Jump to content
Dado88

Nasljedstvo-građevinska dozvola

Preporučene objave

Poštovanje, 

Za vrijeme dok je moj otac bio živ pokrenili smo postupak za nadogradnju obiteljske kuce, sva sredstva za taj postupak od projektanta geodeta itd placao sam ja, ali je otac naveden kao investitor jer je vlasnik 1\1. Otac je preminuo nedavno a građevinska dozvola nije izdata u međuvremenu. 

Na ostavinsku raspravu smo pozvani ja ,sestra i majka. One će se izjasnit da se odriču te kuće u moju korist. Dali automatski i sve investicije i katastar i ti zahtjevi za građevinsku prelaze na mene kao nasljednika, ili se to mora navesti zasebno na ostavinskoj raspravi? 

Pomoć vas molim jer vise odvjetnika mi nije znalo objasniti što će se desiti. A čak ni referenti ni šef njihov u mjestu gdje sam u ime oca podnio zahtjev za građevinskom dozvolom.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ako se samo čeka izdavanje građevinske dozvole, kada se ista izda vi ćete kao nasljednik s rješenjem ostavinske kao dokazom pravnog interesa podnijeti zahtjev za izmjenom građevinske dozvole u vezi s promjenom imena investitora temeljem čl.127 Zakona o gradnji.

Podijeli ovu objavu

Prije 26 minuta, Spitfire je napisao:

Ako se samo čeka izdavanje građevinske dozvole, kada se ista izda vi ćete kao nasljednik s rješenjem ostavinske kao dokazom pravnog interesa podnijeti zahtjev za izmjenom građevinske dozvole u vezi s promjenom imena investitora temeljem čl.127 Zakona o gradnji.

Geodet mi je rekao da je geodetska podloga temelj za izdavanje građevinske dozvole i da je doslo rjesenje da je sve ok kod njega, a građevinska je u postupku izdavanja, tako da će ostavinska bit vjerovatno prije nego sto se građevinska izda. 

Dakle suma sumarum samo nakon izdane gradevinske na ime oca trazit izmjenu imena investitora na temelju rjesenja ostavinskog postupka.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Pepopo2908
      Pozdrav,
      zanima me je li ikojim putem moguće poništiti završenu ostavinsku raspravu nakon što je prošlo duže vrijeme. 

Radi se o ostavinskoj raspravi imovine oca koji je iznenadno preminuo, koja je izvršena prije nepune tri godine (2016.). Imao je tri kćeri i suprugu koje su dijelile imovinu. U trenu kada se ostavinska rasprava vodila, obiteljski su odnosi bili u radu, no nakon izvjesnog vremena dolazi do pogoršanja istih.  Pri ostavini je svo imanje pripalo majci, sve su se tri kćeri složile s tim. Godinu dana nakon rasprave majka i dvije  kćeri se okreću od treće kćeri i njene obitelji. Sav se kontakt prekida bez povoda, svađe ili sličnog. Sve upućuje na to da je do trenutka podjele ostavine sve bili prividno organizirano ne bi li se treća kćer složila s odlukom majke i sestara. U daljnjem vremenu majka i dvije kćeri koriste i uživaju svu imovinu stečenu nakon smrti oca ili drugim riječima "gazduju".

Pitanje je sada, može li treća kćer tražiti reviziju ostavinske rasprave na temelju novonastalih okolnosti jer se otvara velika mogućnost da bude u potpunosti isključena iz nasljednog reda. Uzevši u obzir da je imovina o kojoj je riječ sva stečena za života treće kćeri (gradnja kuće, kupovina zemljišta...), treća kćer ima pravo dobiti svoj dio očeve imovine. 

Dakle, još jednom, može li se pokrenuti ikakav postupak za poništenje ostavinske rasprave da bi treća kćer ostvarila pravo na svoj dio nasljedstva. 

Hvala!
    • objavio nardev
      Poštovani,
      Imam objekt koji je izgrađen 2003 godine. Prema glavnom projektu na zadnjoj etaži nije bilo nadozida od 0.6m, ali je u stvarnosti on napravljen. Kasnije je 2015 godine cijeli objekt legaliziran, te je ishodovano rješenje od izvedenom stanju (u kojem je unesen nadozid i sve ostalo).
      S obzirom da je prošlo dosta vremena od tada, a krov je nažalost bio loše izveden, dio greda je propao te bi trebalo zamjeniti.
      Mene zanima je li mi za to treba građevinska dozvola i novi glavni projekt?
      S obzirom da se raspored greda i njihove dimenzije ne bi mjenjale, niti bi se crijep mjenjao (smao skinuo i onda nanovo stavio) mislim da bi sve ostalo u skladu sa glavnim projektom te da bi ovi radovi spadali pod pravilnik: Radovi bez građevinske dozvole, a u skladu sa glavnim projektom - točnije članak 5,6.
      Je li sam u pravu?
      Hvala na pomoći
    • objavio -lana-
      Može li netko pomoći savjetom vezano uz temu obnove postupka za izdavanje građevinske dozvole, nakon što je dozvola poslala pravomoćna?
      Može li se uopće tražiti obnova postupka? Ako da, u kojem roku?
      Hvala!
    • objavio dujka13
      Da li nekretnine stječene nasljedstvom podliježu porezu: nekretnine u kojima sam suvlasnik, u nekima čak 10/24 dijela. Porezna je obračunala u poreznu obvezu čak i naslijeđenu grobnicu, da li je to ispravno? Osnovica za porez je 5% a u novom Zakonu je 3%, šta je ispravno?  Ja sam prijavila poreznoj i predočila ostavinsko rješenje u kojima su te gore opisane nekretnine 13.06.2013. Kada nastupa zastara? 
    • objavio xoor
      Pozdrav,

zanima me što bi me savjetovali da uradim u ovoj situaciji. Otac mi je preminuo prije 10 godina, od njega sam naslijedio samo stari automobil male vrijednosti kojeg sam prodao. Međutim otac je imao dugove u dvije banke pa su se poćeli naplaćivat preko novćanih sredstava. Jednu banku sam rješio tako da sam uplatio vrijednost cijelog dugovanja što je debelo premašilo vrijednost nasljedstva. Druga banka se nastavila prisilno naplaćivati dok nije sud doneso odluku o prestanku naplate.
      Nakraju svega sam platio 4 puta više nego sam naslijedio. Međutim prošle godine nakon godina šta je to sve rješeno sam dobio od suda ovrhu zabilježbu na nekretninu koju je pokrenula druga banka. Sastavio sam žalbu i doneso do odvjetnika da je pregleda, nije mi čovjek ništa ni naplatio nego je reko da je ovrha neutemeljena i da samo pošaljem žalbu. 
      Međutim žalba je odbijena, u e-predmetu vidim da žalba odbijena kao neutemeljena na višem sudu nakon više od mejsec dana nakon što sam ju predao, i što je najgore još do današnjeg dana nisam dobio nikakvo sudsko rješenje niti mogu vidjeti zašto je odbijena. Zovem maloprije sud tamo mi kažu šta već znam da je žalba odbijena i da se ćeka drugostupanjski prijepis međutim sudac je na godišnem odmoru nakon kojeg ide u mirovinu pa mi nemogu ni okvirno reći kada bi mogao vidjeti šta se tu izdešavalo. Od dana kada sam predao žalbu je prošlo 4 i pol mjeseca a ćini me se da sam u zakonu ćitao da odgovor na žalbu moram dobiti u roku mjesec dana.
      Molio bih savjet što dalje ućiniti i koje su mi opcije, jer doslovno sam  u situaciji gdje mi stoji zabilježba ovrhe na nekretnini radi smješnog nasljedstva i bojim se da bi mogo ostat bez krova nad glavom radi čiste gluposti. Predpostavljam da nemogu ništa napraviti dok ne dobijem od suda objašnjene zašto je moja žalba ocijenjena neutemeljenom, ali koje su mi opcije poslije toga jel se mogu ponovno žalit i kome?
  • Online korisnici