Jump to content

Trajanje otkaznog roka


silentbobri

Preporučene objave

Imam radnika koji mi je zaposlen na neodređeno vrijeme zadnjih 4 mjeseca, uz probni rad od 5 mjeseci.

Prema ugovoru, na probnom roku otkazni rok iznosi 8 dana, u slučaju da radnik ne zadovolji na probnom roku.

Otkazni rok koji piše u ugovoru je 45 dana.

 

Radnik mi daje otkaz (unutar probnog roka) i želi čim prije otići.

Koji otkazni rok se primjenjuje?

Prema Zakonu (15 dana), prema ugovoru (45 dana) ili prema probnom roku (8 dana)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekla bih 45 dana - 8 dana je ukoliko vi otkazujete radniku zbog nezadovoljavanja na probnom radu, ZOR propisuje najmanje trajanje OR, dakle vi s ugovorom/pravilnikom/kolektivnim mozete odrediti i duzi rok

E, sad, ako i vi zelite pustiti radnika cim prije, tu vam je sporazumni raskid s kojim se mozete dogovoriti da radni odnos prestaje vec danas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sporazumni raskid nije opcija, jer ja želim da mi radnik odradi tih 45 dana.

No, koliko sam shvatio, uvijek se primjenjuje propis koji je povoljniji za radnika, što bi u ovom slučaju bilo ili 15 dana (po Zakonu) ili 8 dana (zbog probnog rada)?

Što ukoliko ja inzistiram na 45 dana, a radnik ne želi ni čuti, nego jednostavno prestane dolaziti na posao? Mogu ga tužiti ili...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , silentbobri je napisao:

Što ukoliko ja inzistiram na 45 dana, a radnik ne želi ni čuti, nego jednostavno prestane dolaziti na posao? Mogu ga tužiti ili...?

S obzirom da Vam je radnik uručio redoviti otkaz ugovora o radu, isti bi trebao odraditi otkazni rok. U Vašem slučaju je to 45. dana (po ugovoru). Ukoliko radnik ne bude dolazio na posao u otkaznom roku, možete mu izvanredno otkazati ugovor o radu zbog grube povrede radnog odnosa i morate mu uručiti takav otkaz, također ga možete i odjaviti sa svih obveznih osiguranja. Potom kao poslodavac imate pravo na zahtjev za naknadu štete koja Vam je uslijed ovakvog stanja nastala. Međutim, ovakav postupak je dugotrajan i nije baš neka opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu propisuje najmanje trajanje otkaznog roka, sto znaci da ugovorom mozete propisati i duzi otkazni rok, a to ste i ucinili, pa mislim da tu nema govora o onom sto je najpovoljnije za radnika.
Eventualno ako za vasu bransu postoji kolektivni ugovor (ili tvrtka mozda ima pravilnik) u kojem je otkazni rok kraci, onda bi se gledao kolektivni.
E sad, 45 dana za nekog tko je radio 4 mjeseca, po meni nije bas posteno, ne znam kakva je sudska praksa po tom pitanju i kako bi to na kraju zavrsilo… Na kraju krajeva, koliko vam se isplati zadrzavati nezadovoljnog radnika? On ne mora prestati dlaziti na posao, moze dolaziti na posao i jednostavno ne dati svoj maksimum, za sto bi stetu tesko mogli dokazati, a morali bi mu isplatiti placu, plus jos koji dan godisnjeg…

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, silentbobri je napisao:

Radnik mi daje otkaz (unutar probnog roka) i želi čim prije otići.

Mišljenja sam da će ovakav radnik prestati dolaziti na posao, a na Vam ostaje teret da dokažete štetu koju ste zbog toga pretrpjeli. Dugotrajan i težak postupak, za kojega nisam sigurna, koliko bi na kraju uopće imali koristi od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija