Jump to content

English speaker. Pomoć/savjet za življenje u Hrvatskoj


Vakyrian

Preporučene objave

Dobar Dan,

A little background, I'm a 27 year old guy of Indian/Spanish decent from the Caribbean. A little island called Trinidad. I know most of you probably never heard of it. I'm a mechanical engineer and english is my native language.

I've always dreamed of living in Europe and I'll admit when I was younger, Croatia never crossed my mind. Now I can't get it out of my mind lol. In April of this year I visited your beautiful country and stayed in Osijek city. Why Osijek? Well because my girlfriend lives there. I stayed for 3 months. Needless to say I fell in love with the city and with the culture and way of life. And the people, my god before I came there I was so worried about my skin color. You hear alot of stories in the west, of Europe and racism. I have light brownish skin so I was nervous about how I was going to be perceived. The people of Osijek, everyone I met was so warm and friendly. I got some stares and some people I talked to said they mistook me for a Romani gypsy or Turkish and noone knew about Trinidad lol. Other than I felt just like any other person. It was the best 3 months of my life.

I didn't need a visa to visit. Similar to the Schengen states I was allowed to stay according to the 90/180 rule. So after those 3 months I had to leave. When I return I want to stay of longer.I want to live there and I need some advice in doing so.

Can I return this time without a letter of invitation since I already visited? And if I want to stay longer what's the best way for someone like me to do so.

I think a work permit is out of the question at the moment because I know my credentials won't mean anything in Croatia and I know that I probably won't find a job there anytime soon without speaking fluent Croatian.

I don't have any family with Croatian or European ties.

I've heard starting a business and applying for a visa that way is a nightmare.

Neither my girlfriend nor me are thinking marriage at the moment and I wouldn't ever want to do it just for that reason.

Some mention purchasing real estate is a viable route.

My only option seems to be applying for a temporary residence visa which would allow me to stay for a year? I've read also though that they give these out at the local MUP's discretion so you are at their mercy basically.

I have a little bit of money saved up from my jobs here. Enough to pay for HZZO and have about 4500 kuna per month for a year which from what I saw was enough for Osijek. My plan was to go there and live with that but I would eventually need to find a job.

Learning Croatian is hard but I've learned more in the 3 months I was there than I did in 2 years trying online. Although alot of people I met there seemed to just to practice their English on me haha. I still was learning little by little everyday.

I guess what I'm asking is it possible? Do you have any extra advice. Everyone back home has been telling me let it go. That I'm dreaming. But I'm willing to tough it out to achieve this. It's been my dream for the last couple of years and after coming to Croatia and tasting it, I know that this is where I want to live. I know everything isn't all a bed of roses and that visiting isn't the same as living there but can you offer any advice? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijevod

Dobar dan

Malo pozadine, ja sam 27-godišnji indijsko/španjolski tip osobe, pristojan, sa Kariba. Mali otok zvan Trinidad. Znam da većina od vas vjerojatno nikada nije čula za to. Ja sam strojarski inženjer i engleski je moj materinji jezik.

Uvijek sam sanjao o životu u Europi i priznat ću kad sam bio mlađi, Hrvatska mi nikad nije pala na pamet. Sada ne mogu to izvući iz glave lol. U travnju ove godine posjetio sam vašu lijepu zemlju i boravio u gradu Osijeku. Zašto Osijek? Pa zato što moja djevojka tamo živi. Ostao sam 3 mjeseca. Nepotrebno je reći da sam se zaljubio u grad i kulturu i način života. A narod, Bože moj, prije nego što sam došao tamo bio sam toliko zabrinut zbog moje kože. Čujete mnogo priča na zapadu, Europi i rasizmu. Imam svijetlo smećkastu kožu tako da sam bio nervozan o tome kako ću biti percipiran. Osječki ljudi, svi s kojima sam se upoznao bili su tako topli i prijateljski. Bilo je nekih zurenja, a neki ljudi s kojima sam razgovarao rekli su da me uglavnom zamjenjuju za rome ili turke, a nitko nije znao za Trinidad, no na stranu sve to tu sam se osjećao kao i svaka druga osoba. Bilo je to najboljih 3 mjeseca mog života.

Nije mi bila potrebna viza za posjet. Slično Schengenskim državama, bilo mi je dopušteno ostati u skladu s pravilom 90/180. I nakon tih 3 mjeseca moram otići. Kad se vratim, želim ostati duže. Želim živjeti tamo i trebam neke savjete.

Mogu li se ovaj put vratiti bez pozivnice od kada sam već posjetio? A ako želim ostati dulje, to je najbolji način da netko poput mene to učini.

Mislim da je radna dozvola trenutno u pitanju jer znam da moje vjerodajnice neće značiti ništa u Hrvatskoj i znam da vjerojatno neću naći posao tamo uopće, a da ne govorim tečno hrvatski.

Nemam obitelj s hrvatskim ili europskim vezama.

Čuo sam da je za zapošljavanje, podnošenje zahtjeva za vizu noćna mora.

Ni moja djevojka niti ja trenutno ne razmišljamo o braku, a nikada ne bih želio to učiniti samo zbog toga.

Neki spominju kupnju nekretnina kao mogučnost ostanka.

Čini se da se moja jedina opcija odnosi na privremenu vizu boravka koja bi mi omogućila da ostanem godinu dana? Također sam pročitao da ih daju na diskreciju lokalnog MUP-a tako da se u biti radi o njihovoj dobroj volji?

Imam malo novca spremljenih od rada na Trinidadu. Dovoljno je platiti HZZO i imati oko 4500 kuna mjesečno za godinu te bi to bilo dovoljno za živjeti u Osijeku? Moj je plan bio otići tamo i živjeti s tim, ali na kraju bih trebao naći posao.

Učenje hrvatskog jezika je teško, ali sam naučio više u 3 mjeseca tu nego što sam naučio za 2 godine pokušavajući online. Iako su mnogi ljudi s kojima sam se upoznao prakticirali engleski jezik da lakše komuniciraju samom. Još uvijek sam svakodnevno učio malo po malo.

Pa bih pitao što je od svega toga moguće? Imate li dodatni savjet?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u English speaker. Pomoć/savjet za življenje u Hrvatskoj

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija