Jump to content

Povrat novčane pomoći iz nasljedstva


Baraškada

Preporučene objave

Živim sa suprugom 35 godina u braku, a zadnjih 20 godina plaćamo preko bankovnog računa pomoć za majku moje supruge koja živi u vlastitom stanu u Zagrebu. Mirovina punice iznosi 4750 KN i naša novčana pomoć se koristi za poravnanje dugova i plaćanje pomoći trećoj osobi. Njezina druga kćer ne sudjeluje u plaćanju te pomoći i ne brine se o majci.

Pitanje 1:

Da li ja i moja supruga možemo tražiti povrat novca isplaćenog za pomoć iz nasljedstva tj, stana?

Pitanje 2:

Da li ja sam, ukoliko to moja supruga ne želi, tražiti povrat novca iz nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Baraškada je napisao:

Pitanje 1:

Da li ja i moja supruga možemo tražiti povrat novca isplaćenog za pomoć iz nasljedstva tj, stana?

Pitanje 2:

Da li ja sam, ukoliko to moja supruga ne želi, tražiti povrat novca iz nasljedstva?

Jel se radi o nekakvom zajmu ili pomoći koja se može protumačiti kao vid darovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novac se mjesečno uplaćivao na bankovni račun moje punice sa svrhom uplate, pomoć, a ona je plaćala ženu koja joj je pomagala u kući. Prije godinu dana novac za pomoć žene se uplaćuje direktno na njezin račun. Mi plaćamo i neke druge troškove, np. slušni aparat, zubarske usluge, renoviranje kupaonice i sl.

Sa punicom nemamo nikakav pismeni ugovor, tako da zajam nije, a da li bi se to moglo protumačiti kao darivanje, ne znam.

Moja supruga smatra da je to njenoj majci potrebno, a ja mislim da nije pravedno da mi sami snosimo te troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po čl. 292. Obiteljskog zakona, djeca su dužna uzdržavati roditelja koji nema sredstava za život, a nije sposoban za rad ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

Možda tom osnovom možete tražiti polovicu iznosa od druge kćeri sada, ali ne na način da isto nakon majčine smrti pokušate "ćopnuti" iz nasljedstva, po mom mišljenju. Nije ni ova odredba sasvim prikladna, jer majka ima stan iz kojeg može osigurati uzdržavanje bez pomoći djece.

Mislim da je ova situacija najsličnija darovanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nije ni ova odredba sasvim prikladna, jer majka ima stan

Plus

 

, Baraškada je napisao:

Mirovina punice iznosi 4750 KN

 

prije 11 sati , Baraškada je napisao:

To bi značilo da nemam baš nekie šanse niti sudskim putem povratiti barem dio tog novca iz nasljedstva

Iz nasljedstva ne,pa bi ostala mogućnost potraživati od punice za njenog života,a što je za pretpostaviti da ne dolazi u obzir u cilju mirnog obiteljskog života sa suprugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija