Jump to content

Cijela plaća na zaštićenom raćunu


Slyder

Preporučene objave

Prije 6 minuta, anonimniy je napisao:

Bok,

Poslodavac mi je kompletnu plaću uplatio na zaštićeni raćun a ovrha je na tekućem. Što učiniti? Kako će vjerovnik reagirati kada vidi da nije ništa sjelo u njegovu korist i hoće li ići u promijenu predmeta?

Pitate da li će ići u promjenu predmeta do slijedeće plaće? Neće.

Poslodavac Vam može na slijedećoj plaći napraviti korekciju krivo obračunate ove plaće. Odnosno isplatiti  2x po 1/4 ili 2x po 1/3 na ovršeni tekući račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , anonimniy je napisao:

Bok,

Poslodavac mi je kompletnu plaću uplatio na zaštićeni raćun a ovrha je na tekućem. Što učiniti? Kako će vjerovnik reagirati kada vidi da nije ništa sjelo u njegovu korist i hoće li ići u promijenu predmeta?

Zašto je poslodavac to učinio? Temeljem čl. 201. trenutno važećeg OZ-a on može odgovarati za štetu ovrhovoditelju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, anonimniy je napisao:

Kako će vjerovnik reagirati kada vidi da nije ništa sjelo u njegovu korist i hoće li ići u promijenu predmeta?

Vjerovnik uvijek može predložiti sudu promjenu predmeta ovrhe, ali u Vašem slučaju sud će mu je odobriti u onom trenu kada on bude mogao dokazati sa potvrdom HZMO da ste nezaposleni, a ne ukoliko dokaže da poslodavac nije uplatio sredstva u njegovu korist. Ukoliko se poslodavac ovako nastavi ponašati, tada vjerovnik protiv poslodavca koji ne postupa po rješenju o ovrsi, može pokrenuti ovrhu radi naplaćivanja svih obroka koje je propustio obustaviti i isplatiti, te mu odgovara i za svu štetu koju je zbog toga pretrpio.

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Zašto je poslodavac to učinio?

Iz prakse, najčešće to čine jer su površni u svome radu i nije ih briga za ovršenika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Vjerovnik uvijek može predložiti sudu promjenu predmeta ovrhe, ali u Vašem slučaju sud će mu je odobriti u onom trenu kada on bude mogao dokazati sa potvrdom HZMO da ste nezaposleni, a ne ukoliko dokaže da poslodavac nije uplatio sredstva u njegovu korist. Ukoliko se poslodavac ovako nastavi ponašati, tada vjerovnik protiv poslodavca koji ne postupa po rješenju o ovrsi, može pokrenuti ovrhu radi naplaćivanja svih obroka koje je propustio obustaviti i isplatiti, te mu odgovara i za svu štetu koju je zbog toga pretrpio.

Iz prakse, najčešće to čine jer su površni u svome radu i nije ih briga za ovršenika.

 

Znaći, ako sam sve pravilno shvatio, ja sam miran što se promijene predmeta tiće obzirom da sam zaposlen? A što ukoliko ovrše poslodavca radi neisplata obroka, nastavlja li se tada ovrha i na mome raćunu ili se ista obustavlja ukoliko se namire od poslodavca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, anonimniy je napisao:

Znaći, ako sam sve pravilno shvatio, ja sam miran što se promijene predmeta tiće obzirom da sam zaposlen? 

Tako je, za sada nema opravdane osnove za dozvoljavanje promjene predmeta i sredstva ovrhe.

Prije 15 minuta, anonimniy je napisao:

A što ukoliko ovrše poslodavca radi neisplata obroka, nastavlja li se tada ovrha i na mome raćunu ili se ista obustavlja ukoliko se namire od poslodavca?

Ukoliko se poslodavac ovako nastavi ponašati, sud na zahtjev ovrhovoditelja može donijeti ovrhu u odnosu na poslodavca od kojega bi se tada naplatili svi ti obroci koje je on propustio obustaviti i naplatiti, a što znači da bi se prestalo postupati u odnosu na Vas, jer bi u protivnom došlo do dvostruke naplate ovrhovoditelju, a po istom dugovanju. Ukratko, zbog svog nemara bi poslodavac mogao odgovarati na način da plati dug umjesto Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Rješenje o ovrsi koji se odnosi na naplatu putem plaće ovršenika se dostavlja poslodavcu.

Postoji rijesenje o ovrsi putem sredstava na mome racunu, ali ne i na samoj plaći. Očekujem još jednu manju ovrhu a sada dali će ista od strane teleoperatera ići na plaću ili na raćun također? Hoće li mi se u svakom slučaju dostaviti rijesenje i sto mogu ocekivati?

 

I ide li obustava na plaći odmah po primitku rijesenja ili mogu sa vjerovnikom dogovoriti otplatu na rate pa da to neide na plaću? Koliki je vremenski period od izdavanja rjesenja do obustave? Obustava nemoze biti vise od 1/4 odnosno 1/3? Sorry na 100 pitanja ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, anonimniy je napisao:

I ide li obustava na plaći odmah po primitku rijesenja ili mogu sa vjerovnikom dogovoriti otplatu na rate pa da to neide na plaću?

Ukoliko se rješenje o ovrsi dostavi poslodavcu na provedbu, jako teško će Vam ovrhovoditelj pristati na dogovor oko obročne otplate.

Prije 12 minuta, anonimniy je napisao:

Koliki je vremenski period od izdavanja rjesenja do obustave?

Rješenje o ovrsi obvezuje poslodavca onog trenutka kada ga zaprimi, a takav postupak se obustavlja tek kada se dug u cijelosti podmiri.

Prije 13 minuta, anonimniy je napisao:

Obustava nemoze biti vise od 1/4 odnosno 1/3? Sorry na 100 pitanja

Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Pitanje je, do kada će mu to ovrhovoditelj tolerirati tj. kada će tražiti postupanje suda po čl. 201. Ovršnog zakona.

Neznam ali nisam im ja kriv kad ne paze sta rade... moze li poslodavac zbog toga,, kada ovrhovoditelj trazi postupanje po cl 201 dati meni otkaz obzirom da sam na probnom roku ili to nebi bilo opravdano?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, anonimniy je napisao:

moze li poslodavac zbog toga,, kada ovrhovoditelj trazi postupanje po cl 201 dati meni otkaz obzirom da sam na probnom roku ili to nebi bilo opravdano?

Ne može Vam dati otkaz, Vaše krivnje nema. Sam naziv čl. 201. Ovršnog zakona kaže, da se radi o odgovornosti poslodavca za propuštenu obustavu i isplatu dospjelih obroka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Milena Antić je napisao:

dali ste upučeni u deblokadu računa na fini,,meni su 06.08.2018 povukli sva dugovanja na fini,,sad čekam iduči potez Svea Ekonomi i Eos Matrixa,,

Ukoliko su se namirili, odnosno ako je dug otplaćen u cijelosti najvjerovatnije će sami skinuti uknjižbu na Vašim raćunima te će FINA izvršiti deblokadu istih po sudskom riješenju. No, istu stvar možete i sami zatražiti od ovrhovoditelja uz priložen dokaz o podmirenom dugovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Milena Antić je napisao:

nisu se namirili jer mi 1/4 ide dajnersu preko plače

 

Dali poslodavac vrši obustavu na plaći ili su i oni na računima pa zaštićeni dio ide na zaštićeni raćun a 1/4 na redovni? Ako jest tako, deblokade neće biti sve do podmirenja svih dugovanja na čijem su osnovu računi blokirani

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, anonimniy je napisao:

Dali poslodavac vrši obustavu na plaći ili su i oni na računima pa zaštićeni dio ide na zaštićeni raćun a 1/4 na redovni? Ako jest tako, deblokade neće biti sve do podmirenja svih dugovanja na čijem su osnovu računi blokirani

na fini je sve prazno,nema nikoga na očevidniku jer su sve deblokirali tojest povukli ovrhovoditelje to je zakon koji je krenuo od 04.08.,pošto se nije u zadnjih 6 mjeseci naplatilo ništa i ovrhe i blokade su starije od 3 godine,,znači do sada su bili na fini svea ekonomi,eos matrix,vip i dajners ( ovrha 1/4 ide dajnersu ) a ostatak primanja mi ide na zaštičeni račun

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , anonimniy je napisao:

Jedno pitanje, moze li postar ostaviti rijesenje o ovrsi nekome od ukućana ako dođe dok sam na poslu? Ili samo ostavi obavijest pa ja podignem

zavisi od poštara,ako pozna tu osobu i ima povjerenja, i ako ta osoba želi to primiti u vaše ime,poštar če dati,ako ne onda če vas čekati obavijest da to podignete osobno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Milena Antić je napisao:

zavisi od poštara,ako pozna tu osobu i ima povjerenja, i ako ta osoba želi to primiti u vaše ime,poštar če dati,ako ne onda če vas čekati obavijest da to podignete osobno

Pogrešno.

 

prije 21 sati , anonimniy je napisao:

Jedno pitanje, moze li postar ostaviti rijesenje o ovrsi nekome od ukućana ako dođe dok sam na poslu? Ili samo ostavi obavijest pa ja podignem

Može. Prema članku 141. Zakona o parničnom postupku, ako se fizička osoba ne zatekne u svom stanu, dostava se obavlja predajom pismena nekome od njezinih poslovno sposobnih članova kućanstva, koji je dužan primiti pismeno.

 

prije 23 sati , Milena Antić je napisao:

dali ste upučeni u deblokadu računa na fini,,meni su 06.08.2018 povukli sva dugovanja na fini,,sad čekam iduči potez Svea Ekonomi i Eos Matrixa,,

Ukoliko govorite o primjeni novih zakonskih odredbi, tada se ne radi o deblokadi računa na Fini, jer je ovrhovoditelj povukao ovrhu. Ovdje je riječ o situacijama kada Fina prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje, jer se dug nije naplatio u cijelosti u roku od tri godine od primitka, te po njemu nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Borbena7 je napisao:

Ukoliko govorite o primjeni novih zakonskih odredbi, tada se ne radi o deblokadi računa na Fini, jer je ovrhovoditelj povukao ovrhu. Ovdje je riječ o situacijama kada Fina prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje, jer se dug nije naplatio u cijelosti u roku od tri godine od primitka, te po njemu nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno.

to je povlačenje,a sad če vjerovnici odlučiti šta če i kako tražiti,,dali če ponovo krenuti naplatu putm novčanih sredstava ili če mijenjati sredstva ovrhe

 

prije 6 sati , Borbena7 je napisao:

Pogrešno.

zašto je pogrešno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Milena Antić je napisao:

zavisi od poštara,ako pozna tu osobu i ima povjerenja, i ako ta osoba želi to primiti u vaše ime,poštar če dati,ako ne onda če vas čekati obavijest da to podignete osobno

 

prije 7 sati , Borbena7 je napisao:

Može. Prema članku 141. Zakona o parničnom postupku, ako se fizička osoba ne zatekne u svom stanu, dostava se obavlja predajom pismena nekome od njezinih poslovno sposobnih članova kućanstva, koji je dužan primiti pismeno.

 

Ja ipak smatram da to nije u redu jer ako me nema kod kuce stvorit ce mi samo problem ako preda nekom drugom a uopce nije upitno da cu ja to svakako podici vec iduci ako ne i isti dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , anonimniy je napisao:

Ja ipak smatram da to nije u redu jer ako me nema kod kuce stvorit ce mi samo problem ako preda nekom drugom a uopce nije upitno da cu ja to svakako podici vec iduci ako ne i isti dan.

Kako god, ovakva dostava se smatra urednom i zakonitom. Da su svi odgovorni kao Vi, vjerujem da ne bi ni bilo potrebe za ovakvom odredbom, ali na žalost nije tako i pojedina pismena se bez ovakvog zakonskog uređenja nikada ne bi mogla uručiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 13 minuta, anonimniy je napisao:

Update: poslodavaj je OPET komplentnu placu uplatio na zasticeni. 

Kako poslodavac Vama objašnjava svoje postupanje?

Prije 15 minuta, anonimniy je napisao:

Dokle ce to tako ici i kad ce njih ovrsiti? 

Sve dok ovrhovoditelj ne bude reagirao, jer se ne naplaćuje.

Prije 16 minuta, anonimniy je napisao:

Dali poslodavac nakon toga moze traziti odstetu od mene ili, kako je prije receno moje odgovornosti pravno gledano nema?

Ne, jer se poslodavac sam doveo u takvu situaciju odnosno krivnja je njegova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako poslodavac Vama objašnjava svoje postupanje?

Ne objasnjava...

 

Prije 35 minuta, Borbena7 je napisao:

Sve dok ovrhovoditelj ne bude reagirao, jer se ne naplaćuje.

Ja osobno da sam u ulozi ovrhovoditelja, nebih trpio iz mjeseca u mjesec nemarnost racunovodstva.

 

Prije 38 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne, jer se poslodavac sam doveo u takvu situaciju odnosno krivnja je njegova

Bilo bi lijepo kad bi sve funkcioniralo po zakonu... pa da svako odgovara po pravdi, ali pravednost u danasnjem svijetu je tesko naci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, anonimniy je napisao:

Ja osobno da sam u ulozi ovrhovoditelja, nebih trpio iz mjeseca u mjesec nemarnost racunovodstva.

Ovrhovoditelj ovo dopušta, jer mu cijelo vrijeme idu kamate na nepodmireni dug. Jeste razmišljali o tome da kontaktirate ovrhovoditelja i da mu ukažete da se Vaš dug ne podmiruje, jer poslodavac ne postupa po dostavljenoj ispravi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadao sam se da ce se opametiti ali ocito nece. Ako se ovo ponovi iduci mjesec definitivno cu kontaktirati ovrhovoditelja. Ja sam poslodavcu dostavio zasticeni racun, rijesenje o ovrsi je pretpostavljam dostavio ovrhovoditelj? Iako meni nitko nista nije rekao pa neznam jeli rijesenje kod poslodavca ili mu je dovoljna obavijest FINA-e o zasticenom racunu na koji isplacuje novac te iban regularnog tekuceg koji je blokiran? Jer sam ja i jedno i drugo dostavio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, anonimniy je napisao:

Ako se ovo ponovi iduci mjesec definitivno cu kontaktirati ovrhovoditelja. 

Mišljenja sam da možete odmah kontaktirati ovrhovoditelja, i pri tome mu ukažite na činjenicu da poslodavac ne postupa po dostavljenoj ispravi. Naime, voljni ste podmiriti svoj dug, a u tome Vas sprječava nečiji nemar i uz to ovo bi Vam bio način da saznate više o svom predmetu, na što svakako imate pravo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Mišljenja sam da možete odmah kontaktirati ovrhovoditelja, i pri tome mu ukažite na činjenicu da poslodavac ne postupa po dostavljenoj ispravi. Naime, voljni ste podmiriti svoj dug, a u tome Vas sprječava nečiji nemar i uz to ovo bi Vam bio način da saznate više o svom predmetu, na što svakako imate pravo. 

Slazem se, tako cu i postupiti te sutra ujutro odmah uputiti mail ovrhovoditelju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

FINA to ne radi sama, već Vi morate podnijeti pisani zahtjev FINI da se nakon deblokade zatvori zaštićeni račun, i onda FINA na Vaš zatjev daje nalog banci da zatvori taj račun. No pošto se na navedeni račun, koliko mi je poznato, ne plaćaju naknade, možda bi Vam bio koristan savjet da ostavite taj račun neka stoji, za slučaj neke nove blokade računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

FINA to ne radi sama, već Vi morate podnijeti pisani zahtjev FINI da se nakon deblokade zatvori zaštićeni račun, i onda FINA na Vaš zatjev daje nalog banci da zatvori taj račun. No pošto se na navedeni račun, koliko mi je poznato, ne plaćaju naknade, možda bi Vam bio koristan savjet da ostavite taj račun neka stoji, za slučaj neke nove blokade računa.

Dakle, ako sam dobro shvatio mogu ali nisam dužan zatvoriti taj račun? Ako je tako neka stoji za nedaj bože. Moram li primanja (plaću) preusmjeriti na regularni tekući?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Ruby_Danderfluff je napisao:

Nakon što je ovršna isprava u cijelosti naplaćena, FINA šalje obavijest o tome ovrhovoditelju, ako se ne varam, i to je to. Ako nije sudska ovrha, već po javnom bilježniku, onda nema sudskog rješenja o obustavi, odnosno bolje rečeno, o dovršetku ovrhe.

Ovrha je bila po Javnom biljažniku iz Zagreba. Sve jasno. Hvala Vam od srca na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 17 sati , wolficaa_8 je napisao:

Posto sam na bolovanju vec par mjeseci i dosla mi je ovrha i nemam toliko sredatava na racunu za otplatu, koliko treba proci vremenski rok da dode zastara jer ne vjrujem  da cu imati sve za vratiti .

Ukoliko je ovrha preko Fine tada zastarni rok niti ne teče, tako da uopće nema zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija