Jump to content

Krađa u Austriji


noname992

Preporučene objave

Živim u Bosni, u Au sam bila kod prijatelja par dana. Prije par dana sam uhvaćena u krađi u dm u Austriji, roba je imala vrijednost oko 18e. Zaštitar je primjetio na kameri da sam ukrala, izašao za mnom iz marketa i uputio me u malu sobicu gdje sam odmah priznala i željela da platim ukradeno. Tako je i bilo, plus, 216e kazne što sam ukrala, a to mi je zaštitar lično napisao račun. Pozvao je policiju i policija me odvela u stanicu i uzela podatke, kako sam ukrala, što sam to uradila, adresu stanovanja, broj telefona, dosta su pisali. Dali su mi kopiju toga što su pisali i pustili me kući.  Rekli su koja su mi prava i da sam počinila krivično djelo. Mene sad zanima šta dalje, da li može policija da me tuži, da mi se sudi, ili samo dm? Jer odveli su me u stanicu, uzeli podatke i rekli da ako se pokrene postupak mogu očekivati poziv na kućnu adresu. Da li će oni pokrenuti postupak? Da li će mi zabraniti ulazak u Eu? Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Obzirom na iznos, pretpostavka je da bi se ovo kazneno djelo progonilo privatnom tužbom (tako je kod nas, je li i u Austriji, ne znam, no budući imamo sličan pravni sustav, trebalo bi biti isto, ali ipak uzmite ovo s rezervom).

Kako ste robu platila plus nekakvu "kaznu" (moguće za prekršaj?), ne vidim baš da bi DM imao interesa da vas kazneno goni, tako da bi ova priča trebala biti gotova. Što se zabrane tiče, da ona postoji, svakako biste dobila neku dokumentaciju, koja govori o tome i imala pravo žalbe. Ako toga nema, ne bi smjelo biti problema sa zabranom.

Lekcija za ubuduće, čak i ne preskupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Obzirom na iznos, pretpostavka je da bi se ovo kazneno djelo progonilo privatnom tužbom (tako je kod nas, je li i u Austriji, ne znam, no budući imamo sličan pravni sustav, trebalo bi biti isto, ali ipak uzmite ovo s rezervom).

Kako ste robu platila plus nekakvu "kaznu" (moguće za prekršaj?), ne vidim baš da bi DM imao interesa da vas kazneno goni, tako da bi ova priča trebala biti gotova. Što se zabrane tiče, da ona postoji, svakako biste dobila neku dokumentaciju, koja govori o tome i imala pravo žalbe. Ako toga nema, ne bi smjelo biti problema sa zabranom.

Lekcija za ubuduće, čak i ne preskupa.

Hvala Vam na odgovoru. Znam da ste se naslušali opravdanja i previše, pa neću da se pravdam što sam to uradila. Platila sam artikl kad me je uhvatio zaštitar, a ta "kazna" zapravo ne znam kome je otišla, jer mi je zaštitar dao njegov lični broj u banci da tu platim, na kraju sam novce poslala za par dana preko WU, lično njemu, jer tad nisam bila u mogućnosti da platim toliki iznos...sad se plašim šta sam platila, nadam se da je novac proslijeđen dm-u, iako štete nije bilo, jer u suprotnom se bojim da bi me dm mogao tužiti, kao i DO jer je policija došla i odvela me u stanicu i sve popisala šta se desilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, G-man je napisao:

To i nije bilo baš najpametnije, jer moguće je on novac zadržao za sebe ili vas je uopće prevario da treba išta platiti. Na takvo što niste trebala pristati, ali što je, tu je.

Da, toga sam se i bojala... Bila sam uplašena, htjela sam da ispravim sve što sam uradila, tada mi je samo to bilo na pameti. U svakom slučaju, čuvam sve dokaze da sam platila, poruke koje smo razmijenili u vezi transfera novca, pa ako je otišlo u krive ruke bar ću imati dokaz da je plaćeno i kome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Danas sam dobila kaznu iz Au, gdje predlažu 2 godine uvjetno, trebam da platim 50e u roku od 14 dana ako se slažem s tim, a poslije piše da neću imati kriminalni dosije, da ću samo biti kod njih u registru ako bi se desilo ponovo nešto slično. Šta to znači, jasan mi je uvjet od dvije godine, ali da li to znači da ako uplatim 50e ne idem na sud? Ako ne idem na sud onda nisam osuđena iako imam uvjet ili? Kako se sad to gleda, npr kada bih htjela živjeti tamo? 

I još jedno pitanje, na kovertu je datum 16.9. kada je pretpostavljam poslata kazna a primila sam to danas (25.9.), da li to znači da imam još 5 dana da platim ili se računa 14 dana od primitka? Izvinite na ovolikim pitanjima. Znam da je Hr forum ali možda mi bar malo možete približiti situaciju i pomoći da shvatim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je na njemačkom pa slabo razumijem. Mislim da jeste kazneni nalog (ali nisam sigurna), od okružne tužiteljice je uglavnom, gdje traži da platim 50€ ako se slažem da odustane od progona pod uslovom probnog perioda od 2 godine, gdje ne smijem da uradim ništa protuzakonito jer će slučaj otići na sud. U njihovom će registru ostati deset godina i na kraju svega piše da nisam osuđena. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , noname992 je napisao:

Kad je na njemačkom pa slabo razumijem. Mislim da jeste kazneni nalog (ali nisam sigurna), od okružne tužiteljice je uglavnom, gdje traži da platim 50€ ako se slažem da odustane od progona pod uslovom probnog perioda od 2 godine, gdje ne smijem da uradim ništa protuzakonito jer će slučaj otići na sud. U njihovom će registru ostati deset godina i na kraju svega piše da nisam osuđena. 

Plus, čitala sam kad se dobije kazneni nalog da stoji da imaš pravo na žalbu, kod mene nema ništa takvo, i obično se dobije (ako se ne varam) npr. 3 mj zatvora ili jedna godina uvjetno, ako se ponovi neko kazneno djelo u tom roku, ide se u zatvor, a ja sam dobila samo dvije godine uvjetno, bez zatvora, i ako ja ponovim slično djelo u dvije godine da će slučaj biti poslat na sud. E sad, u skladu s tim, šta sam ja dobila? Jesam osuđena ili? Naravno, platila sam 50€ juče, nadam se da će im stići na vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U lijevom ćošku papira piše Staatsanwaltschaft, što otprilike znači tužitelj/tužiteljstvo, dakle odatle je obavijest i poslana. Dalje pišu moji podaci, za koje kazneno djelo sam optužena i objašnjenje kako se to desilo i da im je policija proslijedila informacije. Dalje, boldirano, kao podnaslov: obavijest optuženika za podnošenje ostavke iz progona pod određivanjem probnog roka i računanje troškovnog doprinosa.

Dalje: Izvršavanje kaznenog postupka na osnovu ovog navoda privremeno je suspendiran za probno razdoblje od 2 godine ako u roku od 14 dana od ove obavijesti uplatite depozit iznos na trošak postupka u visini od €50.

Poslije toga stoji objašnjenje kao što sam navela gore, da ne smijem ništa raditi te dvije godine ili će se postupak pokrenuti. 

Pa šta mislite, na konto navedenog, šta sam dobila? Hoće li kaznene evidencije biti čiste, jesam li osuđena ili ne? I da li će mi ovo praviti problem kod prelaska granice? Hvala Vam na odgovorima i oprostite na opširnom tekstu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala G-man. Meni je isto čudno sve u vezi s tim, da mogu otići tamo pitala bih lično. Plus, to mi je stiglo na kućnu adresu, ostavljeno ispred vrata u običnoj bijeloj koverti, ništa potpisala nisam, a kad dobijem kaznu za parkiranje npr, u plavoj je koverti koverti i moram to lično preuzeti kad stigne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet pitanje, tačnije mišljenje, u vezi roka za plaćanje kazne (gore navedene). Obavijest iz Au je stigla na moju adresu 25.9. a na obavijesti stoji datum 17.9. i da u roku od 14 dana platim kaznu. Kaznu sam platila 26.9. a pošto je plaćanje preko ino doznake, to zna potrajati par dana dok novac stigne u inostranstvo. Danas ističe rok za uplatu i ako je njima novac legao na račun onda je sve ok, ali ako još nije onda ne znam šta da radim, pošto logično je da rok teče od dana primitka obavijesti a pošto ja nisam ništa potpisala nego sam dobila običnu kovertu. Kakva je praksa u Hr kod takvih sličnih stvari kao što je moja, da li imaju toleranciju s obzirom na međunarodno slanje obavijesti ako sam dobila običnu poštu a ne preporučenu?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi poznata praksa u ovakvim slučajevima, ali čini se nelogičnim da računaju rok od dana na obavijesti budući je općepoznata stvar da pošti treba vremena da dođe do primatelja, pogotovo kod međunarodnih pošiljaka.

No, kako vam je rok istekao 01/10 u 24:00, mislim da je transakcija definitivno provedena do njegovog isteka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se nadam da jeste i da to ne putuje 5-6 dana do Au. Bila sam i u banci, sredstva su skinuta s računa, naplaćena provizija ino banke, ali ja i dalje ne znam da li su oni to primili, skeptična sam. Ali to nije sve, evo prije 5 min meni stiže preporučena pošiljka s iste adrese ali unutra nema mog predmeta kao što sam u prethodnom dobila, nego samo naslovna strana pisma, tj adresa moja u Bosni, što sam dobila i u prethodnom pismu, datum isti kao u prethodnom, samo bez kazne. Na tom listu piše:

Omot:

Naknadna izvršenja bit će ponovno isporučena.

Povezani završetak bit će vam ponovno poslan. Ako podaci na naslovnici odstupaju od onih naknadnog izvršenja, prevladavaju informacije na naslovnici. Zbog toga je naslovni list uvijek povezan s prvobitnim rješenjem - sudovima, tužiteljima i dr.

Šta je sad to? Sjetili se da ipak trebaju znati kad sam primila pošiljku ili? I ovo što je sad stiglo piše da je poslato 18.9. znači vjerovatno kad i ova prva pošiljka. Sad tek ništa ne shvatam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako sam ja shvatila već su jednom slali ovo na adresu u Grazu i to im je vraćeno jer niko nije preuzeo pa su original dokument (gdje piše kazna i instrukcije za plaćanje) stavili zajedno s tim i napisali novi datum i poslali na moju adresu ovdje. E sad taj isti "omot" je stigao preporučeno, sam bez ičega drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
, noname992 je napisao:

Kako sam ja shvatila već su jednom slali ovo na adresu u Grazu i to im je vraćeno jer niko nije preuzeo pa su original dokument (gdje piše kazna i instrukcije za plaćanje) stavili zajedno s tim i napisali novi datum i poslali na moju adresu ovdje. E sad taj isti "omot" je stigao preporučeno, sam bez ičega drugog.

Pozdrav. Prošlo je 5 mjeseci otkad je došla zadnja obavijest u vezi sa navedenim slučajem, poslije nisam ništa više dobila na adresu, te sam jednom otišla u Au, nije bilo problema. Sada sam se zaposlila (ovdje u BiH) i poslodavac traži potvrdu o nekažnjavanju, pa me zanima da li se to što se dogodilo u Au može vidjeti na potvrdi ovdje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Na 07. 04. 2019. at 17:31, G-man je napisao:

Zahvaljujem vam na povratnoj informaciji.

Hallo, zivim u austriji imam papire, u svajcarskoj dok sam boravila kod drugarice isle smo u mikro,  ona mi je u kolicima za bebu ugurala 2 Produkte u vrednosti od 50franaka na vratima me je zaustavio covek i priveo u kancelariju, platila sam 200franaka kaznu policija mi nije uzela podatke nije me privodila , ne znam dali ce me sada prodavnica tuziti privatnom tuzbom i dali im se isplati da iz svajcarske salju tuzbu u austriju , zanima me Vase misljenje ..unapred hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija