Jump to content

Poslijeratna obnova kuće


Ana21

Preporučene objave

Poštovani, trebam savjet. 

U obnovi nakon Domovinskog rata, tada svekar moje sestre je u obnovu kuće upisao nju, sina i dvoje djece. Nisu živjeli zajedno I ona to nije znala. Ona je s obitelji živjela u stanu dodijeljenom od drzave gdje je postojala mogućnost otkupa. Nakon 3 godine ona i muž su se rastali, ona i djeca ostaju u stanu, redovno plaća stanarinu koja bi joj se trebala odbiti od ukupne cijene stana. Kad je doslo vrijeme otkupa, odbili su je zbog kvadrata iz obnove za koje ona nije imala pojma. Rješenje je da drzavi plati te kvadrate I onda moze otkupiti stan. Bivši muž ne želi ni čuti da plati te kvadrate koji su zapravo u njegovom posjedu, odnosno vlasništvu njegovog oca. Ona ih mora platiti da moze riješiti stambeno pitanje. Znači kad ih plati, oni su njezini, a ispada da ih mora pokloniti bivsem. Može li se ona uknjižiti na te kvadrate u kući, te ako može, koji je postupak, odakle krenuti? 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost sam mišljenja (neka me slobodno netko ispravi ako griješim) da ovo

prije 6 sati , Ana21 je napisao:

Znači kad ih plati, oni su njezini, a ispada da ih mora pokloniti bivsem. Može li se ona uknjižiti na te kvadrate u kući

baš i ne bi bilo na ovaj način ostvarivo.

Naime, prema tadašnjem Zakonu o obnovi pravo na "kvadrate" u obnovi u ratu stradalih objekata imali su i djeca prognanika koja su za vrijeme progonstva sklopili brak i tako zasnovali novu obitelj. Dakle, svekar je kao korisnik prava na obnovu mogao navesti i tu novoosnovanu obitelj da bi po svakom članu dobio po još 10 m2 obnove. No da se razumijemo, vaša sestra u tome slučaju kao netko tko nije, da se tako izrazim, ni prije imala nikakove kvadrate u kući (nije bila u suvlasništvu) nije ih stekla ni obnovom građevine, a neće ih steći plaćanjem tih obnovljenih kvadrata. Država samo u biti traži ono što je uložila u obnovu da bi ona mogla ostvariti drugu pogodnost, otkup stana dodjeljenog od države. Čini se kao komplicirana situacija no zapravo nije, jednostavno je iskorištena od strane svekara (pa i muža koji s tim kvadratima ne želi imati ništa jer nije u postupku otkupa stana).

Ono što je bio uvjet za obnovu je to da su se trebali vratiti na obnovljeno područje i to na potrebnu stambenu površinu u obnovljenom obiteljskom domu. Kazne za ne postupanje prema tim propisima ili davanje netočnog iskaza o članovima koji bi trebali ostvariti pravo na obnovu zakon je naveo samo u dijelu novčanog iznosa od 1000 do 10 000 kn za korisnika obnove.  

Ono što mi se čini da je jedino izgledno za nekakovu zadovoljštinu je parnica u kojoj bi od svekra tražila nadoknadu za plaćene kvadrate koji nisu (is)korišteni prema Zakonu o obnovi a stavljaju joj se nateret kao da jesu. I tu bi bio bitan dobar zastupatelj pravne struke i još bolji dokazi.  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Nažalost sam mišljenja (neka me slobodno netko ispravi ako griješim) da ovo

baš i ne bi bilo na ovaj način ostvarivo.

Naime, prema tadašnjem Zakonu o obnovi pravo na "kvadrate" u obnovi u ratu stradalih objekata imali su i djeca prognanika koja su za vrijeme progonstva sklopili brak i tako zasnovali novu obitelj. Dakle, svekar je kao korisnik prava na obnovu mogao navesti i tu novoosnovanu obitelj da bi po svakom članu dobio po još 10 m2 obnove. No da se razumijemo, vaša sestra u tome slučaju kao netko tko nije, da se tako izrazim, ni prije imala nikakove kvadrate u kući (nije bila u suvlasništvu) nije ih stekla ni obnovom građevine, a neće ih steći plaćanjem tih obnovljenih kvadrata. Država samo u biti traži ono što je uložila u obnovu da bi ona mogla ostvariti drugu pogodnost, otkup stana dodjeljenog od države. Čini se kao komplicirana situacija no zapravo nije, jednostavno je iskorištena od strane svekara (pa i muža koji s tim kvadratima ne želi imati ništa jer nije u postupku otkupa stana).

Ono što je bio uvjet za obnovu je to da su se trebali vratiti na obnovljeno područje i to na potrebnu stambenu površinu u obnovljenom obiteljskom domu. Kazne za ne postupanje prema tim propisima ili davanje netočnog iskaza o članovima koji bi trebali ostvariti pravo na obnovu zakon je naveo samo u dijelu novčanog iznosa od 1000 do 10 000 kn za korisnika obnove.  

Ono što mi se čini da je jedino izgledno za nekakovu zadovoljštinu je parnica u kojoj bi od svekra tražila nadoknadu za plaćene kvadrate koji nisu (is)korišteni prema Zakonu o obnovi a stavljaju joj se nateret kao da jesu. I tu bi bio bitan dobar zastupatelj pravne struke i još bolji dokazi.  

 

Hvala puno na odgovoru. Ta kuća je zapravo uvećana za duplo baš zbog tih kvadrata, prije rata je bila kućica od mozda 70. 

Stvar je u tome što je to zapravo u naravi malo nepravedno jer ona i djeca moraju otplatiti nešto što nije njihovo niti su koristili, niti je uopće znala za to dok nije krenula u otkup, mislila je da su oni za vrijeme obnove svojom voljom i sredstvima povećali kuću. 

I to bi mi na neki način bilo u redu da ona onda u tom stanu dobije odredenu kvadraturu bez plaćanja, ali ona stan kupuje po uvjetima koji već jesu a mora i ovo otplatiti. 

Iskreno, parničenje godinama i troškovi istog, pitanje koliko je isplativo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ana21 je napisao:

Ta kuća je zapravo uvećana za duplo baš zbog tih kvadrata, prije rata je bila kućica od mozda 70. 

Stvar je u tome što je to zapravo u naravi malo nepravedno jer ona i djeca moraju otplatiti nešto što nije njihovo niti su koristili, niti je uopće znala za to dok nije krenula u otkup, mislila je da su oni za vrijeme obnove svojom voljom i sredstvima povećali kuću. 

I to bi mi na neki način bilo u redu da ona onda u tom stanu dobije odredenu kvadraturu bez plaćanja, ali ona stan kupuje po uvjetima koji već jesu a mora i ovo otplatiti. 

Da, sve mi je jasno te bih se mogao složiti s vama, no kao što rekoh tadašnji propisi nisu određivali nekakove posebne kazne prema korisniku ni za ovakove slučajeve (npr. povrat korisnika novčane vrijednosti uvečanih kvadrata) osim spomenute novčane kazne.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima daje određene mogučnosti stjecanja vlasništva prema kojima bi se uz već spomenutog angažmana stručne pravne osobe možda i moglo nešto napraviti, no i sami ste napomenuli,

prije 3 sati , Ana21 je napisao:

Iskreno, parničenje godinama i troškovi istog, pitanje koliko je isplativo. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija