Jump to content

Prijetnja državno odvjetništvo


jozy

Preporučene objave

Poštovani

Jedba osoba me prijavila za kd prijetnje, prijava je lažna i motivirana konkurencijskim odnosom. Bio sam pozvan od strane policije na razgovor koji se snimao kamerom. To je bilo prije 2 mjeseca. Na tom snimanju sam izmedu ostalog izjavio da je ta osoba istu stvar lani radila drugoj osobi koja se bavi istim poslom te je prijava protiv njega odbačena.

E sad moje pitanje glasi; dali bi vec bio pozvan na drzavno odvjetnistvo ili mogu smatrati da su odustali od progona jer su prosla 2 mjeseca?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše li ti na kojem papiru koji si dobio koje državno odvjetništvo i koji je broj spisa?

Ako ne, odeš u policijsku postaju kod policajaca koji su te ispitivali da ti kažu broj spisa DO, pa odeš u DO da vidiš u kojoj je fazi.

Vjerojatno možeš otići i u DO, samo ne znam u koje bi te poslao i ne znam kako to kod njih funkcionira. Provjerom u policiji ćeš dobiti informaciju koje DO i koji je broj spisa, pa je dalje lakše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupite kako vam je Drot savjetovao, a ovo kod policije je očito bilo tzv. prvo ispitivanje okrivljenika (ili ispitivanje osumnjičenika), u svakom slučaju može se koristiti kao dokaz u eventualnom postupku pred sudom ukoliko DO procijeni da ima osnove da ide pred sud.

Iako, moguće je i da je DO podnio optužnicu sa prijedlogom za izdavanje kaznenog naloga, pa se u tom slučaju ni ne ide na sud, već kući dobivate presudu sa nalogom, kojim se utvrđuje da ste krivi za terećeno djelo, no imat ćete mogućnost prigovora na nalog, pa sve seli na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali je po vasem iskustvu 2 mjeseca predug period bez ikakvog pomaka ukoliko je dorh odlucio podignuti optuznicu?

Takoder bi napomenuo da ovaj drugi prijatelj koji je bio terecen za istu stvar od strane iste osobe, nije dobio nikakav papir vec godinu dana. A bio je na drz. Odvjetnistvu na ispitivanju cca mjesec dana nakon prijave i ispitivanja na policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , jozy je napisao:

Da li je po vasem iskustvu 2 mjeseca predug period bez ikakvog pomaka ukoliko je dorh odlucio podignuti optuznicu?

To vam ovisi opterećenju konkretnog DORH-a, u pravilu čiste i "lakše" stvari idu čim prije, i radi statistike i radi rasterećenja. Može se ići izvršiti uvid u spis.

prije 12 sati , jozy je napisao:

Takoder bi napomenuo da ovaj drugi prijatelj koji je bio terecen za istu stvar od strane iste osobe, nije dobio nikakav papir vec godinu dana. A bio je na drz. Odvjetnistvu na ispitivanju cca mjesec dana nakon prijave i ispitivanja na policiji.

Ukoliko nisu odlučili podići optužnicu protiv njega, ni neće dobiti ništa. No, može tražiti obavijest o tome je li kaznena prijava odbačena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

 

 

Vjerojatno možeš otići i u DO, samo ne znam u koje bi te poslao i ne znam kako to kod njih funkcionira. Provjerom u policiji ćeš dobiti informaciju koje DO i koji je broj spisa, pa je dalje lakše.

DO ima jedan dan u tjednu za prijem stranki pa tako može provjeriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Hvala svima na odgovorima.

Bio sam na drzavno odvjetnistvo i dobio informaciju da je prijava odbacena. Ta obavijest o odbacivanju prijave datira 14 dana od podnosenja iste. Da bih dobio spis trebao sam napisati molbu jer obavijest o odbacivanju ne salju osumljičenom.

Molim vas za savjet. Dali se isplati podici tuzbu za lazno prijavljivanje, s obzirom da nije prvi put da se odbacuje prijava te osobe?

Kako inace prolaze te stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete podnijeti prijavu za čl. 304. KZ-a (lažno prijavljivanje kaznenog djela), ali imajte na umu kako se navedeno djelo može počiniti isključivo s izravnom namjerom (što znači da ga je teško dokazati) i DORH ne ide često u optuženje po tim prijavama, baš zbog te činjenice teške dokazivosti odnosno sudske prakse.

Da pojednostavnim, ukoliko vas je ta osoba prijavila za riječi koje jeste izrekli, ali nisu prijetećeg sadržaja, prijava za čl. 304. KZ-a nema smisla, ukoliko vas je prijavila da je ama baš sve izmislila i isfabricirala, ima smisla podnijeti prijavu za čl. 304. KZ-a, pa nek ODO odluči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija