Jump to content
Puslica

Otpis duga na temelju zastare

Preporučene objave

Poštovani,

imam dugovanja za koje je prošlo i više od 10 godina od pravomoćne presude i donešenog ovršnog naloga. Predmeti se sve ove godine nisu "dirali" (osim onog koji se trenutno naplaćuje).

Zanima me kako da napišem zahtjev za otpis duga zbog zastare, postoji li neki obrazac koji se ispunjava, što treba pisati ?

Hvala unaprijed,

LP

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Na temelju zastare dug se ne može otpisati. Jedino možete za postupke koji su u tijeku, ako smatrate da je nastupila zastara tj. da nije bilo prekidanja zastarnog roka, tražiti od suda koji Vam vodi te postupke da iste obustavi, jer je sukladno Zakonu o obveznim odnosima nastupila zastara potraživanja. Dovoljno je pozvati se na poslovni broj spisa koji Vam vodi sud i u podnesku tražiti da sud odluči povodom zastare (naime sud po službenoj dužnosti ne pazi na zastaru).

Podijeli ovu objavu

Hvala na odgovoru.

Kad sam zadnji put bila na sudu, rekli su da oni ne vode moje predmete (bili su jako neugodni i nesuradljivi), da sve ide preko javnog bilježnika. Ili se to sad sve opet vratilo na sud po novom ??

Hvala !

Podijeli ovu objavu

Imam samo taj ocevidnik izvaden na FINI. Ostalo papiri su s godinama se nazalost zagubili :/ Trenutno sam blokirana.

A kad su na sudu vidjeli taj broj osnove ( OVRV-1292/06 i dr )rekli su da ide preko javnog biljeznika i da nemaju nista s tim. Kako, kamo dalje ?

Hvala puno !

Podijeli ovu objavu

Ako se radi o javnobilježničkom rješenju kojega ste Vi s godinama izgubili, tada Vam ne preostaje ništa drugo nego da tražite od ovrhovoditelj ili od Fine podataka koji je javni bilježnik izdao to rješenje. Potom od njega možete zatražiti izdavanje izvornog rješenja. To bi bilo ukoliko želite imati ovu ovršnu ispravu.

Mene zanima,da li se ovaj dug otplaćuje zadnjih šest mjeseci tj. je li zadnjih šest mjeseci bilo ikakve naplate po ovom dugu?

I rekli ste da ste imali više ovršnih postupaka, ali da je samo ovaj jedan na Fini, a ostali jesu li se pokušali ikada naplatiti?

Podijeli ovu objavu

Jedan se trenutno naplacuje, ostali cekaju na naplatu i nisu se dosad dirali ni probali naplatiti. Znam da se ne mogu pozvati na zastaru na predmet koji se trenutno naplacuje ali za ove ostale bi probala. 

Znaci, moram na FINU, traziti podatke javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, od njega traziti izvorno rjesenje tj. Ovrsnu ispravu i zatim traziti zastaru ??

Ali ako odem kod javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, on moze ponovno "obnoviti" zahtjev za naplatom duga i time prekinuti zastarni rok ili ??

Podijeli ovu objavu

Prije 21 minuta, Puslica je napisao:

Znaci, moram na FINU, traziti podatke javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, od njega traziti izvorno rjesenje tj. Ovrsnu ispravu i zatim traziti zastaru ??

Mišljenja sam da bi Vam ovako bilo najjednostavnije. Kako je dana 27.7.2018. u Narodnim novinama objavljen posve novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, isti uskoro stupa na snagu (8. dana od dana objave). I za Vaše predmete (sve osim ovoga koji se naplaćuje) je zanimljiv čl. 12. st. 1. ovog zakona,  a koji kaže da će se kao nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu smatrati: ˝Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika.˝ Pa bi Vi u ovom slučaju trebali pričekati da Zakon stupi na snagu i da Fina postupi po službenoj dužnosti, i u skladu sa čl. 12. st. 1. ovog Zakona, sve ove ovrhe koje su duže od 3. godine na Fini i po kojima 6. mjeseci nije bilo nikakve naplate,  jednostavno izbriše iz svog Očevidnika. Tako da tamo negdje, sredinom ovog mjeseca, odete na Finu i tražite izdavanje podataka iz Očevidnika. Ako je sve kako ste rekli i ako su oni napravili sve po novom Zakonu, tada bi Vi trebali ostati blokirani samo po ovoj ovršnoj ispravi koja se trenutno naplaćuje. Tako da ne bi trebali tražiti zastaru, jer Vam u korist ide ovaj novi Zakon. Evo Vam i link da znate o čemu pričamo

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_07_68_1389.html

Uređeno od Borbena7

Podijeli ovu objavu

Nema na čemu ;-)

Samo pričekajte (da ne idete dva puta i da nemate dvostruke troškove za njihove usluge izdavanja podataka iz Očevidnika) da Zakon stupi na snagu i da oni imaju vremena postupiti po njemu.

Podijeli ovu objavu

Molia bi vas za pomoć!

Danas sam išla podići plaću da bi otkrila da imam ovrhu,prije nisam ništa dobila(MOGUĆE DA NISAM BILA KUĆI),U fini sam dobila da je od croatia osiguranje. Nakon 100 poziva sam otkrila da je to bilo kazneno dijelo iz 2008 pod utjecajem alkohola ( ništa strašno koliko zvuči) ali ja ovrhu nisam nikad dobila..mislila sam da je to ošlo u zastaru ali ispada da je ovrha donešena 2012.Dug je tada bio 7000kn,sada je 25000kn

Zanima me samo da li to jos vazi ili da se pozovem na zastaru

Podijeli ovu objavu

Prije 57 minuta, kikiikarlo je napisao:

mislila sam da je to ošlo u zastaru ali ispada da je ovrha donešena 2012

Zastara nastupa 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, a ako je Vaše doneseno tek 2012., tada nema zastare. Jedino bi mogli uvidom u ovršni spis provjeriti na temelju čega je duga ˝narastao˝ do ovog iznosa.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, 

02.03.2019 godine suprug je dobio obavijest u mpretinac (e gradani ) o stanju blokade po racunima, za koje osnove placanja i iznos. E sad na dnu pise da je neprekidno blokiran 1451 dan. Ovrha je nastupila radi ne mogucnosti placanja kredita, i minusa na kartici. Za kredit postoji jamac. Zanima me da li postoji nekakva zastara potrazivanja s obzirom da je neprekidno blokiran 4 godine te u tom periodu nema nikakva primanja.

Podijeli ovu objavu

Zastar ne teče dok je ovrha na provedbi kod Fine. Inače u ovrsi je zastarni rok 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali tijek ovog zastarnog roka se prekida svakom radnjom koju ovrhovoditelj poduzme s ciljem naplate svojih potraživanja i nakon toga zastarni rok teče iz početka. Tako da ovdje nema zastare. Eventualno bi Fina po čl. 12. st. 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, trebala isknjiži iz očevidnika sve ovrhe koje su duže od 3. godine u čekanju reda naplate i po kojima poslijednjih 6. mjeseci nije bilo nikakvih naplata. Međutim, to je samo privremeno rješenje, jer doslovno sutra ovrhovoditelj može ponovno dostaviti te iste ovršne isprave Fini na izravnu naplatu. 

Podijeli ovu objavu

A kada bi onda pocela teci zastara? Jer desilo se da je dug u 12 mjesecu bio 114 tisuca i nesto sitno kuna. U trecem je 111 i nesto sitno. Bilo je 7 stavki za naplatu, sada ih je 6. Jedna je samo nestala.

Podijeli ovu objavu

Zastara teče od kada je to rješenje o ovrsi isknjižena iz Fininog Očevidnika i sada treba proći rok od 10. godina, ali pod uvjetom da ovrhovoditelj u tom roku ne pokuša nikakvu naplatu, znači da miruje. U pravilu u ovrsi jako rijetko dolazi do zastara. Ta ovrha koja više nije na Fini je vjerujem isknjižena po ovom naprijed navedenom čl. 12., ali dug i dalje postoji i ovrhovoditelj u bilo kojek trenutku može pokušati ponovnu naplatu.

Podijeli ovu objavu

Ovrhovoditelj je addiko banka, koja je prodala dug eos matrixu, koji je duuuugo pokusavao naplatiti se ali nista nije placeno. I onda su odjednom samo prestali zvati. Dakle nema nade da dode do zastare, odnosno u najboljem slucaju ona bi nastupila tek za 6 godina. 

Podijeli ovu objavu

Prije 7 minuta, Maja.fazlic je napisao:

Ne zeli nagodbu, jer suduznik kredita, i kreditne kartice ne zeli placati dug iako je koristio novac nego je sve ostavio nama na teret. 

Čudi me da se Eos ne želi nagodite. Što su onda pokušavali postići sa pozivima?

Podijeli ovu objavu

Prije 1 minutu, Maja.fazlic je napisao:

Eos je prestao zvati davnih dana, bar nas, neznam dali suduznika zovu.

Svejedno, u bilo kojem trenutku mogu pokušati naplatu u ovršnom postupku.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad