Jump to content

Rastava braka s maloljetnim bolesnim djetetom


anka 13

Preporučene objave

Molim pomoć.Zakazala sam sastanak sa socijalnom radnicom u CZSS radi rastave braka.CZSS mora posredovati jer imamo malodobno dijete s teškim oštećenjem zdravlja.Osim njega imamo još troje punoljetne djece na redovitom školovanju.Živimo u stanu od 75 kvadrata,imamo kuću na moru od približno 90 kvadrata.Suprug ima primanja duplo veća od mojih.U braku smo od 1992 i živimo od tada u stanu kojeg smo kupili 1996,nemamo nikakvih kredita niti opterećenja na svojim primanjima.Suprug,navodno,želi rastavu,ali sa mnom ne govori o tome,nego vrši pritisak na djecu,tvrdi da je on kupio stan od svoje ušteđevine koju je donio u brak i da je stan njegov.Spominje da bi sve nekretnine trebalo prodati i ne znamo što dalje jer on nikada ništa ne govori konkretno.Može li netko,makar po prilici, reći mogu li ja ikako ostati s djecom u ovom stanu jer bi selidba bilo kuda bila ravna katastrofi našem bolesnom djetetu.Znam da CZSS daje samo ocjenu stanja u obitelji i pretpostavke o rastavi,ali da li je moguće da oni daju i preporuku o tome gdje da stanujem ili....Stvarno mi treba bilo kakva smjernica jer sam na rubu snaga.Hvala svakome tko nešto napiše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, krenuli ste dobrim putem, pošto imate mld. dijete morate pri nadležnom CZSS pokrenuti postupak obveznog savjetovanja prije razvoda braka, kao i medijaciju...

Prilikom postupka obveznog savjetovanja prije razvoda braka, oboje ćete biti poučeni o posljedicama razvoda braka, poglavito ako se imate bolesno djete kako navodite...

Također možete sastaviti i Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi gdje možete navesti, naravno, ako se suprug složi, da Vi zajedno sa djetetom ostanete živjeti u tom stanu i ostale pojedinosti...

Ako se ne složi, morati ćete odvojiti postupak razvoda braka od utvrđivanja i podjele bračne stečevine, jer su to dva različita predmeta...

Samo jedno pitanje, da li je djetetu određen posebni skrbnik kad se radi o bolesnom djetetu?

Ako nije, tijekom razvoda braka, u sudskom postupku, će mu biti dodijeljen posebni skrbnik koji će štititi njegova prava, najvjerojatnije kompetentna osoba za takvu problematiku od strane CZSS, naravno, ako se ne dogovorite i sačinite Plan o roditeljskoj skrbi, što bi bilo najbolje za Vas oboje, a još više za Vaše bolesno dijete...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru.Skrbnik za dijete nije određen,dijete ima 16 godina.Postupak se pokreće kad postane punoljetno.Upućena sam u tu problematiku jer u ustanovi koju dijete pohađa mi roditelji imamo grupu podrške svaki mjesec i izmjenjujemo iskustva na tu temu,a i ja ionako po svim pitanjima vezanim za to dijete surađujem sa CZSS. Moj suprug neće sigurno tražiti skrbništvo ni brigu za ovo bolesno dijete,mislim da on ne razumije ni što znači medijacija,plan roditeljske skrbi,zašto uopće moramo tako......,on smatra da će CZSS podijeliti imovinu umjesto nas i to je to.Suprug je osoba teškog karaktera,ovo će biti koma od razvoda.....Ali hvala svakome na savjetu.Možda sam krivo postavila pitanje o stanu,tko donosi odluku o tome ako se suprug ne slaže s tim,nego inzistira na nečem drugom.Ja mogu pokriti troškove režija za taj stan i sve ostalo,a važno mi je ostati u tom stanu zbog toga što je stan na takvom položaju u gradu da su mi pješice dostupne sve ustanove,posebno zdravstvene u koje,na žalost, hodočastim s djetetom vrlo često.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , anka 13 je napisao:

...Skrbnik za dijete nije određen,dijete ima 16 godina.Postupak se pokreće kad postane punoljetno.Upućena sam u tu problematiku jer u ustanovi koju dijete pohađa mi roditelji imamo grupu podrške svaki mjesec i izmjenjujemo iskustva na tu temu....

Poštovana, razvidno je da me niste dobro razumjeli i da niste dobro upućeni, privremeni skrbnik će, sukladno odrednicama ObZ, biti dodjeljen (postavljen) djetetu u sudskom postupku razvoda braka i odlučivanja o donošenju odluke skrbništva nad djecom, koji mora adekvatno braniti prava djeteta, naravno da će se tu podrazumijevati i pravo djeteta na dom (da ostane u tom stanu, naravno, ako to ono želi)....

 

prije 3 sati , anka 13 je napisao:

...on smatra da će CZSS podijeliti imovinu umjesto nas i to je to.Suprug je osoba teškog karaktera,ovo će biti koma od razvoda.....

 

CZSS nikome ne "dodjeljuje" imovinu, to je sudski postupak gdje se utvrđuje što predstavlja bračnu stečevinu i na koji način će se ona podijeliti...

prije 3 sati , anka 13 je napisao:

....a važno mi je ostati u tom stanu zbog toga što je stan na takvom položaju u gradu da su mi pješice dostupne sve ustanove,posebno zdravstvene u koje,na žalost, hodočastim s djetetom vrlo često....

To ističite u postupku razvoda braka pri dodjeli skrbi za dijete, kao i u, možebitnom, postupku utvrđivanja i podjele bračne stečevine, jer je dijete i njegova prava na prvom mjestu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče prava stanovanja u stanu, možete se pozvati na odredbu čl. 46. ObZ-a koji kaže da sud može na zahtjev bračnog druga odrediti da u stanu koji predstavlja bračnu stečevinu nastavlja živjeti roditelj koji ostaje živjeti s djecom, jer se štiti pravo djece na stanovanje u obiteljskom domu (međutim, uz moguću obvezu najamnine drugom roditelju), sve do posebnog postupka radi razvrgnuća suvlasničke zajednice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Opet ja,oprostite,ali zaista trebam pomoć.Suprug i ja smo već dva puta bili na razgovoru u CZSS oko rastave,ali nema baš pomaka.Njemu je veliki problem civilna rastava zbog crkvenog braka.Moj prijedlog je bio,da ispoštujem taj njegov problem s crkvom,da on kupi još jedan stan i ode živjeti u njega,a ja ostajem živjeti u sadašnjem stanu s troje djece.Mislim da bi on pristao na to i na plaćanje alimentacije za malodobno bolesno dijete.U tom slučaju,ja ne tražim rastavu na sudu.Molim savjet,koliko je to pametna ideja i kako da se to i gdje formulira ,tj.kako da se to stavi na papir,da ja budem pravno zaštićena,najviše koliko je moguće. Napomena samo da je situacija doma vrlo teška i potrebno nam je da se što prije fizički rastavimo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, iskreno, mišljenja sam da Vam to nije nimalo pametna ideja, kad ste već krenuli pravnim putem, sada i nastavite, ako se ne možete dogovoriti i adekvatno riješiti problem oko skrbništva nad djecom pri CZSS, tj. potpisati Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, biti će Vam dostupni zapisnici o provedenim postupcima pri CZSS, koji su Vam temelj za razvod u sudskom postupku u kojem će se donijeti odluka o roditeljakoj skrbi....

Neznam, iskreno, nije mi jasno što on to "mućka" sa civilnim i crkvenim brakom, kakav bi mogao biti problem sa crkvom?.....po meni, traži neki izgovor ili nešto sl. kako nebi došlo do razvoda braka, iskreno, ne vidim zašto to radi....

Što se tiče bračne stečevine i podijele iste, to je odvojeni postupak i zato ne trebate ići sudskim putem, pokretati postupak, ako se možete dogovoriti, sastavite Ugovor oko podjele bračne stečevine, ovjerite kod JB i to Vam je to (to što pišete u svezi stanova i ostalog), ali ne može biti predmet razvoda braka, to su dva različita postupka, može biti ako se možete dogovoriti, ali koda Vas je to, razvidno, nemoguće, možete ići prijedlogom o sporazumnom razvodu braka u kojeg stavite da je dogovorena podjela bračne stečevine, priložite ugovor o podjeli, te sud, u istom postupku donese odluku (riješi sve)...

Djeluje mi, oprostite, osobno mišljenje, da "on Vas zavlači", zato oprezno, bolje Vam je to riješiti pravnim putem, nego se, možebitno, zeznuti, sebe i djecu, a kasnije se kajati...

Sretno...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam od srca na odgovoru,shvaćam ja da je to njegova namjera.Njegov blesavi plan je da ove dogovore i razgovore u CZSS rasteže dokle god može.Jučer je došao s idejom da on ne može tek tako kupiti stan, da to može potrajati i dvije godine.....a imamo toliko novca da može odmah kupiti stan za gotovinu.Uopće ne shvaća što radi cijeloj obitelji,a osobito našem bolesnim djetetu posredno preko mene,jer sve je teže izdržati ovaj pritisak i kvalitetno se brinuti za dijete.Ispoštivat ću svaki korak CZSS i doći ću na svaki razgovor,ali mišljenja sam da ,uz dužno poštovanje svima,nisu dorasli ovakvim situacijama.Nisam dobila od njih baš nikakav smisleni odgovor na probleme koje sam im iznijela osim ideje da odem u sigurnu kuću.Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima ,ja opet trebam savjet.Oprostite na smetnji,ali ja stvarno nisam pravni stručnjak,pa zato....Pišem konačno tužbu za razvod,svi razgovori u CZSS su završili katastrofalno zbog ponašanja mog muža.Zanima me da li u tužbi mogu navesti traženje alimentacije za punoljetnog sina koji je redoviti student i koji ostaje živjeti sa mnom i kako to riješiti ako ne ide u ovu tužbu.Da li da u tužbi ukratko opišem tešku obiteljsku situaciju ili da ne pišem "romane",da samo ukratko navedem da bračna zajednica ne postoji i ne funkcionira........Zanima me i da li muž mora napustiti stan ako sud odluči,na moje traženje,proglasiti stan obiteljskim domom i mi ostvarimo pravo ostanka u istom ili se on može jednostavno oglušiti na to i ne otići.Da li mi ta odluka suda ikako pomaže da ga se "riješim"(ovo zvuči ružno,ali tako ću najlakše objasniti što me muči) ili mi je to uzaludan trud,možda.Imam sve potrebne dokumente za razvod,samo još da dovršim tužbu,zato hvala još jednom na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče Tužbe za razvod braka, ne pišete "romane", sažeto navedete zašto smatrate da bi sud trebao rastaviti Vaš brak (kod Vas se, najvjerojatnije, radi o teško i trajno narušenim bračnim odnosima čl. 51. st. 2. ObZ), što navetede te potkrijepite dokazima kako bi sud mogao, temeljem dokaza, utvrditi stvarno činjenično stanje i rastaviti brak..

Ako je sin punoljetan onda on podiže tužbu za plaćanje uzdržavanja i nije sastavni dio Vaše tužbe za razvod braka...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Nakon duga vremena,evo mene opet.Razgovori na CZSS su bili katastrofa,saslušanje na sudu tuga i jad.Poslani smo na psihologijsku obradu u CZSS i sad smo dobili prijedlog rješenja naše situacije (da mld dijete koje je teško invalidna osoba ostane živjeti sa mnom) i sad čekam poziv sa suda da vidim što dalje.U međuvremenu sam otkrila da je "moj muž" podigao sav novac sa računa koje je imao otvorene (obična štednja,oročena štednja,životno osiguranje....)i ja ne znam kamo je s tim novcem,a to je sve stečeno tijekom trajanja braka i pretpostavljam da bi to bila bračna stečevina i da bi se dijelila između nas nakon tužbe za podjelu bračne stečevine.Ovo sve je napravljeno poslije pokretanja postupka rastave braka od moje strane i za sve imam kopije dokumenata.Moje pitanje je da li se može sve to navesti u tužbi ili je to uzaludan posao.Nisam sigurna ni da li je nešto izmanipulirao i s nekretninama koje imamo.Pomozite mi,koje dokumente moram skupiti za tužbu za podjelu bračne stečevine,odnosno,mogu li podnijeti tužbu,a poslije dostavljati dokumente,jer ćemo ostati na cesti i ja i djeca.Na CZSS se "raspada od brige za dijete",a kad se ugase svjetla onda nas tjera na ulicu.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija