Jump to content

Darovni ugovor, isplata brata


becos

Preporučene objave

Vikendicu koja je u vlasništvu moje majke namjeravam zadržati u obitelji na način da isplatim polovicu svome bratu (jer smo ju imali namjeru prodati, a majka bi dobiven novac popola podjelila između mog brata i mene).

Zanima me kako to najbezbolnije rješiti, bez nekakvih poreza, taksi i sl. Darovni ugovor kod bilježnika?

Što u njemu navesti?

Hvala.  

uređeno: od becos
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, Matrix. 

Dakle, ne isplaćujem ja direktno brata već se ide na varijantu da to čini majka.

Darovnim ugovorom (Ugovor o darovanju nekretnina, kako stoji u naslovu), koju sam tiskanicu našao u NN, vjerujem da neće biti problem riješiti prebacivanje nekretnine, međutim, u NN mi kažu da Darovni ugovor za novac ne postoji. Pretpostavljam da ću ga morati ili sam smisliti ili platiti javnog bilježnika (cca 1500 kn, obzirom na vrijednost nekretnine, kaže bilježnik). Ovu drugu opciju bih želio izbjeći.

Molio bih vas za nekakve smjernice, kako to sročiti a da kasnije ne bude potraživanja na istoj nekretnini, odnosno ako postoji ipak nekva tiskanica ili primjer.

Konkretno, bitno mi je da je nakon svega potpuno jasno da je brat isplaćen te da ubuduće ne postoje nikakva potraživanja s njegove strane na toj nekretnini. Kako to navesti, trebam li angažirati procjenitelja, navoditi vrijednost, općenito se upuštati u cijenu, koju smo mi odredili zapravo sami (u trenutku kada smo odlučili posjed prodati).

Ili, možda najjednostavnije, sročiti jedan ugovor na kojemu će biti navedeno sve, i darovanje nekretnine meni i darovanje novca u visini polovice vrijednosti nekretnine bratu. A da on bude pravovaljan. Ne znam, molim pomoć.

Hvala.

uređeno: od becos
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , becos je napisao:

ne isplaćujem ja direktno brata već se ide na varijantu da to čini majka

Da,majka to čini i ne nazivajte takvu poduzetu radnju nikakvom isplatom,obzirom da vlasnik za svoje vlasništvo nije dužan nikog isplaćivati,več jednostavno dar u novcu.

 

prije 1 sat , becos je napisao:

međutim, u NN mi kažu da Darovni ugovor za novac ne postoji.

Vi sačinite formu takvog ugovora za kojeg uopće nije nužna javnobilježnička ovjera potpisa,no nije ni od viška.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

Da,majka to čini i ne nazivajte takvu poduzetu radnju nikakvom isplatom,obzirom da vlasnik za svoje vlasništvo nije dužan nikog isplaćivati,več jednostavno dar u novcu.

 

Vi sačinite formu takvog ugovora za kojeg uopće nije nužna javnobilježnička ovjera potpisa,no nije ni od viška.

Krivo sam se izrazio u djelu isplata/dar, shvatio sam. Majka daruje novac bratu. 

No, kako naglasiti da se taj iznos, kojega majka daruje bratu, odnosi na konkretnu nekretninu (polovicu vrijednosti nekretnine koju će darovati meni), te da brat tim činom više nema potraživanja na njoj u budućnosti? Dakle niti možebitni nužni dio nakon majčine smtri (ostavinskoj, nasljedno isl.).

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, becos je napisao:

kako naglasiti da se taj iznos, kojega majka daruje bratu, odnosi na konkretnu nekretninu (polovicu vrijednosti nekretnine koju će darovati meni), te da brat tim činom više nema potraživanja na njoj u budućnosti? Dakle niti možebitni nužni dio nakon majčine smtri (ostavinskoj, nasljedno isl.).

Uopće je nepotrebno isticati na što se odnosi dar,ovo iz razloga što se za slučaj potraživanja nužnog dijela ima uračunati i taj konkretni dar u novcu.

 

, Željac047 je napisao:

Možete i to navesti u ugovoru kao zasebni članak, tj. naglasite da se brat, po realizaciji ugovora, odriče prava na nasljedsvto i nužni dio, tj. da, temeljem tih prava, neće imati nikakva potraživanja u ostavinskom postupku poslije majčine smrti.....

Može se navesti i citirano,no takva klauzula ugovora nebi proizvela učinak,obzirom da takvo odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno nema pravno dejstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija