Jump to content

Jedina nekretnina


rokica91

Preporučene objave

Ovako imam pitanje vezano za osobu koja je lišena poslovne sposobnosti.

Osoba je HR državljanin, lišen poslovne sposobnosti u Italiji. Tamo je u domu zbog teškog moždanog udara, no postoji oporavak.

Kako u Italiji nema nekeretnina i pokretnina, ima talijansku mirovinu i stan u Hrvatskoj.

Zanima me da li mu sud u Italiji tj skrbnik dodijeljen tamošnjeg njihovog czss može prodati jedinu nekretninu u Hrvatskoj? Hvala

 

 
uređeno: od rokica91
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Zakonu o rješavanju sukoba zakona, za pravnu i poslovnu sposobnost osobe, kao i stavljanje pod starateljstvo, mjerodavno je pravo zemlje čija je osoba državljanin, dakle, po RH pravu. Za vlasničkopravne odnose i druga prava na stvarima, mjerodavno je pravo mjesta gdje se stvar nalazi. Po mom mišljenju, ako bi i po hrvatskim propisima osoba bila lišena poslovne sposobnosti, tada mu skrbnik može otuđiti nekretninu samo po našim propisima, odnosno uz odobrenje nadležnog CZSS-a. Iz kojeg razloga bi skrbnik htio raspolagati nekretninom štićenika, za namirenje nekih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Skrbnik bi htio prodati nekretninu vjerovatno zbog troškova liječenja i smještaja u domu, iako mu uzimaju mirovinu. Ja imam inace ugovor o najmu te sam podstanar u stanu te osobe pa mi se javio da bi prodao tu nekretninu kako ja imam pravo prva otkupa, pa mi je sve to sumnjivo, ne znam kako bi i isao kupoprodajni proces. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija