Jump to content
spzg1234

Uporabna dozvola

Preporučene objave

Poštovani, 

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

I drugo pitanje, molim lijepo, za dobiti uporabnu dozvolu, koja je sa svoje strane uvjet za odbijanje priključak za struju koliko znam, da li je uvjet toplinska izolacija? Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat, može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

Vidite čl. 146. Zakona o gradnji. 

da li je uvjet toplinska izolacija?

može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Ne može, ako je to predviđeno građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom. Zgrada mora biti izvedena u skladu s glavnim projektom. 

Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat,

Jest kod podnošenja zahtjeva za Uporabnu dozvolu po sadašnjem Zakonu o gradnji što ga čini jednim od priloga uz zahtjev za izdavanje Uporabne dozvole. 

Međutim Vi ako imate nekakav drugi davno izgrađen objekt, možete naručiti izradu energetskog certifikat (koji je obvezan ako je riječ o kupoprodaji) neovisno o tome ima li il nema zgrada topllinsku izolaciju. 

Podijeli ovu objavu

Arhitekt u glavnom projektu za izdavanje akta za gradnju mora predvidjeti gradnju do određenog stupnja izgrađenosti na temelju kojeg bi tražili i uporabnu dozvolu za dio građevine.

To će biti i navedeno u građevinskoj dozvoli te na osnovu nje i izdana uporabna dozvola za dio građevine sa izrjekom u Uporabnoj dozvoli za dio građevine,

Dozvoljava se:

Uporaba dijela__________ građevine, __________ namjene, __________ skupine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola, Klasa: xy, URBROJ: yx od ___________ godine, kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

Obrazloženje

Investitor__________, OIB____________, zatražio je podneskom od  ___________ godine izdavanje uporabne dozvole za ____________dijela građevine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola (pa opet Klasa i URBROJ te od__________ godine), kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

U postupku je utvrđeno da spisu priliježu potrebni dokumenti iz čl.137 st.2 ZOG

Obavljen je tehnički pregled u smislu čl.139 ZOG  o čemu je stavljen zapisnik kojim je utvrđeno da je dio građevine izgrađen sa izvršnom građevinskom dozvolom...itd.

Dakle, ukoliko je predviđeno izdavanje uporabne prije završetka građevine i postavljanje fasade, naravno da se istu neće morati postaviti.

No, za naglasiti je da bez obzira i na ovakov način građenja još uvijek imate rok od 5 godina za završetak građevine, što  znaći i postavljanje fasade, tako da vas u konačnici ovakav način gradnje izađe financijski više a ništa posebno ne dobijate. I ovako i onako imate 5 god za dovršetak građevine.

Podijeli ovu objavu

Poštovani, jednom sam postavio slično pitanje ali zadnje vrijeme dobivam različite odgovare iz različitih izvora. Naime, arhitekt mi pravi projekt za gradnju podruma, prizemlje i 2 kata. Od ovoga svega planiram samo jedan kat sredit za useljenje, ugraditi termoizolaciju i zatvor--prozore za čitav objekt, dok ću ostatak, uključujući pregradnih zidova, parketa, kupaona, instalacija...itd ostaviti da to čeka bolja vremena u financijskom smislu. Arhitekt je već napravio nacrt uključujući i pregradnih zidova, kupaona, instalacija...sve za čitav objekt. Moje pitanje, kad predam ovakav kompletan projekt radi građevinske dozvole za ČITAV objekt a unaprijed imam u planu samo jedan kat srediti, kao što sam već spomenuo, i za taj isti kat zatražiti uporabnu dozvolu (kad taj kat bude gotov za stanovanje) hoće biti problema tada s obzirom da je sam projekt odnosno nacrt obuhvaćao  kompletenu gradnju tj pregradnih zidova, kupaona...itd drugog kata i podruma? 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad