Jump to content

Vanknjižno i knjižno vlasništvo


Mrkvomir

Preporučene objave

Vlasnik sam više parcela na jednom otoku, o čemu imam evidentirane podatke u posjedovnim listovima, a sve je stečeno nasljeđivanjem od pok. majke, a ona je iste naslijedila od svoje majke i/ili od oca.  Na svakom je takvom listu navedeno da sam "vanknjižni vlasnik", a napominjem da velika većina parcela na otoku ima isto takve "vanknjižne vlasnike". Za manji broj sam vidjela da piše "knjižni vlasnik"

Kako sam u ovome području laik, zanima me koji je postupak da se na svoje parcele upišem kao "knjižni" vlasnik?

Da li je to uopće važno ili ne, ili se oko toga ne trebam brinuti?

Ima i jedna osobitost vezana za otok, jer su, kako se priča "zemljišne knjige još davno izgorjele u požaru", tako da kada pregledavam svoje nekretnine preko "uredjenazemlja.hr" za sve te parcele stoji "Nekretnine upisane u katastru" (dok npr. za stan koji posjedujem u drugom gradu lijepo piše "Nekretnine upisane u zemljišnoj knjizi"). Da li je ovo sa izgorjelim zemljisnim knjigama i nepostojanjem istih (a postoji Katastar koji je i digitano dostupan) uopće važno ili ne?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mrkvomir je napisao:

Kako sam u ovome području laik, zanima me koji je postupak da se na svoje parcele upišem kao "knjižni" vlasnik?

Dokle god ne postoje zemljišne knjige, nikako. Za područja na kojima ne postoje zemljišne knjige, ZK odjel može izdati Potvrdu o vlasništvu temeljenu na podatcima iz katastra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija