Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Sumnjiv tijek događaja, molim mišljenje!

Preporučene objave

Pozdrav!

U kratkim crtama: umrla je baka koja je imala stan, kuću i zemlju. Do slučajnog odlaska na groblje nisam bila ni obaviještena da je umrla, ali sam kasnije vidjela da sam stavljena u osmrtnicu kao ožalošćena. Nasljednika su 3, moja tetka, stric i ja kao direktan nasljednik zajedno sa njih dvoje budući da sam kćer od njihovog pokojnog brata. Stigao je poziv od bilježnika, jedina sam se odazvala. Prihvatila sam svoju trećinu i čekala. Tek nakon godine dana javila se tetka koja je također prihvatila svoj dio. Do strica se nije moglo doći. Zvala sam svaki mjesec. Taj stan koji se navodno dijeli, a u kojem stric živi, navodno je zapušten a i računi su neplaćeni. Tražila sam od javnog bilježnika da krene na idući korak kada se do nekoga ne može doći- poziv u narodne novine, zatim se pojavi predstavnik sa suda koji prihvaća u njegovo ime njegov dio, tako da se stvar makne sa mrtve točke. Trebalo mi je pola godine zvanja i dolaženja da uopće prihvate uputiti poziv u nn. Pokušavali su me odgovoriti na sve moguće načine.

Danas su me zvali da mi jave da je stric došao, nakon 2 godine! zajedno sa tetkom (koja je već bila prihvatila svoju trećinu kao i ja), te tvrde da postoji oporuka i da očekujem u deveti mjesec poziv na čitanje.

Da li je to moguće? Zar sud ne mora oporuku odmah proslijediti javnom biljenžniku ukoliko je stvar u postupku? Kako to da se u dvije godine za to nije znalo?

Molim mišljenje iskusnijih i unaprijed zahvaljujem

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , avatarka je napisao:

Zar sud ne mora oporuku odmah proslijediti javnom biljenžniku ukoliko je stvar u postupku? Kako to da se u dvije godine za to nije znalo?

Iz opisa proizilazi da oporuka nije evidentirana u Hrvatskom upisniku oporuka, niti je bilo gdje posebno pohranjena, međutim takva činjenica ne šteti njezinoj valjanosti(čl.68 st.5 ZN)

prije 2 sati , avatarka je napisao:

Da li je to moguće?

Moguće,čak što više da se oporuka pojavi nakon pravomočnosti rješenja o nasljeđivanju u kojem slučaju oporučni nasljednik svoja prava na temelju oporuke može ishoditi isključivo kroz parnicu(čl.235 ZN)

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad