Jump to content

Podjela stana


_damirs

Preporučene objave

Poštovani,

Imam problem, pa ako netko zna, neka mi pomogne. Naime, rastavljen sam već 7 godina i u tih 7 godina pokušavam sa svojom bivšom gospođom na bilo koji način riješiti pitanje podjele stana. Stan je stečen u braku, a iako se vodi i ugovor je samo na mene, mislim da se smatra kao bračna stečevina i da se dijeli na pola. Kako sam u dva navrata našao kupce koji su nudili dva manja stana za ovaj naš, niti jednom bivša nije pristala na podjelu. U zadnjem slučaju, sad prije par tjedana, dobio sam ponudu za iznos koji je skoro isti kao i cijena novog stana, ali bivša ponovno odbija uz obrazloženje da za dobiveni novac ne može ništa kupiti, što je notorna laž. Mene zanima, kako naći rješenje za nastalu situaciju, a da me ne košta previše novca. Naime, od 01.05.2018 sam u mirovini, i mirovina mi služi za svakodnevni život. Znači, jedino rješenje je tužba sudu za podjelu imovine, ili nešto drugo, što ja ne znam. Molim, ako netko ima kakvu šprancu za podnesak tužbe  da mi pošalje, pa da pokušam sam podnijeti zahtjev za podjelu. Dali netko zna koliko to sve košta. 

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, vi ste jako dobar čovjek.

Rastavljen više godina, posjedujete stan kojem ste vlasnik u zemljišnim knjigama a unatoč tome svemu vi ne želite zakinuti

bivšu suprugu.

 

Ne ulazim u vaše odnose ali vi možete napraviti i ovako:

Stan je vaše vlasništvo i možete njime raspolagati kako želite.

Znači, možete ga sasvim legalno prodati.

Ako tako i napravite, a i dalje želite isplatiti bivšu suprugu a njoj je premalo, lijepo polovicu novca od stana stavite na stranu i čuvajte.

I dalje krenite sa svojim životom.

Nikakve tužbe.

Čekajte da ona tuži vas.

Sve dokumente čuvajte i na kraju, možda će ona dobiti veliku nulu a ne tu polovicu za koju govori da je premala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, _damirs je napisao:

Znači, jedino rješenje je tužba sudu za podjelu imovine, ili nešto drugo, što ja ne znam. Molim, ako netko ima kakvu šprancu za podnesak tužbe  da mi pošalje, pa da pokušam sam podnijeti zahtjev za podjelu. Dali netko zna koliko to sve košta. 

S poštovanjem,

Poštovani, da, jedino rješenje Vašeg slučaja, kad se nemožete dogovoriti sa bivšom, je pokretanje postupka za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine..

Što se tiče neke "šprance" za tužbu, ne posotoji neka univerzalna, slučaj od slučaja je različit, uglavnom morate sastaviti tužbu sukladno čl. 106. i 186. ZPP-a, proučite navedene članke, temeljem koje pokrećete sudski postupak pri nadležnom Općinskom sudu po prebivalištu...

U istoj navedete da ste u vremenu od ... bili u braku sa xy osobom, te da je tijekom trajanja braka i bračne zajednice stečen stan itd. itd.

Kao dokaz priložite vjenčani list, pravomoćnu presudu o rastavi braka, zk izvadak za stan i druge relevantne dokaze...

Predložite naslovnom sudu, kao stvarno i mjesno nadležnog, da, temeljem utvrđenog stvarnog činjeničnog stanja, donese presudu o bračnoj stečevini i podjeli iste primjenjujući odrednice Obiteljskog zakona...

To bi otprilike bilo to.

Inače, najbolje bi bilo da se nekako dogovorite, jer su postupci takve vrste dosta dugotrajni i složeni, poglavito ako jedna stranka ne surađuje na adekvatan način...

Troškovi se obračunavaju temeljem VPS-a (vrijednosti parničnog spora) i ostalih troškova u postupku, sve je to od slučaja do slučaja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, wrritteer je napisao:

Stan je vaše vlasništvo i možete njime raspolagati kako želite.

Znači, možete ga sasvim legalno prodati.

Poštovani, ako je stan stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice, kako pokretač teme navodi, nikako nije vlasništvo jednog bračnog druga bez obzira na koga glasi i na koga je glasio Ugovor o kupnji stana, već se tretira kao bračna stečevina...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Željac047 je napisao:

Poštovani, ako je stan stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice, kako pokretač teme navodi, nikako nije vlasništvo jednog bračnog druga bez obzira na koga glasi i na koga je glasio Ugovor o kupnji stana...

Da, znam, a šta da čovjek cijeli život živi ni na nebu ni na zemlji i čeka milost bivše i kupca sa brdom love koji bi nju zadovoljio?

Ja bih napravio kako sam napisao.

Eventualno tražiti prije prodaje sudskog vještaka da procjeni stan na taj dan i čuvati taj dokumenat kao i novac za eventualni budući sudski spor.

A ako se dotična predomisli i uzme tu polovicu novca, još bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, wrritteer je napisao:

Da, znam, a šta da čovjek cijeli život živi ni na nebu ni na zemlji i čeka milost bivše i kupca sa brdom love koji bi nju zadovoljio?

Svjestan sam toga, ali je razvidno da još nije pokrenut sudski postupak za utvrđivanje bračne stečevine, a kamo li da je ista podjeljena...

Prije 6 minuta, wrritteer je napisao:

Eventualno tražiti prije prodaje sudskog vještaka da procjeni stan...
 

Samo trošak više...

 

Prije 7 minuta, wrritteer je napisao:

Ja bih napravio kako sam napisao.

Može napraviti kako hoće i misli da je najbolje, ali mislim da je sve, prije utvrđivanja bračne stečevine, samo stvaranje većih problema, no ok, svako ima pravo na svoje mišljenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Wrritteer je u pravu što se tiče trećih osoba, a novac dobiven prodajom stana, ako ga ona neće primiti na bankovni račun, stavite u sudski ili javnobilježnički polog i neka je čeka, da ne ispadne da joj novac niste dali ili da ste ga zadržavali za sebe. Je li problematika u tome što ona živi u tom stanu pa bi pravila problem oko iseljenja ako bi se pojavili kupci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija