Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

spzg1234

Uporabna dozvola

Preporučene objave

Poštovani, 

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

I drugo pitanje, molim lijepo, za dobiti uporabnu dozvolu, koja je sa svoje strane uvjet za odbijanje priključak za struju koliko znam, da li je uvjet toplinska izolacija? Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat, može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

kod izgradnje novog objekta, dakle nove gradnje, koji bi se trebao sastojati od podruma, garaže i dva kata, može li arhitekt napraviti projekt za čitav ovakav objekt a da se uporabna dozvola traži samo za jedan dio objekta npr za podrum, garažu i jedan kat tako da se uporabna dozvola za drugi kat traži naknadno, za 5 godina npr? 

Vidite čl. 146. Zakona o gradnji. 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

da li je uvjet toplinska izolacija?

 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

može li se uporabna dozvola dobiti bez da se zgrada toplinski izolira? 

Hvala unaprijed. 

Ne može, ako je to predviđeno građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom. Zgrada mora biti izvedena u skladu s glavnim projektom. 

prije 16 sati , spzg1234 je napisao:

Energetski Certifikat jeste uvjet za uporabnu dozvolu ali, ako toplinska izolacija nije uvjet za energetski Certifikat,

Jest kod podnošenja zahtjeva za Uporabnu dozvolu po sadašnjem Zakonu o gradnji što ga čini jednim od priloga uz zahtjev za izdavanje Uporabne dozvole. 

Međutim Vi ako imate nekakav drugi davno izgrađen objekt, možete naručiti izradu energetskog certifikat (koji je obvezan ako je riječ o kupoprodaji) neovisno o tome ima li il nema zgrada topllinsku izolaciju. 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Arhitekt u glavnom projektu za izdavanje akta za gradnju mora predvidjeti gradnju do određenog stupnja izgrađenosti na temelju kojeg bi tražili i uporabnu dozvolu za dio građevine.

To će biti i navedeno u građevinskoj dozvoli te na osnovu nje i izdana uporabna dozvola za dio građevine sa izrjekom u Uporabnoj dozvoli za dio građevine,

Dozvoljava se:

Uporaba dijela__________ građevine, __________ namjene, __________ skupine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola, Klasa: xy, URBROJ: yx od ___________ godine, kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

Obrazloženje

Investitor__________, OIB____________, zatražio je podneskom od  ___________ godine izdavanje uporabne dozvole za ____________dijela građevine, za koju je izdan izvršni akt za gradnju-Građevinska dozvola (pa opet Klasa i URBROJ te od__________ godine), kojim je predviđena potreba izdavanja uporabne dozvole za dio građevine.

U postupku je utvrđeno da spisu priliježu potrebni dokumenti iz čl.137 st.2 ZOG

Obavljen je tehnički pregled u smislu čl.139 ZOG  o čemu je stavljen zapisnik kojim je utvrđeno da je dio građevine izgrađen sa izvršnom građevinskom dozvolom...itd.

 

Dakle, ukoliko je predviđeno izdavanje uporabne prije završetka građevine i postavljanje fasade, naravno da se istu neće morati postaviti.

No, za naglasiti je da bez obzira i na ovakov način građenja još uvijek imate rok od 5 godina za završetak građevine, što  znaći i postavljanje fasade, tako da vas u konačnici ovakav način gradnje izađe financijski više a ništa posebno ne dobijate. I ovako i onako imate 5 god za dovršetak građevine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani, jednom sam postavio slično pitanje ali zadnje vrijeme dobivam različite odgovare iz različitih izvora. Naime, arhitekt mi pravi projekt za gradnju podruma, prizemlje i 2 kata. Od ovoga svega planiram samo jedan kat sredit za useljenje, ugraditi termoizolaciju i zatvor--prozore za čitav objekt, dok ću ostatak, uključujući pregradnih zidova, parketa, kupaona, instalacija...itd ostaviti da to čeka bolja vremena u financijskom smislu. Arhitekt je već napravio nacrt uključujući i pregradnih zidova, kupaona, instalacija...sve za čitav objekt. Moje pitanje, kad predam ovakav kompletan projekt radi građevinske dozvole za ČITAV objekt a unaprijed imam u planu samo jedan kat srediti, kao što sam već spomenuo, i za taj isti kat zatražiti uporabnu dozvolu (kad taj kat bude gotov za stanovanje) hoće biti problema tada s obzirom da je sam projekt odnosno nacrt obuhvaćao  kompletenu gradnju tj pregradnih zidova, kupaona...itd drugog kata i podruma? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, spzg1234 je napisao:

Hvala. 

No, za naglasiti je da bez obzira i na ovakov način građenja još uvijek imate rok od 5 godina za završetak građevine, što  znaći i postavljanje fasade, tako da vas u konačnici ovakav način gradnje izađe financijski više a ništa posebno ne dobijate. I ovako i onako imate 5 god za dovršetak građevine.

 

Ispričavam se što ponovo aktiviram ovu temu. Detaljnije ću pitati, za navedeni objekt (podrum, garaža i dva kata) tražim građevinsku dozvolu, platim komunalni i vodni doprinos za čitav objekt, iz nekih razloga, financijskih npr, uspijem graditi samo prvi kat. Ako ću drugi kat izgraditi tek nakon isteka 5 godina od pravomoćnosti građe dozvole, što će to mene koštati? Npr hoću li ponovo morati platiti doprinose (komunalni i vodni) za preostali neizgrađeni kat tj drugi? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 15 sati , spzg1234 je napisao:

unutar 5 godina? 

Prema zadnjim izmjenama, 7 godina.

prije 15 sati , spzg1234 je napisao:

Što onda slijedi ako izgradnju ne dovršim

Moguće ništa jer za rok iz čl.124 Zakona o gradnji nije propisana nikakova prekršajna odredba. No, kako se za prijavu početka ili nastavka radova isti moraju pisano prijaviti tijelu graditeljstva uz navođenje Ur.broja, klase i datuma izdavanja građ.dozvole, netko bi se mogao sjetiti izaći na teren  uvidjeti da je građevina stavljena u pogon i rabi se bez uporabne dozvole za što postoje prekršajne odredbe i novčana kazna.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zanimljivo. Ali, nešto se nismo razumjeli naime, građevinska i komunalija se plaća kompletno za čitav objekt uključujući i drugi kat a uporabna se traži samo za prvi kat i tako se čeka na dovršetak gradnje drugog kata. Moje pitanje, ako u roku od 5/7 godina ne uspijem izgraditi drugi kat, što onda? Ima li sankcija? 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 48 minuta, spzg1234 je napisao:

Ali, nešto se nismo razumjeli naime, građevinska i komunalija se plaća kompletno za čitav objekt uključujući i drugi kat a uporabna se traži samo za prvi kat i tako se čeka na dovršetak gradnje drugog kata.

Naravno kad smo već davno utvrdili kako se gradi do određenog stupnja dovršenosti i traži uporabna za taj dio. No u zadnjem pitanju ste opet napisali

, spzg1234 je napisao:

iz nekih razloga, financijskih npr, uspijem graditi samo prvi kat.

pa ili ćete odmah predvidjeti izgradnju samo do određenog stupnja i imati akt za gradnju kojim je to određeno te na osnovu njega dobiti uporabnu za taj dio, ili ćete graditi dokle financijski možete i početi to koristiti bez uporabne.

Prije 57 minuta, spzg1234 je napisao:

Moje pitanje, ako u roku od 5/7 godina ne uspijem izgraditi drugi kat, što onda? Ima li sankcija?

Već navedoh da za rokove iz čl.124 nije propisna nikakova prekršajna odredba.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×