Jump to content

Problem s podstanarima


mila1

Preporučene objave

Pozdrav!

Naime,radi se o slijedecem:

U jedanaestom mjesecu prosle godine sam iznajmila stan jednom paru. Ugovor je sklopljen na godinu dana. Podstanari su prijavljeni. Nakon samo mjesec dana,oni se javljaju i traze od mene da im spustim stanarinu za 50€ . Znali su da cu pristati jer zivim u inozemstvu i nisam u mogucnosti dolaziti u Hrvatsku tako cesto.Pristala sam ,jer su mi obecali da ce ostati dulje vremena,znaci dulje od tih godinu dana. Ono sto sam ja zahtjevala je da stanarina i rezije budu na vrijeme placene. Slali su mi racune placene u konzumu...koji su bili izlizani i nije se dobro vidjelo,i to naravno nakon mojih zvanja,poruka i ostalog. Kako zivim daleko,nisam bila u mogucnosti to provjeriti,pa sam im eto vjerovala,iako mi neki crv sumnje nije dao mira. Pocetkom srpnja ove god kada sam trazila potvrdu placenih rezija,poceli su muljati ,i usput mi naglasili da ce po isteku ugovora napustiti stan,iako sam im spustila cijenu najma pod uvjetom da ostanu dulje.Ja sam nekako uspjela doci u kontakt sa holdingom i elektrom,da bi se na kraju uspostavilo da rezije nisu placene 6 mjeseci i dug je ukupno 4500 kn. Na sto ih ja zovem naravno,i oni mene ubjedjuju da je to sve uredno placeno i da ja njih maltretiram. Da bih ja nakon toga ponovno zvala,holding i hep,gdje mi oni potvrdjuju naravno isto. Njima kazem da moraju napustiti stan i platiti rezije,di me oni ponovno ubjedjuju da je sve placeno i da ce drugi dan otici u holding i elektru da vide u cemu je problem. Nakon toga par dana se opet ne javljaju,koliko god da ih zovem,dok nisam poslala poruku da imaju rok dva tjedna da napuste stan,na sto mi oni odgovaraju,da nema sanse da cu bilo koga ja tjerati iz stana. U tom trenutku sam ja naravno bila spremna isti dan sjesti na avion i doci u Zagreb. Oni su toga bili svjesni i istog trena su platili sve zakljucno sa lipnjem. Nakon toga je ostao dogovor da odlaze u desetom mjesecu kako su i rekli. Obzirom da zivim daleko i da mi je problem iznajmiti stan za kratko vrijeme,ja sam stavila stan u oglas da se iznajmljuje od desetog mjeseca. Oni su to vidjeli,nazvali me i poceli napadati od kud meni pravo da ja dajem stan u oglas. Zamislite,oni mene napadaju za moju imovinu,grozno!

Da bih ja ,tako izbacena iz takta,njima naravno rekla da im od tog dana pocinje otkazni rok koji traje mjesec dana ,i da 31.08. Moraju napustiti stan. Gdje je naravno opet doslo do ubjedjivanja,svadje,itd. Danas su mi rekli da 16.08,tj sutra napustaju stan i da im taj isti dan vratim polog, iako sam im ja rekla da im polog ne mogu vratiti isti dan jer moram detaljno pregledati stan,sve aparate i sl., jer je u stanu sve novo.

Zanima me slijedece:

Ako plate rezije za srpanj i kolovoz(za koji su rekli da ce platiti samo do dana do kojeg su bili u stanu), da li sam ja njima duzna vratiti polog obzirom na to da sam zbog njihove nemarnosti i ne placanja rezija na vrijeme,kao i bezobraznog ponasanja bila prisiljena dati im otkaz,jer im vise ne mogu vjerovati, takodjer i zato sto sam im spustila najam zbog njihovog obecanja da ce ostati dulje od godinu dana gdje sam ja u gubitku nekih 500€,i obzirom na to da napustaju stan 16.08 a ne 31.08 kada im zavrsava otkazni rok? Molila bih ako moze netko da mi  objasni i da me posavjetuje sto da radim.

Hvala puno!

Lp

 

uređeno: od mila1
Zaboravljena rijec
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Problem za podstanare

Još ste dobro i prošli ako su platili režije i ako će izaći.

Mogli su vam ništa ne plaćati i živjeti u stanu godinama, proguglajte malo kakvih sve loših iskustava

imaju ljudi koji iznajmljuju stanove.

Plus vi ste vrlo daleko od nekretnine i time je još teže imati stvari pod kontrolom.

Možda da nađete nekoga tko bi obilazio povremeno nekretninu i provjeravao da li su plaćene režije,za ubuduće.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Problem s podstanarima
Prije 3 minuta, wrritteer je napisao:

Još ste dobro i prošli ako su platili režije i ako će izaći.

Mogli su vam ništa ne plaćati i živjeti u stanu godinama, proguglajte malo kakvih sve loših iskustava

imaju ljudi koji iznajmljuju stanove.

Plus vi ste vrlo daleko od nekretnine i time je još teže imati stvari pod kontrolom.

Možda da nađete nekoga tko bi obilazio povremeno nekretninu i provjeravao da li su plaćene režije,za ubuduće.

 

Tako ce od sada i biti. Samo je problem ako u stan ulazi netko tko nije vlasnik. Zanimalo bi me sto da radim sa pologom.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu. Hvala na vasem odgovoru.Molila bih vas ako znate da mi odgovorite na moje glavno pitanje jer mi je hitno,a to je polog. Podstanari sutra napustaju stan,ja neznam sto da radim u svezi toga,obzirim na cijelu situaciju u koju su me doveli.

 

Da li molim vas postoji netko tko mi moze reci sto da radim u vezi pologa??

Hitno mi je jer do sutra moram rijesiti sve.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podstanari iz pakla su otisli. Stan koji je bio nov i potpuno sredjen,sada je doslovno devastiran. Steta u stanu je oko 15.000, plus rezije za sedmi i osmi mjesec, i plus dug za pola stanarine.Nakon svega sto su u stanu napravili,imali su obraza danima prije nego su izasli da me maltretiraju oko vracanja pologa.

Da li mi netko moze odgovoriti koji su moji koraci dalje? Da li je moguce ovu stetu nadoknaditi pravnim putem?

Hvala i pozz....

 

 

uređeno: od mila1
Izostavljena rijec
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da niste vratili polog. Možete prema općim pravilima o odgovornosti za štetu tražiti naknadu štete od najmoprimca; međutim, Vi ste bili dužni isporučiti stan u stanju pogodnom za stanovanje, a najmoprimac se bio dužan odnositi prema stanu i stvarima u njemu tako da ga čuva od oštećenja, te Vam ga predati natrag u stanju u kojem ga je primio, uzimajući u obzir promjene do kojih dolazi zbog redovnog korištenja stana. Vi pišete da je stan devastiran, ali ovisi što to znači.

Prvi korak bi Vam bio da dokumentirate devastaciju fotografski, da pribavite ponude za popravke, i da, ako baš želite da sve bude po PS-u da Vam se ništa ne može prigovoriti u tijeku postupka, da stavite prijedlog za osiguranje dokaza da sud zajedno s vještakom izađe na očevid i utvrdi oštećenja. Na temelju rezultata tog postupka možete pokrenuti protiv najmoprimaca postupak za isplatu dužne najamnine i režija i naknadu štete.

Ako mislite da to nećete moći sami, s obzirom da ste u inozemstvu, predlažem da angažirate odvjetnika koji će to učiniti umjesto Vas.

Međutim, vrijedi i sljedeće upozorenje: ako su Vaši najmoprimci bez primanja, bez imovine i neće je tako skoro steći, postoji šansa da ćete se uzaludno upuštati u dugotrajan i skup sudski spor, a da na kraju nećete ništa uspjeti naplatiti. Ta ocjena je također na Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ,zahvaljujem na vasem odgovoru. Dakle , stan je u potpunosti adaptiran 2015. god. U stanu je apsolutno sve novo. Od električnih instalacija,stolarije,parketa ,potpuna izolacija zidova,nova vrata u stanu,protuprovalna ulazna vrata,svi novi elektricni aparati, ogroman tv, kompletan novi namještaj kupljen mjesec dana prije njihovog ulaska u stan,i to ne bilo kakav,vec vrhunski,sve je rađeno po mjeri.Dobila sam ga natrag u devastiranom stanju,a pod tim mislim ne useljiv. Oni ocito nikada nisu otvarali prozore,pritom su izgleda sušili veš u stanu. Svi zidovi su puni plijesni. Sa plafona otpada žbuka. Izvalili su štok od vrata,potrgali prozore,kutnu garnituru koja je od koze je poderala neka mačka jer tako izgleda,iako je u ugovoru pisalo da je nedozvoljeno unosenje zivotinja. Pokvaren frižider, izgrebani parketi, dug za režije sedmi i osmi mjesec sa razlikom sestomjesečnog obračuna koji je stigao jučer.

Polog koji su mi dali nije dovoljan za režije ,a kamo li za sve sto su napravili u stanu. Zato i mislim pokrenuti spor. Na koji nacin da dodjem do vjestaka? Preko odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Dakle, nisam jedina. 

Podstanari iz pakla. Moja nije platila 1,5 mjesec najam, a režije od 09 mj prošle godine. Nešto na mahove. Šteta oko 1000-1300 eura. Stan još nisam vidjela.

Danas sam dobila informaciju da ne smijem ući u stan koji sam zbog neplaćanja otkazala bez policije?? 

 

Dakle, žena ne plaća režije, ne plaća najam, ne javlja se na telefon, ne vraća ključ i još ne možeš ići u stan, vlastiti. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , LARITA je napisao:

Naime,i ja imam jedan stančić koji sam krenula iznajmiti,ali sad me hvata strah. Pa zar se ne može nekako zaštititi od takvih vandala?

Pa nisu svi podstanari isti, kao što nisu ni svi najmodavci isti. Za početak svakako bi bilo potrebno sklopiti kvalitetan ugovor o najmu, a koji je ovjeren kod javnog bilježnika. Zatim se pridržavati tih odredbi tj. odmah ga otkazati, ako se pokaže da najmoprimac krši odredbe ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija