Jump to content

odricanje od nasljedstva zbog poreznog duga


carters

Preporučene objave

Imam pitanje pa ako netko zna odgovor ili ima savjet..

Dakle ovako, otac je prije dva mjeseca imao mozdani udar, neki dan je imao drugi i tesko da ce se izvuci :(

Njegov nasljednik je moja majka i ja kao jedino dijete. Medjutim, majka ima porezni dug koji je trenutno u postupku oprosta duga jer nema nista na sebi, nikakve nekretnine ni pokretnine.

U slucaju njegove smrti pretpostavljam da na majcin dio nasljedstva automatski sjeda porezna, odn. uknjizuje se .

Da li se ona moze odreci svojega dijela nasljedstva u moju korist da ne dodje do toga. U pitanju je kuca u kojoj trenutno zivi, nesto sume i dosta velika okucnica.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, carters je napisao:

U slucaju njegove smrti pretpostavljam da na majcin dio nasljedstva automatski sjeda porezna, odn. uknjizuje se .

Da li se ona moze odreci svojega dijela nasljedstva u moju korist da ne dodje do toga. 

Jednog dana iza oca, nasljednici ste Vi i majka. Biti nasljednik je pravo, ali nije obveza, nitko nije dužan biti nasljednik tj. nasljednik se ima pravo odreći svog dijela. Ali pri tome pazite, jer majka se mora odreći svoj naslijednog dijela, a ne odreći ga se u Vašu korist. Razlika je ogromna. Ako se odrekne u Vašu korist onda se kasnije to može pobijati, a sve s ciljem da se zaštiti vjerovnik.

uređeno: od Borbena7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

Ali pri tome pazite, jer majka se mora odreći svoj naslijednog dijela, a ne odreći ga se u Vašu korist. Razlika je ogromna. Ako se odrekne u Vašu korist onda se kasnije to može pobijati, a sve s ciljem da se zaštiti vjerovnik.

Neovisno od ustupa nasljedstva u korist sunasljednika,pobijati se može i odricanje od nasljedstva,na što upućuju odredbe čl.67 st.3 i 4 Zakona o obveznim odnosima.

P.S.ključna razlika između ove dvije pravne radnje je u odgovornosti nasljednika za dugove ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Matrix je napisao:

Neovisno od ustupa nasljedstva u korist sunasljednika,pobijati se može i odricanje od nasljedstva,na što upućuju odredbe čl.67 st.3 i 4 Zakona o obveznim odnosima.

P.S.ključna razlika između ove dvije pravne radnje je u odgovornosti nasljednika za dugove ostavitelja.

Znaci ipak porezna moze izvrsiti upis na nekretnine ili ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , carters je napisao:

Znaci ipak porezna moze izvrsiti upis na nekretnine ili ???

Takva opasnost postoji,međutim to samo po sebi neznači da će do toga i doći,ovo iz razloga što porezna ima mogućnost doći do informacija o imovini dužnika(imovina upisana u javnim registrima),no da li će doći do informacije da se dužnik odrekao imovine je neizvjesno.

Treba istaknuti da se odricanje od nasljedstva u smislu čl.67 st.4 ZOO smatra besplatnim raspolaganjem,što će reči da porezna od dana odricanja kao dana poduzete pravne radnje na štetu vjerovnika ima rok od 3 godine da tužbom pobija izjavu o odricanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Prije 32 minuta, Mara123456789 je napisao:

Mogu li se ja odreći svog djela nasljedstva zbog duga banci il' prihvatit nasljedstvo pa napravit dosmrtno uzdržavanje sa trećom osobom? 

Da bi zaštiti imovinu od ovrhe možete se odreći svog nasljednog dijela.

Prije 33 minuta, Mara123456789 je napisao:

Mislim prededat  zahtjev za osobni bankort.

Naravno ovo je uvijek opcija koju možete pokušati iskoristiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Borbena7 je napisao:

Da bi zaštiti imovinu od ovrhe možete se odreći svog nasljednog dijela.

Naravno ovo je uvijek opcija koju možete pokušati iskoristiti.

Hvala Borbena7! Samo još nešto da pitam. Kad predam zahtjev za stečaj oče li ovrhovoditelji mijenjat sredstvo ovrhe i oče li me zvati po cijele dane na telefon? I jel to dugotrajan proces oću li imati neugodnosti ja il' moja mater i brat? Molim savjet? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Mara123456789 je napisao:

A koji su to uvjeti?

Sukladno zakonskim odredbama potrošač je svaka fizička osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu izvan svoje trgovačke, poslovne, obrtničke ili profesionalne djelatnosti, te fizička osoba obveznik poreza na dohodak od samostalne djelatnosti prema odredbama Zakona o porezu na dohodak i fizička osoba obveznik poreza na dobit prema odredbama Zakona o porezu na dobit, ako: 1. nema više od 20 vjerovnika, 2. obveze iz obavljanja djelatnosti ne prelaze iznos od 100.000,00 kn, 3. nema obveza iz radnih odnosa koje proizlaze iz obavljanja djelatnosti i ako 4. nije pokrenut predstečajni ili stečajni postupak. Također, postupak stečaja potrošača može se otvoriti samo ako je potrošač nesposoban za plaćanje. A da je potrošač nesposoban za plaćanje smatra se ako najmanje 90 dana uzastopno ne može ispuniti jednu ili više dospjelih novčanih obveza u ukupnom iznosu većem od 30.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, Borbena7 je napisao:

Sukladno zakonskim odredbama potrošač je svaka fizička osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu izvan svoje trgovačke, poslovne, obrtničke ili profesionalne djelatnosti, te fizička osoba obveznik poreza na dohodak od samostalne djelatnosti prema odredbama Zakona o porezu na dohodak i fizička osoba obveznik poreza na dobit prema odredbama Zakona o porezu na dobit, ako: 1. nema više od 20 vjerovnika, 2. obveze iz obavljanja djelatnosti ne prelaze iznos od 100.000,00 kn, 3. nema obveza iz radnih odnosa koje proizlaze iz obavljanja djelatnosti i ako 4. nije pokrenut predstečajni ili stečajni postupak. Također, postupak stečaja potrošača može se otvoriti samo ako je potrošač nesposoban za plaćanje. A da je potrošač nesposoban za plaćanje smatra se ako najmanje 90 dana uzastopno ne može ispuniti jednu ili više dospjelih novčanih obveza u ukupnom iznosu većem od 30.000,00 kn.

Hvala Borbena7! U mene sveukupno duga je 120.000.kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

U tom slučaju, ispunjavate uvjete. Ako ste tako odlučili, onda samo naprijed i sretno Vam.

Poštovani. Molio bi odgovor. Da li moram čekat da mi sve ovrhe sjedu na fini da bi otvorio osobni bankort . Meni je sad na fini 35.000.kn. a još će doć sigurno jedna ovrha od 50. 000.kn.da li da čekam dok mi i ta sjedne na finu ili mogu odmah predat zahtjev?  Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Borbena7 je napisao:

Možete odmah predati zahtjev.

O.k.hvala. samo da još pitam. Pošto na sebi nemam ni pokretnina ni nekretnina.samo mobitel i TV.star 6-7 god.ako još malo pričekam promjene u stečaju potrošača,oče li mi dolaziti kući uzet Tv i mob.? Koji su njihovi postupci dalje ? Oče li se što promijenit s njihove strane n.p.r. za god.dana? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mara123456789 je napisao:

O.k.hvala. samo da još pitam. Pošto na sebi nemam ni pokretnina ni nekretnina.samo mobitel i TV.star 6-7 god.ako još malo pričekam promjene u stečaju potrošača,oče li mi dolaziti kući uzet Tv i mob.? Koji su njihovi postupci dalje ? Oče li se što promijenit s njihove strane n.p.r. za god.dana? Hvala.

Dobro jutro. Ovi me ne zovu ima nedilju dana. Što se događa? Da li netko zna? Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija