Jump to content

Otvaranje OPGa


Neraa

Preporučene objave

Postovani

Zanima me kod otvaranja obrta uz dopunsku djelatnost, da li je potrebno imati posebnu strucnu spremu tj zanat za izradu igracaka i suvenira. Ako da mozete li mi navesti tocno koju? Da li je moguce sa uciteljskim fakultetom, modulom likovnim baviti se unutar OPGa izradom suvenira i igracaka ili bi trebao nositelj OPGa zavrsiti neku vecernju skolu?

Hvala unaprijed

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao -prvo ,mješate - OBRT i OPG.

To su dvije sasvim druge stvari.

Ali,,da ne dužim - kao poznavalac i tržišta i trenutnog stanja privrede i ekonomske moči građana,,

a uz vaše pitanje -dali može - sa učiteljskim fakultetom,, a naslučujem i da ste umjetnički nadareni.

Predlažem vam, da se raspitate - kod vama znanih osoba - kako da to radite..kao - Umjetnik.

U toj sferi vam škola nije -prva,,več..kreativnost i nadarenost..recimo - izrada tradicijiskih igračaka i suvenira

od -drveta,,ne vidim da bi tu trebali biti - Stolar.

Nešto, kao što rade - slikari - izrada umjetničkog nakita..itd.

To bi vam bilo naj isplativije..ako ne,,dugoročno..bar prvih godina,,dok ne vidite.,,kako tržište reagira 

na vaš proizvod.

Nemojte se zaletiti..i ništa otvarati - vremena su više nego riskantna..nečete napraviti prometa - 1.000.kn.

a..več če vam doči..1.500.državnih nameta.

To vam je moj savjet - ne ODGOVOR..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mijesam OPG i obrt nego vidim da je za izradu tradicijskih igracaka i suvenira potrebna potvrda o osposobljenosti nekog tradicijskog zanimanja. Hvala na savjetu OPG cu sigurno otvoritibi polako izradjivati igracke. Nikakva velika ulaganja dok ne vidim kako to ide.Puno hvala na savjetu. Kod nas kretaivnosti nikako ne fali a ni materijala buduci da sam nasljednik jako puno maslina a otac ima stolarsku radionu.Steta bi bilo da ne probam to iskoristiti. Hvala jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Neraa je napisao:

Ne mijesam OPG i obrt nego vidim da je za izradu tradicijskih igracaka i suvenira potrebna potvrda o osposobljenosti nekog tradicijskog zanimanja. Hvala na savjetu OPG cu sigurno otvoritibi polako izradjivati igracke. Nikakva velika ulaganja dok ne vidim kako to ide.Puno hvala na savjetu. Kod nas kretaivnosti nikako ne fali a ni materijala buduci da sam nasljednik jako puno maslina a otac ima stolarsku radionu.Steta bi bilo da ne probam to iskoristiti. Hvala jos jednom.

Dali je ta Stolarska radiona - od vašeg Oca prijavlena,,kao neki-obrt..?

Ako je - ona za početak,,krenite preko tog obrta.

To bi vam otac..s obzirom na iskustvo - mogao lako riješiti.

Nije bitno ,tko je vlasnik ,bitno je da se radi.

Vi bimogli ..pod tom stolarskom radnjom raditi to što želite.

Moje je podrućje - trgovačko pravo - zato sam i napisao..da to nije - odgovor - več

Savjet.

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , frenki zg je napisao:

Dali je ta Stolarska radiona - od vašeg Oca prijavlena,,kao neki-obrt..?

Ako je - ona za početak,,krenite preko tog obrta.

To bi vam otac..s obzirom na iskustvo - mogao lako riješiti.

Nije bitno ,tko je vlasnik ,bitno je da se radi.

Vi bimogli ..pod tom stolarskom radnjom raditi to što želite.

Moje je podrućje - trgovačko pravo - zato sam i napisao..da to nije - odgovor - več

Savjet.

poz.

Nazalost nije obrt jer je tata samouk stolar nema zvanje stolara.Radi vecinom samo za nas, sve u kuci sam napravi namjestaj nikad nismo kupili.Zaposlen je u firmi pa nikad nije ozbiljno krenuo u stolarski svijet ali sam ja zainteresirana za izradu suvenira i igracaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Neraa je napisao:

Nazalost nije obrt jer je tata samouk stolar nema zvanje stolara.Radi vecinom samo za nas, sve u kuci sam napravi namjestaj nikad nismo kupili.Zaposlen je u firmi pa nikad nije ozbiljno krenuo u stolarski svijet ali sam ja zainteresirana za izradu suvenira i igracaka.

Vidi,,to je več druga priča,,jer kad se spoje -iskustvo - mladost - želja i volja + mogučnost koju vam pružaju 

več postoječi alati u radionici = Dobra šansa za novi početak.

Evo, jedne priče..od prije ,,10-tak godina.

U jednom manjem Dalmatinskom gradiču - nevrijeme je , iz korijena izvalilo Maslinu..ne sječam se točno..

koliko je imala godina..ali mi je to ostalo u sječanju..jer se radilo..o ogtomnoj maslini staroj...nekoliko stolječa..!

i..šta se desilo..? ..Došli su >komunalci<..sve to izrezali i odvezli negdje na deponiju...mene je duša zaboljela..

iako živim u drugom >svijetu<.zamisli...da si ti..od te masline..napravila...male ..svakodnevno potrebne predmete.

Na pr.male ,ručno rađene kutijice za -nakit..- za čuvanje ukrasnih ili dragih uspomena...i da uz to imaš

Certifikat...da je to od Drveta Masline..sa točnom lokacijom.i svojom starosti..recimo...3 -4 .Stolječa..!!!

To ,,nebiimalo cijenu na tržištu..!!..tu ne pomažu - ni zapadna tehnologija ..ni Kineska masovna - reprodukcija.

Tu se ne kupuje - drvena kutija..tu se kupuje..dio povijesti..sa svojom više stoljetnom pričom.!!

Iz iskustva...- tržište je -pre zasičeno-raznim jeftinim kopijama,,iz kojekakvih materijala...ali..ovo o čemu

sam pisao..toga nema...na tržištu -predmet -ručnorađen - sa - ugraviranim porijeklom-predmet koji će

ostati generacijama u kuči...! 

Evo...pošto si iz tih krajeva,,ovo ti može biti..jedna tema..bar za razmišljanje.

Hvala . Pozdrav. Frenki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, frenki zg je napisao:

Dali je ta Stolarska radiona - od vašeg Oca prijavlena,,kao neki-obrt..?

Ako je - ona za početak,,krenite preko tog obrta.

To bi vam otac..s obzirom na iskustvo - mogao lako riješiti.

Nije bitno ,tko je vlasnik ,bitno je da se radi.

Vi bimogli ..pod tom stolarskom radnjom raditi to što želite.

Moje je podrućje - trgovačko pravo - zato sam i napisao..da to nije - odgovor - več

Savjet.

poz.

Nazalost nije obrt jer je tata samouk stolar nema zvanje stolara.Radi vecinom samo za nas, sve u kuci sam napravi namjestaj nikad nismo kupili.Zaposlen je u firmi pa nikad nije ozbiljno krenuo u stolarski svijet ali sam ja zainteresirana za izradu suvenira i igracaka.

Upravo o tome sam razmisljala. Imam resusrse maslina i ostalih drveta po otoku. Trziste je prezasiceno plasticnim igrackama i svijet plastikom opcenito. Samo se raspitujem na koji nacin mogu to legalno izvesti.Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Neraa je napisao:

Nazalost nije obrt jer je tata samouk stolar nema zvanje stolara.Radi vecinom samo za nas, sve u kuci sam napravi namjestaj nikad nismo kupili.Zaposlen je u firmi pa nikad nije ozbiljno krenuo u stolarski svijet ali sam ja zainteresirana za izradu suvenira i igracaka.

Upravo o tome sam razmisljala. Imam resusrse maslina i ostalih drveta po otoku. Trziste je prezasiceno plasticnim igrackama i svijet plastikom opcenito. Samo se raspitujem na koji nacin mogu to legalno izvesti.Hvala puno.

To bi ti..bilo idealno..

Evo..kolega je pronašao odgovor za to ,,u vezi izrade predmeta - igračaka..i ostalog od drveta,,

poslao vamje - link..na kojem ima skoro sve što vas zanima .

Poz - i Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija