Jump to content

Izvansudska ovrha EOS


Marta01

Preporučene objave

Poslodavac je dobio ovu obavijest, no nitko u cijelom knjigovodstvenom timu ne razumije što oni traže i kako i da li moraju postupiti po tom zahtjevu.

Ovršena sam sa 2 ovrhe pod istim Ovrv brojem. Prva ovrha mi je ovog trenutka na 4.000,00 Kn (to je vjerovatno nekakva zadužnica koju je prvotno RBA pustila), druga ovrha mi je kredit od cca 40.0000,00 Kn. Sve je vezano za istu stvar samo je na Očevidniku razdvojeno kao 2 zasebne ovrhe, ali sa istim Ovrv brojem.

To je jedina ovrha koju imam i redovito mi se skida ¼ i odlazi na blokirani račun pa direktno EOS-u.

Što oni sada žele, da li netko ovo razumije i da li treba reagirati na to. Zvala sam i razgovarala sa 2 različite osobe u EOS-u, njihovo objašenjene je da bi Poslodavac trebao prekinuti isplatu ¼ na blokirani račun i uplaćivati po toj nekoj suglasnosti (koju sam potpisala prilikom podizanja kredita u RBA) direktno njima.

Molim Vas ako netko razumije što bi trebalo ili ne bi, bila bih zahvalna na odgovoru!!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Marta01 je napisao:

Poslodavac je dobio ovu obavijest

Prije ove obavijesti poslodavac je dobio i ovršnu ispravu, pa na koga ona glasi tj. tko je u njoj naveden kao ovrhovoditelj?

Prije 11 minuta, Marta01 je napisao:

Ovršena sam sa 2 ovrhe pod istim Ovrv brojem.

Od kada ovaj dug datira tj. kada je prvi put pokrenut ovršni prijedlog na ime tog duga?

Prije 15 minuta, Marta01 je napisao:

To je jedina ovrha koju imam i redovito mi se skida ¼ i odlazi na blokirani račun pa direktno EOS-u.

Izgleda da ide na račun, ali ne i dalje Eosu, jer je pitanje da li su imali osnovu za provedbu promjene na strani ovrhovoditelja.

Prije 17 minuta, Marta01 je napisao:

Zvala sam i razgovarala sa 2 različite osobe u EOS-u, njihovo objašenjene je da bi Poslodavac trebao prekinuti isplatu ¼ na blokirani račun i uplaćivati po toj nekoj suglasnosti (koju sam potpisala prilikom podizanja kredita u RBA) direktno njima.

Poslodavac nije dužan postupati po njihovim željama, oni se prvo trebaju legitimirati kao aktivni ovrhovoditelji u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Prije ove obavijesti poslodavac je dobio i ovršnu ispravu, pa na koga ona glasi tj. tko je u njoj naveden kao ovrhovoditelj?

Od kada ovaj dug datira tj. kada je prvi put pokrenut ovršni prijedlog na ime tog duga?

Izgleda da ide na račun, ali ne i dalje Eosu, jer je pitanje da li su imali osnovu za provedbu promjene na strani ovrhovoditelja.

Poslodavac nije dužan postupati po njihovim željama, oni se prvo trebaju legitimirati kao aktivni ovrhovoditelji u postupku.

Dug datira od travnja 2014. godine i prvotni ovrhovoditelj je bila RBA jedno određeno vrijeme. Onda nakon godinu dana je RBA prodala moj ovršeni dug EOS-u. Pa se EOS upisao kao novi ovrhovoditelj.

Novčana sredstva tj. moja 1/4 se prosljeđuje dalje EOS-u jer provjeravam svako malo stanje svog duga u EOS-u i umanjuje mi se!

Ako su oni aktivni ovrhovoditelj u postupku (što jesu), da li onda poslodavac mora postupiti po njihovim željama? I na koji način? Prestati izdvajati 1/4 na blokirani račun i 1/4 direktno uplaćivati na njihov žiro račun. Ne vidim smisao, potrebu i razliku ....

I hvala Vam na reagiranju !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Borbena7 je napisao:

Kad i gdje se upisao?

Na očevidniku mi je 2014. bio upisan RBA, onda mi je RBA poslala obavijest da je moj dug proslijeđen EOS-u. EOS me stalno zvao vezano za to (tada nisu bili 1 u redu naplate-sada jesu). Tražila sam izmjenu Ovrhovoditelja i napravljena je izmjena na Očevidniku (EOS ovrhovoditelj). Samo to znam....i znam da RBA banka nije više moj Ovrhovoditelj i da ništa više nemam sa njima!

 

U periodu 2014. kada sam bila neuredni platiša su seljakali taj moj kredit iz RBA u EOS pa natrag. Jer se nisu uspjeli naplatiti usmenim putem niti jedni niti drugi. I u konačnici je RBA pokrenula Ovrhu i prodala moj ovršeni dug EOS-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je kod Vas postupak po starom zakonu tj. pokrenut je prije 1.9.2014., Eos ne može stupiti u već pokrenuti postupka bez pristanka ovršenika. Eos mora obavijestiti sud da je kupio tražbinu, sud potom pita Vas da li pristajete da Eos stupi na mjesto prijašnjeg ovrhovoditelja, i ukoliko pristanete tada sud donosi rješenje o promjeni ovrhovoditelja, a po pravomoćnosti ga šalje Fini. I tek tada Eos postaje zakoniti ovrhovoditelj. 

Ako ne pristanete da Eos stupi na mjesto ovrhovoditelja, sud će postupak obustaviti. Nakon toga, Eos može pokrenuti posve novi postupka sa starom ovršnom ispravom i ugovorom o cesiji. Razlika je u tome, što u tom novom postupku Eos ima pravo samo na glavnicu i kamate, a nema nikakvo pravo na sve troškove koje je do tada imao prijašnji ovrhovoditelj i koji bi Vam se naplatili ukoliko odmah (na upit suda) pristanete na promjenu ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Borbena7 je napisao:

Kako je kod Vas postupak po starom zakonu tj. pokrenut je prije 1.9.2014., Eos ne može stupiti u već pokrenuti postupka bez pristanka ovršenika. Eos mora obavijestiti sud da je kupio tražbinu, sud potom pita Vas da li pristajete da Eos stupi na mjesto prijašnjeg ovrhovoditelja, i ukoliko pristanete tada sud donosi rješenje o promjeni ovrhovoditelja, a po pravomoćnosti ga šalje Fini. I tek tada Eos postaje zakoniti ovrhovoditelj. 

Ako ne pristanete da Eos stupi na mjesto ovrhovoditelja, sud će postupak obustaviti. Nakon toga, Eos može pokrenuti posve novi postupka sa starom ovršnom ispravom i ugovorom o cesiji. Razlika je u tome, što u tom novom postupku Eos ima pravo samo na glavnicu i kamate, a nema nikakvo pravo na sve troškove koje je do tada imao prijašnji ovrhovoditelj i koji bi Vam se naplatili ukoliko odmah (na upit suda) pristanete na promjenu ovrhovoditelja.

Molim vas na temelju kojeg zakona i čkanka se možemo pozvati kod ovakvih slučajeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, reprogram je napisao:

Molim vas na temelju kojeg zakona i čkanka se možemo pozvati kod ovakvih slučajeva?

Izmjenama Ovršnog zakona dozvoljena je subjektivna preinaka na strani ovrhovoditelja i ovršenika za sve postupke pokrenute od 1.9.2014., vrijedi čl. 32. st. 3. OZ - ˝Ako tijekom ovršnog postupka dođe do promjene vjerovnika, novi vjerovnik nastavlja ovršni postupak kao ovrhovoditelj umjesto prvobitnog ovrhovoditelja, ako javnom ili ovjerovljenom privatnom ispravom dokaže da je nakon pokretanja ovršnog postupka tražbina na njega prenesena ili da je na njega na drugi način prešla. Ako se prijenos ne može dokazati na taj način, prijenos tražbine dokazuje se pravomoćnom odlukom donesenom u parničnom postupku. Novi ovrhovoditelj mora primiti ovršni postupak u onom stanju u kojem se on nalazi u trenutku kad u njega stupa. Za promjenu ovrhovoditelja nije potreban pristanak ovršenika.˝

Ako je Vaš postupak pokrenut prije 1.9.2014. (prijedlog za promjenu predmeta i sredstva ovrhe ne smatra se prvim datumom tj. datumom pokretanja postupka). Napišite prijedlog za obustavu postupka, pozivom na broj rješenja o ovrsi i pošaljite ga sudu. Pozovite se na  čl. 192. st. 3. Zakona o parničnom postupku (Narodne novine broj 53/91, 91/92, 58/93, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 02/07, 84/08, 123/08, 57/11, 148/11, 25/13, 89/14), a koji se u ovršnom postupku primjenjuje temeljem čl. 19. Ovršnog zakona (Narodne novine broj 57/96, 29/99, 42/00, 173/03, 194/03, 151/04, 88/05, 121/05, 67/08) ili čl. 21. Ovršnog zakona (112/12, 25/13), a kojim je propisano, da nakon što se ovršenik upustio u raspravljanje o glavnoj stvari umjesto ovrhovoditelja može u ovršni postupak stupiti novi ovrhovoditelj samo ako ovršenik izričito na to pristane. Navedite da ne pristajete da umjesto prijašnjeg ovrhovoditelja kao novi ovrhovoditelj stupi Eos Matrix (ili netko drugi tko je otkupio tražbinu) i da tražite obustavu tog ovršnog postupka. Obavezno uz prijedlog priložite kopiju dokumentacije da sud ima uvid u pravnu stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, reprogram je napisao:

Bojim se da se ne bih uvukla u neku parnicu zbog koje bih se još više zadužila. Ako se pozovem na zakon o pp onda ja njih tužim?

Pogrešno tumačite.

Ne radi se o nikakvom tužbenom zahtjevu sa kojim bi se pokrenuo novi postupak, a pogotovo ne novi postupak u parnici. Ovdje se radi o prijedlogu koji se dostavlja u već pokrenutom ovršnom postupku, i na koji se kao sastavni dio tog ovršnog spisa, primjenjuje Zakon o parničnom postupku, a koji se sukladno čl. 21. OZ, kao i drugi zakoni primjenjuje u svim ovršnim postupcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Borbena7 je napisao:

Pogrešno tumačite.

Ne radi se o nikakvom tužbenom zahtjevu sa kojim bi se pokrenuo novi postupak, a pogotovo ne novi postupak u parnici. Ovdje se radi o prijedlogu koji se dostavlja u već pokrenutom ovršnom postupku, i na koji se kao sastavni dio tog ovršnog spisa, primjenjuje Zakon o parničnom postupku, a koji se sukladno čl. 21. OZ, kao i drugi zakoni primjenjuje u svim ovršnim postupcima.

Hvala vam. Slabije kopčam pravne stvari. Prirodnjak sam po struci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, reprogram je napisao:

Hvala vam. Slabije kopčam pravne stvari. Prirodnjak sam po struci.

Nema na čemu ;-) I ne trebate se bojati dodatnih troškova, jer bi sa ovakvim prijedlogom samo obavijestili sud da su u predmetu nastupile nove okolnosti. Inače, ovo je bila obaveza treće strane tj. one koja je otkupila dug od ovrhovoditelja, da izvijesti sud o promjenama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam shvatila dobro,,,

Ovako ja imam ovrhu ZABE od 2010 god. oni su bili na Fini do prošle godine,zatim su prodali moj dug Svea Ekonomi ,koji su se upisali nakon 3 mjeseca na mjesto ZABE na Fini,,nikakve naplate nemaju jer mi se sa plače skida već 1/4 Dajnersu,,oni zovu,prijete sudskim ovršiteljem,ucijenjuju,ali ih za sada trpim.Dali za mene važi taj zakon do 2014 god.,,nekako bi se natezala sa njima do iduče godine,onda bi sudu poslala radi zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Prije 34 minuta, Marta01 je napisao:

Poštovani,

da li netko zna da li tvrtka Eos Matrix je povezana ili ima uvid u stanje dužnikove blokade, odnosno da li Eos zna da li sam ja još uvijek ovršena ili nisam i da li mu je moj poslodavac obavezan tu informaciju proslijediti!?

 


 

Ovrhovoditelj može dobiti informacije o dužnikovim dugovanjima (uvidom u očevidnik), a ako je predmet ovrhe na plaći te je istu ishodio poslodavac je dužan postupati po rješenju o ovrsi suda kojim je određena pljenidba plaće.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, advokatus je napisao:

Ovrhovoditelj može dobiti informacije o dužnikovim dugovanjima (uvidom u očevidnik), a ako je predmet ovrhe na plaći te je istu ishodio poslodavac je dužan postupati po rješenju o ovrsi suda kojim je određena pljenidba plaće.

 

Oprostite, a tko će mu dati uvid u očevidnik?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , advokatus je napisao:

ako je predmet ovrhe na plaći te je istu ishodio poslodavac je dužan postupati po rješenju o ovrsi suda kojim je određena pljenidba plaće.

U praksi se češće ovrha na plaći provodi bez posredovanja suda nego li na temelju sudskog rješenja o ovrsi na plaći. Vjerovnici pravomoćna i ovršna rješenje, pod uvjetom da su općenito na imovini ili samo na novčanim sredstvima, izravno dostavljaju poslodavcu na naplatu.

prije 3 sati , Marta01 je napisao:

Oprostite, a tko će mu dati uvid u očevidnik?

Fina, kada dostavi osnovu za naplatu, oni ga izvijeste o stanju u Očevidniku. 

prije 5 sati , Marta01 je napisao:

da li Eos zna da li sam ja još uvijek ovršena ili nisam i da li mu je moj poslodavac obavezan tu informaciju proslijediti!?
 

Ukoliko dostavi osnovu za naplatu poslodavcu, tada mu se on mora očitovati zašto je ne provodi tj.da čeka u redu svoju naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Borbena7 je napisao:

U praksi se češće ovrha na plaći provodi bez posredovanja suda nego li na temelju sudskog rješenja o ovrsi na plaći. Vjerovnici pravomoćna i ovršna rješenje, pod uvjetom da su općenito na imovini ili samo na novčanim sredstvima, izravno dostavljaju poslodavcu na naplatu.

Fina, kada dostavi osnovu za naplatu, oni ga izvijeste o stanju u Očevidniku. 

Ukoliko dostavi osnovu za naplatu poslodavcu, tada mu se on mora očitovati zašto je ne provodi tj.da čeka u redu svoju naplatu.

5.11.2018. vise necu biti ovrsena nakon 5 g. Eosu se vratila ovrha u 9 mj. Poceli su slati mejlove prije 2 mj poslodavcu citirajuci neke clanke zakona, pa su inzistirali da moj poslodavac uplacuje njima dio place,  a ne na ovrseni racun, zatim su upozorili poslodavca ako tako ne postupi da ce sa cijelim mojim dugom ovrsiti poslodavca. 

Od dokumentacije su samo mejlom proslijedili ugovor o cesiji/otkupu duga sa RBA, s tim da su izostavili drugu stranicu na kojoj je vjerovatno iznos cesije. Poslali su samo prvu i trecu str. ugovora o cesiji i poslali su moju suglasnost o zaplijeni place ovjerenu kod javnog biljez. 

Da li moj poslodavac vec u 12 mj (jer tada vise necu biti ovrsena) bi trebao postupit po njihovom zahtjevu na temelju toga sto su poslali mejlom ili ce postupiti na temelju nekog drugog dokumenta i kojeg?

Poslodavac mi izlazi u susret, meni treba bar 3 mj vremena i ciste place da nesto iskombiniram, ali ne zelim da imaju problema zbog mene. 

Ne znam da li u tako kratkom roku mogu pokrenuti ponovno ovrhu na moj racun!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Marta01 je napisao:

upozorili poslodavca ako tako ne postupi da ce sa cijelim mojim dugom ovrsiti poslodavca. 

Ne ide to baš tako. Tek kada poslodavac ne postupa po dostavljenom sudskom rješenju o ovrsi na plaći, sud može ovo dozvoliti. 

prije 9 sati , Marta01 je napisao:

Da li moj poslodavac vec u 12 mj (jer tada vise necu biti ovrsena) bi trebao postupit po njihovom zahtjevu na temelju toga sto su poslali mejlom ili ce postupiti na temelju nekog drugog dokumenta i kojeg?

Ako se radi o starijoj ovrsi onda uopće ne mora postupati. Ako nema kompletnu dokumentaciju tj. rješenje o ovrsi na plaći i ugovor o cesiji u originalu ili ovjerenoj kopiji, ni tada ne mora postupati.

prije 9 sati , Marta01 je napisao:

da li u tako kratkom roku mogu pokrenuti ponovno ovrhu na moj racun!?

Mogu. Ali morate razlikovati ovrhu na računima od ovrhe na plaći. To nije isto. Prva je preko Fine, a druga preko poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Ovrha je bila na fini.Dug je ustupljen EOS Matrix.Na fini je i dalje upisan Erste Card Clubu.Eos je poslao ovrhu na HZMO.Dali se trebao upisati na fini.Što je EOS morao napraviti kad je dostavio ovrhu na HZMO.Što uz rješenje o ovrsi treba priložiti.

Dali je trebao ići na sud jer je rješenje o ovrsi iz 2015.

Pozdrav.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Baletan je napisao:

Dali se trebao upisati na fini.

Da, ali u pravilu to ne rade.

prije 1 sat, Baletan je napisao:

Što je EOS morao napraviti kad je dostavio ovrhu na HZMO.Što uz rješenje o ovrsi treba priložiti.

Dokaz da je stupio na mjesto prijašnjeg vjerovnika. Bilo što u originalu ili ovjerenoj kopiji, a što dokazuje ustup tražbine.

prije 1 sat, Baletan je napisao:

Dali je trebao ići na sud jer je rješenje o ovrsi iz 2015.

Ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija