Jump to content

Stambeno (ne)zbrinjavanje


Lost

Preporučene objave

Ponukan naravno svojom vlastitom situacijom pretpostavljam i da drugi imaju slična iskustva, ne mogu se suzdržati da i na ovaj način izrazim nezadovoljstvo sporim i ne učinkovitim provođenjem zakona o stambenom zbrinjavanju HR branitelja poglavito HRVI i ostalih. Ovom ne-dinamikom moj i ostali zahtjevi biti će riješeni kad na vrbi zasvrbi odnosno NIKAD. Znam da nema novaca u proračunu toga sam kao i svi svjestan ali ovako jalov i ne učinkovit zakon bolje je da i ne postoji.Nakon dugog niza godina uvidom u listu zbrinjavanja vidim da se puževim korakom spustila ljestvica do branitelja sa 40% HRVI koja nam svojom masovnošću govori da će ti ljudi biti zbrinuti po nekoj traženoj osnovi i dinamici rješavanja u sljedećih 20 godina ako i tada i  ako bude bolja situacija sa proračunom. Poznata je prosječna starosna dob branitelja koja je oko 50 godina i pitam se kada i na koji način ćemo imati priliku doći do nekog skromnog mjesta gdje ćemo dočekati starost bolest i nadam se spokojni kraj. Živim odnosno životarim u jednom manjem gradu i pouzdano znam da postoji na desetak državnih stanova koji su prazni i pitam se u čemu je kvaka pa zar nije bolje i učinkovitije barem dati u neki najam te stanove eventualni otkup ili slično nego da stoje prazni. Da se razumijemo ne tražim ništa đabe spreman sam platiti i najam i otkup jer ništa u životu nisam dobio da nisam prolio za to krv znoj i suze. Dolazimo do apsurdnih situacija do odlaska naših roditelja nasljeđivanja u 99% slučajeva dijela neke nekretnine u kojoj ne možemo stanovati jer ostali nasljednici imaju pravo da urade sa nekretninom ono što žele a najčešće prodaju ako imaju kome u mom gradu nemaju, jer ovdje cigla više vrijedi na kamionu nego kad ju sazidaš. Navedenim scenarijom gubimo pravo na stambeno zbrinjavanje eventualno na poboljšanje uvjeta stanovanja u nekretnini u kojoj ne možemo stanovati jer  drugi nasljednik želi prodati svoj dio. Evo to je moj osvrt na temu s nadom iako ne vjerujem  da će s stvari pokrenuti sa mrtve točke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rezime svega je da vlast ceka da pomremo pa onda nemaju više obaveza prema nama.

Mogu samo nadodati svoja iskustva sa min. branitelja, morh-om i državom.

15 godina sam tražio da otkup stan koji mi je dan na korištenje od strane morh-a, i kada sam otišao u mirovinu kao HRVI sa 48 godina i drasticno smanjenim prihodima dan mi je stan na otkup na 20 godina (54 kvadrata) sa mjesecnom ratom od 1.200 kuna. (Mirovina mi je 3.500 kuna). Uz dvoje djece koja se školuju i sve ostale životne troškove koji su iz dana u dan sve veći, stan ne mogu prodati jer se ne mogu upisati niti kao vlasnik, niti u knjigu položenih ugovora jer stan "ne postoji". Postoji zemlja, vlasnik firma iz Sarajeva, suvlasnik Grad Zagreb i još hrpa nebuloza, a rata kredita uredno mjesecno stiže od HPB-a i svi govore da oni s time nemaju ništa, a da ratu moram placati jer sam potpisao ugovor!

Ujedno sam stan morao potpuno urediti uz svoja ulaganja, jer to morh nije smatrao da je obavezan.

I tak sve skupa ce me stan doci više nego da sam ga kupi po tržišnoj cijeni i preko bankovnog kredita koji kod mene iznosi 4%, a ta ista banka (HPB) trenutno daje stambene kredite po 3,2%. To je valjda povoljnije po mene samo ja to nisam još shvatio!!.........

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

da iskoristim temu da ne otvaram drugu jer je pitanje u svezi stambene problematike...

branitelj (hrvi) živi sa svojom obitelji u kući roditelja (u kući žive i roditelji i brat)

roditelji planiraju predati zahtjev (kad bude) za energetsku obnovu kuće (inaće je katnica)

branitelj je predao zahtjev prije ohoho godina za stan i vjerojatno će se još načekati,ako uopče ikad i dobije...al ipak ga zanima kako se gleda na ovakvu situaciju

u tom zahtjevu se vjerojatno navode svi članovi koji žive u toj kući,pa ga zanima ,ako roditelji ostvare to pravo,da li bi on izgubio pravo na stambeno na osnovu hrvi-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Mister-X je napisao:

da iskoristim temu da ne otvaram drugu jer je pitanje u svezi stambene problematike...

branitelj (hrvi) živi sa svojom obitelji u kući roditelja (u kući žive i roditelji i brat)

roditelji planiraju predati zahtjev (kad bude) za energetsku obnovu kuće (inaće je katnica)

branitelj je predao zahtjev prije ohoho godina za stan i vjerojatno će se još načekati,ako uopče ikad i dobije...al ipak ga zanima kako se gleda na ovakvu situaciju

u tom zahtjevu se vjerojatno navode svi članovi koji žive u toj kući,pa ga zanima ,ako roditelji ostvare to pravo,da li bi on izgubio pravo na stambeno na osnovu hrvi-

Kakve veze imaju roditelji branitelja,koji su predpostavljam vlasnici kuće ( katnice) i žele energentski obnoviti svoju kuću sa sinovljevom predajom zahtjeva za stambeno zbrinjavanje ? Nikakve.oni su vlasnici i sa svojim nekretninom rade što hoće a on je po " statusu" podstanar kod roditelja ( tako je valjda naveo u upitniku za stan).on nema nikakvu nekretninu u vlasništvu, zato je i podnio zahtjev za stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , buda2 je napisao:

Kakve veze imaju roditelji branitelja,koji su predpostavljam vlasnici kuće ( katnice) i žele energentski obnoviti svoju kuću sa sinovljevom predajom zahtjeva za stambeno zbrinjavanje ?

moje mišljenje je kao i tvoje,ali dva mišljenja su dva :)

neznam koliko je točno,ali sam bio čuo o nekim problemima branitelja koji su živjeli u obiteljskim kućama roditelja i kuće im obnovljenje u programu obnove (ratne)....i tad je bilo vlasništvo roditelja,a branitelji koji su navedeni kao članovi ,navodno su imali problema kasnije sa ostvarivanjem prava na stambeno.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Mister-X je napisao:

....ali sam bio čuo o nekim problemima branitelja koji su živjeli u obiteljskim kućama roditelja i kuće im obnovljenje u programu obnove (ratne)....i tad je bilo vlasništvo roditelja,a branitelji koji su navedeni kao članovi ,navodno su imali problema kasnije sa ostvarivanjem prava na stambeno.....

Dobro ste čuli, kod mene je bilo dosta takvih slučajeva, iskreno, neznam kako se to sve na kraju završilo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje i pozdravljam sve branitelje

Ovako vezano uz temu ...... Za vrjeme vladavine Jadranke nezznam tocno godinu ponudjen mi je stan u velikoj gorici zvali me iz udruge HVIDRE veli covjek da ak ocu stan dojdem po kluceve sutra Jadranka kao djeli stanove ja BUDALA mlad nema ko da te gurne odi uzmi kad nude odbijem jer sam nasljedil od deda grunt i kucicu i ima onih kojima je potrebnje nego meni imam krov nad glavom kao trazicu kredit pa si uredit itd. necu zabadave nis vraticu kredu i cista posla, predao ja papire za dodjelu krede odma iza toga ne sjecam se vremena al mislim da je bila 98 god 99 tak nekaj i cekam ja cekam niko nista kad prosle godine dosli mi 50% na red traze novu dokumentaciju moze kazem ja , skupim sve papire odnesem vlasnik sam popola sa bratom kucice 58 m2 zivotnog prostora nakon nekog vremena pojavi se takozvani gradevinski inzinjer u kontrolu te moje kucice da vide di zivim i da on procjeni kakvo ja to velebno stanje imam da mi mogu ponudit pravu kredu da to sredim kad tamo lik koji gradevine u zivotu nije vidil ja sad njemu objasnjavam trebalo bi druga stolarija puse vjetar imaju lufta vrata prozori veli on meni da si kupim traku i zaljepim velim ja njemu jel on ljepi sebi doma traku ( nema odgovora ) vlaga na plafonu treba krov sanirat on samo da da i pise u neki obrazac da ne duzim zalio se na njegovu ocjenu dosel drugi isto neznalica necu reci decko mozda ima skolu al iskustva nula napisal kaj sam mu ja izdiktiral i to je to otisel dalje kad nakon par mjeseci stize rjesenje da mi odobravaju kredu u iznosu od 6000 eura pola vracam ja pola oni naravno uvjeti da ostvarim to su jos bolji jamac ,suduznik nemam pojma kaj sve ne traze tak da nisam ni isel to dalje ganjat s tim bi si mogel eventualno stolariju sredit a gde sam posle krov ,fasada  itd da ne pripovedam dalje pa mislim  nekima su davali po 60 soma eura krede i nikad nisu vrnuli pare ja koji nikad nisam bil na crnim listama itd mogu dobit samo 6 soma  bravo bas vam fala al to mi ne treba kazu da nema vremenski rok zastare da mogu iskoristit dok sam ziv sad iz inata necu tu crkavicu uzet

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Dobar Los Zao je napisao:

Postovanje i pozdravljam sve branitelje

Ovako vezano uz temu ...... Za vrjeme vladavine Jadranke nezznam tocno godinu ponudjen mi je stan u velikoj gorici zvali me iz udruge HVIDRE veli covjek da ak ocu stan dojdem po kluceve sutra Jadranka kao djeli stanove ja BUDALA mlad nema ko da te gurne odi uzmi kad nude odbijem jer sam nasljedil od deda grunt i kucicu i ima onih kojima je potrebnje nego meni imam krov nad glavom kao trazicu kredit pa si uredit itd. necu zabadave nis vraticu kredu i cista posla, predao ja papire za dodjelu krede odma iza toga ne sjecam se vremena al mislim da je bila 98 god 99 tak nekaj i cekam ja cekam niko nista kad prosle godine dosli mi 50% na red traze novu dokumentaciju moze kazem ja , skupim sve papire odnesem vlasnik sam popola sa bratom kucice 58 m2 zivotnog prostora nakon nekog vremena pojavi se takozvani gradevinski inzinjer u kontrolu te moje kucice da vide di zivim i da on procjeni kakvo ja to velebno stanje imam da mi mogu ponudit pravu kredu da to sredim kad tamo lik koji gradevine u zivotu nije vidil ja sad njemu objasnjavam trebalo bi druga stolarija puse vjetar imaju lufta vrata prozori veli on meni da si kupim traku i zaljepim velim ja njemu jel on ljepi sebi doma traku ( nema odgovora ) vlaga na plafonu treba krov sanirat on samo da da i pise u neki obrazac da ne duzim zalio se na njegovu ocjenu dosel drugi isto neznalica necu reci decko mozda ima skolu al iskustva nula napisal kaj sam mu ja izdiktiral i to je to otisel dalje kad nakon par mjeseci stize rjesenje da mi odobravaju kredu u iznosu od 6000 eura pola vracam ja pola oni naravno uvjeti da ostvarim to su jos bolji jamac ,suduznik nemam pojma kaj sve ne traze tak da nisam ni isel to dalje ganjat s tim bi si mogel eventualno stolariju sredit a gde sam posle krov ,fasada  itd da ne pripovedam dalje pa mislim  nekima su davali po 60 soma eura krede i nikad nisu vrnuli pare ja koji nikad nisam bil na crnim listama itd mogu dobit samo 6 soma  bravo bas vam fala al to mi ne treba kazu da nema vremenski rok zastare da mogu iskoristit dok sam ziv sad iz inata necu tu crkavicu uzet

Dobra neka stolarija za 58m2 za 6 milja evra.da Ti oni ( ministarstvo) nisu ponudili kredu samo za polovicu od 58m2 , jer si vlasnik pola kuće od 58m2.uzgred Jadranka nije bila u vladi 98/99, već od 2003 ( ministar branitelja).uzmi lovicu koju Ti nude jer sa tom lovom možeš obnoviti kuću ako znaš nešto sam raditi ( a vjerovatno imaš i prijatelje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, buda2 je napisao:

Dobra neka stolarija za 58m2 za 6 milja evra.da Ti oni ( ministarstvo) nisu ponudili kredu samo za polovicu od 58m2 , jer si vlasnik pola kuće od 58m2.uzgred Jadranka nije bila u vladi 98/99, već od 2003 ( ministar branitelja).uzmi lovicu koju Ti nude jer sa tom lovom možeš obnoviti kuću ako znaš nešto sam raditi ( a vjerovatno imaš i prijatelje).

postovani buda2 sve to stima i je ne daju oni meni za 58m2 nego za 32m2 kao samac al jbg nemres promenit 2 prozora nemres promjenit pol krova a i ostale radnje koje bi trebalo sredit mozda bi s 40 k 50 k napravil jako pristojan haus za zivot ak me zdravlje posluzi jos koje desetljece dva a ovak je sve ovo kaj nude banana i da ici cu ih pitat da mi barem daju tu povoljnju kamatu koju bi imal u toj kredi 2% a ja da si odredim koju lovu cu dic 6k ili 60 k

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Dobar Los Zao je napisao:

postovani buda2 sve to stima i je ne daju oni meni za 58m2 nego za 32m2 kao samac al jbg nemres promenit 2 prozora nemres promjenit pol krova a i ostale radnje koje bi trebalo sredit mozda bi s 40 k 50 k napravil jako pristojan haus za zivot ak me zdravlje posluzi jos koje desetljece dva a ovak je sve ovo kaj nude banana i da ici cu ih pitat da mi barem daju tu povoljnju kamatu koju bi imal u toj kredi 2% a ja da si odredim koju lovu cu dic 6k ili 60 k

 

A što kaže vlasnik druge polovine nekretnine ?po njegovom se ne treba renovirati kuća ? Kredit dobiješ na 35m2 koliko Ti " sljeduje" kao samcu.nemožeš im postavljati svoje uvjete za kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav svim pravim braniteljima ! Sa veseljem javljam vam da mi je ministarstvo Branitelja odobrilo nevjerovatan kredit

od čak 210 000 tisuća kuna i to nakon devetnaest godina zakašnjenja. To još zovu kao pomoć pri stambenom

zbrinjavanju. Da su mi to dodijelili 2000te godine otkad imam rješenje možda sam mogao nešto i učiniti ali danas !?

Slažem se sa "iskusnim" koji kaže da vlast čeka dok ne pomremo pa da nema prema nama nikakvih više obveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , davmiocev je napisao:

Pozdrav svim pravim braniteljima ! Sa veseljem javljam vam da mi je ministarstvo Branitelja odobrilo nevjerovatan kredit

od čak 210 000 tisuća kuna i to nakon devetnaest godina zakašnjenja. To još zovu kao pomoć pri stambenom

zbrinjavanju. Da su mi to dodijelili 2000te godine otkad imam rješenje možda sam mogao nešto i učiniti ali danas !?

Slažem se sa "iskusnim" koji kaže da vlast čeka dok ne pomremo pa da nema prema nama nikakvih više obveza.

Za 21 000 € možeš kupiti montažnu kuću Krivaja 75 m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ecwashere je napisao:

evo kako su moja dva frenda riješila kredite na njihovo zadovoljstvo, oba jedinca i kupili kuću od svojih roditelja, tata novce odmah vratio kešovinu sinu i sve pet

Da , ali su kredit morali i vratiti.nisu dobili bespovratno.jedino im kamata nije bila kao u banci lihvarska nego možda 2%, a dobili su gotovinu koju su kasnije mogli uložiti u nešto i ostvariti dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, buda2 je napisao:

Da , ali su kredit morali i vratiti.nisu dobili bespovratno.jedino im kamata nije bila kao u banci lihvarska nego možda 2%, a dobili su gotovinu koju su kasnije mogli uložiti u nešto i ostvariti dobit.

a koliki postotak hrvi imas toliko ne moras vratiti kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija