Jump to content

Prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko


kira

Preporučene objave

Za početak bi trebalo biti u građevnom području. Kupiti zemljište ili imati nekakakov drugi dokaz pravnog interesa prema Zakonu o gradnji koji će vam trebati za ishodovanje izvršnog akta za gradnju, te s njim u uredu državne uprave dobiti rješenje o prenamjeni poljoprivrednog zemljišta u građevinsko uz plačenu naknadu za prenamjenu prema odredbama čl.24 Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Prenamjena poljoprivrednog zemljišta u građevinsko
, Spitfire je napisao:

Za početak bi trebalo biti u građevnom području. Kupiti zemljište ili imati nekakakov drugi dokaz pravnog interesa prema Zakonu o gradnji koji će vam trebati za ishodovanje izvršnog akta za gradnju, te s njim u uredu državne uprave dobiti rješenje o prenamjeni poljoprivrednog zemljišta u građevinsko uz plačenu naknadu za prenamjenu prema odredbama čl.24 Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Što znači u građevnom području,..jeli to GUP,..dali to znači kada se kupi zemljište da se temeljem istoga ide prema lokalnoj zajednici , kako bi se dobilo rješenje o prenamjeni, a zatim redoviti put do građevne dozvole,..uz to poljoprivredno zemljište je prilazna cesta,voda i struja cca 10m.

Hvala

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, kira je napisao:

Što znači u građevnom području

Građevinsko područje je područje određeno prostornim planom na kojemu je izgrađeno naselje i područje planirano za uređenje, razvoj i proširenje naselja, a sastoji se od građevinskog područja naselja, izdvojenog dijela građevinskog područja naselja i izdvojenog građevinskog područja izvan naselja.

Što se tiće ostalog dijela pitanja, u već postojeći odgovor ću vam staviti brojeve pa možda bude jasnije.

, Spitfire je napisao:

Za početak bi trebalo biti u građevnom području. (1.) Kupiti zemljište ili imati nekakakov drugi dokaz pravnog interesa prema Zakonu o gradnji koji će vam trebati za (2.) ishodovanje izvršnog akta za gradnju, (3.) te s njim u uredu državne uprave dobiti rješenje o prenamjeni poljoprivrednog zemljišta u građevinsko uz plačenu naknadu za prenamjenu prema odredbama čl.24 Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Građevinsko područje je područje određeno prostornim planom na kojemu je izgrađeno naselje i područje planirano za uređenje, razvoj i proširenje naselja, a sastoji se od građevinskog područja naselja, izdvojenog dijela građevinskog područja naselja i izdvojenog građevinskog područja izvan naselja.

Što se tiće ostalog dijela pitanja, u već postojeći odgovor ću vam staviti brojeve pa možda bude jasnije.

 

Ja imam namjeru na toj parceli graditi "vikendicu" do 100/M2,..u neposrednoj blizini su već izgrađene vikendice, i do istih izgrađena infrastruktura,.(voda,stuja,rasvjeta i cesta/trafo stanica-sve upisano),,,dali su to onda druge kondicije, i regulativa, zapravo nekakva olakšanja,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, kira je napisao:

Ja imam namjeru na toj parceli graditi "vikendicu" do 100/M2,..u neposrednoj blizini su već izgrađene vikendice, i do istih izgrađena infrastruktura,.(voda,stuja,rasvjeta i cesta/trafo stanica-sve upisano),,,

Što bi značilo da je vjerovatno u građevinskom području.

Prije 46 minuta, kira je napisao:

dali su to onda druge kondicije, i regulativa, zapravo nekakva olakšanja,..

Pa i ne baš, za sve stambene objekte je slično određeno što se tiće prostornih planova, osim što bi vam za kuću za odmor umjesto neke olakšice mogli razrezati veći vodni doprinos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

Što bi značilo da je vjerovatno u građevinskom području.

Pa i ne baš, za sve stambene objekte je slično određeno što se tiće prostornih planova, osim što bi vam za kuću za odmor umjesto neke olakšice mogli razrezati veći vodni doprinos.

Kad kažete pod 2),.ishodovanje izvršnog akta za gradnju to zači građevna dozvola,..a to zapravo znači: , izvadak iz katastra i gruntovnice,(vlasništvo/zemljišta parcele), predati ovlaštenom arhitekti da odradi posao , zaključno s uporabnom dozvolom, on bi zapravo trebao znati, što je nužno do ovoga zadnjeg akta,.

lp

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Tako je. I koje bi posebne uvjete trebali zadovoljiti, i da je potreban geodetski projekt u sklopu glavnog, te vam može preporučiti ovl.geodeta ili ga možete izabrati sami itd.

U biti bi i sami mogli saznati što i kako možete graditi tražeći Lokacijsku informaciju u nadležnom upravnom odjelu. 

Dali ja mogu nakon izrade geodetskog elaborata, i upisa vlasništva "građevinskog zemljišta", pristupiti gradnji bez arhitetkte i građevne dozvole, a nakon završetka objekta da mi arhitekta snimi objekt i preda upis, s takozvanim izvedenim stanjem Članak 149.Zakona o gradnji,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Pristupiti gradnji možete nakon ishodovanja pravomoćne građevinske dozvole (za koju je potreban glavni projekt a geodetski je sastavni dio njega) i onoga što slijedi poslije toga, odabir ovlaštenog izvođača i prijava početka radova nadležnom upravnom odjelu JLS.

Sve i kad bi se moglo na način koji ste zamislili (a izvedeno stanje nema veze s građenjem nove građevine), pri evidentiranju građevine u katastru i ZK, katastar, temeljem posebnih propisa u postupku evidentiranja građevine za koju nije priložen akt na temelju kojeg se mogla graditi, dužan je obavijestiti građevinsku inspekciju.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

Ne. Pristupiti gradnji možete nakon ishodovanja pravomoćne građevinske dozvole (za koju je potreban glavni projekt a geodetski je sastavni dio njega) i onoga što slijedi poslije toga, odabir ovlaštenog izvođača i prijava početka radova nadležnom upravnom odjelu JLS.

Sve i kad bi se moglo na način koji ste zamislili (a izvedeno stanje nema veze s građenjem nove građevine), pri evidentiranju građevine u katastru i ZK, katastar, temeljem posebnih propisa u postupku evidentiranja građevine za koju nije priložen akt na temelju kojeg se mogla graditi, dužan je obavijestiti građevinsku inspekciju.  

Sve jasno,,kada se zemljište prenamijeni iz poljoprivrednog u građevno, kada je to vidljivo u katasru odnosno grunovnici, zapravo dali je nužno da na toj čestici piše građevno zemljište,..ili kada to piše,..

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Vidljivo je nakon završetka gradnje

Nisam siguran, ali misllim čak da pravomoćnošću građevinske dozvole. Jer kada dozovola bude pravomoćna, prosljeđuje se Uredu državne uprave, službi za gospodarstvo, za promjenu namjene zemljišta. Kao i što će se provesti parcelacija u katastru (ako je određena geodetskim projektom) te samim time zemljište postaje građevno kada građ. dozovola bude pravomoćno. 

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

evidentiranja građevine u katastru i ZK

Odjel za graditeljstvo će po sl dužnosti proslijediti primjerak uporabne dozovole u katastar te će ju isti evidentirati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Nisam siguran, ali misllim čak da pravomoćnošću građevinske dozvole. Jer kada dozovola bude pravomoćna, prosljeđuje se Uredu državne uprave, službi za gospodarstvo, za promjenu namjene zemljišta. Kao i što će se provesti parcelacija u katastru (ako je određena geodetskim projektom) te samim time zemljište postaje građevno kada građ. dozovola bude pravomoćno. 

Odjel za graditeljstvo će po sl dužnosti proslijediti primjerak uporabne dozovole u katastar te će ju isti evidentirati. 

A što je u ovom postupku,..Lokacijska dozvola,kada se ona radi zašto,..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Spitfire je napisao:

Nema ona veze s vašom namjerom niti je potrebna, jer se zadnjim razdvajanjem zakona o prostornom uređenju i gradnji, same predradnje prije građenja htjelo pojednostaviti.

Dakle dozvola se izdaje s nekim rokom,,pretpostavljam godinu dana, kako se ovaj rok produžava,,i dali se uopće može produžiti, pod kojim uvjetima i koliko puta,  to pitam stoga , sada van moje teme da susjed gradi všekatnicu preko dvadest godina,..ne vidim nikakve zabrane i sl..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema trenutno važećem Zakonu o gradnji, važenje građ.dozvole prestaje ukoliko se ne pristupi građenju u roku tri godine od dana pravomočnosti iste. Važenje građ. dozvole može se produljiti još jednom za tri godine ukoliko se nisu promijenili uvjeti za provedbu zahvata u prostoru određeni pp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Prema trenutno važećem Zakonu o gradnji, važenje građ.dozvole prestaje ukoliko se ne pristupi građenju u roku tri godine od dana pravomočnosti iste. Važenje građ. dozvole može se produljiti još jednom za tri godine ukoliko se nisu promijenili uvjeti za provedbu zahvata u prostoru određeni pp.

To znači kada se u roku pristupi građenju njeno važenje je neograničeno,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Što nema više nekakove posebne veze jer kad se pristupi građenju, rok za dovršetak građevine iz 2. skupine je 7 godina.

Hvala lijepa,..da, ranije sam pitao  općenito za početak gradnje i sve ono što je potrebno za istu,,vaši odgovori vrlo su jasni,,

No ovo što sam novo otvorio i ptao radi se o sljedećem,,:

Moj susjed radi višekatnicu već dvadest godina,..(cca 1.000 M2),..zapravo, on je iz postejeće obiteljske kuće(cca 200 M2), krenuo u "nadogradnju", i sada je to višekatnica, no u izgradnji, dakle ne dovršena, zapravo se svako toliko ruši ono što je prethodno izgrađeno, i nikada kraja,.

Objket je u neposrednoj blizini prometnice s velikim kranom,,gradilište ne obilježeno ne zaštićeno itd,..i ono najbitnij nema obveze ploče s nužnim sadržajem,,investitor,projektant,nadzorni,rok izgradnje građ, dozvola i sl..

Pored prijave u građevinsku inspekciju koja ne postupa, zvao sam u odjel za graditeljstvo grada,,pa mi službenik govori da građevna dozvola izdana po starom zakonu vrijedi neograničeno,,to je zapravo pitanje i nekasnoća,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kira je napisao:

Hvala lijepa,..da, ranije sam pitao  općenito za početak gradnje i sve ono što je potrebno za istu,,vaši odgovori vrlo su jasni,,

No ovo što sam novo otvorio i ptao radi se o sljedećem,,:

Moj susjed radi višekatnicu već dvadest godina,..(cca 1.000 M2),..zapravo, on je iz postejeće obiteljske kuće(cca 200 M2), krenuo u "nadogradnju", i sada je to višekatnica, no u izgradnji, dakle ne dovršena, zapravo se svako toliko ruši ono što je prethodno izgrađeno, i nikada kraja,.

Objket je u neposrednoj blizini prometnice s velikim kranom,,gradilište ne obilježeno ne zaštićeno itd,..i ono najbitnij nema obveze ploče s nužnim sadržajem,,investitor,projektant,nadzorni,rok izgradnje građ, dozvola i sl..

Pored prijave u građevinsku inspekciju koja ne postupa, zvao sam u odjel za graditeljstvo grada,,pa mi službenik govori da građevna dozvola izdana po starom zakonu vrijedi neograničeno,,to je zapravo pitanje i nekasnoća,..

Molim pozornost na rok valjanosti građevne dozvole koja je izdana ranije,..prije novog zakona,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok u kojem se trebalo pristupiti gradnji prema prijašnjim zakonima je bio dvije godine. Ukoliko je isti u tome roku pristupio građenju, pravomoćno izdani akt kojim se odobrava građenje je valjan. Nažalost, tim zakonim nisu propisani rokovi za dovršetak građevine (kao u trenutno važećem Zakonu o gradnji NN 153/13, 20/17) te izmjenom ili dopunom navedenog akta ispada da je mogao to tako raditi toliko dugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Spitfire je napisao:

Rok u kojem se trebalo pristupiti gradnji prema prijašnjim zakonima je bio dvije godine. Ukoliko je isti u tome roku pristupio građenju, pravomoćno izdani akt kojim se odobrava građenje je valjan. Nažalost, tim zakonim nisu propisani rokovi za dovršetak građevine (kao u trenutno važećem Zakonu o gradnji NN 153/13, 20/17) te izmjenom ili dopunom navedenog akta ispada da je mogao to tako raditi toliko dugo.

Molim lijepo, "nastavak na prethodnu temu/upit", geodeta mi je izradio parcelariski elaborat,..dali je on u bii i geodetski elaborat ili što još treba napraviti da ovaj parcelariski bude sastavni dio glavnog projekta,..pitam iz razloga što mi je za 1.000 M2 izrade parcele fakturiran malo veći iznos,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, kira je napisao:

izrade parcele fakturiran malo veći iznos

Ništa čudno ako ste ga radili posebno.

A zašto jeste, ne znam jer mi se čini da su prethodni odgovri prilično jasni.

, Spitfire je napisao:

Pristupiti gradnji možete nakon ishodovanja pravomoćne građevinske dozvole (za koju je potreban glavni projekt a geodetski je sastavni dio njega)

 Dakle, kad nešto želite graditi najjednostavnije je obratiti se prvo ovlaštenom arhitektonskom uredu jer oni izrađuju Glavni projekt. Kako je sastavni dio Glavnog projekta i geodetski, svi oni već imaju ovlašteni geodetski ured s koji surađuju te oni izrađuju geodetski projekt kojeg je pacelacijski elaborat sastavni dio. Možete tako napraviti a i ne morate, no u konačnici izađe financijski povoljnije.

Ono što je vama sad potrebno je upravo to, obratiti se ovl. arh. uredu za izradu Glavnog projekta, s time da će vam oni uvidom u to što vam je geodeta napravio reči je li to dovoljno ili treba još nešto.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

pozdrav,

 

imam parcelu u istri koja je u namjeni po papirima "oranica". Mi smo tamo posadili 10-ak voćki i u namjeri smo posaditi još barem 20-ak. Pitanje je, smijemo li mi na toj parceli napraviti neku kućicu. znači ne bismo ju zidali već neku kao montažnu od drveta (grede i OSB ploče i limeni krov). ako ne smije biti čvrsta građevina, smijemo li napraviti neke betonske stupove i na te stupove staviti tu konstrukciju? Okolo naše parcele su napravljene kućice, neke su drvene a neke i zidane (prvi susjed ima zidanu kuću). U tom "naselju" struja je provedena samo do polovice i tu je sve stalo. Od tog zadnjeg priključka susjedi su si povukli struju svatko na svoju kućicu i stavili su kontrolni sat. Cesta je novo uređena makadamska. Molim Vas info kako bismo to mogli koliko toliko odraditi legalno jer nam nije zgodno baš putovati iz Zg da bismo sadili i njegovali voćke i onda još plaćali smještaj negdje. Znači ne planiramo nikakav turizam tamo niti ništa zidano. samo da nas netko pravno uputi za takav tim "montažnog" objekta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, Brigita1012 je napisao:

Pitanje je, smijemo li mi na toj parceli napraviti neku kućicu

Lijepo otiđite u ured za prostorno planiranje, ponesite 40 kn biljega, popunite zahtjev za izdavanje lokacijske informacije i urudžbirajte ga. Nakon tjedan dana doći će vam doma papir na kojem piše šta se može na toj parceli graditi i u kojem razmjeru. Ukoliko ne možete osobno doći tamo postoje dvije opcije:

1) ukoliko imate aktivnu e osobnu možete preko sustava e dozvola predati zahtjev, a potvrda vam dođe na mail mislim
2) ako imate nekog poznanika u kraju može on otići predati zahtjev za lokacijsku informaciju (ne treba mu vaša punomoć niti je potrebno dokazati da ima nekakav pravni interes) pa vam je pošalje kako se već dogovorite

Bez toga je jako teško reći šta se tu može graditi jer ne znamo na temelju ovoga gore je li to građevinska ili poljoprivredna zona (moguće da je prvi susjed ilegalno napravio), a u Istri postoji dosta takvih naselja koja su ilegalna 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav ljudi. Nadam se da mi netko može pomoći.

Problem 1: Želim kupiti zemljište u Zg i graditi obiteljsku kuću. Zemljište koje mi je ponuđeno je poljoprivredno, ali ga čovjek cijeni skoro kao da je građevinsko. Razlog tomu je, jer se zemljište navodno nalazi u građevinskom području. Cijena koja mi je ponuđena je skupa za poljoprivredno zemljište, ali je zapravo dobra ako se radi o građevinskom. Gdje i kako mogu provjeriti sa 100% sigurnošću je li se to zemljište može pretvoriti u građevinsko? Živim i radim u Njemačkoj, pa mi je malo "nezgodno" hodati po institucijama u Zg-u. Provjerio sam na stranici https://oss.uredjenazemlja.hr/ kakvo je stanje. Zemljište je zbilja okruženo obiteljskim kućama, ali mi to ne znači mnogo, bez valjanog dokaza, da zemljište mogu pretvoriti iz poljoprivrednog u građevinsko.

Problem 2: U pitanju je stariji čovjek, još ktome bolestan, koji više nije u mogućnosti doći u hr. Jel postoji način da se pripremi nekakav kupoprodajni ugovor, pa da ja otiđem do dotičnog gospodina, dam mu novce, a on samo potpiše? Da budem iskren, nešto mi to malo zvuči bezveze. Nešto sumnjam da bi takav ugovor bio valjan. Je li postoji nekakvo drugo rješenje?

Problem 3: Kakve su mi opcije ako čovjek u međuvremenu premine? Vlasnici zemljišta će postati njegova žena i djeca. Je li u ovom slučaju moram iznajmiti kombi i dofurati cijelu obitelj na potpisivanje u Zg?

 

image.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija