Jump to content

Zakon o obveznim odnosima (članak 82)


novi1975

Preporučene objave

Pozdrav,

Molio bi ako mi netko moze pojasniti  Zakonu o Obveznim odnosima (članak 82) ;

Obavješćivanje dužnika

Članak 82.

(1) Za ustup tražbine nije potreban pristanak dužnika, ali je ustupitelj dužan obavijestiti dužnika o ustupanju.

(2) Ispunjenje ustupitelju prije obavijesti o ustupanju pravovaljano je i oslobađa dužnika obveze, ali samo ako nije znao za ustupanje, inače obveza ostaje i on ju je dužan ispuniti.

 

- Razlog upita, zvali su me iz eosmatrixa da imam nekakav dug ?

- Da bi mi rekli o kakvom dugu je rijec traze moj oib, koji im ja ne zelim dati putem telefona 

- Vec sam zahtjevao da mi sve prvo dostave postom da vidim o cemu je rijec

- rekli su da su poslali postom 

- ja jos nista nisam zaprimio (7 dana od navodnog slanja)

- zatrazio sam da mi posalnu preporuceno

- kazu da ne salju preporuceno

 

S obzirom da stvarno ne znam o kojem je "dugu rijec" a oni mi ne zele reci ?

(Jedino sto mi pada na pamet je promjena mobilnog operatera, kojeg sam osobno nazvao mjesec/dva nakon prelaska u drugu mrezu i pitao dali postoji kakav dug jer sam ocekivao bar jos jedan racun s njihove strane, ali ga nisam zaprimio, gdje su mi odgovorili da oni u sistemu nemaji otvorenih dugovanja na moje ime)

Kakve su mi opcije ?

Stvarno mi nije problem platiti dug, ali mi ide na zivce preserans s eosmatrixom...

Pa bi molio pomoc oko iscitavanja zakona o obaveznim odnosima ako dobro iscitavam ;

(1) oni mogu prenjeti moje dugovanje prema trecoj osobi bez moje suglasnosti

(2) ako x osoba prebacuje moje dugovanje na y osobu, osoba x je duzna o tome obavijestiti mene ? Ako osoba x nije mene obavijestila da je moje dugovanje prebacila na osobu y , ja sam oslobodjen dugovanja ? Nisam nikome nista duzan ? Jer me nisu obavijestili o prebacivanju dugovanja sa osobe x na osobu y ?

 

Moze neko pojasnjenje ? 

Ako to pravilno iscitavam, kako da to okrenem u moju korist ?

(Jer me ovi zivkaju, a nitko mi do dana danasnjeg nista nije poslao)

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, novi1975 je napisao:

(1) oni mogu prenjeti moje dugovanje prema trecoj osobi bez moje suglasnosti

Da.

prije 1 sat, novi1975 je napisao:

(2) ako x osoba prebacuje moje dugovanje na y osobu, osoba x je duzna o tome obavijestiti mene ?

Da.

prije 1 sat, novi1975 je napisao:

Ako osoba x nije mene obavijestila da je moje dugovanje prebacila na osobu y , ja sam oslobodjen dugovanja ? Nisam nikome nista duzan ? Jer me nisu obavijestili o prebacivanju dugovanja sa osobe x na osobu y ?

Ne. Stavak 2 govori o tome da ako platite dugovanje ustupitelju (npr. bilo koja telekom tvrtka, vodovod i sl. dakle onome kome ste u biti prvotno dužni a ustupili su dug tvrtci za naplatu potraživanja) prije nego ste dobili obavijest o ustupanju, oslobađa vas obveze prema tvrtci za naplatu potraživanja.

Pojednostavljeno, ne oslobađa vas duga.

prije 1 sat, novi1975 je napisao:

Kakve su mi opcije ?

Kada vas slijedeći put nazovu stavite na zvučnik i snimajte mobilnim aparatom. Naglasite na početku da se ovaj razgovor snima, kao što ćete učiniti i sa svakim slijedećim razgovorom, nemate nikakovo dugovanju prema bilo kome, te neka vas prestanu maltretirati pozivima, a ako smatraju da postoji nekakovo dugovanje za koje ne znate niti ga priznajete neka vam se izvole obratiti pismeno prema čl.82 st.1 ZOO.

Kada ste mijenjali operatera? Ima više od godine dana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Zakon o obveznim odnosima (članak 82)

Hvala Spitfire na pojasnjenju.

Operatera sam mijenjao u drugom/trecem mjesecu, nisam vise siguran.

Malo mi je cudno da bi oni odmah taj eventualni dug prebacili nekom trecem (kao nenaplativ) jer sam kod njih bio oko 2+ godine i podmirivao uredno sve racune...

Ako je uistinu o tome rijec onda mi sve to mirise da netko iz eosa daje dio kolaca ovima koji to "fizicki" otpisuju jer mi nema smisla da netko prebaci nekakvo dugovonje za koje je samo trebao poslati racun/opomenu ili slicno...

Ali ok...

Inace vec sam snimio prethodni razgovor i upozorio ih da se snima...mada ne znam sto ce mi to pomoci ako ruknu ovrhu ili slicno...

Slijedece pitanje (ako imate vremena)

- kakvo je daljnje postupanje eosa ?

- oni ce zivkati a ja im i dalje necu datio oib

Dali postoji mogucnost da me sibnu na ovrhu ( pretpostavljam da tad troskovi rastu) ?

Dali da im posaljem pisani zahtjev za dostavom kompletne dokumentacije, dostava u roku od 10dana, te ako to ne dostave da me prestanu zivkati ili cu ih tuziti za uznemiravanje ?

Na kraju, kome ih mogu tuziti za uznemiravanje ?

Hvala ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, novi1975 je napisao:

Operatera sam mijenjao u drugom/trecem mjesecu, nisam vise siguran.

Malo mi je cudno da bi oni odmah taj eventualni dug prebacili nekom trecem (kao nenaplativ) jer sam kod njih bio oko 2+ godine i podmirivao uredno sve racune...

Ako je uistinu o tome rijec onda mi sve to mirise da netko iz eosa daje dio kolaca ovima koji to "fizicki" otpisuju jer mi nema smisla da netko prebaci nekakvo dugovonje za koje je samo trebao poslati racun/opomenu ili slicno...

Mišljenja sam da je najviše odgovoran Vaš operater, jer Vas nije obavijesti ni o dugovanju, niti o prijenosu tražbine na Eos. Kako ovaj dug nije u zastari, najbolje da se pismeno (preporučeno i sa povratnicom) obratite operateru i da tražite da Vam se hitno očituju,  da li su i koje točno potraživanje prodali Eosu, a sve s obzirom da Vas ovi uznemiravaju te se pri tome pozivaju na otkupljenu tražbinu od njih i s obzirom da su to propustili učiniti po čl. 82. st. 1. Zakona o obveznim odnosima.

Također nije mi čudno da su oni prodali Vaš dug, jer se dug ne prodaje zato što je nenaplativ već zato što im nije primarna djelatnost utjerivanje dugova i zato što ste im otkazali suradnju više im nije stalo do Vas kao potrošača.

Prije 59 minuta, novi1975 je napisao:

kakvo je daljnje postupanje eosa ?

- oni ce zivkati a ja im i dalje necu datio oib

Dali postoji mogucnost da me sibnu na ovrhu ( pretpostavljam da tad troskovi rastu) ?

Dali da im posaljem pisani zahtjev za dostavom kompletne dokumentacije, dostava u roku od 10dana, te ako to ne dostave da me prestanu zivkati ili cu ih tuziti za uznemiravanje ?

Ukoliko je Eos otkupio tražbinu tada je s njom otkupio i Vaše podatke, pa tako i OIB, te ima sve što mu je potrebno da bi pokrenuo ovršni postupka. Mislim da sa pozivima samo vrše pritisak da podmirite dug. Već samim pokretanjem ovršnog postupka nastaju Vam dodatni troškovi, tako da Vama ide u prilog da od operatera saznate koji dug je u pitanju i kome ga je prodao, te da to podmirite prije upuštanja u ovršni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Borbena na odgovoru ;)

Dali je u pitanju stari operater ne znam, jer mi bez da im kazem oib, ne zele reci o cemu je rijec...

Tako da je ovo samo pretpostavka s moje strane...

Ako je rijec o operateru tad je taj iznos oko 100-200kn a mozda je i 20tak jer jer bi u pitanju mogao biti samo onaj prelazni period gdje sam dio racuna platio novom a dio je trebao ici prema starom operateru...

Ali to mi je sad manje bitno...

Ono sto me plasi, sto mi je zapravo zastrasujuce , je da bi me netko mogao sibnuti na ovrhu a da mi nista pismeno nije dostavio !!!

Smijesno mi je da se ovakve stvari ne salju preporuceno s povratnicom...

Idem vidjeti sa bivsim operaterom dali su oni u pitanju, ako uspijem dobiti taj podatak preko mobitela (mislim da necu, jer nisam ni pred par mjeseci, jer u sustavu nisu imali nista vezano za mene)

Hvala na savjetima 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, novi1975 je napisao:

Ono sto me plasi, sto mi je zapravo zastrasujuce , je da bi me netko mogao sibnuti na ovrhu a da mi nista pismeno nije dostavio !!!

Smijesno mi je da se ovakve stvari ne salju preporuceno s povratnicom...

Idem vidjeti sa bivsim operaterom dali su oni u pitanju, ako uspijem dobiti taj podatak preko mobitela (mislim da necu, jer nisam ni pred par mjeseci, jer u sustavu nisu imali nista vezano za mene)

U praksi je često slučaj da se šalje preporučeno s povratnicom, ali dužnik ne podiže poštu (jer ne želi ili jer žuta obavijest od pošte nije došla do njega) i smatra da dok osobno ne preuzme pismo sa pošte da mu nije uručeno, a po Zakonu o parničnom postupku i nije baš tako.

Zaboravite sazivanja, samo pismeno komuniciranje sa bivšim operaterom. To što će Vam oni preko telefona reći da Vas nema u sustavu, ne znači Vam apsolutno ništa. Treba Vam to pismeno. Također,moguće da Vas nema u njihovom sustavu kao dužnika jer realno ako su prodali dug, Vi više niste njihov dužnik, njim ne dugujete niti lipe već Eosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ;)

Znaci, prakticno sam nagrabusio ?

Netko prenese dug na trecu osobu, ne mora imati moju suglasnost oko tog, 

Trebao bi me ipak o tome pismeno obavijestiti ali ne obavijesti

Ovaj novi kaze da je nesto poslao ali nista ne stize...

I tako se možemo natezati mjesecima dok me ne daju na ovrhu

A da u cijelom procesu nemam apsolutno nikakva prava vec je sve samovolja "utjerivaca" dugova...?

Realno, ja ne znam tko me zove na telefon, oce moj oib da bi mi rekao zašto me zove ? zasto bi ja njemu dao moj oib kad ne znam tko je on ? Ali ok....

Onda samo savjet, dali da im dam oib preko telefona i napokon saznam o cemu je rijec ?

Ili da ih ignoriram i konstantno zahtjevam na pisanom tragu ?

Jel realno, sto njih prijeci da mi sibnu ovrhu ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, novi1975 je napisao:

Onda samo savjet, dali da im dam oib preko telefona i napokon saznam o cemu je rijec ?

Nema razloga da ikome dajete svoj OIB. Ni usmeno ni pismeno. Ako su otkupili dug, oni imaju Vaš OIB.

Prije 11 minuta, novi1975 je napisao:

Ili da ih ignoriram i konstantno zahtjevam na pisanom tragu ?

Ignorirajte Eos, tražite od operatera da Vam se očituje kome je prodao dug. 

Prije 11 minuta, novi1975 je napisao:

Jel realno, sto njih prijeci da mi sibnu ovrhu ?

Ako su otkupili dug, nema zapreka da pokrenu ovršni postupak. Međutim, ovim metodama uznemiravanja vrše na Vas pritisak, kako bi samovoljno podmirili dug i kako ne bi morali trošiti novac i vrijeme na pokretanje ovršnog postupka, jer ovrhovoditelj snosi sve potrebne troškove, a kasnije ih ovršenik namiruje ovrhovoditelju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema razloga da ikome dajete svoj OIB. Ni usmeno ni pismeno. Ako su otkupili dug, oni imaju Vaš OIB.

Ignorirajte Eos, tražite od operatera da Vam se očituje kome je prodao dug. 

Ako su otkupili dug, nema zapreka da pokrenu ovršni postupak. Međutim, ovim metodama uznemiravanja vrše na Vas pritisak, kako bi samovoljno podmirili dug i kako ne bi morali trošiti novac i vrijeme na pokretanje ovršnog postupka, jer ovrhovoditelj snosi sve potrebne troškove, a kasnije ih ovršenik namiruje ovrhovoditelju.

Da, ali opet, ako pokrenu ovršni postupak, te dug stvarno postoji ( a realno vjerojantno postoji ) samo bi sam sebi natovario dodatne troškove za koje realno nisam kriv, ali to nikoga nije briga ?

te bi umjesto 20-200kn (recimo da je ta suma u pitanju) morao platiti kojih 1000+kn radi tuđe ''greške'' da ne kažem samovolje jer im to zakon dopušta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, novi1975 je napisao:

Da, ali opet, ako pokrenu ovršni postupak, te dug stvarno postoji ( a realno vjerojantno postoji ) samo bi sam sebi natovario dodatne troškove za koje realno nisam kriv, ali to nikoga nije briga ?

te bi umjesto 20-200kn (recimo da je ta suma u pitanju) morao platiti kojih 1000+kn radi tuđe ''greške'' da ne kažem samovolje jer im to zakon dopušta.

ponavljam, nije mi problem podmiriti moja dugovanja

ali ovaj način komunikacije gdje ne možeš doznati ni tko ni zašto...je pomalo smiješan

a zakon im to omogučava

i ti tu ne možeš ništa kao obični građanin...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, novi1975 je napisao:

Da, ali opet, ako pokrenu ovršni postupak, te dug stvarno postoji ( a realno vjerojantno postoji ) samo bi sam sebi natovario dodatne troškove za koje realno nisam kriv, ali to nikoga nije briga ?

Pa to Vam i govorim, da je Vama u interesu da saznate o kojem dugu je riječ, da ga možete podmiriti. Operater koji je prodao dug, je dužan obavijestiti Vas, da je taj i taj dug, prodao točno određenoj osobi. Zato informaciju tražite od operatera, a potom se obratite Eosu da Vam dostave specifikaciju za podmirenje. Ovako Vam Eos može dostaviti bilo što, kada ne znate što dugujete.

Ukoliko dug uistinu postoji, ne možete reći da nema apsolutno nikakve Vaše krivnje, jer je činjenica dug niste podmirili u predviđenom roku. 

 

uređeno: od Borbena7
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

I evo me nazad ;

nakon natezanja sa TELE2 (pisao HAKOMu) jer mi nisu postupili sukladno članku 82.

natezanju sa EOSmatrix, da mi posalju ugovore, na osnovu čega me ''kaće'' ;

- 14.07 (subota) zaprimam mail od EOSmatrix sa specifikacijom dugovanja prema TELE2 ( račun za 1 i dio2 mjeseca - dospječe 15.03)

- oko 16 ili 17.07 naponon dolazi i to pismo od EOSmatrixa da su preuzeli digovanje u XXXiznosu, ali ne piše nikakav datum do kojeg moram platit

- 19.07 (četrvtak) vršim uplatu jer nemam primjedbu na račun, samo da ih skinem - odmah sam poslao i mail prema EOSu da sam izvršio uplatu

 

pred par dana mi dolazi obavijest o preporučenoj pošiljci od odvjetnickog ureda, vezano za ovrhu od EOSa - JOS JU NISAM PREUZEO jer sam na godisnjem (nasao papiric, posiljka vracena posiljatelju, pa usao u trag tko je poslao....)

Na pitanje (EOSu) o cemu jer je rijec, s obzirom da sam platio dugovanje

oni kažu je, ali da su oni 17.07 to poslali prema javnom bilježniku na ovrhu !!!

ja kažem, dali će napraviti storno s obzirom da je dug podmiren, ne, kažu da ne, da je takva procedura da sad moram platiti još i troškove javnog bilježnika ili što već...Nekih 400kn, ne znam jer to pismo još nisam preuzeo...

 

Dali netko ima ideju što i kako ?

ovo mi je vec zalosno

Zvao udrugu potrošač, kažu mi da se zalim na to rješenje, da ce onda presuditi sud...to znači da mi svi troskovi sad mogu rasti za troskove suda...

ne da mi se vise trositi vrijeme na ovo, ali mi se ni ne daju pare lihvarima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo samo kronološki čisto da ostane za nekog tko naleti na sličan problem,

- bio korisnik TELE2 do 15.02 / prešao na Tcom

pri tome nisam platio račun za 1 mjesec (isporučen 8.2 na mail) i 15 dana 02mjeseca (nikad zaprimljen u trenutku prelaza nije ni bio formiran)

- do 20.03 nisam zaprimio nikakav račun za 2mjesec, ni opomenu za 1mjesec...ništa...nikakva komunikacija od strane TELE2

- 20.3 zovem TELE2 (vidi se u ispisu poziva) da pitam stanje duga, jer želim podmiriti svoja dugovanja - odgovaraju da nemam dugovanja prema njima, molim da provjere još jednom jer znam da imam, ali kažu da nema ništa...možda su mi otpisalda me ni nemaju u sistemu

- idem na web stranicu, moj tele2, gdje se vide otvorana dugovanja i plačeni računi, ali ne mogu pristupiti jer mi je suspendiran račun (pretpostavljam jer sam prešao na drugu mrežu)

- oko 10.07 me zovu iz EOS matriks da imam dug prema njima

- tad se natežem telefonski s njima da mi kažu o čemu je riječ, tražim da mi ponovo pismo - ne reagiraju, nije ih briga

- na kraju saznam da je riječ o dugu od TELE2

- tražim specifikaciju od TELE2 - pozivam se na članak 82. ali nitko ne trza - na mail mi odgovaraju sa 7 do 15 dana od upita

- 14.07 mi EOS matrix mailom šalje kopiju računa od TELE2 - u kojem piše ukupni dug s dospjećem 15.03.2018 !!! (20.03. su mi rekli da nemam duga prema njima)

- 17.07 mi dolazi dopis iz EOS mariksa u kojem piše o prijenosu dugovanja iz TELE2 na njih - bez roka uplate

- 19.07. vršim uplatu duga i šaljem im mail da sam izvršio uplatu

- 15.08 vidim da mi je pokušano uručenje preporučene pošiljke (od 7.08) od odvjetničkog ureda vezano za EOS, ovrha !!!

 

HAKOM

19.7 pisao HAKOMU kao pritužbu na TELE2 da nisu postupili uskladno članku o obveznim odnosima

sad gledam status pritužbe - kaže odgovoreno, rješeno A/A 100% - nikakav odgovor nisam zaprimio a i ako zaprimim sigurno je negativan za mene.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija