Jump to content

Mirovina udovice hrvi?


kikikiki

Preporučene objave

Clanak 29, stavka 1 zakona: https://zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-članova-njihovih-obitelji

 

Moja sucut zbog gubitka supruga. Po zakonu imate pravo na obiteljsku mirovinu, imate vise od 40 godina u trenutku smrti supruga.

 

Sada vidim da je to stari zakon, i po novom zakonu je isto: clanak 44, stavka 1 zakona. https://www.zakon.hr/z/973/Zakon-o-hrvatskim-braniteljima-iz-Domovinskog-rata-i-članovima-njihovih-obitelji-

 

U svakom slucaju ostvarujete pravo na obiteljsku mirovinu, pitanje je samo kako ce tumaciti suicid vaseg supruga. U najgorem slucaju po Vas , moze po clanku 47, stavka 1 zakona, da ostvarujete pravo na obiteljsku mirovinu koju bi vam poceli isplacivati kada navrsite 50 godina zivota. Predajte zahtjev za obiteljsku mirovinu u HZMO, a u Ministarstvu branitelja trazite informaciju o svojim pravima u pravnoj sluzbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala kad sam vračala zdravstveno(iskaznicu pokojnog supruga) rekli su da imam pravo i da zatražim od ministarstva branitelja status člana preminulog hrvi branitelja(udovica) ,to i čekam da mi pokrenu zahtjev za mirovinu i da bi mogla odmah ići još bi me kačio zakon 40 godina života,hvala još jedan puta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kikikiki je napisao:

 Poštovani dobar dan,danas sam dobila odgovor,da mi se odbija zahtjev za ostvarivanjem statusa člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,jer se mijenjao zakon 17.12. 2017.to je s 1 stupanjskog tijela sad sam predala žalbu na 2 stupanjsko tijelo,hvala 

Poštovana gđo, ne može se više ishoditi status člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja.

Konkretan odgovor od prije 3 mjeseca izdan od ureda državne uprave:
Vezano za Vaš upit koji ste nam dostavili, izvješćujemo Vas da je ostvarivanje statusa člana obitelju stradalog hrvatskog branitelja bilo moguće do 21.11.2009. godine odnosno do dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 137/09). Naime, člankom 14. navedenog Zakona propisano je da danom stupanja na snagu toga Zakona, prestaje priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja i prava na obiteljsku invalidninu na temelju smrti hrvatskog branitelja. Novi Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji („Narodne novine“, br. 121/17), koji je na snazi od 14.12.2017. godine, ne sadrži odredbe o priznavanju navedenog statusa i prava.
 

Ali ukoliko ispunjavate zakonske okvire za obiteljsku mirovinu tada to rješavate u HZMO-u.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru,i oni su zaključili ili" netko" namjerno je to tržio danas sam dobila potvrdu za mirovinski s tim idem ovih dana čim se moja pravnica vrati s godišnjeg pa idem predati zahtjev za obiteljsku mirovinu,izludila sam s tim papirima,već od same situacije izgubivši supruga,a onda s papirologijom hvala Vam puno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Draganec je napisao:

Da li joj pripada 70%, 75% ili 80% od suprugove mirovine, ili puna mirovina?

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Pročitajte članak 40. do 48. 
Nisam upoznat dobro sa slučajem gospođinog muža ali ako je izvršio suicid a imao stalni hrvi 30% na ptsp ide 100% jer se suicid računa da je posljedica PTSP-a (bar je tako bilo u nekim slučajevima za koje znam)... Sada izračun polaznog faktora ovisi o statusu branitelja, dali je dragovoljac itd. 
Evo dolje od HZMO objašnjenje za takav slučaj,  u gornjem linku je detaljnije i za sve ostale...

c) Obiteljska mirovina

 

Obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u mogu ostvariti članovi obitelji s utvrđenim statusom smrtno stradalog branitelja čija je smrt prouzročena ranjavanjem, ozljedom, bolešću, pogoršanjem odnosno pojavom bolesti zadobivenoj u obrani suvereniteta RH.

Obiteljska mirovina određuje se na isti način kao i invalidska mirovina, s tim da se razlikuje vrijednost polaznog i mirovinskog faktora u pojedinim slučajevima:
Polazni faktor za obiteljsku mirovinu iznosi:

- 1,50 – za obiteljsku mirovinu nakon smrti branitelja
- 1,90 – za obiteljsku mirovinu nakon smrti branitelja pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije te dragovoljca iz Domovinskoga rata.


Mirovinski faktor za obiteljsku mirovinu, ovisno kojem članu obitelji pripada mirovina, iznosi:

- 1,0 - ako pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja
- 1,0 - ako pripada samo za oba roditelja
- 0,8 - ako pripada samo bračnom drugu, odnosno samo jednom roditelju
- za svako sljedeće dijete mirovinski faktor povećava se za 0,1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, MarkoDelija je napisao:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Pročitajte članak 40. do 48. 
Nisam upoznat dobro sa slučajem gospođinog muža ali ako je izvršio suicid a imao stalni hrvi 30% na ptsp ide 100% jer se suicid računa da je posljedica PTSP-a (bar je tako bilo u nekim slučajevima za koje znam)... Sada izračun polaznog faktora ovisi o statusu branitelja, dali je dragovoljac itd.  Recimo mojoj sestrični je izvršio suicid otac sa 40% PTSP-a HRVI i dobila je veću mirovinu nego je on imao. Naravno prima ju dok se školuje.
Evo dolje od HZMO objašnjenje za takav slučaj,  u gornjem linku je detaljnije i za sve ostale...

c) Obiteljska mirovina

 

Obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u mogu ostvariti članovi obitelji s utvrđenim statusom smrtno stradalog branitelja čija je smrt prouzročena ranjavanjem, ozljedom, bolešću, pogoršanjem odnosno pojavom bolesti zadobivenoj u obrani suvereniteta RH.

Obiteljska mirovina određuje se na isti način kao i invalidska mirovina, s tim da se razlikuje vrijednost polaznog i mirovinskog faktora u pojedinim slučajevima:
Polazni faktor za obiteljsku mirovinu iznosi:

- 1,50 – za obiteljsku mirovinu nakon smrti branitelja
- 1,90 – za obiteljsku mirovinu nakon smrti branitelja pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije te dragovoljca iz Domovinskoga rata.


Mirovinski faktor za obiteljsku mirovinu, ovisno kojem članu obitelji pripada mirovina, iznosi:

- 1,0 - ako pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja
- 1,0 - ako pripada samo za oba roditelja
- 0,8 - ako pripada samo bračnom drugu, odnosno samo jednom roditelju
- za svako sljedeće dijete mirovinski faktor povećava se za 0,1.

(izvinjavam se adminu,htio sam nešto dodati ispalo je citiranje umjesto editiranje)

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima puno ,pravnica mi se vraća 20.8 s godišnjeg,pa ću sve znati,spominjali su mi prije toga 80 %,bio je dragovoljac  ,bio je maloljetan, 30% invalidnosti stalno pa čin ,aktivna vojska,vjerujte mi glava mi je prepunjena svime i svaćime,tek je 3 mj prošlo od smrti,ja i sin smo izgubljeni u papirima raditi moram i to svaki drugi dan 12 h jedva funkcioniram nuz tablete za živce jer sam se i ja uz njerga razbolila ,imam 1 sina 21 godinu,sreća u nesreći da oboje radimo pa ide ali sa smo nezaposleni ne smijem ni pomisliti ,ali sam ja psihički uništena,čim sve budem znala 20 javim, Vam hvala veliko na Vašem trudu svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, kikikiki je napisao:

Hvala svima puno ,pravnica mi se vraća 20.8 s godišnjeg,pa ću sve znati,spominjali su mi prije toga 80 %,bio je dragovoljac  ,bio je maloljetan, 30% invalidnosti stalno pa čin ,aktivna vojska,vjerujte mi glava mi je prepunjena svime i svaćime,tek je 3 mj prošlo od smrti,ja i sin smo izgubljeni u papirima raditi moram i to svaki drugi dan 12 h jedva funkcioniram nuz tablete za živce jer sam se i ja uz njerga razbolila ,imam 1 sina 21 godinu,sreća u nesreći da oboje radimo pa ide ali sa smo nezaposleni ne smijem ni pomisliti ,ali sam ja psihički uništena,čim sve budem znala 20 javim, Vam hvala veliko na Vašem trudu svima

Dobiti ćete 80% da, jer ste supruga, ja sam rekao 100% jer mi je sestrična kako je dobila bila u glavi. Samo dobiti ćete veći polazni koeficijent 1,90 zato što je aktivna postrojba a i dragovoljac, a suprug je imao manji koeficijent, mislim 1,80 pa ste tu negdje na istom i sa 80%... A prolazim ja i sam sve te borbe, još se tučem sa mirovinskim oko obiteljske mirovine oca  (dobio sam ju na invalidnost) pa od prilike znam kako vam je, uglavnom naoružajte se strpljenjem, potrajati će to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar  dan bila sam danas za obiteljsku mirovinu i rečeno mi je da dođem iza nove godine 1.1 da mijenjaju nekakve uredbe,sad dali ću dobiti sa 45 godina ja punim u 2 mjesecu,ili 50 godina  ne zna ni ona,jer ima jako puno slučajeva suicida Branitelja od 4 mj kako je moj suprug počinio suicid nažalost tako da sam barem nešto saznala,i to 70 % i  na čin aktivna sve kako je gospodin objasnio hvala svima puno na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , kikikiki je napisao:

Dobar  dan bila sam danas za obiteljsku mirovinu i rečeno mi je da dođem iza nove godine 1.1 da mijenjaju nekakve uredbe,sad dali ću dobiti sa 45 godina ja punim u 2 mjesecu,ili 50 godina  ne zna ni ona,jer ima jako puno slučajeva suicida Branitelja od 4 mj kako je moj suprug počinio suicid nažalost tako da sam barem nešto saznala,i to 70 % i  na čin aktivna sve kako je gospodin objasnio hvala svima puno na pomoći

Pročitajte članak 40. do 48. i nađite se na što imate pravo...

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na zalost po sadasnjem zakonu tesko da ce ostvariti status udovice smrtno stradalog branitelja (Clanak 6, stavka 1e), suicid je izvrsen nakon stupanja na snagu zakona. Ja mislim da je realnije pravo na obiteljsku mirovinu ostvariti po clanku 47, stavka 1 zakona, sto znaci da po tom clanku, stavka 3, udovica ostvaruje 0,7 mirovinski faktor, a primjenjujuci clanak 48, se uvecava za postotak ovisno od broja dana provedenih u borbenom sektoru i o tome da li je suprug udovice bio dragovoljac ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , esigente je napisao:

Na zalost po sadasnjem zakonu tesko da ce ostvariti status udovice smrtno stradalog branitelja (Clanak 6, stavka 1e), suicid je izvrsen nakon stupanja na snagu zakona. Ja mislim da je realnije pravo na obiteljsku mirovinu ostvariti po clanku 47, stavka 1 zakona, sto znaci da po tom clanku, stavka 3, udovica ostvaruje 0,7 mirovinski faktor, a primjenjujuci clanak 48, se uvecava za postotak ovisno od broja dana provedenih u borbenom sektoru i o tome da li je suprug udovice bio dragovoljac ili ne.

Da, ali njen suprug je već bio u HRVI mirovini te kako će dobiti mirovinu prema ZOHB neće imati pravo na uvećanje prema članku 48. jer on glasi:

Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo, i to:

Dakle članak 48. nije za one koji nisu dobili mirovinu prema ZOHB nego ZOMO... 

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i nažalost samnom je puno bilo juće bilo puno

 udovica u mirovinskom koje su u takvoj situaciji kao i ja ,i samo nam spominju kako se promijenio zakon o suicidu,naši muževi su pili šake lijekova,u više navrata hospitalizirani  i nažalost smo ih čuvale i opet nismo to uspjele spriječiti,! a s kakvim mi psihičkim posljedicama živimo to samo mi znamo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, kikikiki je napisao:

i nažalost samnom je puno bilo juće bilo puno

 udovica u mirovinskom koje su u takvoj situaciji kao i ja ,i samo nam spominju kako se promijenio zakon o suicidu,naši muževi su pili šake lijekova,u više navrata hospitalizirani  i nažalost smo ih čuvale i opet nismo to uspjele spriječiti,! a s kakvim mi psihičkim posljedicama živimo to samo mi znamo

Sve mi je jasno, moja 2 ujaka iz gbr i HRVI su počinila suicid pa sve znam... 

A inače i sam sam u obiteljskoj mirovini...

Što se tiče prava, ako su vam rekli da podnesete zahtjev u 1. Mj. dobiti ćete... 70%... 

Ali naoružajte se strpljenjem, vi kada podnesete zahtjev obrada će potrajati par mj.

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Draganec je napisao:

Da. Na zalost toliko im je potrebno za obradu spisa. Medjutim isplata mirovine je sa zaostacima od dana podnosenja zahtjeva,u lipu.

I više jer ide i unazad, ima pravo od idućeg mjeseca nakon smrti supruga a ne dulje o 6 mjeseci... Recimo ako je suprug preminuo 06.08. obzirom da gđa podnosi zahtjev u 1. mjesecu tek dobit će zaostatke od 01.09. ako je preminuo 06.02. dobit će zaostatke od 01.07.

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Dobar veće ja sam jućer bila u mirovinskom stupio je na snagu zakon 1,1 2019 i mogu u obiteljsku mirovinu s 50 godina,jer sam na dan smrti izvršenja  suicida supruga  imala 44,god i 2 mj da sam imala 44 i 6 mj išla bih po starom zakonu,nažalost koje su to njihove gluposti ja bi volila da je on živ i da mi skupa uživamo ,ali tako je bog htio,evo ako kojoj udovici po novom udovi da zna 50 godina i imati, ću 70 % njegove mirovine ,obećala sam javiti evo pišem,e sad ako opet ne mjenjaju novi zakon,u međuvremenu sam se razbolila pohađam dnevnu bolnicu ,i imam 70 posto moje plaće i preživljavam uz pomoć sina jer hodanje u dnevnu bolnicu 44 km svaki dan to košta lp svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija