Jump to content

Iznajmljivanje mobilnih kucica


matija17

Preporučene objave

Pozdrav, imam par pitanja oko mobilne kucice i kako zakon gleda na njih.

Prvo, koliko sam shvatio, primarno se mobilne kucice mogu samo postavljati u kampove. Je li moguce postaviti mobilnu kucicu na vlastito gradevinsko zemljiste i legalno je prikljuciti na struju, vodu?

Drugo, je li moguce tu istu mobilnu kucicu iznajmljivati na dnevnoj bazi, kao sto se iznajmljuju apartmani?

PS Ako se mobilna kucica postavi u autokamp i kampu se plati godisnji pausal, sprijecava li me ista od iznajmljivanja te kucice na dnevnoj bazi?

 

Znam da je prilicno puno pitanja za prvi post, ali stvarno mi nije jasno kako je ista od ovoga definirano zakonima i svaka bi pomoc bila dobrodosla. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mobilnu kučicu na - gradilište možete staviti - samo dok traju radovi na objektu.

Izamljivanje takvog objekta - na svojoj građ. čestici nije dozvoljeno - jedino ako je prostor za to namjenjen..

kao mini auto kamp.

Iznajmljivanje svoje mobilne kučice - koja je stacionirana u auto kampu - je dozvoljeno - pod uvjetom 

da ste registrirani za tu - djelatnost.

Isto -kao što je taj -kam - registriran za svoju - djelatnost.

Kamp kučica može biti u dvorištu samo - parkirana - kao ..i vaše motorno vozilo.

imate više vrsta smještaja - kampera - za korištenje -auto kamp - sa svim potrebnim sadržajima..

i..tzv.- suhi vez - deponiranje do sljedeče upotrebe - tad ne reba -struja - voda..itd..

ali opet tu djelatnost morate zakonski regulirati.

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz, 

nadovezao bi se na ovu temu ako je moguće jer me također zanima da li je moguće mobilnu kućicu (ne kamper odnosno prikolicu) postaviti na građevinsko zemljište te priključiti na vodu i struju. Rečeno mi je da je moguće te da nije potrebna građevinska dozvola, našao sam negdje da je potrebna ''Građevinska dozvola za parcele na kojima je dozvoljena gradnja, tako da može biti trajno postavljen na građevinskoj parceli''   koliko je to točno?? 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koji je način mobilna, a nije kamper niti kamp prikolica?

Bez obzira na to, postavio sam slično pitanje te dobio mišljenje MGiPU da,

"U slučaju koji navodite, činjenica da je mobilna kuća postavljena na način da se nalazi na podvozju sa kotačima, smatra se da je ista povezana s tlom te predstavlja sklop koji nije nastao građenjem ako ispunjava uvjete za vozilo sukladno posebnom propisu. Nadalje, kako navodite da se radi o mobilnoj kući za 4 osobe, daje se zaključiti da je ista namjenjena boravku ljudi tj. stanovanju, te se istom mijenja način korištenja prostora.

Slijedom navedenog, mišljenja smo da se mobilna kuća, kada se postavi na određeno mjesto smatra građevinom, bez obzira je li spojena na infrastrukturu te je za istu sukladno ZPUG potrebno ishoditi odgovarajući akt kojim se odobrava građenje. Naravno, to se ne odnosi na slučajeve u kojima se mobilna kuća postavlja u kampu, odnosno na prostoru koji je namjenjen privremenom postavljanj takvih i sličnih sklopova."

Iako je pitanje postavljeno dok je još bio na snazi Zakon o prostornom uređenju i gradnji, samim razdvajanjem toga zakona na Zakon o gradnji i Zakon o prostornom uređenju, ne vidim da se nešto promijenilo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , micwinpro je napisao:

Pozz, 

nadovezao bi se na ovu temu ako je moguće jer me također zanima da li je moguće mobilnu kućicu (ne kamper odnosno prikolicu) postaviti na građevinsko zemljište te priključiti na vodu i struju. Rečeno mi je da je moguće te da nije potrebna građevinska dozvola, našao sam negdje da je potrebna ''Građevinska dozvola za parcele na kojima je dozvoljena gradnja, tako da može biti trajno postavljen na građevinskoj parceli''   koliko je to točno?? 

 

Hvala

To je - mobilni kontenjer - koristi se dok traju radovi na objektu.

Naravno - da bi ga postavili - znači počinjete sa radovima - zato vas traže -građevinsku za objekat koji se

planira graditi - bez građevinske se ne može priključiti ni struja ni voda.

po završetku objekta -struja i voda se preusmjeravaju na izgrađeni objekat.

tko ne postavi - mobilni kontenjer -dobiva -tzv- građevinsko brojilo -ali ,,opet vas traže -građevinsku.

-------------------------

Nema postavljanja bilo kakvih - mobilnih kučica..i ostalog - iznomno -od očine do očine,,

ali u velikom broju opčina - pogotovona jadranu je to - Zabranjeno i kažnjivo..!

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
prije 22 sati , veki69 je napisao:

Nerazumjem odgovor ukoliko ste meni odgovorili ??

Dakle, prema navedenom mišljenju da bi se moglo boraviti u kamp kućici bez bez nekakovih dozvola po posebnom propisu koji se tiče gradnje može biti postavljena u kampu, odnosno na prostoru koji je namjenjen privremenom postavljanju takovih i sličnih sklopova.

Ukoliko se nalazi na privatnom zemljištu ne smatra se građevinom ako ispunjava uvjete za vozilo sukladno posebnom propisu (registrirana je) te se u njoj ne boravi. U svakom drugom slučaju,

, Spitfire je napisao:

daje se zaključiti da je ista namjenjena boravku ljudi tj. stanovanju, te se istom mijenja način korištenja prostora.

Slijedom navedenog, mišljenja smo da se mobilna kuća, kada se postavi na određeno mjesto smatra građevinom, bez obzira je li spojena na infrastrukturu te je za istu sukladno ZPUG potrebno ishoditi odgovarajući akt kojim se odobrava građenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovanje imam pitanje platila sam geodeta i arhitekta 11.000kn za gradjevinsku dozvolu trenutno sam od gradjevinske odustala povukla zahtjev koliko mi vrede papiri da bih nastavila jer odustala sam zbog financijske situacije ili mi za ubuduce i dalje do daljnjeg vrijedi kad budem htjela nastaviti jer nebih opet sve morala ispocetka ? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Projekt kao takav nema neki posebni rok valjanosti, no naravno da bi se morao prepraviti/doraditi ukoliko bi se mijenjao zakon, prostorni planovi i sl. Doduše, mogli ste i ishodovati građevinsku dozvolu koja nakon pravomoćnosti ima rok važenja 3 godine, te prije isteka toga roka produžiti je još jednom za 3 godine. No u tome slučaju bi ste morali platiti i doprinose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odustala sam iz razloga sto sam vec kucu napravila i pocela sam korak po korak platila tih 11.000kn medjutim uvela struju posto imam 6 kvadrata legalizirano mogla sam ishoditi gradjevinsku al bi oni vec vidjeli sa sam napravila kucu od 49kvadrata kuca se nesmatra zavrsenom sve dok nestavis fasadu t.j.moras je staviti stim da moram platiti i kao da mi je netko gradio tu kucu firmu koju isto da bi mi dali stebilj isto morala platiti za koje mi govore sve da to poplacam trebat ce mi 40.000kn u svemu sam se izgubila i uplasila sad sam stala meni je vazno ako bih htjela kasnije tipa nakon 5god pokrenuti ponovo ,i ako se nepromjeni zakon jel mi vazi sve sto mi je arhitekt i geodet napravio t.j.Glavni projekt u svakom slucaju vazno mi je da mi to nepropadne jer toliki sam novac dala ??i jos jedno pitanje koliko kostaju doprinosi ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, veki69 je napisao:

posto imam 6 kvadrata legalizirano mogla sam ishoditi gradjevinsku al bi oni vec vidjeli sa sam napravila kucu od 49kvadrata

Napravili ste objekat nakon donošenja Zakona o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama, bez građevinske dozvole, krenuli ishodovati istu za tu nelegalno (do)sagrađenu građevinu koju više ne možete legalizirati po povoljnijim uvjetima, te platili već određene projekte, pa onda odustali. Moram reči da ste si stvarno zakomplicirali život.

Jer poslije ovakovog objašnjenja na ovo pitanje

, veki69 je napisao:

meni je vazno ako bih htjela kasnije tipa nakon 5god pokrenuti ponovo ,i ako se nepromjeni zakon jel mi vazi sve sto mi je arhitekt i geodet napravio t.j.Glavni projekt u svakom slucaju vazno mi je da mi to nepropadne jer toliki sam novac dala ??

nema pametnog odgovora. Da ste krenuli redom, angažirali ovl.urede za izradu dokumentacije za ishodovanje građevinske dozvole za nešto bi (do)gradili pa odustali prije podnošenja zahtjeva za idavanje građevinske dozvole, moj odgovr iznad bi imao smisla. Ovako ne znam što bih vam više napisao osim odgovora na zadnje pitanje.

Dakle,

, veki69 je napisao:

i jos jedno pitanje koliko kostaju doprinosi ?

Komunalni doprinos propisuju jedinice lokalne samouprave Odlukom o komunalnom doprinosu. Isti se naplaćuje po m3, obujmu građevine na način da se iznos u kn koji je uglavnom određen po zonama pomnoži sa m3. Tako bi vaša JLS trebala imati spomenutu Odluku sa utvrđenim iznosima po zonama, te su istoj određeni načini plaćanja i rokovi itd.

Vodni doprinos je utvrđen na razini države Uredbom o visini vodnog doprinosa prema kojoj se vodni doprinos obračunava, za građevine stambene namjene do 400 m2, također po umnošku m3 i iznosom za pojedine zone. Zone su određene na A Grad Zagreb i ZOP (8,44 kn), B ostala područja RH koja ne spadaju u A i C (5,63 kn) te C područja posebne državne skrbi (2,10 kn). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani,

ako mogu osvježiti temu slijedećim pitanjem:

Naime, iznajmio bi parcelu u registriranom kampu za smještaj mobilne kućice koju bi dalje iznajmljivao. Kamp na takav dogovor pristaje i uredno mi izdaje račun za paušalni najam.

Obrtnik sam, mobilnu kućicu bi uveo u obrt kao imovinu; na što moram paziti kod pružanja usluge iznamljivanja mobilne kućice, koju djelatnost doregistrirati u tom slučaju? 

Već imam registriranu djelatnost po NKDu  68.20 iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup.  Je li to dovoljno?

Sjedište obrta je različito od mjesta kampa - da li u to okolnost na koju moram paziti prilikom izdavanja računa, nešto kao "izdvojeni pogon" ?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Dana 17. 08. 2018. u 23:09, frenki zg je napisao:

Mobilnu kučicu na - gradilište možete staviti - samo dok traju radovi na objektu.

Izamljivanje takvog objekta - na svojoj građ. čestici nije dozvoljeno - jedino ako je prostor za to namjenjen..

kao mini auto kamp.

Iznajmljivanje svoje mobilne kučice - koja je stacionirana u auto kampu - je dozvoljeno - pod uvjetom 

da ste registrirani za tu - djelatnost.

Isto -kao što je taj -kam - registriran za svoju - djelatnost.

Kamp kučica može biti u dvorištu samo - parkirana - kao ..i vaše motorno vozilo.

imate više vrsta smještaja - kampera - za korištenje -auto kamp - sa svim potrebnim sadržajima..

i..tzv.- suhi vez - deponiranje do sljedeče upotrebe - tad ne reba -struja - voda..itd..

ali opet tu djelatnost morate zakonski regulirati.

poz.

Moje pitanje je tehničke naravi. Dakle, mogu li ja iznajmljivati mobilnu kućicu koju sam smjestio u kamp u domaćinstvu ako imam otvoren obrt za iznamjljivanje? Prema mojim saznanjima trebam uporabnu dozvolu kampa od vlasnika, ugovor koji imam s vlasnikom i vlasnički list od kućice i odem u poreznu i dobijem rješenje. i jesam li ja sada legalan i je li to ispravan put?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija