Jump to content

Odlazak u Njemačku


Lost

Preporučene objave

Planiram sa suprugom sljedeće godine u Njemačku te bih postavio pitanje a molio bih da mi odgovore oni koji su to već uradili i imaju iskustva. Dakle u invalidskoj sam mirovini općoj, ista nije dostatna za egzistenciju obitelji supruga je nezaposlene a djeca na fakultetu. Moje pitanje je dali mogu na neki način raditi nešto tamo recimo kao i ovdje npr ugovor o dijelu ili do 3 h dnevno kako omogućuje novi zakon od 2019. Ne želim biti stalno u strahu od gubitka mirovine ili biti u crnoj zoni. Molim vas za razumijevanje jer sam stvarno prisiljen to napraviti kao i većina naših građana do sada i obavljao bih neke poslove sukladno zdravstvenom stanju sasvim sam svjestan da će mnogi reći opća ne možeš raditi i točka i sam znam da nemogu ali moram barem za stan ili režije nešto pridonijeti . Znam da ima branitelja koji su u mirovini i prošli su sličnu proceduru pa bih molio konkretna iskustva ako ih želite podijeliti. Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Solidan prijedlog, samo što kod nas svaki pravnik će ti reći drugo tumačenje istog zakona a da ne spominjem referente na šalteru osobno sam se uvjerio kod odlaska u mirovinu. Spomenuti ću samo primjer vještaka koji me je vještačio kod odlaska u mirovinu a nije znao što je članak 6a i članak 11. znam da je dr ali barem bi trebao znati te opće stvari kod odlaska dvo u mirovinu. Htio sam praktični savjet iz prve ruke osoba koje su to prošle ili prolaze. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Lost je napisao:

Solidan prijedlog, samo što kod nas svaki pravnik će ti reći drugo tumačenje istog zakona a da ne spominjem referente na šalteru osobno sam se uvjerio kod odlaska u mirovinu. Spomenuti ću samo primjer vještaka koji me je vještačio kod odlaska u mirovinu a nije znao što je članak 6a i članak 11. znam da je dr ali barem bi trebao znati te opće stvari kod odlaska dvo u mirovinu. Htio sam praktični savjet iz prve ruke osoba koje su to prošle ili prolaze. 

Pravnik tumači zakon kako je napisan.ne tumači svatko svoje.

Sumnjam da će Ti netko reči :  "imam mirovinu sa statusom rvi i šljakam u Njemačkoj a to sve ide po zakinu tom i tom." te se stvari kriju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Lost je napisao:

Solidan prijedlog, samo što kod nas svaki pravnik će ti reći drugo tumačenje istog zakona a da ne spominjem referente na šalteru osobno sam se uvjerio kod odlaska u mirovinu. Spomenuti ću samo primjer vještaka koji me je vještačio kod odlaska u mirovinu a nije znao što je članak 6a i članak 11. znam da je dr ali barem bi trebao znati te opće stvari kod odlaska dvo u mirovinu. Htio sam praktični savjet iz prve ruke osoba koje su to prošle ili prolaze. 

Nazovi u vezi Tvog pitanja 031 220 245 gđa.Jadranka ( pravnica).sve će Ti potanko objasniti i bit ćeš zadovoljan odgovorima.pozzzzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na sugestijama budem se raspitao i iformirao. Odluka je konačna ne mislim niti mogu niti hoću tražiti posao na puno radno vrijeme nego neki manji kraći posao da se barem pokrije manji dio troškova života jer sam svjestan da jedna plaća nije dovoljna da pokrije stanovanje i režije koje su kud i kamo veće nego ovdje. A ne želim niti hoću stalno živjeti u strahu i neizvjesnosti. pretpostavljam da i oni imaju neki oblik ugovora o djelu maximalne zarade bez obaveze oporezivanja i prijave u svakom slučaju sve je individualno i svjestan sam da ako je netko i otišao i sličnoj je situaciji to ne želi podjeliti sa drugima. Hvala i lijep pozdarav.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

"Predviđa se i proširenje mogućnosti rada umirovljenika bez umanjenja mirovine i to tako da to pravo mogu imati i korisnici starosne mirovine za dugogodišnje osiguranike. To pravo imale bi i vojne osobe, policijski službenici i ovlaštene službene osobe koje imaju starosnu mirovinu i to tako da rade puno radno vrijeme uz 50 posto mirovine ili da rade četiri sata i primaju punu mirovinu te oni koji su otišli u prijevremenu starosnu mirovinu. Trenutačno pravo na rad uz mirovinu u Hrvatskoj koristi oko 10.000 osoba."

Ovo je od danas,prijedlog vlade,mislim,,,,nadam se da bu to zaživjelo iduće godine,pa ak bu tak,,nijeni njemačka nakraj svijeta...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo mislis, ovo sto navodis je sastavni dio " Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju " clanak 27. a vezano je za clanak 99. sadasnjeg ZOMO-a koji se mijenja i nadopunjava.

Vlada ga je usvojila i uputila u saborsku raspravu na svojoj 119 sjednici dana 17.10.2018.god.

U saboru je " Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju" prosao prvo citanje i raspravu, sad se ceka da vlada izvrsi ili ne izvrsi neke promjene i konacni prijedlog novog ZOMO-a uputi u drugo citanje i raspravu.    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 10 minuta, Gillet je napisao:

I jel taj famozni članak 29. potpisan,tj. jel stupa na snagu kad je navedeno? ili je to sve još u saboru ili već gdje,,,,da ne trošim pare za licencu ako od toga ne bu nikay,,,,

Potpisano, primjena od 01.01. 2019.g., troši pare za licencu poštovani Gillet.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, Gillet je napisao:

I jel taj famozni članak 29. potpisan,tj. jel stupa na snagu kad je navedeno? ili je to sve još u saboru ili već gdje,,,,da ne trošim pare za licencu ako od toga ne bu nikay,,,,

Konacni prijedlog novog ZOMO-a usvojen u saboru 07.12.2018.god. i stupa na snagu od 01.01.2019.god.

Nije clanak. 29., vec clanak 25. a evo i njegov sadrzaj zbog lakseg snalazenja, citiram:

Članak 25.
U članku 87. stavku 1. iza točke 2. dodaju se nove točke 3., 4. i 5. koje glase:
„3. starosnu mirovinu stečenu prema posebnom propisu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ili propisu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja koja se isplaćuje za vrijeme zaposlenja s punim radnim vremenom 0,5
4. starosnu mirovinu stečenu prema posebnom propisu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ili propisu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja koja se isplaćuje za vrijeme zaposlenja tih osoba do polovice punog radnog vremena 1,0
5. starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika koja se isplaćuje za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena 1,0“.
Iza dosadašnje točke 3. koja postaje točka 6. dodaje se nova točka 7. koja glasi:
„7. prijevremenu starosnu mirovinu koja se isplaćuje za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena 1,0“.
Dosadašnje točke 4., 5. i 6. postaju točke 8., 9. i 10.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija