Jump to content

flamm

Preporučene objave

Kupio sam stan u drugom gradu u istoj županiji u kojoj imam prebivalište i boravište, u stanu bi boravio povremeno. Zanima me što i gdje trebam prijaviti, a da mi prebivalište ostane na staroj adresi, i kako to funkcionira ako je uopće moguće?

Unaprijed hvala na čitanju i odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

uređeno: od Borbena7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

Nisam siguran kako ste točno mislili 3 mjeseca. Ja bih tamo provodio par dana svaki tjedan, praktički živio bi na dva mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 9 minuta, sivko je napisao:

Kakve veze ima putovnica sa prijavom ?

Ti bi prijavio stranca kod sebe,kod drugoga?

Ne, ne, ne, krivo si shvatio.

Radi se o mojoj djevojci, hrvatska državljanka, useljava k meni u podstanarski stan, stanodavac je dao njoj ovjerenu izjavu s odobrenjem prijave boravišta.

No, kako se još uvijek nije preselila, a prijava boravišta joj treba što prije zbog posla, ona bi ovjerila izjavu u jb da ja mogu u njezino ime prijaviti boravište na adresi X.

Zato je moje pitanje, uzmem njezinu izjavu, izjavu od stanodavca, njezin neki dokument (putovnicu?), svoj neki dokument i mogu li na osnovu toga prijaviti njoj boravište?

uređeno: od omicito
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Onda će doći kad stigne.

Boravište i prebivalište se prijavljuje osobno.

Ako bude prijavljivala kad stigne, propada joj radno mjesto. Seli se s kraja na kraj države i odrađuje otkazni rok, a istovremeno mora u trenutku potpisa novog ugovora za stručno osposobljavanje imati adresu u novom gradu.

Probat ću pa šta bude

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam prijavljeno boraviste u gradu (nazovimo ga ovom prigodom tako) A u kojem zivim vec 30 godina. U zadnjih nekoliko godina zivim 6 mjeseci godisnje u boravistu A u kojem nemam nekretnina na moje ime, a drugih 6 mjeseci u drugom gradu (kojeg nazovimo B u ovom slucaju) u kojem imam kucu nasljedjenu od roditelja. Stalno primam uplatnice i rjesenja za razlicite vrste poreza na spomenutu nekretninu, upravo zato sto adresa nekretnenine nije istovjetna adresi mog prebivalista te se tretira kao kuca za povremeni boravak. Prijavila bih se na stalno boraviste u gradu B u kojem imam nekretninu kako bih izbjegla poreze koje mi je jako tesko placati, obzirom da sve rezije za spomenutu kucu placam cijele mjesece u godini a kako iznamljujem i jedan stan u kuci kao apartman placam i porez na prihod od iznajmljivanja (+pausal boravisne pristojbe, clanarinu TZ i PDV). Iz dosadasnjih objava shvacam  da cu promjenom boravista morati promjeniti osobnu iskaznicu. Molim Vas za informaciju da li cu tim cinom morati promijeniti i neke druge birokratske cinjenice kao sto su pripadanje odredjenoj poreznoj upravi, obiteljskom lijecniku, HZZO-u i sl. Ukoliko da, molim za savjet da li se to moze izbjeci na nacin da nakon promjene stalnog boravista kojom grad B postaje moje stalno prebivaliste, prijavim privremeno boraviste u gradu A? Hvala i lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, sivko je napisao:

Postoje uvjeti kad netko nešto može učinit za drugoga uz ovjerenu izjavu a to ovdje nije slučaj.

Otkazni rok,ne mora doći na posao jer ga ionako završava,jedino su u pitanju troškovi.

Onda najbolje da ukinemo skroz otkazni rok kad ne mora doći na posao. Nije baš to najpametnije, znaš, jednostavno se ne pojavit na odrađivanju otkaznog roka. Kao prvo, nije ljudski. Pogotovo ako je bio fer prema radniku. Kao drugo, može zaradit tužbu od poslodavca.

Što se tiče ostalog, u trenutku potpisa ugovora za stručno bi morala imati adresu što bliže poslu pošto HZZ snosi putne troške. Prijaviti staru adresu bi značilo odbijanje stručnog osposobljavanja.
Ovaj način je bio jedan od ideja koju smo imali, no na kraju je dogovorila s poslodavcem sve tako da na kraju izjava nije trebala.

Također, sivko, mišljenja sam da ne bi baš trebao ulaziti u osobne razloge zbog čega netko nešto radi. Pitanje je bilo konkretno, trebao mi je konkretan odgovor. "Ne može" bi bio skroz okej

uređeno: od omicito
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija