Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

Kian

Uknjižba provedena, a ostavinski postupak u tijeku?

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Imam pitanje vezano za ostavinski postupak.

Primio sam dopis od općinskog suda da se ostavinski postupak prekida te da se jedna od stranaka upućuje u parnični postupak - jer je ta stranka željna osporiti sastav ostavine. Sud je odlučio kako navedena stranka nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju te konstatirao da navedena nema veće pravo od mene.

U međuvremenu (prošlo je 15-tak ili malo više dana) vidim da se stranka uknjižila na predmetne čestice, a nikakvu obavijest nisam primio.

Pitanje je: Kako se uopće mogla uknjižiti ako je sud konstatirao da nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju?

Hvala Vam unaprijed.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, virtalni je napisao:

Odite do ZK ureda i njih to pitajte...

Pa to i namjeravam ali sam želio prvo ovdje provjeriti... Thanks for nothing!

Podijeli ovu objavu

Po svemu sudeći, izgleda je stranka iskoristila propust suda koji nije stavio zabilježbu spora.

Izgleda da je ugovor ipak bio pravno valjan pa će vjerovatno moja dva bratića sve naslijediti. :(

Podijeli ovu objavu

prije 10 sati , Kian je napisao:

Izgleda da je ugovor ipak bio pravno valjan

ako ugovor  udovoljava općim i posebnim pretpostavkama da bi se mogao provesti upis,to će z.k.ured dopustiti njegovu provedbu kroz zemljišne knjige,izuzev ako je u parničnom postupku ugovor raskinut,poništen ili utvrđen ništavim pravnim poslom.

pa će vjerovatno moja dva bratića sve naslijediti. :(

Pod nasljeđivanjem se nemože nikako smatrati stjecanje prava vlasništva temeljem pravnog posla(ugovor),obzirom da do nasljeđivanja dolazi silom zakona u trenutku smrti ostavitelja,što će reći da tad upis u zemljišne knjige ne predstavlja modus stjecanja prava vlasništva na nekretninama,no za slučaj pravnog posla se titulus stjecanja mora upisati u zemljišne knjige kako bi se imao smatrati vlasnikom.

propust suda koji nije stavio zabilježbu spora.

To nije propust suda.

, Kian je napisao:

Sud je odlučio kako navedena stranka nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju te konstatirao da navedena nema veće pravo od mene.

Jel citirano doneseno izrekom presude u parničnom postupku.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Online korisnici

No members to show