako porezna računa kako je njihov primitak 3600 kn iako su dobili samo po 2100 kn

 

molim ako bi to netko mogao obrazložiti. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Od najma stana -iznos kad se odbije porez.
2. E, ovdje je problem - ugovorena kamata na oročena sredstva  na 3.g. - godišnja kamata, nije veća od 1.5%
Ali, u toj godini je isteklo oroćenje i dobili su iznos za 3 - protekle godine - u dohodak bi za svaku godinu
trebala ići 1/3 primljenog iznosa - to bi morali objasni ti u prigovoru - taj iznos je trogodišnje a ne godišnje
primanje.
Ovo zadnje - zaostala primanja nakon smrti - se smatra nasljedstvo - i tu djeca- prvi nasljedni red ne 
plaćaju porez - i to ne ide pod stavku - od nesamostalnog rada.
Oni, u poreznoj, to ne znaju - oni vide godišnji prihod., zato bi vi trebali otiči u poreznu, sa dokumentacijom 
i pojasniti im porijeklo, svake primljene uplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno - imam još par pitanja:

porezna kaže puni iznos najma stana sa ugovora, a ne umanjeno za porez

za zaostala primanja kaže to je dohodak od nesamostalnog rada od pokojne majke pa djeca to isto nasljeđuju kao dohodak od nesamostalnog rada -dakle kao da su oni bili zaposleni, a ne da je to nasljedstvo

oročenje je bilo na godinu dana i automatski se produžavalo, sin je podigao nakon cca 2 godine, a kćerka nakon 4 godine - kao se obračunava kamata ? isto tako računaju cijelu kamatu bez obzira što je na nju plaćen porez i prirez ?!

 

ako može i neki zakoni ili propisi gdje se to može vidjeti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Start123 je napisao:

Hvala puno - imam još par pitanja:

porezna kaže puni iznos najma stana sa ugovora, a ne umanjeno za porez

za zaostala primanja kaže to je dohodak od nesamostalnog rada od pokojne majke pa djeca to isto nasljeđuju kao dohodak od nesamostalnog rada -dakle kao da su oni bili zaposleni, a ne da je to nasljedstvo

oročenje je bilo na godinu dana i automatski se produžavalo, sin je podigao nakon cca 2 godine, a kćerka nakon 4 godine - kao se obračunava kamata ? isto tako računaju cijelu kamatu bez obzira što je na nju plaćen porez i prirez ?!

 

ako može i neki zakoni ili propisi gdje se to može vidjeti

1. Pa, i vama je osobno jasno, da niste Prihodovali za sebe - 100.kn - ako morate na taj iznos platiti
10% poreza.
2.  Pod - Nasljedstvo se smatra - Nekretnine - pokretnine - vrijednosni dokumenti - Novac.
sve što su vaša djeca naslijedila, je netko stekao svojim radom - tako i zaostala isplata, koja je 
pripadala - Darovatelju.
3. Ovdje je Porezna u pravu - dohodak od kamata, je >zarađen< svake godine, zasebno - automatizmom je pripisivan glavnini novca,, a taj iznos kamata je trebalo prijaviti svake godine - jer banka , nakon 1.g. šalje novo stanje novaca - gdje je vidljivo, za koji iznos se glavnica povećava -na taj iznos koji se pripisuje glavnici - je prihod.
Ali, to je zanemariv iznos - ali je svakako - prihod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 14. 05. 2021. at 21:51, frenki zg je napisao:

1. Pa, i vama je osobno jasno, da niste Prihodovali za sebe - 100.kn - ako morate na taj iznos platiti
10% poreza.
2.  Pod - Nasljedstvo se smatra - Nekretnine - pokretnine - vrijednosni dokumenti - Novac.
sve što su vaša djeca naslijedila, je netko stekao svojim radom - tako i zaostala isplata, koja je 
pripadala - Darovatelju.
3. Ovdje je Porezna u pravu - dohodak od kamata, je >zarađen< svake godine, zasebno - automatizmom je pripisivan glavnini novca,, a taj iznos kamata je trebalo prijaviti svake godine - jer banka , nakon 1.g. šalje novo stanje novaca - gdje je vidljivo, za koji iznos se glavnica povećava -na taj iznos koji se pripisuje glavnici - je prihod.
Ali, to je zanemariv iznos - ali je svakako - prihod.

nisam još uspio riješiti problem sa poreznom

- za nekretnine kažu ide prihod od iznosa u ugovoru

- prihod od nesamostalnog rada pokojne majke kažu nije nasljedstvo nego njihov nesamostalni rad i računa se bruto primitak

- treći problem je prihod od kamata - za promatranu 2018. godinu banka je isplatila 02.01.2018 (31.12.2017. je bila nedjelja) kamatu za 2017. godinu, a 31.12.2018. kamatu za 2018. godinu - dakle obje kamate su isplaćene u istoj godini - kada bi se odbila kamata ostvarena u 2017. godini djeca ne prelaze 15 t kuna - da li je to rješivo (za 2017. u JOPPD obrascu nema prihoda od kamate)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija