Jump to content

Uporabna dozvola


spzg1234

Preporučene objave

Poštovani, 

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

I drugo pitanje, molim lijepo, za dobiti uporabnu dozvolu, koja je sa svoje strane uvjet za odbijanje priključak za struju koliko znam, da li je uvjet toplinska izolacija? Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat, može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

Vidite čl. 146. Zakona o gradnji. 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

da li je uvjet toplinska izolacija?

 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Ne može, ako je to predviđeno građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom. Zgrada mora biti izvedena u skladu s glavnim projektom. 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat,

Jest kod podnošenja zahtjeva za Uporabnu dozvolu po sadašnjem Zakonu o gradnji što ga čini jednim od priloga uz zahtjev za izdavanje Uporabne dozvole. 

Međutim Vi ako imate nekakav drugi davno izgrađen objekt, možete naručiti izradu energetskog certifikat (koji je obvezan ako je riječ o kupoprodaji) neovisno o tome ima li il nema zgrada topllinsku izolaciju. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Arhitekt u glavnom projektu za izdavanje akta za gradnju mora predvidjeti gradnju do određenog stupnja izgrađenosti na temelju kojeg bi tražili i uporabnu dozvolu za dio građevine.

To će biti i navedeno u građevinskoj dozvoli te na osnovu nje i izdana uporabna dozvola za dio građevine sa izrjekom u Uporabnoj dozvoli za dio građevine,

Dozvoljava se:

Uporaba dijela__________ građevine, __________ namjene, __________ skupine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola, Klasa: xy, URBROJ: yx od ___________ godine, kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

Obrazloženje

Investitor__________, OIB____________, zatražio je podneskom od  ___________ godine izdavanje uporabne dozvole za ____________dijela građevine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola (pa opet Klasa i URBROJ te od__________ godine), kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

U postupku je utvrđeno da spisu priliježu potrebni dokumenti iz čl.137 st.2 ZOG

Obavljen je tehnički pregled u smislu čl.139 ZOG  o čemu je stavljen zapisnik kojim je utvrđeno da je dio građevine izgrađen sa izvršnom građevinskom dozvolom...itd.

 

Dakle, ukoliko je predviđeno izdavanje uporabne prije završetka građevine i postavljanje fasade, naravno da se istu neće morati postaviti.

No, za naglasiti je da bez obzira i na ovakov način građenja još uvijek imate rok od 5 godina za završetak građevine, što  znaći i postavljanje fasade, tako da vas u konačnici ovakav način gradnje izađe financijski više a ništa posebno ne dobijate. I ovako i onako imate 5 god za dovršetak građevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, jednom sam postavio slično pitanje ali zadnje vrijeme dobivam različite odgovare iz različitih izvora. Naime, arhitekt mi pravi projekt za gradnju podruma, prizemlje i 2 kata. Od ovoga svega planiram samo jedan kat sredit za useljenje, ugraditi termoizolaciju i zatvor--prozore za čitav objekt, dok ću ostatak, uključujući pregradnih zidova, parketa, kupaona, instalacija...itd ostaviti da to čeka bolja vremena u financijskom smislu. Arhitekt je već napravio nacrt uključujući i pregradnih zidova, kupaona, instalacija...sve za čitav objekt. Moje pitanje, kad predam ovakav kompletan projekt radi građevinske dozvole za ČITAV objekt a unaprijed imam u planu samo jedan kat srediti, kao što sam već spomenuo, i za taj isti kat zatražiti uporabnu dozvolu (kad taj kat bude gotov za stanovanje) hoće biti problema tada s obzirom da je sam projekt odnosno nacrt obuhvaćao  kompletenu gradnju tj pregradnih zidova, kupaona...itd drugog kata i podruma? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, spzg1234 je napisao:

Hvala. 

No, za naglasiti je da bez obzira i na ovakov način građenja još uvijek imate rok od 5 godina za završetak građevine, što  znaći i postavljanje fasade, tako da vas u konačnici ovakav način gradnje izađe financijski više a ništa posebno ne dobijate. I ovako i onako imate 5 god za dovršetak građevine.

 

Ispričavam se što ponovo aktiviram ovu temu. Detaljnije ću pitati, za navedeni objekt (podrum, garaža i dva kata) tražim građevinsku dozvolu, platim komunalni i vodni doprinos za čitav objekt, iz nekih razloga, financijskih npr, uspijem graditi samo prvi kat. Ako ću drugi kat izgraditi tek nakon isteka 5 godina od pravomoćnosti građe dozvole, što će to mene koštati? Npr hoću li ponovo morati platiti doprinose (komunalni i vodni) za preostali neizgrađeni kat tj drugi? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , spzg1234 je napisao:

unutar 5 godina? 

Prema zadnjim izmjenama, 7 godina.

prije 15 sati , spzg1234 je napisao:

Što onda slijedi ako izgradnju ne dovršim

Moguće ništa jer za rok iz čl.124 Zakona o gradnji nije propisana nikakova prekršajna odredba. No, kako se za prijavu početka ili nastavka radova isti moraju pisano prijaviti tijelu graditeljstva uz navođenje Ur.broja, klase i datuma izdavanja građ.dozvole, netko bi se mogao sjetiti izaći na teren  uvidjeti da je građevina stavljena u pogon i rabi se bez uporabne dozvole za što postoje prekršajne odredbe i novčana kazna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo. Ali, nešto se nismo razumjeli naime, građevinska i komunalija se plaća kompletno za čitav objekt uključujući i drugi kat a uporabna se traži samo za prvi kat i tako se čeka na dovršetak gradnje drugog kata. Moje pitanje, ako u roku od 5/7 godina ne uspijem izgraditi drugi kat, što onda? Ima li sankcija? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, spzg1234 je napisao:

Ali, nešto se nismo razumjeli naime, građevinska i komunalija se plaća kompletno za čitav objekt uključujući i drugi kat a uporabna se traži samo za prvi kat i tako se čeka na dovršetak gradnje drugog kata.

Naravno kad smo već davno utvrdili kako se gradi do određenog stupnja dovršenosti i traži uporabna za taj dio. No u zadnjem pitanju ste opet napisali

, spzg1234 je napisao:

iz nekih razloga, financijskih npr, uspijem graditi samo prvi kat.

pa ili ćete odmah predvidjeti izgradnju samo do određenog stupnja i imati akt za gradnju kojim je to određeno te na osnovu njega dobiti uporabnu za taj dio, ili ćete graditi dokle financijski možete i početi to koristiti bez uporabne.

Prije 57 minuta, spzg1234 je napisao:

Moje pitanje, ako u roku od 5/7 godina ne uspijem izgraditi drugi kat, što onda? Ima li sankcija?

Već navedoh da za rokove iz čl.124 nije propisna nikakova prekršajna odredba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav,može odgovor?

Kupljen je stan u prizemlju u maloj zgradi od 3 stana. Zatražena je rekonstrukcija građ.dozvole i nadogradnje,koja je odobrena. Ta 3 stana nisu imala parkirna mjesta. Nadograđena je galerija koja pripada stanu br.2. U građevinskoj dozvoli su ucrtana 2 parkirna mjesta na zemlji vlasništva stana br.1 tj.mojoj.

Možemo li dobiti uporabnu za zgradu,bez naše suglasnosti za ova dva parkirna mjesta s kojima se mi ne slažemo i ne damo da se naprave,iako je građevinska prihvačena bez žalbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Nikolina320 je napisao:

Možemo li dobiti uporabnu za zgradu,bez naše suglasnosti za ova dva parkirna mjesta s kojima se mi ne slažemo i ne damo da se naprave

Ne, jer ukratko, očekuje se da je građevina izgrađena/rekonstruirana u skladu sa građevinskom dozvolom, dakle ispunjava temeljne zahtjeve za građevinu, lokacijske i druge uvjete određene građevinskom dozvolom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija