Jump to content

Rad kod dva poslodavca na nepuno radno vrijeme


Brna101

Preporučene objave

Poštovani,

Zaposlena sam u školi kao profesorica na 4.6 sati tjedno na neodređeno i htjela bih raditi u kafiću na 3 sata tjedno (ili do punog radnog vremena) na određeno vrijeme. Zanima me nekoliko stvari:

Plaća li drugi poslodavac sve doprinose kao i prvi, razmjerno broju sati koliko radim i porez isto kao i prvi, ili postoje neke razlike?  

Mogu li raditi subotom i nedjeljom u kafiću ako u školi radim 3 dana u tjednu?

Može li se radno vrijeme rasporediti neravnomjerno tijekom tjedna i mora li uvažavanje 24h tjednog odmora + 12 dnevnog biti usklađeno između dvaju poslodavaca?

Smijem li raditi kod drugog poslodavca dok mi još traje godišnji odmor kod prvog ili moram čekati da završi?

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, oba poslodavca razmjerno obracunavaju poreze i doprinose, no poreznu olaksicu ce koristiti onaj poslodavac kod kojeg je vasa porezna kartica. Mozete na poreznoj traziti raspodjelu osobnog odbitka, tako da ga mozete koristiti kod oba poslodavca. U svakom slucaju, uplatili vise ili manje poreza, drzva ce vam to obracunati kod godisnje prijave pa cete dobiti/platiti razliku iduce godine .

Raspored rada moze biti nejednak, no, mislim, kako mora postovati dnevni i tjedni odmor.

Sto se GO tice, zakon propisuje kako se dva poslodavca moraju usaglasiti oko perioda koristenja GO za radnika koji radi kod obojice, ukoliko se ne mogu dogovoriti, mora se postovati zelja radnika, jer se u suprotnom "ne ostvaruje svrha godisnjeg odmora". Naravno, postoje iznimke,  radnik kod dva poslodavca moze ostvariti razliciti broj dana GO (duzina staza, dodatni dani iz pravilnika, kolektivnog...), kod jednog vise, kod drugog manje ili nista (tek je poceo raditi). U tom se slucaju poslodavci moraju usaglasiti za manji broj dana (onoliko dana koilko radnik ima pravo god poslodavca kod kojeg ostvaruje pravo na manji broj dana GO), dok ce razliku radnik iskoristiti kod onog poslodavca kod kojeg i ostvaruje preavo na veci broj dana. Drugi poslodavac nije duzan radniku omoguciti veci broj dana GO, pa ispada da radnik moze kod jednog poslodavca raditi za vrijeme koristenja GO kod drugog poslodavca.

Mislim da bi vam najbolje bilo pitati direktno u ministarstvo - nek pitanje bude sto konkretnije, kako bi cim prije dobili i konkretan odgovor, naglasite da zelite raditi kod drugog poslodavca za vrijeme koristenja GO kod prvog...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija