Jump to content

Povrat oduzete imovine


macak_15

Preporučene objave

Pozdrav,

jeste li se ikad susreli s ovom situacijom. Naime, policija je bacila/izgubila/zametnula oduzetu imovinu nakon što je nekoliko godina stajala kod njih. Radi se o mobitelima. Prvostupanjski kazneni predmet je na samom završetku. Još samo čekamo pismenu presudu (oslobađajuću).

Moje pitanje je: što sada, treba li sudu podnijeti neki generički podnesak i tražiti naknadu štete ili postoji neki obrazac? Drugi problem je kako odrediti vrijednost imovine? Nabavna vrijednost je bila 24000kn, no to je bilo prije 4 godine i naravno, cijene tih uređaja odavno nisu na internetu niti su sačuvani računi. Pomalo mi neozbiljno izgleda predati papir: Nadoknadite oduzetu imovinu, dajte mi 24000kn, a nemamo nikakav dokaz da je to realni iznos.

Inače sam čuo da je dosta ljudi jednostavno odustalo u takvoj situaciji jer nisu mogli dobiti nikakvu konkretnu informaciju ni na policiji, niti na sudu. Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se mobiteli doista neće pronaći, trebat ćete tražiti naknadu štete od države, za što ćete se prvo morati obratiti Građansko-upravnom odjelu nadležnog DORH-a.

Međutim, po mom mišljenju, gledat će se cijena, koju bi mobiteli imali danas, ne u trenutku kupnje. Ukoliko možete dokazati neki drugi vid štete koji vam je uzrokovan oduzimanjem mobitela (iako ga osobno ne vidim), mogli biste i to potraživati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

imam novosti vezano uz ovu temu. Došla je pravomoćna presuda drugostupanjskog suda u kojoj se nižem sudu naređuje da vrati oduzete stvari: "imaju se vratiti u roku od 15 dana" i sud  ih nije vratio jer ih jednostavno nema. Prošla su 23 dana. Ljudi bježe od mene čim spomenem zašto sam došao. Pa zar to nije nepoštivanje pravomoćne sudske presude? BTW, Google mi je u čak 6 navrata poslao poruku da je netko upalio oduzeti mobitel, posljednji put na dan primanja pravomoćne presude.

Možete li mi reći od  koga trebam tražiti povrat stvari ili novčanu naknadu, od općinskog državnog odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo treba pismenim putem zatražiti povrat stvari. Nakon što dobijete pismeni odgovor, ići ćete sa zahtjevom za mirno rješenje spora Građansko-upravnom odjelu nadležnog Općinskog DORH-a (jer tuženik će biti RH). Nakon toga, ako se ne dogovorite u roku 3 mjeseca, slijedi tužba.

Ove obavijesti koje dobivate - o njima slobodno izvijestite DORH, jer ispada da ih je netko ukrao iz policijskog skladišta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija