Jump to content

Prijevara


Blabla19

Preporučene objave

Postovani,

Situacija je sljedeca;

U 12/2015 bila san u kontaktu s prijateljem iz Osnovne skole i u razgovoru sam ga zamolila za uslugu da mi uzme mob na pretplatu posto ja nisam mogla zbog jos uvijek trajanja ugovora.Pristao je i ja sam mu to platila i rekla da cu mu pomoci u placanju. Nakon par Dana zove me I trazi da mi opet uzme mobitel a da ja njemu dam novce. Tako je I bilo. 

U kratkom razmaku trazi me opet za sklapanje kod drugoga operatera i dam mu i tu novce.

Stizu racuni ja uredno placam takoder i jedan od brojeva koje on koristi. 

Nakon nekog vremena on stavlja u mirovanje tcom.

(U meduvremenu mi kaze kako tcom vise ne treba placati da je on to rijesio preko suda)

Kaze ja cu vip sam placati reko dobro.

Tele2 je raskinuo ugovor.

U vipu je stavio da racuni stizu na moju adresu jer se bojao oca i matere sto ce mu reci.

Nalazili smo se puno puta davala sam mu novce imam cak uplatnicu da sam mu na racun slala i imam 10ak uplatnica od placenih racuna 

Nakon nekog vremena zove me da mu stuzu opomene za tcom i vip da mu pomognem iskreno nisam htjela jer me je lagao rekavsi da je rijesio tcom a da ce vip sam placati.A i svaki put kad mi je predao mobitel dobio je oko 2000kn

Cak sam mu u petom mj ove godine htjela pomoci da se nademo..zvao me 

Nije dosao.

Nakon toga stize mi policija na vrata kaznena prijava PRIJEVARA.

Da sam ga ja nagovorila da skopi ugovore te da sam mu obecala placati a nisam . Da sam stavila da racuni dolaze na moju adresu a nisam placala te da sam mu tako nanijela materijalnu stetu u dosad ne utvrdenom iznosu 

Policiji sam rekla sve sto i ovdje i predala nekoliko uplatnica

To kazu sad ide na drzavno odvjetnistvo oni ce odluciti ima li tu prevare ili ne

Policajac mi je spomenuo da jesam li znala da je on poslovno lisen sposobnosti 

To me malo zacudilo i rekla sam da ne 

Jer ja znan da on radi i da se ta potvrda za unazad ne moze dobiti to je bilo prije 2 ipo godine 

Znam da je isao prema posebnom programu jer je malo zaostao u razvoju

Zanima me pravni savjet u ovom slucaju

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj, joj, joj...

Prije svega, poslovna sposobnost ne znači sposobnost za rad (zapošljavanje), već sposobnost da vlastitim očitovanjima volje stvarate pravne učinke, dakle da možete samostalno sklapati pravne poslove odnosno preuzimati obveze. Osoba koja nije poslovno sposobna to ne može, odnosno za nju to može činiti njen zakonski zastupnik odnosno skrbnik.

Kako je on uspio u vaše ime sklopiti te ugovore (dala ste mu osobnu ili ste vi sklopila te ugovore osobno ?) i kako su to teleoperateri dozvolili, priča je za sebe, ali vas ne ekskulpira u potpunosti. Vi ste očito imali neki dogovor, sad je očito pitanje detalja tog dogovora. Činjenica da je on osoba lišena poslovne sposobnosti vam dodatno otežava situaciju, kao i činjenica da je sklopljeno čak 3 ugovora (nerezonski). Pozitivno po vas je činjenica da ste neke račune platila, ali tu ima više upitnika -

1. tko je točno sklapao ugovore sa teleoperaterima,

2. tko je dobio mobitele i što je učinio s njima,

3. kome su dolazili računi,

4. koja je bila poanta sklapanja toliko ugovora i zašto ste pristala na to, ako ste samo htjela jedan?

Realno, ako ste točno prezentirala detalje slučaja, meni ovo "vuče" na to da je on mislio na tome zaraditi neku laku lovu, nije uspio odnosno roditelji (skrbnici) su mu saznali za to i sad kad je sve o'šlo kvragu, traži se žrtveni janjac, a tu ćete poslužiti vi. Otežavajuće vam je i to zašto ste pristala na sve to. Puno toga će se svesti na riječ kontra riječi, a tu je onda nezahvalno prognozirati ishod.

Inače, ovakav modus operandi je vrlo čest, posebice u ZG i to među studošima, koji trebaju brzu lovu, pa na nagovor, u pravilu stranca, za 500 kuna uzmu na svoje ime neku tarifu sa mobitelom, jasno sa ugovornom obvezom, nasjednu na priču druge strane koja ima daje 500 kuna da će ona dalje sve plaćati i predaju im mobitel, a zapravo onda druga strana taj mobitel proda nešto malo ispod tržišne cijene, plati eventualno prvu ratu, da "janjac" ne posumnja, a nakon toga prestane plaćati i stiže ovrha "janjcu". Kako ne zna točan identitet prevaranta, vrlo često ga se ni ne nađe, a vi onda dokažite teleoperateru da ste prevareni.

Ovdje ste, ili oboje bili svjesni što radite (bez uvrede) ili vrijedi ono gore napisano.

Imate li kakav pisani trag tih vaših dogovora, koji bi potvrdili vaše navode? neke mailove, SMS-ove, Face konverzaciju ili slično?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

On je meni uzeo uredaj te me poslje trazio da opet uzme kako bi dobio novce,niste me razumili 

Racune je stavio na moju adresu jer se bojao oca i matere 

nitko nije obecao mu placati nego da cu mu pomoci jer sam mu svaki puta dala za mobitel oko 2000kn 

on je sve htio sam nitko ga nije nagovarao

naprotiv molio me da uzme jos i jos jer je kao htio ici na utakmice,curi kupiti prsten,sestra mu treba za ljekove blabla

a on nije osoba lisena poslovne sposobnosti jer su mi u policiji rekli da nema potvrdu vec samo da je rekao da je isao po posebnom programu

a da ce pokusati nabaviti potvrdu da je lisen poslovne sposobnosti

sto nije da osoba lisena poslovne sposobnosti ima trajnu osobnu a ne da je mora mijenjati svakih 5 godina

da li ce drzavno odvjetnistvo uz prikaz mojih uplatnica i bez tih potvrda prihvatiti taj slucaj ili odbiti po vasem misljenju?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji što pišete, ali u ovakvim slučajevima, vrlo često imate riječ protiv riječi, a tu će se onda gledati i njegove očito smanjene sposobnosti shvaćanja i razumijevanja, pa se može iskonstruirati da ste ga iskoristila budući vam je ta činjenica bila poznata. Upravo ovo slanje novaca na račun se isto može shvatiti na taj način, jedino vas, po meni, spašava korespondencija u kojoj se potvrđuju vaši navodi.

Moja projekcija je da će DORH najvjerojatnije ići u optuženje, a onda pred sudom, šta bude, bit će.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni su u policiji prije nego je doslo do ove prijave rekli da on nema sto traziti ako ja imam uplatnice itd.

uglavnom on sad moze mene traziti da ja njemu platim ovrhe ? a tko ce meni vratiti moj novac jer ja sam sve to platila ja kartice nisam ni koristila.

iskreno ne osjecam se krivo po nijednoj tocki ali nemogu znati da li bi islo na utuzenje zato sam pitala jer me zanima.

u slucaju da on nema tih potvrda (ne vjerujem da ima)smanjene sposobnosti ja sumnjam da ce doci do DORH

Njemu je osobna vazeca a ja kao ja NISAM ZNALA A NI ONA STO MU JE DOZVOLILA SKLAPANJE PRETPLATE jer kao svi mi ima vazecu osobnu i sam je potpisao ugovore.

zapravo u jednu ruku sam mu pomogla posto je gore vec napisano na koji nacin me je kasnije pitao za novac.

 

 

Hvala Vam na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Blabla19 je napisao:

uglavnom on sad moze mene traziti da ja njemu platim ovrhe ?

Obeštećenje bi on imao pravo tražiti samo u slučaju vaše pravomoćne osude, jer teleoperateri do tog trenutka postupaju prema njemu budući je on stranka u ugovoru.

Gledajte, ja sam vam dao mišljenje na temelju vaših podataka, ima tu još puno nepoznanica, koje će se morati razriješiti kroz postupak, ali kod prijevare, vrlo često imate riječ protiv riječi, pogotovo kod nekih sumnjivih poslova (kao što su i ovi), i tu onda ponekad bude teško odlučiti se tko govori istinu budući stvarnih dokaza i nema (ili su insignifikantni). Ovi neki navodi vas stavljaju u nepovoljniji položaj, ali ako rapolažete dokumentiranom konverzacijom u kojoj se potvrđuju vaši navodi, onda će ishod biti pozitivan po vas. Ukoliko ne, onda je 50:50 (49:51).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija