Jump to content

Nadogradnja kata u vlasništvu oca


Zsjfam

Preporučene objave

Otac supruge ima kuću u Dalmaciji, kao vikendicu, koja je samo ugrubo uradjena iz vana i unutra, i to prizemlje sa dvije prostorije i jedan kat sa 4 prostorije. Kuća ima prozore i vrata ali ništa nije unutra ili sa vana sredjeno. U prizemlju jedna prostorija je kuhinja a druga samo zidovi i vrata. Na katu sve je još ugrubo, sa 4 prostorije, tako da ni sobe nemaju vrata i samo su zidovi uradjeni. Sve je još u blokovima, bez vrata i u cementu.  Na tom katu imaju stepenice koje vode na krov kuće koji je samo ravna ploča. Mi bi želili izgraditi jedan cijeli kat na vrhu kuće, za ljetovanje, i sa vanjskim stepenicama  Pitanja:

- Koju vrstu dozvole od oca supruge trebamo za izgradnju kata? 

- Koje druge dozvole od države nam trebaju za izgradnju kata?

- Kako je najbolje voditi cijeli postupak, da li izvodjač radova nabavlja dozvole, moja supruga ili njen otac?

- Kako moja supruga ili nas dvoje možemo postati vlasnici tog kata?

- Eventualno će dio objekta ispod novog koji mi želimo izgraditi postati vlasništvo moje supruge, nakon podjele sa bratom i sestrom  

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No, evo nekoliko pojašnjenja bez čekanja odgovora na postavljena pitanja.

Prije 23 minuta, Zsjfam je napisao:

Koju vrstu dozvole od oca supruge trebamo za izgradnju kata? 

Jedan od dokaza pravnog interesa iz čl.109 Zakona o gradnji,

1. izvadak iz zemljišne knjige iz kojeg je vidljivo da je investitor vlasnik ili nositelj prava građenja na građevnoj čestici ili građevini na kojoj se namjerava graditi

2. predugovor, ugovor ili ugovor sklopljen pod uvjetom, na temelju kojeg je investitor stekao ili će steći pravo vlasništva ili pravo građenja

5. pisana suglasnost vlasnika zemljišta, odnosno vlasnika postojeće građevine,

od čega je za kasniji upis vlasništva bolji izbor 1 ili 2,

ili sam otac ishoduje dozvolu za nadogradnju/rekonsrukciju pa vam daruje taj dio.

Prije 28 minuta, Zsjfam je napisao:

Koje druge dozvole od države nam trebaju za izgradnju kata?

E ovo ovisi o postavljenim pitanjima. Ukoliko je građeno prema izvršnom aktu za gradnju, završiti građevinu, ishodovati uporabnu, evidentirati građevinu u katastru, zatražiti dozvolu za nadogradnju ukoliko je to prostornim planom moguće te etažirati.

Ukoliko je izvršni akt za gradnju novijeg datuma eventualno bi se moglo ići na izmjenu i dopunu istog akta.

Prije 34 minuta, Zsjfam je napisao:

Kako je najbolje voditi cijeli postupak, da li izvodjač radova nabavlja dozvole, moja supruga ili njen otac?

Investitor, vi (supruga) ili otac, ovisi smo o onome navedenom iznad.

Prije 36 minuta, Zsjfam je napisao:

Kako moja supruga ili nas dvoje možemo postati vlasnici tog kata?

Isto ovisi o navedenom iznad. Ili temeljem priloženim dokazom pravnog interesa, ili darovnim ili nekim drugim pravnim poslom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija