Jump to content
flamm

Boravište

Preporučene objave

Kupio sam stan u drugom gradu u istoj županiji u kojoj imam prebivalište i boravište, u stanu bi boravio povremeno. Zanima me što i gdje trebam prijaviti, a da mi prebivalište ostane na staroj adresi, i kako to funkcionira ako je uopće moguće?

Unaprijed hvala na čitanju i odgovorima!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 29 minuta, drot13 je napisao:

Prebivalište možeš ostaviti na staroj adresi, a na ovoj novoj možeš prijaviti boravište. Koliko povremeno bi tamo bio?

Hvala na odgovoru!

U stanu bi bio dan/dva u tjednu, trebam li u tom slučaju mijenjati osobnu iskaznicu?

Podijeli ovu objavu

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

Uređeno od Borbena7

Podijeli ovu objavu

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Ukoliko želite tada možete prijaviti boravište na tu novu adresu, ali ne morate jer se boravište obavezno prijavljuje ako traje dulje od 3 mjeseca. 

Kod prijave novog prebivališta trebate novu osobnu iskaznicu, promjena boravišta ne utječe na osobnu iskaznicu.

Nisam siguran kako ste točno mislili 3 mjeseca. Ja bih tamo provodio par dana svaki tjedan, praktički živio bi na dva mjesta.

Podijeli ovu objavu

Prije 9 minuta, drot13 je napisao:

Bolje je onda prijaviti boravište na toj adresi i miran si. Ostaje ti i staro prebivalište i sve isprave, a nitko te ne može zezati.

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Ekipa,

Je li moguće da ja umjesto nekoga prijavim boravište ako mi taj netko da izjavu ovjerenu u javnog bilježnika da ja mogu to umjesto njega obaviti?

Također, ta osoba bi mi ostavila i putovnicu da imam kod prijave. Je li to moguće?

Podijeli ovu objavu

Prije 9 minuta, sivko je napisao:

Kakve veze ima putovnica sa prijavom ?

Ti bi prijavio stranca kod sebe,kod drugoga?

Ne, ne, ne, krivo si shvatio.

Radi se o mojoj djevojci, hrvatska državljanka, useljava k meni u podstanarski stan, stanodavac je dao njoj ovjerenu izjavu s odobrenjem prijave boravišta.

No, kako se još uvijek nije preselila, a prijava boravišta joj treba što prije zbog posla, ona bi ovjerila izjavu u jb da ja mogu u njezino ime prijaviti boravište na adresi X.

Zato je moje pitanje, uzmem njezinu izjavu, izjavu od stanodavca, njezin neki dokument (putovnicu?), svoj neki dokument i mogu li na osnovu toga prijaviti njoj boravište?

Uređeno od omicito

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , sivko je napisao:

Nećeš je ti tamo podpisat.

Ako joj je dao izjavu neka se ode prijavit.

Ne može jer neće bit tu iduća 3 tjedna, da može ona otić, otišla bi.

Izjava od stanodavca je dobivena kasno kad je ona već morala ić na put.

Podijeli ovu objavu

, sivko je napisao:

Onda će doći kad stigne.

Boravište i prebivalište se prijavljuje osobno.

Ako bude prijavljivala kad stigne, propada joj radno mjesto. Seli se s kraja na kraj države i odrađuje otkazni rok, a istovremeno mora u trenutku potpisa novog ugovora za stručno osposobljavanje imati adresu u novom gradu.

Probat ću pa šta bude

Podijeli ovu objavu

Postoje uvjeti kad netko nešto može učinit za drugoga uz ovjerenu izjavu a to ovdje nije slučaj.

Otkazni rok,ne mora doći na posao jer ga ionako završava,jedino su u pitanju troškovi.

Podijeli ovu objavu

Imam prijavljeno boraviste u gradu (nazovimo ga ovom prigodom tako) A u kojem zivim vec 30 godina. U zadnjih nekoliko godina zivim 6 mjeseci godisnje u boravistu A u kojem nemam nekretnina na moje ime, a drugih 6 mjeseci u drugom gradu (kojeg nazovimo B u ovom slucaju) u kojem imam kucu nasljedjenu od roditelja. Stalno primam uplatnice i rjesenja za razlicite vrste poreza na spomenutu nekretninu, upravo zato sto adresa nekretnenine nije istovjetna adresi mog prebivalista te se tretira kao kuca za povremeni boravak. Prijavila bih se na stalno boraviste u gradu B u kojem imam nekretninu kako bih izbjegla poreze koje mi je jako tesko placati, obzirom da sve rezije za spomenutu kucu placam cijele mjesece u godini a kako iznamljujem i jedan stan u kuci kao apartman placam i porez na prihod od iznajmljivanja (+pausal boravisne pristojbe, clanarinu TZ i PDV). Iz dosadasnjih objava shvacam  da cu promjenom boravista morati promjeniti osobnu iskaznicu. Molim Vas za informaciju da li cu tim cinom morati promijeniti i neke druge birokratske cinjenice kao sto su pripadanje odredjenoj poreznoj upravi, obiteljskom lijecniku, HZZO-u i sl. Ukoliko da, molim za savjet da li se to moze izbjeci na nacin da nakon promjene stalnog boravista kojom grad B postaje moje stalno prebivaliste, prijavim privremeno boraviste u gradu A? Hvala i lijepi pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Nariele
      Pozdrav!

Hvala unaprijed na citanju i pokusat cu biti suvisla koliko je moguce biti.
      Naime, odselila sam iz Hrv prije par godina i nisam nikad odjavila boraviste (nisam bila dovoljno informirana, smatrala sam da je nebitno) niti pokrenula ikakav postupak. U travnju mi je istekla osobna iskaznica koju jos nisam produzila(nisam u drzavi jos par mjeseci) i policija je odradila terensku provjeru, utvrdila da ne zivim u drzavi vise, te po tome sto su nam rekli, automatski mi odjavljeno boraviste i vise nemam pravo na osobnu iskaznicu i putovnicu.
      S obzirom da se ne namjeravam vracati u Hrv i nemam nekretnina ni financijskih obveza prema drzavi, to ne bi trebao predstavljati problem, ali 2019 se udajem (civilno) za stranca (UK) u Dubrovniku.
      Pitanja su:
      1. Hoce li me docekati nekakve kazne kad pokusam pokrenuti postupak vezan za boraviste?
      2. Mogu li se udati u Hrv ako nemam prijavljeno boraviste ali imam pravne dokumente (ID/viza) druge drzave? 
      3. Da li je uopce potrebno da se prijavljujem/odjavljujem ili je ok ostaviti kako je, s odjavom napravljenom s njihove strane?

Ako postoje ikakva pitanja ili je nesto nejasno - tu sam i hvala jos jednom!
    • objavio n.stevanovic
      Postovanje,
      ovako zanima me dali je moguce u konzulatu RH u Sarajevu moguce napraviti odjavu prebivalista sa adrese u Novom Zagrebu? koja dokumentacija treba i koliko se ceka,koliko se naplacuje? Dali je potrebna putovnica? 
      U planu je promjena dokumenata, a odjavljujem se da ne moram proci pola Hrvatske da bi ih promjenila.
      Svaka informacija vezano za odjavu u konzulatima je dobrodosla.
      Hvala
    • objavio dalmat25
      Pozdrav svima!
      Moja majka je nakon smrti njenog oca,mog djeda dobila nakon ostavinske raspave 1/4 stana u kojem ja živim i kojeg namjeravam otkupiti od ostala 3 suvlasnika. Na adresu tog stana gdje živim mislim prijaviti boravište ili prebivalište za što trebam imati potpise svih suvlasnika(nemoguća misija) ili biti jedan od suvlasnika. Odlučio sam se za ovu drugu varijantu uz suglasnost majke koja ce mi darovati ili prodati svoj dio stana u svrhu prijave mog prebivališta. Nakon ostavinske rasprave nitko od postojećih suvlasnika se nije uknjižio na tu nekretninu.
      -Da li je moguće prijaviti prebivalište na osnovu nekog manjeg majčinog dijela (manje od 1/4 stana darovnica) tako da i ja postanem jedan od suvlasnika uz majku?
      -Da li se potrebno uknjižiti na neki minimalni dio nekretnine,koliki? da bih mogao prijaviti prebivalište ili je dovoljan samo nekakav papir ovjereni da mi je majka darovala/prodala svoj dio?
      Unaprijed zahvaljujem!
  • Online korisnici